Jako exkurze do života moravského venkova v 18. století je to pěkné, Portáši jsou docela sympaťáci, ale jinak mě ten film jako celek nijak extra neuchvátil. Solidní průměr, ke kterému se už nevrátím.(13.9.2016)

Portáše jsem měl vždy zafixované jako zlé pohůnky feudálních pánů stíhající statečné moravské zbojníky Ondráše, Juráše a spol. V tomto filmu jsou vykresleni mnohem pozitivněji a staví se spíše proti vrchnosti. Nechybí trocha folkloru a na svou dobu je tu řádná porce akce. Ta v závěru silně připomíná scény ze zfilmovaných májovek, ve kterých hrstka hrdinů brání srub před nájezdem neschopných banditů...(22.10.2012)

Národopisná historická dráma o Portášoch, akomsi bezpečnostnom zbore v 18. storočí, ktoré na Valašsku chránili valašsko-uhorské pohraničie pred pašerákmi, zbojníkmi, zlodejmi a celkovo lumpami. Čo do opisu folklóru, krásnych hôr a romantiky tej doby je to na vysokej úrovni, aj keď patetické a miestami mierne nadhodnotené. Čo do samotného príbehu, je to horšie, pretože okrem osudovej lásky/lások sa vo filme objaví už len záverečný konflikt. Hodnotenie: 65%(28.4.2014)

Krásné téma, které by si zasloužilo velkolepé zpracování a nikoliv toto epicky nevýrazné ztvárnění. Tři hvězdy za závěrečný boj plný statečnosti a obětování, to však již nenahradilo poměrně vlažný příběh. Dnešní filmový svět naříká nad nedostatkem vhodné potravy, přitom inspirace nám leží u nohou. Bohužel již nemáme Vláčila, Kachyňu ani Vávru ...(14.7.2016)

• Pitryx

Ano, příroda nádherná, lid rázovitý. Ale protože mám hodnotit film, tak musím říci, že neměl děj, byl statický a herci mluvili nějakým nářečím, které se snad ani nikde nevyskytuje. Autoři si ani nedali práci toto nářečí nastudovat. No vydržel jsem 45 minut a stále se nic nedělo, tak jsem film prostě „přejel“, protože nebylo na co čekat. Už mne nezajímalo, jak to dopadne. Pro mne, bohužel, už kvůli kraji kde se film odehrává a kde jsem strávil hodně času, film o ničem. 211020114500/6001/6001/(27.2.2014)

• - Exteriéry byly natáčeny ve Velkých Karlovicích, na hřebenech Javorníků a v okolí Soláně. (Xell)