Přizpůsobivý nosič reklam Ťopka přespává v odstaveném vagónu, který je ovšem jednoho dne připojen k vlaku, jímž odjíždí na inspekční cestu generální inspektor drah Jiří Kokrhel. A tak se Ťopka bez vlastního přičinění stává černým pasažérem, a když je objeven a pronásledován, způsobí neplánovanou zastávku na malém, bezvýznamném nádražíčku v Mokré nad Soupravou. Místní přednosta stanice Anatol Jelen si však právě odskočil na zkoušku pěveckého sboru, čehož využije Ťopka. Oblékne se do jeho uniformy a začne se před přísným pohledem inspektora vydávat za přednostu. Jeho svérázné improvizace inspektora vyvádějí z míry, ale naštěstí je tu přednostova půvabná manželka Julie, která Ťopku kryje, aby pomohla nepřítomnému manželovi. Kvůli jeho chování se ale dostává do velmi obtížných situací. Kokrhel se do ženy zakouká a oslněn jejím půvabem přehlíží nejen Ťopkovu absolutní neschopnost a divoké improvizace, ale dokonce se rozhodne vyhovět přednostově žádosti o přeložení blíž ku Praze. Jenže v nejméně vhodnou chvíli se objeví skutečný přednosta stanice... (TV Nova)

Vesecký

Vlasta Burian v poněkud komorněji vystřiženém filmu, který se vlastně celý odehrává na jedné železniční stanici, kde se pan Ťopka ukrývá coby černý pasažér a jak je u Buriana obvyklé, nedá mu to, aby ho uniforma nepřilákala a neoblékl si ji. Vlastně tu pak následují komické situace, jaké známe z jiných Burianových filmů počínaje C. a K. polním maršálkem. Opět mistrovské a nehynoucí dílko. ()

axiom

Asi nejlepší a nejznámější Buriánuv film. Dokáže pobavit i dnes po tolika letech. A některé repliky jsou skoro dnešními "hláškami". ()

joker2

Maximálně humorný film stavějící na genialitě Vlasty Buriana. Ačkoli se ve filmu vyskytují německo-české nápisy, film není ideologicky vůbec ovlivněn. ()

RadimFišer

Nádherná ukázka české snaživosi a čisté geniálnosti. Je neuvěřitelně, že byl tento film natočen za okupace Nacistů v roce 1941. Vlasta Burian, podle mě, v té nejlepší roli jeho života. Nezapomenutelné rozdávání letáků na chůdách a objednání celého jídelníčku. Dvoření vysoce postavených můžů, tedy pana generálního inspektora a statkáře, je velice silný pozůstatek staré doby. Vidíme jejich elegantnost a povýšené chování. Hodnotím plnými 4 body. ()

zdeny99

Velice příjemná veselohra. Jedna z mála, na kterou se dá dívat ještě dneska. Nejvíce se mi líbil celý námět s falešným přednostou stanice, který vůbec nic neumí a ještě to hraje na inspektora, kterého má v zádech. Brilantně vyjebal i s vrchním v restauraci. [20871. hodnocení, 272. komentář, 86%, 158. nejlepší film] ()

Bozvav

Film Přednosta stanice paradoxně nikdy nepatřil k mým nejoblíbenějším, nicméně i tak se mi líbil. Jen o něco méně než jiné, za mě lehce křečovitý. I tak 65%. ()

tragos

Well... jako malý jsem Přednostu stanice miloval, teď už se na něj dívám trošku střízlivěji, ale pořád je to skvělá věc se dvěma pány herci. ()

Gismo.kv

Už to, že ve filmu hraje Burian a Marvan, je záruka kvality. Burian tentokrát jako falešný přednosta stanice, kdy se snaží oblbnout generálního inspektora Marvana, aby podvod nepoznal, nám dáva příležitost ke spousty komickým situacím. O něco slabší než U pokladny stál, přesto by byly 4 hvězdy málo... ()

Georgee27

Jakožto mladý student, který vyrůstá mezi barevnými filmy a černobílé filmy mu připadají starý a pro starý a vždy když šlo něco takového v televizi jsem se pousmál, že jak na to může někdo koukat a šel jsem se koukat na skvělé, moderní, barevné filmy. Jednou jsem, ale sebral "odvahu" a v televizi dávali právě Přednostu stanice a po skončení filmu jsem byl ohromen. Něco úžasného a skvělý zážitek. Hned jsem si chtěl dát pár facek, že jsem se nad tím vždycky pousmál a divil se tomu, že na to někdo kouká, ale všechno to je postupem času a člověk, který se narodí v době, kdy jsou barevné filmy bude čím dál víc a víc hůře hledat cestu ke skvělým černobílým filmům. ()

BeranSon

Písnička je vlastně stejná jako film, můžu si jí zpívat dokolečka dokola, ale stejně se neohraje... to prazvláštní je tvor... - 7/10 - ()

canucks333

,,Vlak je velmi dlouhý, už si myslíte, že eje už konec a pak se objeví..." Nezabudnuteľné úžasný film s dokonalým Vlastou Burianom v hlavnej úlohe, ktorého výborne doplňuje Jaroslav Marvan . Ich spolupráca vždy priniesla niečo dobré. Najlepšia scéna jednoznačne čítanie telegramu a obed v reštaurácii. Videl 1x v originálnom českom znení------- 95% ()

GMVajgl

Protagonista je oportunistický, ukecaný a nezodpovědný pobuda, který bere, bere a bere. Možná by někdo řekl, že má dobré srdce - ale co kdyby někdo hodoval bez peněz v tvojí hospodě? Jako slibný protějšek nastupuje postava generálního inspektora - údajně přísná a nemilosrdná. Nakonec však protagonistovi jen nahrává na další "veselé" vtipy i tváří v tvář jeho neschopnosti a pak se rozplývá nad jeho domnělou ženou. Tím se rozplývá i všechno napětí a film se plně odhaluje jako trochu hloupá komedie pro masy s koncem, kde se vlk nažral a koza zůstala celá. ()

domirovec

,,Tak, a co kdybychom si teď dali takovou revizi!'' - ,,No a co kdybychom si dali třeba raději knedlíky s vajíčkem!'' Absolutně úžasná, mohu říct, že až adrenalinem nakopnutá veselohra, s Vlastou Burianem jako (rozhodně opravdovým) přednostou stanice v hlavní roli. Miluju to. 5/5 ()