Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

Rathalos

Mesto bohov a Brazilia v pravom svetle,ozbrojene gangy,ktore medzi sebou bojuju o uzemie,drsne,krute,nekompromisne,krvave a smutne prostredie ulic chudobnych stvrti,kde zomieraju ludia rozneho veku,dokonca aj deti,excelentne natocena drama,ktora sa na nic nehra a opisuje skutocne udalosti,chvalim reziserov,hercov a vsetkych,co sa podielali na tomto filme,klobuk dole...:-) ()

xmy

Drsný náhled do divokého Ria od šedesátých do začátku osmdesátých let, který mi přijde přeci jen trošku nadhodnocený. Úvodní sekvence opravdu super, zbytek filmu je též zajímavý, ale není to už úplně ono. Co mi vadilo byla přestřelené délka a nelineárně vyprávěný příběh, který byl lehce chaotický a nefungoval zde zdaleka tak, jako např. u geniálního Pulp Fiction. ()

GOREGASM

Fantastický a mrazivý debut Fernando Meirellese jsem si pustil po osmnácti letech především za účelem utvrzení se ve stále doutnajícím dojmu, který ve mě tento dechberoucí snímek v roce své premiéry zažehl. Nezapomenutelná záležitost, která Vám v hlavě nezůstane týden nebo měsíc, ale rovnou osmnáct let. Fotbálek, chudoba, drogy, nespoutané mládí a bouchačky v rukou šestiletých děcek, které mačkají kohoutek a zahazují své životy, aniž by tušili, že je na světě něco lepšího, do té nejčernější žumpy, ze které se už dávno stal masový hrob človíčků, kterým ještě na těle nevyrostl ani chlup. Opravdu děsivě natočená realita s top notch režií, kamerou, střihem, zvukem, herci, prostě vším, co si dokážete představit. Zejména ale precizně dramaturgicky ukočírované v rozumné stopáži a s poselstvím, které si přeberte individuálně. 100% ()

Pořez

Hodně syrové podání války gangů, ale nejhorší na tom je to, že to asi tak i je. Z toho jde mráz po zádech... Skvělý film, po všech stránkách. ()

plagjoklas

Od tohoto fimu som nič moc neočakával. O to krajší som mal pocit pri jeho sledovaní. Áno je to surový film, ale je natočený tak perfektne, že som v ňom nenašiel ani jedno hluché miesto a všetko do seba krásne zapadalo. Film by som s miernou dávkou nadhľadu mohol označiť ako Brazílske Pulp Fiction. Jasné nemé to moc s PF spoločné, ale nájdeme tu niekoľko hlavných spoločných bodov. Tak za prvé je to film o ľuďoch, ktorý sú na druhej strane zákona, a nie sú nám podávaný ako čistý grázli (jasne ich krutosť a zlo je tu ukázané tiež), ale máme možnosť vidieť ich aj ako normálnych ľudí, ktorý majú trable s holkami a s takými normálnymi vecami. Ďalej tu je poprehadzovaná chronológia deja. To čo vidíme na začiatku je hned zrusene vyrozprávaním histórie tej či onej udalosti, a potom neskôr navrátenie sa k tomu čo sme videli na začiatku. A posledná podobnosť je rozdelenie do kapitol. Sledujeme tu niekoľko príbehov rozličných ľudí ktoré sú nejako spolu poprepletané a všetko je to rozprávané mladým fotografom. Príbehy sú rozprávané pútavo a nechýbajú im emócie. Napríklad rozlúčková party a jej záver mi dostal aj slzy do očí. Na záver nemôžem inak ako tento film vrelo odporučiť. A to každému. ()

pravo

Brazílska kinematografia mi nič nevravela pokiaľ som nezhliadol snímok Mesto bohov. Krutá dych vyrážajúca realita o bezvýchodiskovej situácii obyvateľov slumov Ria de Janera a čo človeka zasiahne najviac je detská problematika. Deti už vo veľmi nízkom veku sú okolnosťami prinútené sa pridať k obchodu s drogami, bežné je nosenie zbraní a dokonca i vraždenie. Príbeh je veľmi dobre vystavaný a nielenže odzrkadľuje realitu, ale on je priamo inšpirovaný skutočnými udalosťami. Neodperúčam ľuďom so slabšími povahami. ()

bif

Opravdu ,ale OPRAVDU ojedinělý projekt! Neskutečně unikátní snímek! Dokonale natočený, dokonale zrežírovaný, neskutečně dokonalá kamera a detaily-100%!!!!! ()

Skleni

Konečne som sa k tomuto filmu dostal. Stále som ho odkladal ža čo môže začiatok filmu ktorý je nudný a nepochopiteľný. Film je z polovice necharizmatický a nudný a nepoučný a celkovo nevýrazný čo sa o druhej polke nedá povedať! Tá je akčnejšia, poetickejšia a dramaticky ucelenejšia. Pre mňa tento film neznamená dači prevratné, ale ani nič zlé. Podla mňa skvelý film s nie až tak úžasnými hercami no zato s premysleným dejom až do bodky. Jeden z mála tých lepších filmov z južnej Ameriky! 85% Od deväťdesiatky ho delí len lepšia hudba, kamera. What a shame:-( 85% ()

nurielka

Dej prebieha v chudobnej štvrti v troch dekádach - 60. až 80. roky- a tá sa premieňa v horiace bojisko kde si gangy so šokujúcou ľahostajnosťou triedia účty za bieleho dňa. Prežiť môže iba ten, kto už tam viac žiť nechce. Aj to nie je pravidlo. Brutálne a kruté, tieto dve slovká vyjadrujú všetko. Celý Hollywood sa môže schovať. Všetky postavy sú nadmieru presvedčivé, že len ťažko neuveriť, že sa to naozaj stalo. Po filme bude každý ďakovať osudu, že sa nenarodil v Cidade de Deus. ()

Wopat

Drsné vyobrazení ještě drsnějšího života malých děti i dospívajících z okraje společnosti. Kvalitní střih i režie, ale tím to z mého subjektivního pohledu bohužel končí. Naprosto se ztotožňuji s komentářem J*A*S*M. Doslova! ()

Stíba

Z Města bohů dýchá opravdu silná realitě blízká a do detailů promyšlená filmařina, což je asi to vůbec nejdůležitější a to, co dělá tenhle film tak oblíbeným. Jako celek mě ale přesto neodkázal strhnout tak, jak bych si představoval. ()

don_mingo

Pro mě je Cidade de Deus v první řadě ukázkou excelentní střihačské a scénáristické práce, příběh je vystaven skvěle a ani ta profláklá narativní skládačka á la Iňárritu tomu ani trochu nevadí. Kamera a střih potom drží perfektně pohromadě a celý film se takříkajíc "nerozsype" ani v přestřelkách, které jsou natočené přesně tak, aby to působilo chaoticky, ale pořád ještě v mezích. Vypíchl bych i výbornou práci se zvukem a slušnou režii (Scorsese :)), horší už je to s hereckými výkony - až na Zého (v dospělosti) a toho Nachtigala (nebo jak se jmenuje) je opravdu hodně vidět, že to jsou neherci (což na jednu stranu přispívá k realističnosti, na druhou je to nepříjemné, pokud se ty postavy dostanou do jiné pozice než "běžet a střílet" a musí tedy trochu hrát). Jedna hvězdička dolů za to, že mě Meirelles nedokázal přinutit střídavě otevírat a zavírat hubu a přemýšlet o poselství filmu po několik bezesných nocí, protože to je právě smyslem celého snímku a já v tom už od prvních minut po shlédnutí vidím především svěží a špičkovou filmařinu, ne znepokojivé sociální drama. Jako by se ten nihilismus, se kterým po sobě ty děti metají jednu kulku za druhou, přenesl i na diváka. To je škoda, na druhou stranu: tohle umí opravdu jenom ti nejlepší z nejlepších, chtít to po úplném zelenáči, nota bene bez hollywoodských prostředků a s amatéry před kamerou, by bylo bláznovství. ()

dandislav1991

Myslíš si, že ti tohle město patří?! bang bang a Kostička je tuhej a po městě pobíhají 10ti leté děti s bambitkami. Nepříjemné je, že ono to vlastně pravda ... ()

salamandrr

Velmi dobrý snímek, taková poctivá filmařina, mrtvol jak v márnici,ale režisér se v zabíjení nevyžívá, podává ho tak, jak bych v městě bohů očekával, tedy naprosto všedně. Snímek je příjemně rozsekán na menší celky, které ve výsledku tvoří jeden příběh, ale právě kouskování pomáhá v orientaci. Jo prostě se mi to líbilo! ()

Viky.05

Člověku se až taji dech, když na konci zjisti, že to je natočeno podle skutečne udalosti, že takhle to kdysi vypadalo v Riu. Tady tomu filmu neni co vytknout a rozhodně patři o několik pozic v žebřičku vyše. ()

Willy Wonka

Kamera? Střih? Zvuk? Nesmírná paráda! Bez výtek, filmové obžerství. Jeden z nejlepších filmových zážitků vůbec. Nejsyrovější určitě. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)