Tohle je klasika. Dobrá a vtipná česká komedie, která nemůže chybět tak třikrát do roka v televizi a kupodivu mě ještě neodradila od dívání (dnes už jo, ale trvalo to dlouho)... Tohle Troška natočil snad zázrakem, protože jinak je jeho tvorba hrůza. A navíc tu hraje výborná Helena Růžičková a celé to nepostrádá šmrnc. Taky to, s pomocí karikatury, zobrazuje typicky českou rodinu na vesnici.(10.6.2014)

"Doprčic, kterej blbec zase!" pamatujete, když někdo v dědině zkratoval a zhasla celá ves? Já jo. A tuhlě větu vždycky pronesl dědeček. A stejné to bylo s televizí. Netvrdím, že tyhle Troškovy komedie jsou kvalitní, ale pár vesnických prototypů jsem tu poznal. Podobní lidé - věřte nevěřte - existují. Tento film je z celé trilogie nejvíce "ze života".(12.1.2007)

• Marek1991

Túto trilógiu nemám z duše rád, napriek tomu, že je kultová a u nás tak obľúbená. Dokonca celá moja rodina ju má rada, ale ja vôbec. Ako paródia na socializmus by aj ušla, ale to by ma nemala tak odpudzovať. Nebavil som sa, nudil som sa, trpel som. Tento diel je podľa mňa najhorší, Troška mal aj lepšie filmy, nuž škoda.(15.4.2012)

O Troškovi si můžeme myslet cokoli, ale touhle lidovou taškařicí se zkrátka trefil do černého. Celé to sice vypadá jako soustavná improvizace, do níž je vklíněná jakási snaha o zprostředkování primitivního děje, ale možná právě proto se film tak pohodově sleduje a určitě právě proto tak moc zlidověl. Je to bezpochyby věrný odraz české vesnické nátury, kde se nejde pro facku daleko, s lahváčem se leze i do postele a na tancovačkách vládnou korpulentní selky se srostlým obočím. Jako letní oddechovka neurážlivé a v podstatě ojedinělé - tohle nikdo jiný na světě rozhodně nenatočil a nenatočí..(14.8.2018)

• Mariin

Teprve dnes jsem se podíval na tento "kultovní" film z venkovského prostředí, který znal snad každý, jen já ne. Podnítilo mne k jeho sledování to, že jsem jel nedávno vlakem do Volyně kolem Hoštic, kam táhla učitelka třidu dětí, aby viděly tu vesnici z filmu...Ale takový šmejd jsem teda nečekal. Trapné, plytké, bez hereckého umění, bez vtipu a hlavně ošklivé tím, jak je tu všude a vždy ponižována lidská důstojnost. Ten Troška, to musí být ale primitiv...(Nedokázal jsem se ani dodívat do konce, i když jsem se snažil co nejvíce). Dobrý komentář např. Pohrobek, Galadriel....a jsem rád, že se shodnu alespoň se třemi uživateli z mých oblíbených, kteří hodnotili také jako odpad.(2.6.2011)

• - Podle režiséra některé vlaky ve stanici Hoštice skutečně nestavěly, když měly zpoždění. (M.B)

• - Obec Hoštice se nachází asi 10 km od Strakonic směrem na Volyni. Není možné ji minout, protože cesta k ní vede okolo železniční zastávky, kde se ve filmu vyskakovalo z motoráčku. (blackrain)

• - Ve scéně, kdy je Škopková (Helena Růžičková) na hřbitově a chystá se na mši do kostela, lze zaslechnout píseň z kostela na varhany. Tuto píseň zahrál sám Zdeněk Troška, který je svou hrou na varhany znám. (Lajty)