Filmy Zdeňka Trošky 80. let a filmy, které natáčí dnes je úplně něco jiného. Slunce, seno, jahody - je úžasná komedie a bez nadsázky je naprosto "ze života" (vím o čem mluvím - vyrůstal jsem v podobném prostředí). Ani po letech neztratil nic na svém kouzlu. Dvojka (Slunce, seno a pár facek) je ještě na stejné úrovni, ale trojka již sklouzává k dnešním Troškovým "kameňákům". Mé hodnocení: 90%.(28.7.2013)

Můžete mít na Trošku jakýkoli názor, ale Slunce seno jahody je v pravém dobrém slova smyslu „lidová komedie“, přesně taková, jak by podle tohoto kudrnatého homokláda měl vypadat, a nevypadá Kaměňák. Pokaždé, když v televizi zabučí kráva parodující známé logo MGM a rozezní se známá melodie, ihned se ocitnu na českém venkově, konkrétně v Hošticích a chtě-nechtě, prosluněná letní atmosféra mi zvedne náladu ještě dřív než se na obrazovce objeví famózní Helena Růžičková jako nekompromisní panímáma Škopková či jiná z velkého množství pestrých (často až přehnaných) postaviček. Ano, tato vesnická „sága“ často více než zavání trapností, díl od dílů je to větší smrad, ale i tak (alespoň u tohoto dílu) nemůžu dát z nostalgie menší než plný počet hvezdiček.(19.2.2008)

• igi B.

Ach jo, nu ano, pane rejžisére. Když si naserete do postele, dá se to ještě zakrejt pod peřinou. Hotový podobenství! . . . Prapočátek následné stále více upadající série. Tehdy snad ještě pochopitelná >ideově< neškodná - takzvaná lidová zábava. Dvě hvězdičky tedy se zavřenýma očima, snad jen pro neporovnatelnou >kvalitu< ve srovnáním s dalšími >troškařicemi< . Škoda více slov. - - - P.S. (3.4.2009 při lehkém večerním nováckém repete...) To je ale bolest, číst tu ty stále přibývající zasvěceně adorantské komentáře s čtyř a pětihvězdičkovými hodnoceními. Pravda, je to zajímavý doklad kulturního myšlení po čtvrstoletí od natočení téhle >letní komedie< . A vlastně i tak trošku vysvětlení, proč dnešní český divák s takovou oblibou se rochní ve všech těch v současnosti vyráběných tuzemských sračkách... A ten Troška? Lze předpokládat, že nebýt pádu bolševika, dávno byl by z něj už >národní< umělec... Hotovej NÁROD SOBĚ!... :-/(8.1.2006)

• Dudek

V osmdesátých letech minulého století vznikaly převážně komedie. A není se čemu divit, vždyť lidé se nepotřebovali v té době zabývat něčím vážným, ale raději se u televize v klidu pobavili. Není žádným tajemstvím, že české komedie z této éry nemám rád, ale na druhou stranu je považuji za velice povedené. I v Čechách totiž vznikaly kousky, které bychom mohli nazvat jako geniální, a pokud nic jiného, rozhodně je můžeme zařadit do zlatého fondu české kinematografie. Zvláštní osobou, která se proslavila právě v těchto letech, je Zdeněk Troška. Tento režisér má na svém kontě řadu veseloher, které mají všechny úspěch, neustále se vysílají v televizích a vydělávají. Přesto však existuje vysoké množství lidí, kteří nepřiznají, že se u Troškových filmu zasmějí, neboť je považují za mírně pokleslou zábavu. Ale vraťme se zpět k prvnímu dílu trilogie ''Slunce, seno...'' Jednalo se ve své době o nenáročný film, na který se dalo dívat několikrát za sebou. Docela dost se mi líbilo vykreslení života na vesnici, protože nějak podobně jsem to v té době cítil i já, ale jak čas plynul, mé nadšení pomalu mizelo. Nezmizelo však úplně a můžu konstatovat, že pokud nemám nic jiného na práci a chci se podívat na pěknou českou komedii, určitě sáhnu právě po Slunce, seno, jahody. Poslední dobou jsem si ale spíše zamiloval komediální filmy asijské (které se mi líbí více než ty asijská dramata a násilnické filmy), i když jsem jich zatím viděl jen pár. No a pak tu máme také velikou dodávku z Ameriky, která také nikdy nezklame (Táta v sukni je geniální). U jiných národů totiž není v komediích tolik dementností a trapných vtípků.(18.4.2006)

Tento film považuji za to nejlepší, co Troška natočil. Až je s podivem a nechce se tomu věřit, že to byl právě on, co dokázal zrežírovat jednu z nejzábavnějších českých komedií. Dá se říci, že udělal z hodně tzv. neherců v 80. letech minul. století mediální hvězdy, i když ty mohou litovat, že se takováto suprová letní komedie nenatočila v dnešní době, neboť by z tzv. neherců byly úplné „celebrity“ probírané v bulváru. A zpět k filmu. Velmi zajímavý děj. Na vesničku přijíždí student vysoké školy Šimon, ketrý si chce prověřit v praxi svůj experiment. Myslí si totiž, že když kravám v JZD pustí hudbu, tak se zvýší dojivost. Nakonec to dopadlo tak, že mu to vyšlo. Herecké i neherecké výkony jsou přímo excelentní, ač toto slovo velmi nerad používám, tak zde udělám výjimku, protože vím, že tato komedie si to opravdu zaslouží. Vyskytují se zde suprové hlášky, které už zlidověly. Vždycky, když je v TV repríza, tak se rád, alespoň na kousek podívám. Už jen hned na začátku filmu se budete za břicho popadat. Student šimon přijíždí do malé vísky Hoštic vlakem a průvodčí křičí: Hoštice, nezastavujem, vystupte si, nezastavujem, měli bysme zpoždění. Dále se mi líbila „zpívající“ Jiřina Jirásková, která zpěvěm předpovídala počasí. Nezapomenutelný byl také faráž Otík v podání Luďka Kopřivy a jeho „spolupracovnice“ v čele s Kelišovou. Samozřejmě nejde zapomenout na rodinu Škopkovu v čele s vynikající a nezapomenutelnou Helenou Růžičkovou a rodinu Konopníkovu. Pokračování Slunce, seno a pár facek považuji za skoro stejně povedenou komedii, která mě baví dodnes. Bohužel 3. pokračování Slunce, seno, erotika kazí dojem z předešlých dvou. To už Troška točit neměl, i když nápad tam byl taky zajímavý. Vzít obyvatele na zájezd do Itálie, ale moc se mi to a nejen mě nelíbilo. Nedávno jsem se dozvěděl, že měl Troška v šuplíku přichystán 4. díl, který se měl jmenovat Slunce, seno a ufoni. Měl být o tom, že mimozemšťané unesou starou babku Škopkovou včetně její postele. Bohužel se natáčení neuskutečnilo, neboť v letech 1996-1999 zemřelo hodně herců, včetně staré Škopkové v podání „Báby Tutovky“ Valerie Kaplanové. Zdá se to opravdu neuvěřitelné, ale každé léto běží tato trilogie v TV a drží si velmi vysokou sledovanost. Je schopna porazit i nějaké USA trháky a to už je co říct. Úvodní melodie mě z paměti nezmizí do smrti. Tak jako zimu bez Mrazíka, tak si léto nedovedu představit bez Slunce, sena....(12.7.2008)

• - Natáčení probíhalo převážně v Hošticích. Scény, kdy Hubičková (Jiřina Jirásková) zpívá, se natáčely v jihočeské vesnici Dobrš. (M.B)

• - Podle režiséra některé vlaky ve stanici Hoštice skutečně nestavěly, když měly zpoždění. (M.B)

• - Původní verze filmu byla o 10 minut delší, na příkaz UVKSČ se ale musely vystřihnout některé scény. Vystřižené a přetočené scény režisér následně použil v dalším pokračování. (M.B)