Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara

• angličtina The Last Trick of Mr. Schwarcewallde and Mr. Edgar (více)
Loutkový / Krátkometrážní
Československo, 1964, 11 min

Snaha po dokonalém kouzelnickém výkonu může zapříčinit osudovou destrukci. První film mága českého surrealismu, autora a režiséra Jana Švankmajera. (Česká televize)

topi

První animovaný snímek Jana Švankmajera a hned taková pecka! Jak úvodní titulky (třeba kdo se na filmu podílel je napsáno křídou na botě Juraje Herze, který se tam jen mihne v této roličce), nebo přes výraznou a už jasnou stylizaci Švankmajerova střihu. A souznění s hudbou Zdeňka Šikoly, bez které by to vůbec nemohlo fungovat. A všudepřítomný brouk. Švanky odstartoval svoji kariéru hodně zostra! ()

JohnMiller

Prvý krátkometrážny film môjho najobľúbenejšieho ČeskoSlovenského experimentátora, Jana Švankmajera. už jeho prvotina srší síte dávky originálnych, experimentálnych nápadov a je nabitá širokou škálou abstraktných entít. Dvaja kúzelníci Edgar a Schwarcewalld sa predvádzajú v trikoch ktoré ovládajú, a sú to rozhodne zaujímavé kúsky. Dvaja rivali sa však akosi nepohodnú a nakoniec sa doslova roztrhajú na kúsky. Clay-motion, s čím sa Švankmajer preslávil, je tu pomenej ale zato to je natočené zaujímavou technikou v ktorej herci za čiernym plátnom prevracajú objekty, že to vyzerá tak akoby sa hýbali sami od seba. Neviem ako sa volá tá technika ale je to dobré. ()

easaque

-3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat jeho dílka. Tahle prvotina ještě nedosahuje jeho kvalit a nápadů, ale už jsou patrné některé typické prvky a okouzlení brouky. Využívá tu hodně prostředků černého divadla. Začínáme teda pozvolna od slabších 3 hvězdiček. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Já vím, je to Švankmajerův debut a jsou zde naznačeny jisté prvky pro jeho budoucí tvorbu, ale stejně nevidím důvod to nějak zvlášť nadhodnocovat, když mě ten film svými nápady nezaujal a docela nudil. Navíc když má Švankmajer mnohem lepší filmy... 2* ()

zette

Pro me nepovedeny debut, ktery me krome pisnicky nicim nezaujal. Animace nedosahuje kvalit pozdejsi tvorby a osudy dvou cirkusaku mi byly zcela ukradene. ()

LeoH

Mně na tom přijde sympatický, jak jde Švankmajerovi nepokrytě hlavně o to vyzkoušet si různé abstraktně geometrické hrátky a výtvarné možnosti loutek a rapidmontáže (střídání dvou dějů po pár okénkách mi jednu chvíli připomnělo rozdvojení Neových rukou v Matrixu :-) ) a jen aby se neřeklo, nahodí to na chabou dějovou kostřičku konfliktu dvou kouzelníků – a přesto je to nemálo zábavné. Prvotina, a už vlastně s hotovým stylem. ()

Sfinkter

Se Švankmajerovým debutem v podstatě žádný problém nemám. Je jasné, že jeho pozdější tvorba je mnohem dokonalejší, ale i tohle dílko mi dalo tu správnou porci surrealismu, kterou jsem právě potřeboval. ()

Master19

Z loutkových filmů se nejvíce povedl "Don Šajn". Tato prvotina ale rozhodně oplývá nápady a vrcholí oblíbenou pointou mistra - zničením téměř všeho co jde. Zajímaví jsou ti broučči, co je měli kouzelníci v hlavách. Že by nějaká vyšší moc, co je ovládala? ()

nevermore

Jak on už to Šváňa tenkrát věděl (v debutu), jak na to, a co bude jednou dělat.. Měním ze 4 na 5 ***** Je v těch 11 minutách něco kouzelného.. ()

H.Gordon

Jeho první dílo na mě zapůsobilo tak všelijak. Je skvělé udělané, ale na mě až příliš hororové, tohle mi neudělalo prostě dobře. S loutkami nesympatizuji a nikdy je mít ráda nebudu a k tomu ta děsivá atmosféra. Brrr. Ale rozhodně lepší 3 hvězdičky. Ale už nikdy více. Ty hlavy byly prostě nechutné... ()

Braddy

Dvě "loutkové" postavy spolu soupeří a předvádí různé triky. Jejich počínání je však destruktivní. ()

B4TM4N

Skvělá prvotina. Dva kouzelníci navzájem trumfují své kousky, atmosféra za doprovodu výborné hudby houstne. Střih se stále zrychluje, až do nutně špatně dopadnuvšího finále. ()

tragos

Dva kouzelníci, kteří se předhánějí v předvedení lepšího triku (ono jde tedy spíše o body-artisty). Jednoduchý loutkový film, který je netuctový vlastně jen díky oněm dvěma malým broučkům, kteří ovšem nehrají výraznou roli. No a netuctový samozřejmě i díky tomu, kdo jej natočil :-) ()

Sosak

Poslední trik a první Švankmajerův film. Zatím jenom dává tušit možnosti tohoto režiséra, animace prozatím nahrazuje černé divadlo. ()

ostravak30

Je to zajímavý filmeček co se triků a provedení týče, ale obsahově je to za mě trochu mizerné a bez jasného nápadu. Asi je v tom vidět, že se jedná o prvotinu. ()