Epizody(6)

Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiální text distributora)

axiom

Zvláštní seriál nebo miniserie, námět ne příliš originální, ale zpracování a obsazení výborné. ()

Milwa

Jak to mám popsat? Mísí se ve mně pocit částečného nepochopení a fascinace. Místy jsem měla pocit: "proboha, co tím chtěl básník říci", místy to bylo dechberoucí.....celá řada náznaků, symbolů a odkazů, proto mám pocit, že jsem dílko neviděla a nepochopila v jeho celistvosti. Každopádně děkuji ze vzpomínku na Cocteauovu "La Belle et Le Bete"...jedna z mála reminiscencí, které jsem porozumněla. Určije jich tam bylo více, ale bohužel jsem se nechytala. No uvidíme, co dokáže čas, až se mi hodnocení rozleží v hlavě, pár minut po dokoukání to vidím prostě takto... ()

filmator

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec se přikláním k vyššímu hodnocení. Za herecké výkony. Ale raději bych Anděly v Americe viděl jako divadelní hru. Divadelnost totiž z toho filmu kolikrát pěkně čiší a dialogy jsou místy až ubíjející, zejména repliky postav Mary-Louise Parkerové a Bena Shenkmana. Tradičně se mi líbil výkon Ala Pacina, zaujali Patrick Wilson a Jeffrey Wright. Pro Emmu Thompsonovou mám slabost, ale Meryl Streepová mi tu moc nesedla. ()

K0L1K

Nevěříte na anděly, tak je tento film právě pro vás. Jste katolík, žid nebo mormon, tak je tento film určen právě pro vás. Jeden z mála filmů, nad kterými musíte skutečně přemýšlet a ne pouze konzumovat. Od Mika Nicholse, známý filmy Absolvent a Hlava 22, které byly natočeny téměř před třiceti lety, by toho už dnes asi nikdo moc nečekal, ale zdání může klamat. Tento film je opravdu výborný a ojedinělý ve svém žánru. Několik, do sebe zapletených příběhů nám ukazuje 80.léta v New Yorku, diskriminace a předsudky vůči homosexuálům, AIDS – nová a neznámá choroba na kterou nejsou léky a hlavně Bůh, který opustil svět a nebeské anděly. Film je natočen podle divadelního dramatu a taky je to na něm trochu vidět, filosofické otázky ohledně existence lidstva, k tomu politika - republikáni versus demokrati a přetřásání náboženství ze všech stran, to vše okořeněno nadpozemským andělským světem. Na tomto seriálu si najde každý to svoje a na úplném konci vlastně nebudete vědět co si o něm máte přesně myslet. Nechá vám otevřený konec, který si každý musí dotvořit sám. Můžu doporučit na 100%, ale pokud berete shlížení filmů, jako oddechovku, která vám má vyčistit hlavu, tak po tomto filmu rozhodně nečekejte, že vás nechá jít spát s klidnou hlavou. ()

jarvis

jak už tu bylo několikrát zmíněno, asi ne každý chápe, co chtěl některými motivy autor říct (já osobně se nechytala až příliš často). co mě ale vytáčelo úplně nejvíc, byly ty neskutečně teatrální scény. nemám ráda divadlo. nikdy jsem neměla. přijde mi, že v něm herci jen hrajou, že hrajou. od AiA jsem čekala kvalitní a kompaktní gay drama (a v několika málo momentech se mi i zdálo, že ho opravdu sleduju - hlavně mám na mysli ústřední milostný trojúhelník), většina "seriálu" ovšem bohužel sestávala jen z neskutečně afektovaných kreací herců, které mám přitom jinak hodně ráda (hlavně Emmu Thompson). ()

Smejdik

Tento filmový skvost nejde hodnotit jinak... je to tak úžasná série, že se to ani slovy nedá popsat. Tolik různých emocí jsem dlouho během pár hodin nezažil. Smál jsem se s Priorem a andělem, nesnášel jsem Roye Cohna, litoval jsem Harper, chápal jsem Joa a miloval jsem herecké výkony všech zúčastněních. Takový ansámbl se jen tak nevidí, všichni odvedli naprosto dechberoucí výkony. Tolik témat zde bylo probráno, s tolika lidmi jsme byli seznámeni a ti nám řekli tolik pravdy. Tolik odzbrojující pravdy. Ano, žijme, nezastavujme se. I když nás opustil, nesmíme se zastavit. Musíme jít dál a žít život tak, jak nám ho dali. Žít jej naplno se všemi, kdo nás milují, i když mají sebevětší chyby. Žijme a milujme... ()

Wolvie

Podobný televizní projekt nemá obdoby.Famózní herecké obsazení,velký režisér,řádně sponzorované.Nic jiného než absolutní pecka z toho vzejít ani nemohlo. ()

GOREGASM

Herecky i formálně absolutní klasa. Tématicky jde o zajímavou variaci na téma umírání, situovanou do New Yorku, který má být zrcadlem Ameriky v osmdesátkách. AIDS, gayové, mormoni k tomu milión emocí na všechny způsoby. V prožitkové rodině odvádí AiA výbornou hlavně dík vynikajícím hercům, řádí především Al Pacino a Jeffrey Wright, ale moc bavila i Mary Louise Parker a Patrick Wilson. Přesto na absolutní rating to u mě nedosáhlo, protože tam se porovnává se Six Feet Under :-). 85% P.S. Pokud budete pozorní a vnímaví, tak si možná uvědomíte, v jak rozdílné zemi žijeme. ()

Andronikos

Vidieť to v súčasnosti bolo pozoruhodné už len preto, že seriál zobrazuje r. 1986 (a v závere tematizuje stručne 1990), ale sám je už dve desaťročia starou filmárskou "históriou". Zaujímalo by ma, ako by som bol na to pozeral cca v r. 2003 a ako by sfilmovanie námetu dopadlo dnes. Vizuálne a "dramaticky" ma to neohromilo, ale až na výnimky som nestrácal pocit, že je to solídne (rozumej taktiež: neprehnané) sfilmovanie solídnej predlohy. Nenadchla ma väčšina snových/delirických pasáží: vizuálne občas škrípali, ale hlavne ma poeticky či myšlienkovo neoslovili (hoci chyba bude zaiste na mojej strane). Aby som to hneď dôkladne relativizoval: pre mňa vizuálne najpôsobivejšie momenty som videl práve v tuším prvej z nich ("pozorná socha"). Nie som si istý, či mi to poskytlo (alebo vôbec mohlo poskytnúť) obraz doby (ktorý na diele oceňuje - určite oprávnene - gudaulin), ale ako pozoruhodná, miestami prekvapivo ironická či rozpustilá (cesta do mormonského kultúrneho centra cez Bronx; "omrknutie" Joeho v práci Priorom), konštrukcia osudov a charakterov prepletených kvôli dvom diagnózam AIDS to malo psychologickú údernosť. Jediné, čo ma trochu odrádza od udelenia "plného počtu bodov", je posledných pár minút, v ktorých dve postavy k divákom deklamujú zväčša (pre mňa?) nepresvedčivý text, avšak povznesiem sa nad to. Louisovo progresivistické politizovanie je zobrazené taktiež trochu prehnane. Ale dobre, pokúsim sa to brať ako varovanie, aby som nedopadol rovnako. :) (Spoiler) Scenáristickou iróniou (ktovie, či zamýšľanou) je, že postava, ktorá sa vďaka konexiám dostáva k liečivu, umiera, iná postava, pôsobiaca ako "na odpis" už predtým, prežíva (klasický deux ex machina to ale napodiv nie je, ukradnuté lieky dostáva až potom). ()

longercz

Úžasný ( pro mě spíše super dlouhý film než li seriál ) plný čistých emocí a skvělých hereckých výkonů. ()

iNKa 1104

Haleluuuuja, glooooriaaa!!! Vskutku andělský počin. Ještě teď ve mně doznívají všechny ty palčivé emoce, dechberoucí a chytré dialogy, velkoryse vypointované scény, teatrální fantazie s groteskním nádechem a humor. Přátelé ten humor! Chytrý v dialozích, sebeironizující, přesně v tom správném poměru a dávkách - někde aby odlehčil, ale nezlehčil a někde aby vás odboural. Pana Nicholse jsem si našla cíleně kvůli filmu Closer. Chtěla jsem film, kde je dialog, hmatatelný vztah a intimní zpověď. Všechno se v AiA vyskytuje vrchovatě a snadno se vám stane, že se s každým dílem až potutelně hýčkáte - chcete, aby se zpomalil a trval ještě déle. Každou jeho minutu si bezezbytku užíváte a skoro ani nedýcháte. Má obrovský náboj a nepřeberné množství námětů k vlastním úvahám. O čem? Vyberte si sami :) <3 ()

Trixi

Silné, geniálně natočené, bravůrně zahrané. Každý díl jsem si tuhle neuvěřitelnou fantazii vážně užívala. Úplně mě to pohltilo. Když jsem o tomhle seriálu slyšela poprvé, byl kolem něho takový rozruch, že jsem nabyla dojem, že to bude zase nějaká "americká komerčka", ale opak je pravdou. Fakt mě to dostalo. ()

Chauncey

Ač je zřejmé, že tato kronika životů (nejen) gayů v 80. letech, za Reaganovy éry, má původ na divadle, filmová podoba jí přesto nevadí. Naopak. To, co předvádí režisérská legenda Mike Nichols a jeho tým, je ukázkou špičkové filmařiny. I když si pustíte všech šest dílů najednou, nebudete se ani na chvíli nudit. Drama o lásce, odpuštění, nemoci, pokrytectví, umírání, smrti, náboženství, odkazu předků, vůli k životu a vůbec Americe. Je neuvěřitelné, co Tony Kushner do své hry a posléze scénáře dokázal včlenit tak inteligentně, že nic neruší a vše je v souladu s celkem. Zmiňovat se o hercích je skoro zbytečné - všichni jsou skvělí. Vedle hvězdných tváří (Streep, Pacino, Thompson, Wright, Parker, Cromwell) je snad dobré upozornit i na ty méně známé, jako jsou Ben Shenkman, Patrick Wilson a hlavně Justin Kirk. Takhle si představuji poutavou a poučnou televizní tvorbu. ()

MilesTeg

Těžké, temné, strhující, skvěle rozehrané, avšak žádná katarze, žádná pořádná pointa, skončilo to příliš rozplizle a doztracena a přitom nemuselo. Pro mne osobně hodně nepříjemné téma a hlavně spousta pokřivených a pomýlených lidí, anděle nevyjímaje. Po tomhle jsem si musel dát Dogma :-) ()

loveless odpad!

Něco co by mě tak znechutilo svým pokrytectvím, exhibicionismem a stupiditou už jsem dlouho neviděla. Nechápu, jak na toto mohli nalákat tolik dobrých herců... ()

Lasombra

Nuda prokládaná občasným zájmem. Kdyby z cyklu byl jeden 90 min. film...Takle to byla omáčka sice se špetkou pepře, ale pořád málo dochucená. I když ustolu seděli opravdu výborné herecké osobnosti, bohužel jsem si nepochutnala. ()

thestral

myslím,že musím naprosto souhlasit s tím,co napsala KevSpa....protože takový tens eriál opravdu je ale jestli na něho někdy narazíte,rozhodně se zkuste podívat ()

LakiyL

Seriál, ktorý ma až tak nechytil za srdce či už tématikou gayov, ktorý ma nazaujímajú a netrápia alebo aj spracovaním i keď sa jedná rozhodne o zaujímavý počin. Samé úvahy a zdĺhavé dialógy, ktoré som dokázal prehrýzť. Zaujímavá miniséria, no raz stačilo. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols