Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

MaxQ69

Aneb jak to vypadá na vesnici v socialistickém Československu. Troška se do té doby neblýsknul s lepším filmem. Je to možná pouhé zdokumentování české jednoduchosti a někdy i blbosti. Tím spíše si této komedie cením. Nejvíce si však cením dvou věcí. První je to, že de facto žádný herec není profesionál, a přesto se tak dokonale a přesvědčivě všichni ztotožnili se svými rolemi. Druhá je fakt, že Troška s takřka nulovým rozpočtem dokázal natočit něco, na co se lidi budou dívat ještě létat každý rok, i přesto, že už to viděli alespoň dvacetkrát. Jistě z pohledu striktní kinematografie to je naprostý brak, ale je to brak, který se vesměs líbí, a divák nemusí být nutně nenáročný. ()

MarryW

U tohoto filmu se potvrdilo jediné, a to, že čím více dílů, tím horší scénář a tím větší blbost. V tomto díle si ještě řeknete, budiž, jde to, ještě se to dá snést, sice žádná logika a šílené herecké výkony, ale potěší to a docela se u toho zasmějete. U těch zbylých už se jenom modlíte, ať to vydržíte dokonce. Přesto, některé hlášky jsou naprosto kultovní a v podstatě zlidověly :-). ()

EddiePJ odpad!

Jestli se to tolika lidem líbí, tak jsme asi národ zabedněnejch vesnickejch balíků a blbců, kteří nerozeznají kvalitu od naprostý hovadiny. "Lidový" humor Zdeňka Trošky mě míjí obrovským obloukem. Trapnější český film jsem asi neviděl. ()

zodiak217

Jednoducho úžasné. Aj keď je rok 2010 a sme zavalený tuctovou produkciou zo západu, tento film bude mať stále hodnotu. Prirovnal by som to asi ku Karlovi Gotovi. Je to ako taký zlatý slávik československej kinematografie (celá trilógia samozrejme). Nielen skvelý herci ale aj vtipné scénky, ktoré sa stali časom prakticky kultovými. Dedinský život má vždy čo ponúknuť a príhody, ktoré sa stávajú na dedine ma vždy dostanú. Naviac keď sa réžie ujme Zdeňek Troška to je kvalita úspech zaručený. Toto je jeden z mála z filmov (a tiež celá trilógia) ktorú môžeme pozerať kedykoľkvek, stále a stále a nikdy sa nebudem nudiť. Vďaka za takéto filmy! ()

wesker

Nehodnotím objektivně ale silně zaujatě z pohledu československé klasiky a tvorby kdy se u komedií ještě dalo zasmát... Rozhodně tento film patří do Zlatého fondu české kinematografie... ()

Pete1790

nevím jak někdo může proti tomuhle filmu a vůbec celé sérii něco mít! Zjednodušená, humorem politá ukázka tehdejší doby a života na vesnici! ()

manali

Slunce, seno, j. má zvláštní kouzlo. Nenazval bych je komedií, ale mnohem více snad pohádkou ( reálného socialistického venkova ). Nostalgická záležitost, která při správném naladění působí více atmosférou, z které je cítit život než filmařským uměním. Tohle kouzlo upřímnosti pomrkává v řadě Troškových filmů, zde je ale jeho pravá studnice plná tajemství: "Jak to že se na to proboha někdo dívá?" Je to snad o lehké nadsázce, kterou si (občas) dokážeme udržovat nad našimi životy, které ne vždy jdou směrem, který jsme si mi předpověděli. Tento film je o tom malém množství oné nad sázky co svede snad každý znás aniž by byl profi bavičem. Na prvním dílu mám rád, že do něj mohutně prosakuje Troškova pohádková tvorba, za to děkuji (proč to zmizelo v těch dalších?) ()

ElisD

Asi nejlepší Troškův film! No, to není ani tak lichotka... každopádně - jako exkurze do českých vidlí, lopat a problémů, které národ trápí super. ()

rigby

V rámci žánru povedená komedie pro široké masy prostých českých lidiček. Hlavně v tom nehledejte umění, ale jen a pouze se bavte. Zkrátka klasika! ()

SuzieS

ze začátku je tam pár momentů, u kterých se člověk pousměje, ale po třetině to začíná být nuda k uzoufání. Trapná role babičky, táhlá veselka, zpěv učitelky na měsíc, a zcela nesmyslný běh celé vesnice to celé naprosto dorazilo... ()

Jack_F.

Klasika. Už to nepobaví po stém shlédnutí jako kdysi, ale alespoň si tady nehraju na rozumbradu, kterému ne zcela sedí tento humor pro vytříbeného gurmána těžko ztravitelný. Mimochodem, je to to jediné, co od režiséra Trošky můžu. Hlavně, že žerete jiné české odpady. ()

LCH

Nechápu tu kritiku...Slunce, seno, jahody ?! To je přece stará nostalgická vzpomínka...Třeba jsem divnej, ale já tuto trilogii prostě mám rád ! Zejména v letních měsících si ji rád pustím ! (100%) ()

gezper

Ať si na to kdo chce nadává, mě tenhle svérázný humor bytostně nevadí (jako spoustě jiným), spíše naopak. A to Troškovu současnou a nedávnou tvorbu již v podstatě bytostně odmítám. Tady je to zkrátka správně přehnaná karikatura venkova se vším možným i nemožným a rozhodně nejlepší film z celé trilogie. Berte nebo nechte a nekoukejte. [70%] ()

Aidina

Z celé trilogie je to asi nejvíce povedená část a to jen díky rodině Škopkových. „Místo mozku z piva kostku.“ ()

Themyth

Tomuto filmu udeľujem 3 body. Na jednej strane samotný dej veľmi trpí plytkými dialógmi, svojou vlastnou predvídateľnou dejovou líniou a až priveľmi jednoduchým ľudovým humorom, ako konieckoncov väčšina Troškových filmov, na strane druhej pozitívnym faktom je že tie jednoduché vtipné hlášky účinkujú pozitívne dodnes a samotný ľudový humor filmu už stihol v našich končinách zľudovieť. K filmovému plusu pridávam fakt, že bol prvým z tejto trilógie a ostatné dva diely boli ešte viac predvídatelnejšie a už menej nápadité. Vychádza mi z toho priemer. Ak by sa vám tie 3 body zdali priveľa, odporúčam férovo si priznať, koľko podstatne horších komédií sa urodilo na Slovensku alebo v Čechách za posledné roky. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů