Uzumaki

Začalo to zcela nevinně: Kirie přistihla otce svého přítele, jak v naprostém vytržení pozoruje spirálovitou ulitu hlemýždě, nevnímaje svět okolo sebe. Mužova bezpříkladná posedlost spirálami zasahuje vše od rozvířeného trávníku po stočenou roládu do polévky. A netrvá dlouho a Kirie přichází na to, že její rodné městečko zasáhla kletba, kvůli níž se všichni jeho obyvatelé mění ve spirály. (kiddo)

Freemind

Jeden z filmů, u nichž můžete nasolit jak odpad, tak pět hvězd a stejně nebudete mít čisté svědomí. Směs křiklavě nesourodých a iritujících prvků je ale svým zvláštním způsobem přitažlivá a "cool", čemuž vydatně napomáhá živelná a plastická kamera. Typicky japonská ujetost se zde vyskytuje v takové koncentraci, že si poprvé neumím představit americký remake. Jedině, že by ho společně režírovali Lynch a Burton. Největším úspěchem filmu je ale vytvoření surreálného světa (ale kompaktního ve své "pocitovosti" a nahodilosti). Světa, který je podivný, nelogický, bizarní, ale "svůj". Odmítám hodnotit, každopádně za zhlédnutí to stojí. ()

kaylin

„Uzumaki“ je zase trochu jiný horor, který se místy až moc jednoduše snaží diváka vyděsit – používá k tomu nástroje, které jsou pro japonský horor až moc typické. Když ale zůstává jen u své vlastní ujetosti, rozhodně tomu nelze upřít nápad a snahu udělat ze spirály skutečně děsivý symbol. To se částečně daří, ale film stejně zůstává spíše slabším, protože efekt, který na vás bude mít, nebude nejspíš nijak dlouhodobý. ()

topi

Krásná ujetá bizarnost. Pozor na spirály, šneky a víry! Manga je sice větší nářez, ale filmovému zpracování, rozdělenému do čtyř kapitol nelze upřít surrealistickou vizi, včetně podivných úmrtí. Hudba a zvuk pak tvoří samostatnou jednotku, která zlověstnou atmosféru dohušťuje. Spousta detailů ve vizuálu a zvláštní střih jsou pro filmové labužníky tím pravým ořechovým. ()

Hamaradža

Ďalšia Japonská podivínčina, ktorej ale podivnosť vôbec nie je na škodu a napriek nepochopitelným odbočkám (Obzvlášť veselé melódie v prvej polovici sú zlý vtip) a otravnej hlavnej hrdinke si Uzumaki udržuje a pomaly, až slimačo :) rozvíja a graduje svoj príjemne creepy surrealistický špirálovitý mikrosvet, na ktorom najzvláštnejšie je to, že funguje. Zvláštna, ale originálna kuriozitka. ()

JohnMiller

Rôzny ľudia sa boja rôznych vecí, niekoho vo filmoch vystrašia duchovia, niekoho klauni, no mňa práve vystrašila táto bezodná špirála. číra hrôza vychádza s tejto snímky. Atmosféra je tu taká samovražedná a bezvýchodisková, že už len samotné sledovanie ma psychicky ubíjalo. Síce sa to začína takmer komediálne a reálnych horrorových scénok je tu pomenej, celé toto mestečko je tak komplexne do seba uzatvorená mučiareň, že len pomyslenie na to, že by som sa tam mohol dostať čo i len na 10 minút, ma privádza do šialenstva. Takéto pocity som mal naposledy keď som ako 14 ročný videl prvý krát Silent Hill. Bezvýchodiskový dej, záverečné fotografické peklo, slimačí ľudia a nezodpovedaná otázka, prečo práve špirála ubližuje každému, ma absolútne dostali a nechali ma rozpamätať sa, na to ako som sa voľakedy bál filmov. . ()

wipeout

Na horor je tu pomenej lakačiek, ktoré sú ale poľahky nahrádzané hutnou atmosférou a napätím. Zozačiatku som mal pocit, že film nie a nie sa rozbehnúť no ale potom nastala gradácia ako sa patrí. Niektoré scény síce vyznievali groteskne keď nie je neprirodzene ale to všetko tu oblo nato aby sa vytvorila už nižšie spomínaná atmosféra. Japonské horory majú väčšinou naviac v súboji so svojimi európskymi konkurentmi a tento film nie je vínimkou.Ono to asi bude aj tím,že japonský herci a hlavne výraz ich tv áre a temné oči veľmi uľachčujú nastolenie taživej atmosféry temného sveta hororu. Už viac krát spomínanú kameru som si taktiež nevedel vynachváliť. 3,5* naozaj zaslúžených. ()

fmash

Jedna vážně míněná rada na úvod — NEčtěte komentáře před zhlédnutím. Nejlepší bude začít vytvářet si názor po svém a bez vlivu ostaních diváků, v opačném případě totiž můžete Uzumaki vnímat úplně jinak.          Děj je zpočátku až na výjimky volný až veselý, svým způsobem poetický, dokonce lehce nudící, postupně se ale začne spirála stáčet a v poslední kapitole jde již o takřka doslovnou křeč. Po výtvarné stránce se film pohybuje od (pro mě) extrémně přitažlivého obrazu, podtrhovaného zajímavou kamerou, k tak podivným efektům a hrátkám, že to svádí k myšlence na střihačovu zálibu v Movie Makeru. Hororové scény rovněž oscilují od těch přiznaně ztřeštěných a neděsivě lekavých po opulentní výtvarné úchylárny (ale opravdu strašidelná scéna se objevila snad jen jediná – vyjma kroucení očima – a sice ta se stonožkou, která mi ale jaksi do zbytku nějak nezapadala). Atd. atp., prostě váhám, jestli Uzumaki s výhradami chválit, nebo rovnou použít verbalovo oblíbené spojení „další ťamanská úchylárna“. Původně jsem myslel, že si z nerozhodnosti vezmu za příklad kiddo (jejíž komentář mimochodem doporučuji k přečtení) a nebudu hodnotit vůbec, nakonec jsem ale usoudil, že jsem tento „originální“ kousek viděl velice rád. ()

honajz2

Popravdě bych tohle rád viděl jako seriál. Ve stejném duchu, s atmosférou jako z třetí série Twin Pekas a s pořádným scénářem, Jestli je předloha nějak víc domyšlená (co jsem si hledal tak ne o moc) přesně nevím, nicméně tenhle film rozehrává dost zajímavý a hlavně dost bizarní příběh. Sice tu je pár nudných scén, ale jinak sledujeme jeden pár žijící v jednom podivném městě, která posedne dost podivná kletba měnící lidi ve spirály. Takže tu žijí lidi s neskutečně do výšky zkroucenými vlasy, lidi s neskutečně zkroucenými těly, lidi ze kterých se stanou lidští šneci... no prostě pořádná magořina. Byl jsem zvědavý a místy i dost napnutý, co z toho vlastně vypadne. Moc se toho nevysvětlilo, což mi vadí (ale stejným problémem má podle všeho trpět i předloha, právě proto bych chtěl někdy vidět seriál, který by to celé pořádně domyslel), ale wtf znepokojivých momentů je v tom nemalý počet, hrozně se mi líbí všechno to mysteriózno okolo toho bizarního osudu městečka a nakonec si mě ten film vlastně celkem získal. Určitě víc, než ta hromada podprůměrných nebo více či méně průměrných hororů. Jen prostě chtělo na tom ještě zapracovat. Třeba nějaké pozadí té kletby ukrýt třeba do pár náznaků v obraze, aspoň. Ale i tak překvapivě celkem spokojenost. Slabé 4* ()

Martin741

Japonskej kinematografii prichadzam coraz viac na chut, zacalo sa to dvoma filmami : Princeznou Mononoke od Miyazakiho a Zatoichi od Kitana. Tento horor je viac nez kvalitnym dielom od Japoncov. Pocas filmu sa v prvej polke nic dolezite nestane, snad len banalny rozhovor dvoch Japoniek. V Druhej polke zleti chlap neviemzkolkeho poschodia a mozog sa rozleti na vsetky strany, a vtedy sa zacina kvalitny horor. A to ja len rad. 87 % ()

Mefistofelle

Tahle asijská podivnost si mě nezískala a to jsem na divné filmy už hodně zvyklá. Začátek je hodně slibný, ale bohužel musíte docela dlouho čekat, až se začne něco dít. Já vím, u asijských filmů je to normální, ale tady to byla vyloženě vata, která měla zakrýt to, že je to vlastně vcelku o ničem. Poslední část pak většinu času byla jen slátanina, která nedává hlavu ani patu. Posedlost spirálami, která je hlavním tématem filmu, vyústila v něco, co sice může být na první pohled nepředvídatelné, ale mně to přišlo jen neskutečně hloupé. A proto, že po technické stránce to není natočené zas tak zle a triky jsou docela fajn, tak dávám 2* místo původně zamýšlené 1*. ()

TomikZlesa

Takže, původně sem myslel že film pošlu tam kam každý odkládáme své exkrementy. Šíleně nudná a táááhlááá první polovina plná hloupých, ale občas vtipných scének. Naprosto tragický efekty na kvalitě taktéž nepřidávaj, ale tak u tohodle žánru to přeci jen není to nejpodstatnější. Jenže zhruba v půlce nastane zlom. Nebýt stejných herců i bych si myslel že koukám na jinej film. Teprv právě a od půlky začne bejt film zajímavej a z části se i přiblíží žánru horor. Pár záběrů tu je i celkem nechutnejch :) a konec už nám opravdu skvěle ulítává. To abych si ted dával bacha abych si z internetu nestáhl nějakej ten vír. ()

Aquarius

Slabší člen rodiny japonských podivností. Spočiatku som bol veľmi nadšený a potešný z Fincherovských vychytávok a celkovej až comixovej štylizovanosti celého dielka a tešil som sa na ďalší úspešný zárez z mojej obľúbenej japonskej scény. Postupne prichádzalo rozčarovanie, ktoré sa trochu zmernilo záverečnou štvrtou kapitolou, no nepríjemný lepivý pocit na podnebí ostáva. Sračkoví teatrálny herci sú v tomto žánry bežní, ale toto je už príliš. Neustále pchanie špirály (špirály debilkovia, špirály, nie víru) do každého druhého framu bolo tiež otravné. Aj keď tieto filmy často mávajú otvorený koniec, vždy po nich ostáva akési chvenie, hlboký mystický dozvuk nevypovedaného. Tu len pocit nespokojnosti a zabitého času. Porovnávanie s Lynchom je už vyložený nonsens. Chápem že v roku 2000 Uzumaki mohlo zaujať. Dnes (2006) však pôsobí dojmom špatného vtipu. Po obsahovej skránke teda za *. Po tej formálnej (aj keď vykráda Finchera, Cunninghama atď) za *****. Celú dobu som si totiž z nejakého dôvodu myslel že je z roku 2004 a po trikovej stráke mi to prišlo v poriadku. A netreba zabudnúť na skvelú prácu so zvukom! ()

kosta73

Komorní horůrek o neobvyklém prokletí, jež zužuje japonské městečko. Film diponuje vskutku originálním nápadem a zpracováním, na první podívání trochu rozpačitost, na druhé jasných 5*. ()

daEmoNickY

Film byl natočen podle mangy (japonského komiksu) co napsal zubař. A zubaři vědí o strachu všechno! Není to tolik horror jako zajímavá fantasmagorie. ___ DOPORUCENO ___ Manga je tady http://www.onemanga.com/uzumaki/ . Hafo podivných jsem dal dokupy u Eraserhead od Lynche http://www.csfd.cz/film/6252-eraserhead/ . Filmy od http://www.csfd.cz/reziser/3138-zeman-karel/ , http://www.csfd.cz/reziser/2910-gilliam-terry/ a http://www.csfd.cz/reziser/2969-kusturica-emir/ . ()

eye candy

jéje to nám ale byla libová magořina:). Halucinogení japonský vypiplanec, který převažuje spíše na stranu hodně ulítlé komedie. Co se tady děje s postavama to jen tak v ledajakém filmu neuvidíte, některým dokonce naroste na zádech domeček a stanou se z nich šneci. Bohužel na mě ale tento film působil tak nějak neurovnaně, chvílemi hrozně hrr jindy se zase vlekl jako smrádek. Nevím nevím, zatím 3* a asi to bude chtít ještě repete ()

Cedr

No napřed pár klíčových slov: @@@ bizarní, tísnivé, ponuré, originální, tajuplné, dechberoucí, znepokojivé. @@@ Už ze začátku film působí opravdu zvláštním dojmem. Pourá a tíživá atmosféra způsobená zvláštně vypadajícím městečkem se zvláštními obyvateli. To všechno zabalené do temného a nazelenavého hávu. Jenže okamžitě s úvodem do atmosféry se na scéně objeví herci... kteří jsou prostě... divní... Chvilku tápete jestli jde o parodii, jestli přehrávají, jestli hrát vůbec umí... anebo... je to snad záměr? Každopádně mi snad všichni představitelé méně i více významných rolí přišli dost... děsiví sami o sobě. Obzvlášť ze začátku to celé vypadá jak naprostá blbost... jenže ta atmosféra... ufff... nechápu jak se jim podařilo vytvořit něco tak znepokojivého a... divného... Pár lidí to tady přirovnává k tvorbě pana Lynche, což není zas tak mimo mísu. Nikoliv však příběhově... David Lynch je trochu jiná liga než tohle :) Ale jistá podobnost... znepokojivé atmosféry například Mazací hlavy... by se tu podle mě dala najít. Ale tím srovnávání končí. Co rozhodně stojí za zmínku je kamera. Dost netradičních a poměrně experimentálních záběrů opět podpoří... zvláštní atmosféru... Film není hororový ve stylu např. Ringu, Ju-onů nebo běžných amerických lekaček... Hororovost filmu možná někteří uvidí v několika gore scénách, ale to je u japonských filmů tohoto žánru docela běžné, ne? Na mě film zapůsobil horově právě spíš svou netradiční tváří... doslova jsem u sledování seděl s otevřenou pusou a prostě... nepobíral co se to vlastně děje... Film nelze předpovídat tak jako jiné horory nebo thrillery... Je to tak divné, že vážně netušíte co se vlastně stane.... a to je to co mě poměrně děsilo. V tom dobrém slova smyslu. Garantuju že se film spoustě lidem naprosto nebude líbit a ani ho nedokoukají... ale své fanoušky si tento... velmi velmi bizarní snímek jistojistě najde... No a na závěr ještě pár spirál :)) @@@@@ ()

Aargh

Film toho snese o dost méně než papír. Co v komiksu funguje, to ve filmu působí hloupě, speciálně v kombinaci s malým rozpočtem a tradičním asijských neherectvím. Uzumaki jistě zfilmovat jde, ale jako artový CGI animák za 100 milionů. A na to nikdo peníze nedá. ()

Yoshimitsu

Uzumaki je slušná vymazávačka hlavy v podobě fanatizujících spirál rozkouskována do kapitol ve, kterých se stupňovalo točení hlavy s depresivním nádechem. Dávám 70% ()