Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

ZackSawyer

Vostré, krvavé, válečné. No s tím odkazem na Trantina či Scorseseho bych to zase tak nepřeháněl, prostě surový, syrový život z pohledu jednoho kluka, který s fotoaparátem čelí bandě dětských vojáků ve světě chudoby, zbraní a koksu, kde se všechno ubírá k záhubě. ()

Joppo88

Jednoznačne filmová bomba! Drsná, krutá a podľa skutočnej udalosti. Silný príbeh, ktorý je vierohodne spracovaný - aj bez hviezd holywoodskeho neba. Bravo! Realita slumov Brazílie a život v nich sa tu predstavuje taký aký naozaj je - bez servítky a ružových okuliarov... ()

Allcinna

Tedy upřímně režiséry obdivuju, že do takto reálně nebezpečného natáčení šli... zajímalo by mě, jestli na to taky padlo pár mrtvejch :D ()

Kingjiri

Moc mi nesedlo, že se příběh snažil mapovat osud hned několika postav. Spíš bych pro přehlednost a větší záživnost uvítal, kdyby se děj bez větších odboček věnoval životnímu příběhu Buscapého. Byl to takovej slepenec, ve kterym bylo od každýho žánru něco (thriller, drama, krimi, trochu akce), ale ve výsledku žádná žánrová složka nefungovala nijak nadprůměrně, takže jako celek jenom průměrná podivaná. A to je vzhledem ke zvolenýmu ústřednímu tématu, dobrejm hercům a slušnýmu filmařskýmu řemeslu velká škoda. S lepším scénářem by se toho dalo divákovi "předat" mnohem víc. ()

Ondr@932

Rozhodně netvrdím, že film je špatný. Naopak skvělá režie, skvělé příběhy rodin a lidí v Riu. Ale co z toho mam mít když mě samotný děj absolutně nezaujal. Dávám 5/10, ale jenom kvůli tomuto důvodu. Jinak film dobře udělaný! ()

SimonShot

Podle mého mínění se jedná o vůbec nejlepší film z horkého jihoamerické prostředí, zpracování a charakteristika postav je nesmírně dobře provedena, a jako třešnička na dortu je to, že se to stalo podle skutečné události, to mě velice šokovalo jak přiběch s tímhletím dějem se mohl uskutečnit. Mé hodnocení je samozřejmě plný počet. ()

joker30

Film som kukal na intraku po opici a divil som sa ako sa ku mne z nicoho nic taky skvost dostal. Velmi velmi podareny kusok . 90% ()

Torgal

Pôsobivý pohľad do slumov Rio de Janeira riadiacich sa vlastnými pravidlami kde platí, že silný zožerie slabého. Na iných miestach som už povedal, že nemám rád filmy plné špiny, fetu a dekadencie, ale tu mi tento hendikep vynahradila skvostná réžia a kamera. Na viac ako 7+/10 sa ale nedostanem, filmy s týmto námetom skrátka moc nemusím. ()

zipoo

Děsivý, drsný, brutální... tyhle přízviska k Městu bohů skutečně patří. Od počátku do konce jsem nevěřil, že se tohle skutečně děje v civilizovaném několika milionovém městě, že na druhém konci tak slavného města může existovat absolutní reverze. Neovladatelné favely absolutně nespadají pod správu města. Ze sledování jsem si odnesl ohromě silný zážitek hlavně díky tomu, že jsem to sledoval spíše naživo vlastníma očima než skrze kameru. Rozhodně si zaslouží plných 5* a stálé místo v mé TOP 10. ()

redwik

Kto o priveľkej kriminalite v Brazílii nevie, toho film určite prekvapil. Ja som ale čo-to o Brazílii prečítal a tak som o slumových problémoch vedel aj predtým, preto ma život ľudí z filmu nevzal za srdce toľko, čo ostatných. Film celkom dobrý, dej príjemne gradoval, hoci by som mohol vytknúť začiatok, ktorý nám prezradil, že kým sa do úvodnej scény so sliepkami nevrátime, Lil'Z ani Rocket nezomrie. No viac ma štvalo, že som sa nedozvedel ako dopadla Alice Braga. Ale inak to bol celkom fajn príbeh, ba čo viac, podľa skutočnej udalosti, a hoci ho asi nepovažujem za 36.najlepší film, keď sa to ľudom páči, tak nemám nič výrazne proti. Alexandre Rodrigues - Buscapé/Rocket /:/ Leandro Firmino - Li'l Zé /:/ Phellipe Haagensen - Benny /:/ Douglas Silva - Li'l Dice /:/ Matheus Nachtergaele - Carrot /:/ Seu Jorge - Knockout Ned /:/ Alice Braga - Angélica ()

Pekisan

Je to dobry film, natoceny hravo a napadito. Ale par veci je trosku divnych. Napriklad vsetci rodicia pracuju a vsetci adolescenti a deticky su gangstri. Prestrelky a ostatne povinnosti kazdodenneho gangsterskeho chlebika sa zasadne odohravaju v slumoch ako ich pozname. Rodinny zivot a jeho strasti v Meste bohov uvidime len a iba v novovystavanych unimobunkach zaliatych slnkom. Trochu prvoplanove. Ale inak je to dobry film. ()

Kubeska

Tak tohle dílo mě zdecimovalo stejně jako 21 gramů, žádné servítky, místo jemné smetany dáme do jídla žiletkový drát! Jeden z nejlepších filmových střihů, který určuje dynamické tempo filmu, vynikající kamera a hlavně drsný příběh, který mapuje odvrácenou stranu Ria. ()

Schlierkamp

Brazilský film popisující život v nejnebezpečnější slumu na okraji Ria de Janeira, nazývaném Město Bohů. Snímek se především zabývá tamější kriminalitou, zobrazuje trestnou činnost od amatérských skupin zlodějíčků po organizované, dokonale vyzbrojené skupiny terorizující město, stejně tak i dětskou kriminalitu. Příběhem provází, pozoruje a komentuje mladý obyvatel Města Bohů zvaný Raketa, jenž se snaží držet opodál gangsterských tlup a soustředí se na svůj koníček fotografování. Toto jihoamerické drama je natočeno nesmírně působivě, poutavé akční scény jsou doplněny zdařilými filmografickými postupy, např. zpětnými vysvětlujícími scénami. Ačkoli se ve snímku vyskytuje obrovské množství mrtvých, krvavé scény jsou zkušeným kameramanem redukovány na pouze ojedinělé, divák tak více prožívá nicotnost lidského života a lhostejnost vrahů. Vrcholem snímku zůstává totální pouliční válka mezi drogovými dealery Mrkváčem a Malým Zeem, nepředvídatelným psychopatickým zabijákem a nejvlivnějším mužem v Městě Bohů, do níž byly naprosto běžně zapojovány malé děti. Skon Malého Zea a závěrečná scéna vrhá odstrašující pohled na budoucnost podobných chudinských oblastí. Meirellesovo dílo překonalo mé očekávání a plným právem si zaslouží plný počet. ()

tranquill

Jeden z filmů, který byl perfektně natočen, ale už bych ho znovu nechtěl vidět... Protože z děje a chování "lidí" se mi chtělo zvracet. Ve válečných filmech, o nacistech apod. je většinou vše černobílé, zde je "zlo" prosáklé celou oblastí, vším. Jinak nechápu, že děti vládnou, život pro ně vůbec nic neznamená a dospělí, jako by neexistovali. Slovo výchova tam nemůže existovat, a pokud tahle situace v podobné míře "funguje" i dosud, chci zapomenout... ()

AloeB

Líbí se mi ten paradox, kdy Město bohů vlastně není ničím jiným než místem bez Boha. Výborně vystavěná a rozhodně ne odpočinková záležitost odmítající naleštěné akčňáky plné umělé krve a nechávající diváka uvažovat jak moc se to neliší od reality. ()

Biopler

Aj keď vás nemusí chytiť téma, po filmárskej stránke sa bavíme o skvoste. Réžia je fascinujúca, dychberúca, hýriaca nápadmi. Vyprávanie príbehu skrz prelínačky, dvojexpozície, famózny strih, kameru, spomalené zábery, titulkovanie... dbá sa aj na detaily pri predstavovaní vedľajších postáv či miest ako "skrýša", v mnohom sú to neopozerané námety. Myslí sa aj na humor, napadá ma z fleku scéna po rabovačke obchodov, ktoré majú na svedomí Shorties - "Ďakujeme, že ste si nás vybrali" (nápis v interiéri obchodu ako poďakovanie zákazníkom). Film sa valí ako tsunami vpred a po predstavení úvodného tria, a jeho neskoršej rozlúčke s ním, sa do popredia votrie ústredná postava úplne nenápadne... neskôr vzniká tandem s najmilším gangstrom, aby o zopár minút už bolo všetko ináč... Dielo prekvapuje zvratmi, naturálnymi scénami, ktoré sa nemaznajú ani s deckami, premyslenými konekciami medzi postavami a po druhom pozretí do seba všetko krásne zapadá. Aj na prvý šup čudný knockout Knockouta v závere je ozrejmený a uveriteľný. Bolo mi jasné ako sa príbeh vysporiada s protagonistami, no tým, že ich koniec zariadili malí fagani akými boli kedysi oni sami... čo dodať? Kruh sa uzatvára, nový cyklus začína, geniálne. ()

Razzor_82

"Kdo uteče vyhraje, kdo zůstane schytá to." Silnější vyhrává v tomhle slumu smrti. Z mladíků vyrůstají bezcitní gangsteři. Nerespektují nikoho jen sami sebe. Pro ně nemá váš život žádnou cenu. Těžká chudoba a obchod z drogami. Tohle je realistický pohled na odvrácenou stranu Ria. Syrová filmařina založena na drsném příběhu. 9/10 ()

FeriusParfax

No tak to byla kruťárna. Celou dobu jsem si u filmu v hlavě říkala, že to tak klidně může být, že se to tam zcela jistě děje. A ono ups… na konci vám řeknou, že je to na základě skutečné události (což mi tedy v hlavě vždycky udělá guláš, protože mám tendence to potom brát, že to tak všechno bylo do puntíku. Ale ono to tak většinou není, že ano). Tak to vás tam přinutí dát ještě lepší hodnocení. Nejvíc se mi nelíbila kamera, která mi nedělala dobře od žaludku, jak se pořád třásla. Ale zřejmě to tak bylo naschvál, aby to dodalo na autentičnosti. Taky jsem si to stáhla ve špatné kvalitě, ale to je jen můj problém. Asi jsem si měla říct příteli, který těmhle věcem rozumí a stáhl by mi to ve skvělé kvalitě. Já jsem si, bohužel, stáhla šunt s neuvěřitelně strašlivým dabingem. Asi se shodneme, že nakonec můžeme být rádi, kde jsme se narodili. Ta špína všude by mě zabila. Možná jsem cimprlína, ale ta by mi vadila snad nejvíc. Společně s tím, že se bojíte svoje děcko pustit ven, protože nevíte, v jakém stavu a jestli vůbec se vám vrátí domů… Ano možná mám trošku pokřivené hodnoty. Ale vím, že film byl naprosto bravurní. ()

Gardenboy

Drastická, naturalistická, drsná, znepokojivá, šokujúca snímka z brazílskej dieľne. Zdá sa, že mimoamerické filmy v poslednej dobe dosť oživujú "preamerikanizovanú" kinematografiu a to právom. Toto dielo je filmová chuťovka pre fajnšmekrov. Nedáva si servítku rped ústa (teda pred kameru) a zobrazuje drastický život na predmestí Ria de Janeira pravdepodobne naozaj tak aký bol (?je?). IMHO je to film po ktorom mi je moc špatne, pretože nedokážem stráviť skutočnosť, že zobrazované prvky v spolonosti naozaj existujú. Jednoducho je pre mňa šokujúce, že existujú na svete miesta, kde deti denne zabíjajú, aby samé prežili. Je to príbeh natočený na citlivú tému, na tému, pred ktorou by si väščina ľudí radšej zakrila oči a tvárila sa, že neexistuje, no zároveň je to príbeh, ktorý o tejto téme odvážne rozpráva a to veľmi dobre. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)