poster

Kočičí lidé

 • USA

  Cat People

 • USA

  The Cat People

 • Velká Británie

  Cat People

Drama / Horor / Romantický / Thriller

USA, 1942, 73 min

Scénář:

DeWitt Bodeen

Hudba:

Roy Webb

Producenti:

Val Lewton

Střih:

Mark Robson

Scénografie:

Albert S. d'Agostino, Walter E. Keller, Darrell Silvera (set dekoratér)

Masky:

Mel Berns

Kostýmy:

Renié
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  ****

  Irena pochází ze Srbska, vzdálené východní země podobně tajemné, jako je třeba Transylvánie. Když se seznámí v New Yorku s Oliverem Reedem, mladým americkým mužem, měla by být šťastná z rodícího se přátelství. Bohužel, v jejích stopách jde strašlivá kletba spojená s čarodějnictvím v její rodné zemi. Pokud políbí muže, obejme ho, či naopak na něj začne žárlit, promění se v obrovskou kočku a roztrhá jej. Černý panter za mřížemi v ZOO neklidně přechází z místa na místo a Irena přemýšlí, zda má dovolit svým citům, aby jí změnily život. Okolí je přesvědčeno, že trpí duševní poruchou způsobenou traumatem z dětství, kterou je možno vyléčit. Až příliš pozdě si všichni zúčastnění uvědomí, že čarodějnický kult kočičích lidí existuje. Baladické drama je nasnímáno černobílou šerosvitnou kamerou, k napětí stačí hra stínů či řev šelmy. Mezi působivé momenty patří třeba scéna, kdy Alice, spolupracovnice Olivera, jde za tmy sama domu nebo je sama v bazénu. Škoda, že tvůrci nedali více prostoru tajemné kočičí ženě (uhrančivá Elizabeth Russellová). Dnes již poprávu kultovní snímek. Ke zdejšímu obsahu: neschovávali se před deštěm v krámku se zvířaty, šli tam vyměnit kotě, které se Ireny, jako všechny kočky, bálo.(1.9.2018)

 • Oktavianus
  ***

  Po natěšení přichází zklamání. Jednotlivé scény filmu fungují skvěle, ať už jde o úplný začátek, "moju sestru" na svatbě, plašící se zvířata v Irenině přítomnosti nebo o bazén; k tomu je třeba přičíst skvělé nasvícení a dobrou hudbu. Jenže dohromady to nějak nefungovalo, psychologizace postav nebyla úplně povedená a vše působilo spíše jen tak lehce načrtnuté, místo aby si to divák mohl s postavami prožít. Což je škoda, protože tušení čehosi zlého trvá celou stopáž, a když se to personifikuje do tušení velkého pantera obcházejícího kolem, potenciál byl obrovský. PS: Jak se tu tak dívám, jsem zřejmě jediný, komu se Simone Simon nelíbila, a to ani trošičku. Ale fakt mi přijde ošklivá.(16.12.2013)

 • Wacoslav1
  *

  Koncentrovana nuda nejak se nemuzu do techto moc starych hororu dostat ve svy dobe to asi u divaku bodovalo dneska uz to jenom nudi tech 70% tady bude asi nadhodnocovani od pametniku a milovniku cernobilych filmu kteří neziji v realite jinak to nechapu tohle dnesnimu fanouskovi hororu nema co rict remake s Nastasjou Kinski usel ale tohle je o nicem(30.5.2013)

 • MikO_NR_1909
  ***

  Z tohoto snímku si každý môže vybrať SVOJ žáner, v ktorom ho chce chápať. Lebo brať to ako zlepenec psychologickej drámy, romantického hororu či temného outlife trileru je dosť zcestné. Navyše som nezaznamenal silné momenty vytŕženia a to je alfou omegou takýchto filmov. Pohľad na horory v 40. rokoch upadal počtom snímkov a pohľadom na ne. Odstránila sa z nich fantazíjnosť a sci-fi symbolika, ktoré obsahovali poukazovanie na problematiky pomocou svojho vlastného sveta. Ja viem veľmi oceniť aj desivé snímky s reálnou hrozbou (naj asi M - 1931), ale Kočičí ľudia sú takou jednorázovou vychytávkou (hoc nonšalantne pracujú s tieňohrami).(1.9.2013)

 • Matty
  ****

  Scény, které film proslavily (úvod, koupel, pronásledování, bazén) by se daly analyzovat záběr po záběru, ostatek je spíše do počtu (přesněji do celovečerní délky). Tourneur rafinovaně užívá znervózňujícího hudebního podkresu, kdy to jen jde, vytváří erotické napětí (odpovídající době) a obzvlášť úžasná je jeho práce se světlem a s S t T í Í n N y Y. 75%(4.10.2009)

 • - Rozpočet, který Val Lewton obdržel, byl pouze 150 000 dolarů. Kvůli tomu muselo být hodně scén vyžadujících speciální efekty změněno a místo efektů se objevily pouze stíny na zdech, což podle mnohých zvýšilo napětí filmu. Díky tomu byly všechny scény s panterem (kromě těch v kanceláři a zoo) převedeny na zeď v podobě stínů. (liquido26)

 • - Film byl natočen za 18 dní. (hladass)

 • - Kvůli nízkému rozpočtu byly využity kulisy z Wellesova filmu The Magnificent Ambersons. (liquido26)