Nevěsta byla v černém

• Francie La Mariée était en noir (více)

Nevěsta byla v černém je první Truffautův "černý" film. Scénář napsal spolu s Jeanem-Louisem Richardem podle knihy Williama Irishe zrovna v době, kdy psal svou knihu rozhovorů s Alfredem Hitchcockem. Osudová náhoda svede dohromady pětici mužů a jeden novomanželský pár. Ve chvíli, kdy manželé vycházejí z kostela, si v blízkém domě hraje pětice mužů s ostře nabitou zbraní. Nechtěně vystřelená kulka udělala rázem z nevěsty vdovu. V ten den se nevěsta z bílých šatů převlékla rovnou do černého. Jediné, co ji od této chvíle na světě zajímá, je pomsta. Pět mužů postupně umírá zvláštním, rafinovaným způsobem daným jejich charaktery a prostředím, ve kterém žijí. (oficiální text distributora)

ilclassico

Ještě bych tu naivitu příběhu překousl, kdyby to bylo lépe natočené. Ale krimi nebyla Truffautova parketa. Žádná atmosféra a hudba (jinak dobrá) jakoby z jiného filmu. V rámci žánru za (slabé) 3. ()

DooFooS

Pro mě se film v poslední třetině stává zbytečně utahaným a na samotný konec jsem se vyloženě těšil. Ovšem atmosféra, hudba a některé záběry kamery jsou místy dokonalé. Hvězdičku navíc za Jeanne Moreaum, kterou jsem takhle mladičkou rozpoznal až po značné dávce soustředění. ()

Achab

Kombinace jmen Moreau a Truffaut zní velmi slibně a člověk se vydá natěšený na očekávanou cestu diváckého zážitku, ale tentokrát mi vyšlo vstříc zklamání a všednost. Mužské oběti mi připadaly velmi omezené, zejména oběť pod schody, která si v komůrce ještě zapalovala kus papíru aby příšla o zbylý vzduch (co takhle v zoufalství použít svých noh a vykopnout vratká dvířka.....) Vše mi vyšlo hodně prvoplánové a někdy nechápu tak vysoké hodnocení některých diváků (jméno ještě nezaručuje kvalitu)....... ()

pollstro

Truffaut velmi obstojně využívá klasické tradiční motivy melodramatu, jenž je značně ovlivněn Hitchcockovým thrillerem, vytvářející v konečné fázi lehce zábavný příběh o lásce, pomstě, vině a smrti. Hravým, přesto formálním stylem, který se neustále vyvíjí a zbytečně nestagnuje, dochází k transformaci jednotlivých žánrových prvků, které mohou působit překvapivě, zábavně a napínavě. Bohužel celkové zpracování a výstup hereckých výkonů působí značně nevýrazně a odbytě. ()

kedluben

asi to bylo dobrý, asi si to zaslouží pozornost, možná to mělo atmosféru, třeba to bylo plné napětí. ale mně to nijak příliš neoslovilo. možná jsem nebyl správně naladěn. ale jenom možná. ()

Amaranta

Kdyby byl mstitel vdovec, nikoliv žena, asi by se všude tak jednoduše nepropasíroval. Jak je vzhled zavádějící! Jak si všichni s otevřenou náručí pouštěli vlastního vraha do domu! Námět sliboval originální zápletky a situace, Moreau se v chladné improvizátorce taky vyžívala. Nejsem žádná specialistka na formu - možná kontrastnější záběry, dramatičtější atmosféru, něco tomu chybělo. A opět mě neskonale naštvala ČT2 - titulky a hlavně zvuk měly pořádný náskok (zvláště když napřed vyjde výstřel a teprve po pár sekundách se ženich zbortí, je to tam i napětí...). Mnohem neodpustitelnější ale bylo, když jsem si jednou konečně chtěla nahrát Amarcord. Napřed zněla hudba a mně bohužel nesrozumitelná italština, pak němý dialog a kdesi vzadu se táhl překlad, "vřele doporučuju". ()

vykyn

Od začátku jsem byl v napětí a zvědavý co bude.A když se to v půli filmu odhalilo,tak jsem byl zvědavý a v napětí jak zabije dalšího..To si myslím na plné hodnocení stačí.. ()

gizi

Zklamání. Pokud to mělo být krimi, mělo to být víc napínavé. Spíš jsem se nudil. Jinak mě film ničím moc nezaujal. Jen 55%. ()

Liya

Velice zajímavý film, pěkně natočený. Jednak zajímavý námět, neméně zajímavé jeho ztvárnění. To dohromady působí, že jej považuji za jeden z nejoriginálnějších filmů co jsem viděla. Rozhodně vám nesplyne s nějakými jinými, je svůj. A po čertech dobrý. ()