• gouryella

Dosti chatrny pribeh, kery nezachranil ani vyborny Jara Kohout.(25.7.2002)

Tento film je věnován všem našim děvčatům a mládencům z lásky. Aneb rozšafná revue Jára Kohout řádí. Jiskrné dialogy, bonmoty z horní dolní, sexy paterčata na vdávání v akci, duo Šlégl/Kabátová kující pikle v nejlepší divadelní tradici a Hanka Vítová (jakožto nejstarší dcera, setra Beránkové, Rubensové, Bartošové a Benešové), soužící se pro Antonína Novotného. A o tom to je. "Dneska jste měl být s náma v divadle. Jak se jmenoval ten kousek, co dávali? - Dáma s kaméliemi. - Líbilo se vám to, pane továrníku? - Pěkné. Takové chvilkama i smutné, ale řeknu vám, ty kamélie, co měla ta herečka, řeknu vám, já nevim, kdo jim to dodává, ale ty jako odborník bych se styděl prodat. - Pan továrník je přísný kritik. - Ne, ne, ale když už něco dělám, tedy pořádně."(24.4.2012)

Velká škoda, že Jára Kohout nedostal pořádný scénář.(31.3.2015)

Pokud lze nějakého umělce označit za symbol nenáročné lidové zábavy v nejlepším smyslu slova, tak by pozornost jistě padla na jméno Járy Kohouta. Od roku 1935, kdy se stal majitelem a ředitelem smíchovského Švandova divadla (zvaného lidově Švanďáček), stoupala jeho filmová popularita téměř k hvězdným výšinám. Vystupoval výhradně v nenáročných lidových fraškách i operetách a snímcích ryze komerčního charakteru, což však za první republiky tvořilo zaručený kasovní úspěch. Do této kategorie náleží i film U svatého Matěje, v němž Kohout představuje náhle zbohatlého zahrádkáře a otce pěti dcer, kterému peníze zatemní mysl a teprve po strmém pádu si uvědomí pravé hodnoty. Snímek slouží v 90% jako záznam Kohoutova slovního i pohybového umění, které – stejně jako Burianův styl humoru – šlo jen obtížně usměrňovat a prohlubovat. Vedle titulního hrdiny pak zcela zanikají zbylí partneři s výjimkou vtipné dvojice podvodníků v podání Zity Kabátové a Čeňka Šlégla. Domnívám se, že Kohoutovu osobnost nejlépe vystihuje jeho vlastní výrok: "Moje zaměstnání je dělat vtipy. Vtipy se musí publiku servírovat tak, abyste za odměnu slyšeli smích a potlesk. Někdy je k tomu zapotřebí hodně trpělivosti, než vy uslyšíte ode mne dobrý vtip a já od vás váš smích."(21.4.2009)

Za přitroublý moralistický závěr musím jednu hvězdu sundat. Že prej "jen z poctivě vydělaných peněz může mít člověk radost", pch, takový nesmysl. Naopak, nejvyšší blaho přeci člověk zažívá, když se dívá na hromadu zlaťáků a říká si, takové bohatství, a přitom jsem neztrácel čas jeho vyděláváním! Jaká rozkoš je říct, místo makání od nevidím do nevidím jsem dělal samé užitečné věci, sportoval, vzdělával se, dloubal se v nose či psal komentáře na čsfd, a přesto nevím, co s penězma! No a za druhé, chudák Brabenec si neuvědomil, že ty peníze mu jen tak náhodně do klína nespadly, naopak je získal jen a jen díky svému talentu, s jakým šikovně fláknul milionáře. Takže je získal díky poctivé práci. A že ta práce trvala pár sekund? No a? Mi to připomíná ten starý vtip o pacientovi, který se u zubaře rozčiluje, že za minutový zákrok má platit tisícovku. A zubař odpoví, no jestli s tím máte problém, tak vám ten zub budu trhat klidně dvě hodiny!(11.7.2015)

Průměr - ničím nezaujme, ničím neurazí... Snad jen potěší půvabná Zita Kabátová v roli nafrněné finanční podvodnice.(27.6.2015)

Herecký koncert J. Kohouta, moralita o tom, že peníze nejsou všechno(22.2.2011)