Kdo je, nebo co symbolizuje postava Otesánka? To je základní otázka po smyslu tohoto filmu. Je Otesánek personifikací přírody, která nemá humanistické zábrany, která je naší láskou, přítelem ale i vrahem? Nebo je Otesánek naše temné nevědomí, které nás ovládá, ale i ničí, a s kterým dokážou komunikovat pouze děti a blázni? Možná obojí dohromady. Režisér Jan Švankmajer o svém filmu říká: Jak víme, lidové pohádky jsou převyprávěné staré mýty. Jaký mýtus je ukryt v pohádce o Otesánkovi? Bezdětní manželé se vzepřou svému osudu a dítě si na přírodě vyvzdorují. Doslova jí vyrvou její tajemství zrození. Za tuto vzpouru proti přírodě pak hořce pykají, ale nejen oni, ale i jejich okolí. Jak vidíme, dostali jsme se do bezprostřední blízkosti jednomu ze základních mýtů této civilizace: mýtu o Adamovi a Evě nebo chcete-li analogickému mýtu o Faustovi. Myslím, že teď po přečtení lidského genomu tyto mýty nabývají na zvláštní aktuálnosti. (Česká televize)

Kobzikovich

Česká klasika od mistra Švankmajera - Otesánek. Dřevo, které obživne, mi nahánělo mráz po zádech. Poutavý příběh s dobrým obsazením, kde Žilková perfektně ztvární vyšinutou matku s mateřskou láskou, která je tak silná, že v kuse dřeva vidí své milované děťátko. Práci Švankmajera si velice cením a je důležité práci tohoto režiséra a animátora, který vdechne život každé neživé věci, šířit dalším generacím. Kamera - 3*. Zvuk - 5*. Střih 2*. Scénář 3,5*. Děj 3*. Obsazení - 4*. ()

Thalin

Z tohoto filmu jsem měla rozporuplné pocity, ale nejvíc asi převažovala jakási nechuť a vlastně se divím, že jsem to dokoukala. Postavička otesánka a její pohyby mě natolik znepokojovaly, že jen při vzpomínce na to jsem se musela, i po nějaké době, oklepat. Budu opakovat názor, co tu padl. Sice dokážu tu práci ocenit, ale jako film to pro mě bylo hodně těžko stravitelné a nikdy se na to už znovu nepodívám. ()

Painer

Stále chce být nasycen, a proto sežere skoro všechno, co mu dáte, vynikající výkon Veroniky Žilkové. Přeji příjemnou podívanou a dobrou chut'. ()

Maverick*

Švankmajer, který ubral na své šílenosti mě neoslovil ta jako předchozí dílka, byť musím velice kladně ohodnotit hororovou atmosféru. Během sledování jsem občas pociťoval zajímavé mrazení v zádech... občas! ()

Netinka

Otesánek pro dospělé. Filmoové ztvárnění pohádky v podání horrorové černé "komedie" až parodie. Kolikrát jsem se upřímně zasmála, nesčetněkrát jsem zírala. Otesánek dokonale naplnil mé očekávání co se týče hereckých výkonů, atmosféry činžovního domu, psychologií postav, vydařených efektů "dítěte" a poněkud svérazně osobního ztvárnění. Určitě další vydařený český snímek, který stojí za to vidět. ()

Pascale

Nemůžu říct, že by to byl výrazně slabší Švankmajerův film. Zápletka je možná o trochu míň šokující, nechutná nebo absurdní než u jiných jeho skvostů, ale rozhodně se nedá říct, že by byla úplně nezajímavá. Veronika Žilková zde podává na svoje poměry překvapivě dobrý výkon. A i když mě vlastně svojí postavou rozčiluje a na místě jejího bačkoroidního manžela bych jejímu šílenství učinila hned a rázně přítrž, bezpochyby si Českého lva zasloužila. I když je také pravda že filmy Švankmajerova typu na lva dost nahrávají... ()

wopizura

Tenhle Švankmajerův film mám ráda asi nejmíň, nicméně mě stále dokola udivuje, že zde u animovaných filmů nejsou uvedena jména animátorů, když jsou tu uvedeny dlouhé seznamy herců i neherců, kteří doslova filmem jenom prolítli na pár vteřin. V tomto případě na filmu dokonce spolupracovali hned dva animátoři - Bedřich Glaser a Martin Kublák. ()

Folda95

Tohle je příšernej film. Kdykoliv se na něj kouknu, byť jen na část, musím přepínat a končim. Jako klobouk dolů, neříkám, že film je špatný to ne ale dokáže alespoň u mě vytvořit tak negativní atmosféru, že musím režisérovi tleskat. ()

kodel

Pátá hvězdička patří Veronice Žilkové za to, že přijala roli tragikomické matky, sežrané vlastním dubovým dítětem, a poopravila tak mou představu o ní jako o egocentrické fifleně bez špetky vtipu. ()

KarlN

Opravdu nestravitelné a těžce pochopitelné ztvárnění klasické pohádky s protivnou a velmi iritující manželkou hlavního hrdiny. Tohle se vážně nedalo vydržet...asi bych ji jakožto partner umístil do ústavu a šel hledat jinou. Bože!!! ()

Korpy22

Klasika z dílny Jana Švankmajera, která nepřestane diváky šokovat. U tohohle filmu se opravdu jedná o umělecké dílo. Scény sami o sobě tvoří nádherné hororové obrazy, které má člověk před očima ještě pár dní po shlédnutí. Námět z pohádky o Otesánkovi se zdá jako velmi nereálným pro svět. Přesto se to Švankamejerovi povedlo. Film má opravdu úžasný vizuál, zpracování animace a loutky samotného Otesánka, herecké výkony Veroniky Žilkové a Kritíny Adamcové jsou výborné. Umělecké dílo. ()