To je jiný odvar než Troškovy posléze natočené Kameňáky. Tento humor se nemusí líbit každému a já to ani nikomu neberu. Pro mě osobně je tento první díl takovou "pravidelnou dávkou humoru". I když film znám nazpamět, tak i přesto se rád zasměju nad hláškami z úst hlavních protagonistů. Takhle asi nějak vypadal život na vesnici za komunistů, což jsem nezažil, takže nemohu soudit, vyvracet či hanit. Zkrátka česká filmová klasika s rozporuplným hodnocením, pro mě však vždy s kladným.(4.8.2010)

Tohle milovanému/nenáviděnému Troškovi sedlo. Divák si i po letech přeje, aby se už konečně objevila Škopková, všechny zfackovala, stáhla nějakého toho králíka a zařvala si u Angeliky. V televizi k vidění s železnou pravidelností, poprvé to bylo s jistou dávkou nápadité venkovské zábavy. Tak to prostě je.(28.9.2014)

O Troškovi si můžeme myslet cokoli, ale touhle lidovou taškařicí se zkrátka trefil do černého. Celé to sice vypadá jako soustavná improvizace, do níž je vklíněná jakási snaha o zprostředkování primitivního děje, ale možná právě proto se film tak pohodově sleduje a určitě právě proto tak moc zlidověl. Je to bezpochyby věrný odraz české vesnické nátury, kde se nejde pro facku daleko, s lahváčem se leze i do postele a na tancovačkách vládnou korpulentní selky se srostlým obočím. Jako letní oddechovka neurážlivé a v podstatě ojedinělé - tohle nikdo jiný na světě rozhodně nenatočil a nenatočí..(14.8.2018)

Snad ani není třeba příliš představovat Troškovu lidovou klasiku, notoricky známou, ale pořád opakovanou. Troškovy se musí nechat, že uměl pracovat s neherci a slušně pobavil. Na tuto komedii se však ve slovníku dá najít jedno nepříliš lichotivé slovo - ohraná. Přesně taková totiž tahle komedie je a na rozdíl od jiných filmů Vám trilogie "Slunce, seno,..." na další shlédnutí nic nepřinese. Ale uznávám, že napoprvé jsem se bavil a ten typický český sebechazovačný humor zapůsobil. Je to naivita, ale v některých momentech trefná, což radši za hranicemi neříkejme...(28.10.2005)

Pavel Kikinčuk - (Šimon) +++ Veronika Kánská - (Blažena) +++ Petra Pyšová - (Miluna) +++ Marie Švecová - (Keliška) +++ Helena Růžičková - (Škopková) +++ Stanislav Tříska - (Škopek) +++ Erna Červená - (Babička) +++ Martin Šotola - (Jirka) +++ Miroslav Zounar - (Předseda) +++ Jiří Lábus - (Béďa) +++ Pavel Vondruška - (Tajemník) +++ Luděk Kopřiva - (Farář) +++ Jiřina Jirásková - (Hubičková) +++ Jiří Růžička - (Josef) +++(19.10.2013)

• - V celej trilógii nie je spomenuté povolanie otca Škopka (Stanislav Tříska). V roku 2016 sa režisér Zdeněk Troška v online rozhovore vyjadril, že si ho vždy predstavoval ako traktoristu. (jakeer)

• - Úvodní scéna, kdy jde Keliška (Marie Švecová) polem, byla posledním natočeným záběrem. (Drahoš)

• - Zdeněk Troška při psaní scénáře vycházel ze svého dětství jak on ho zažil na vesnici. Takže jeho maminka, když si přečetla scénář, sundala brýle a řekla: "No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel." (Elisebah)