Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

MichalCZ30

Celá poválečná škola fantasticky vystihuje kontrast vnímání reality ze strany dítěte a na druhé straně dospělého člověka a zároveň střet a souznění těchto dvou diametrálně odlišných rovin. Svěrákovic humor s dokonalou satirou mě vždy upoutá. Těžko říct, který film z jejich kuchyně se mi líbil nejvíce. Nyní si jdu oprášit DVD a znovu nabrat inspiraci. Dostal se mi jeden nezbeda na doučování... ;) Druhá světová válka skončila a po 70 letech je to, Bohužel, zase na ostří nože. Věřím ještě stále v lidskost a moudrost a především v to, že k žádné další takové katastrofě již nedojde. ()

rybinin

Viděl jsem to po hooodně dlouhé době a žasnul jsem jak je to ještě výbornější, než jsem si kdy pamatoval. Člověk to znal jak svý boty a přesto se i chechtal (ale nejen) upřímně během mnoha scén. Hlášky, který maj děti jsou naprosto neuvěřitelný a hlášky Třísky či Svěráka jakbysmet. Dle mého názoru asi nejlepší Svěrákův (Janův) film. Kolja tak dobrý už, řekl bych, není. A ani Vratné lahve nedosahují těchto kvalit. ()

andydufrsn

Tohle se povedlo, od vykreslení atmosféry poválečného Žižkova, přes celý příběh, k hereckým výkonům všech zúčastněných! Bravo! ()

Johny_Blaze

Bozsky Igor. Kdo z nas by alespon jednou v zivote nevidel Obecnou skolu jako by nezil. Legendarni fraze a legendarni herci. Co vic si od ceskeho filmu prat. Po teto ceske kvalite ma nase kinematografie na par let vybrano. ()

andy60

Napadla mě podoba s Poláčkovým Bylo nás pět. Přesto se mě zdá, že někdy chtěli být Svěrákové vtipní za každou cenu a působilo to trochu násilně. Igor Hnízdo ovšem nemá konkurenci. ()

DarthArt

Ze všech těch dobrých vtípků a hodnotných mouder běžících v Obecné škole se dodnes nejvíc směju tomu, jak jsem film poprvé viděl někdy na školním představení ve druháku na střední. Byl jsem tehdy ortodoxní metalista, stylizující se jako tvrďák a vymezující se proti všemu, co mělo nějaký obecný úspěch. Takže zatímco všichni kolem mě padali smíchy z křesel, já seděl se zamračenou hubou, držel se, abych se taky nezasmál (dalo to práci :), a zarputile čuměl před sebe s vědomím, jak jsem to těm "komerčákům" okolo nandal. Logicky jsem se tehdy postupně stal "hvězdou dne" a ten rok vyhrál pomyslnou cenu "největší debil ve škole". Po letech se už při Obecné škole v klidu směju taky a počítám ji za jeden z jasně nejlepších českých snímků po 89, ale nebýt výše uvedené veselé historiky, možná bych k němu neměl až tak niterný vztah :) ()

Diamonts

Krásná komedie v poválečných časech se Janu Svěrákovi opravdu povedla. Na diváka přímo dýchá atmosféra oněch časů, kdy děti neproseděli celé dny u televize či jiné elektroniky. ()

grifina

Jeden z nejlepších českých filmů. Plný hereckých es. Hudba, dialogy, režie i scénář, vše v harmonii. Nic nepřebývá a nic nechybí. Sledovat tento nezapomenutelný film je pro mě svátek, pokaždé v něm objevím nové a nové... Nikdy neomrzí a vždy potěší. ()

Zikfryd

Skvěle napsané, skvěle režírované, skvěle zahrané. Napadá mě citace: "To on chtěl, aby to bylo jako ze života." Zde je ten příběh život sám. Je to pohlazení na duši a lze se na to dívat kdykoli. ()

josefkam

Absolutní vrchol České kinematografie... Film, který zůstal akademií nedoceněn (nominace na Oscara je málo, Kolja je s prominutím proti tomuhle "břídil" a Oscara má)... Špičkové herecké výkony v čele s Janem Třískou, poklidné tempo a atmosféra filmu, přesně odpovídající hudba (volba Novosvětské byl "mastrštyk"), příběh napsaný životem a dětstvím skvělého Zdeňka Svěráka... Zajímavostí je, že tímto filmem začínala své vysílání v únoru 1994 TV Nova... Dávám plných 5 hvězdiček (10/10) ()

OtokPag

Proč můžu dát jen pět hvězdiček?! Skvělý film. Miluji filmové hlášky a tady jich je... "kde jsou mé blatníky?!" :)))) ()

Jirkacek

Snímek Obecná škola jaksi pořád unikal mé pozornosti, jelikož jsem na něj v TV nikdy netrefil v době vysílání a po pravdě řečeno mne nenapadlo, že bych si jej sám od sebe pustil. Jednoho dne jaksi na tento film z roku 1991 přišla řeč a tak jsme se s CommanderCZ rozhodli vše napravit a na dílo Jana a Zdeňka Svěrákových podívat. Příběh to byl v podstatě jednoduchý a víceméně šlo pouze o to, jakým způsobem nám jej zmíněná dvojice a filmový štáb naservíruje na náš televizní stůl. Hodnocení zde na ČSFD a ocenění, které získal slibovalo kvalitní podívání a herecké výkony. Po uplynutí 97 minut jsem s tím vším musel souhlasit, nicméně jsem očekával větší zábavu z hlediska humoru, jehož jsem si moc neužil. Příběh se odehrával v letech 1945 - 1946 v poválečné československé republice a na okraji Prahy. V místní škole, která neměla valnou pověst, učitelka Maxová (Daniela Kolářová), kterou jsem neměl nikdy v oblibě, učila třídu druhého stupně. Vůbec svůj úkol nezvládala a děti si ve vyučování v podstatě dělali co chtěli a kdyby v té době existoval internet a mobilní telefony, jistě by na nich surfovali celé vyučování, Nedivil jsem se tedy tomu, že záhy žáci nebohou učitelku přivedli do blázince. Viníky byli především Eda Souček (Václav Jakoubek), jeho kamarád Tonda (Radoslav Budáč) a věčný propadlík Rosenheim (Marek Endal). Místo Maxové nastoupil nový učitel Igor Hnízdo, bývalý voják a válečný hrdiny, který okamžitě nastolil ve třídě tvrdý režim a dokonce zavedl tělesné tresty, i když byly ve školství zakázané. Nicméně já bych ty parchanty mlátil nejen rákoskou, kterou v ruce třímal zmíněný učitel, jehož si zahrál legendárním způsobem Jan Tříska. Jeho nástup do školy, přestavení se třídě a bouchnutí do tabule se slovy Jmenuji se Igor Hnízdo, patří již léta mezi největší hlášky českého filmu. Kupodivu se mu podařilo kluky nejen napravit, ale získat si je dokonce na svou stranu a děti ho měli rádi. Divil se tomu i ředitel školy a pan herec Rudolf Hrušínský, jehož syn Rudolf Hrušínský mladší si ve filmu střihl roli Tondova otce, který věčně seděl v hospodě a pořád něco vyhrával v mariáši. Z dalších rolí bych zmínil Edovi rodiče, kterými byli Zdeněk Svěrák a Libuše Šafránková či Josefa Mrázka alias fakíra Rádži Tamila, který sedl Petru Čepkovi. Další postavičkou byl zajímavý soused Cyril Plíha (Boleslav Polívka), který se hádal se ženou a kvůli bušení srdce byl pořád na umření, dále nesmím zapomenout na školníka Oldřicha Vlacha, školního inspektora Karla Kachyňu, gynekologa MUDr. Kalabana alias Jiřího Menzela či Tondovu matku Evu Holubovou. Ale zpět k ději. Kluci byli ze svého učitele na větvi, jenže on nebyl tak bezchybný jak by se mohlo zdát, neboť z předchozí dívčí školy musel odejít kvůli své vášni pro ženy. A hned po nástupu do nového místa se seznámil s nadrženou obyvatelkou domu u školy, kterou si zahrála Irena Pavlásková a jenž s učitelem souložila vždy, když její manžel a řidič tramvaje (Ondřej Vetchý) byl zrovna v práci. Osudným se mu však stal až vztah s mladičkými dvojčaty Fabiánovými (Iva a Miroslava Škudrnovy), kvůli nimž Hnízdo musel opustit své školní hnízdo. Byl jsem tedy zvědav, jestli se do školy ještě vrátí a jaké další dobrodružství kluci vymyslí, neboť jejich lumpárnami byl celý film doslova protkaný. Jak jsem psal na začátku komentáře, i když jsem se zase moc nezasmál jak jsem čekal, rozhodně musím ocenit kvalitní obsazení a tudíž výborné herecké výkony. Suma sumárum, snímek Obecná škola ode mne získal tři obecné hvězdy ***. () (méně) (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková