poster

Jak je důležité míti Filipa

 • Velká Británie

  The Importance of Being Earnest

Komedie

Velká Británie, 1952, 95 min

Režie:

Anthony Asquith

Scénář:

Oscar Wilde (divadelní hra)

Scénografie:

Carmen Dillon

Kostýmy:

Beatrice Dawson
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flego
  ****

  Brilantné dialógy ako sa na Oscara Wilde-a patria a dobové kostýmy sú piliérom konverzačnej komédie, ktorú pozná celý svet. Všetci si to náramne užívajú a je radosť sledovať túto ľahkú satiru na aristokratov.(1.11.2013)

 • LiVentura
  ***

  Milé, leč můj šálek to není..(29.7.2013)

 • dopitak
  *****

  Vtipná konverzační komedie o aristokratech měnících názory tak rychle jako ponožky. S neznalostí původu námětu (divadelní hra) a samotného začátku a konce filmu (odehrává se v divadle) by člověk řekl, že by tohle mohla být dobrá divadelní hra :-)____ Všech pět hlavních postav působí vyrovnaně a jejich herci si v ničem mezi sebou nezadají, přesto bych vyzvihl především Edith Evans jako Lady Augustu Bracknell. Její způsobi intonace, nosový hlas a protahování slov v kombinaci s odměřeným chováním konzervativní aristokratky - to je ta pravá tchyně, jakou si nikdo z nás nepřeje. Má oblíbená "Murple" Margaret Rutherford dostává jen minimum prostoru, přesto též exceluje. Obě mladé ženy, Gwendolen a Cecily jsou především roztomilé. Tady bych neváhal.(5.2.2009)

 • Oskar
  ****

  Oscar Wilde přisoudil svým postavám nelehký úděl: kdykoli otevřou ústa, musejí ze sebe vysoukat nějaké to mravoličné souvětí. :) Jenže právě tohle mám na britském humoru tak rád - tu tvárnost a proměnlivost konverzační komiky, která umožňuje vidět tutéž hru třeba v pěti různých verzích a bavit se stále jako poprvé. Přesto si myslím, že znalost či neznalost jiných adaptací Jak je důležité míti Filipa může způsobit značné diference v hodnocení této. Kdo neviděl žádnou jinou verzi, dá asi pět hvězdiček. Já jsem viděl čtyři a jedna z nich - ta česká, televizní - se mi líbila přece jen ještě víc. Tato je sice tak mile, řekl bych až pravoslavně britská, ale něco jí chybí. Možná je to i nevyrovnaným obsazením dabingu, kde se vedle sebe pohybují třeba velmistr konverzačky Václav Voska a brněnsky kuňkající Irena Kačírková... 80%(7.7.2007)

 • Houdini

  Zlatý Lev - výběr(28.12.2005)