Blízká budoucnost. Detektiv William Geld má v Šanghaji vypátrat, kdo z pojišťovací agentury Sphinx se podílí na distribuci falešných "papelles", futuristické formy identifikačního průkazu, zajišťujících bezpečnost občanů přelidněných velkoměst před vetřelci zvenčí. William zjistí, že podezřelou je jedna ze zaměstnankyň Maria Gonzalesová. Nevydá ji však spravedlnosti, protože se do ní zamiluje. Po společně strávené noci se detektiv vrací domů do Seattlu k rodině. Jeden z Mariiných klientů však zemře vinou falešných "papelles" a on se musí znovu vypravit do Šanghaje. Na lékařské klinice nachází milovanou ženu, která s ním otěhotněla a tím se provinila proti kódu 46. Futuristická variace na oidipovský mýtus a film noir o detektivovi, který se zamiluje do podezřelé, vychází z možností i omezení, jaké lidstvu v blízké budoucnosti mohou přinést genetické manipulace. (oficiální text distributora)

gu-staff

No, je to spíš hodně romantické, než sci-fi, ale rozhodně zajímavé. Pro mně hlavně díky Samantě, která je prostě můj typ. A hudba bez komentáře. Atmosféra je trochu mizivá, ale oba hlavní aktéři to uhráli se ctí. Minimalistický přístup k tématu je zde spíš kladem. ()

spawnxp

Určitě v mým Top 20. Nádherná muzika, typově fascinující hlavní dvojka (Tim Robbins & Samantha Morton), zvláštní tempo, konec jak má bejt. Pěknej komentář od Tetsua: "Film, natočený v budoucnosti a poslaný zpět časem k nám." ()

Andul-lhak

Pripada mi, ze to je sci-fi namirene vice i na zeny, jako by se tvurci vice zamerovali na samotne city a ne jen na nejake technicke vymysly. Coz se mi pochopitelne libi vic, nez akci napechovane filmy typu Terminator. V hlavni zenske roli me potesila Samantha Morton, velice charismaticka, podala skvely vykon. ()

FIorian

Poměrně uvěřitelně vykreslená nevzdálená budoucnost velkoměst izolovaných od lidí za branami, kteří z různých důvodů ("Sfinga prostě ví své") nedostanou vízum, i když moc chtějí. S hlavními postavami,i když se dle příběhu jedná o osudovou lásku (její sny), jsem se rozhodně nesžil:na vnější úrovni intuicí obdařený detektiv působí většinu filmu jako studený čumák a jeho slečna nelegálně prodávající víza vypadá spíš jako někdo, kdo u močení nemusí sedět (kluk). Na vnitřní úrovni mne síla jejich citu/hereckého výkonu nepřesvědčila a přišli mi snad jako nejmíň atraktivní filmový pár (těžko se drží palce někomu, kdo vám není sympatický) . Z tohoto hlediska byly zajímavé a více pohlcující snad pouze ty dvě scény točené z pohledu první osoby: tanec na diskotéce měl krásnou atmosféru podobnou Ztraceno v překladu a vtáhl mne, v druhém případě jsem asi spíš nechtěl být u toho (viz vnější úroveň). No a poslední půlhodinu jsem se vyloženě nudil.. Každopádně oceňuji..pozor SPOILER...že jim scénář poskytl dostatečné koule na to spálit všechny mosty a jít za hlasem svého srdce jen tak někam do chudoby navzdory rodině a společnosti, která nakonec stejně dosáhla svého..konec SPOILERu Jestli hledáte sci-fi, tak nepochodíte, stejně tak romantiky je poskrovnu...raději doporučím Ztraceno v překladu, které má i díky skvělé hudbě pocitovou hloubku. Dobrá hláška z filmu:"Když každé dítě je speciální/zvláštní, tak proč je tu tolik průměrných dospělých?" ()

karnifex

Vynikající film! Místy možná připomene Gattacu, ale mnohem, mnohem temnější, beznadějnější. Svět "vyvolených" působí strašně - hůř, než poušť venku. Hlavní mužský hrdina mi byl extrémně nesympatický - namyšlený, povýšený debil. I jeho manželka (která se mihne jen v několika scénách) působí velmi chladně a "racionálně" (čti: vypočítavě). V protikladu k ní stojí emočně jednající Maria. P.S. Existuje výklad, který tvrdí, že to byl Oidipus, kdo odpověděl Sfinze špatně (protože nepochopil smysl její hádanky). Ti kdo pochopili, skočili.. ()

joseee

Zaujímavejší a novátorskejší ako drvivá väčšina sci-fi. Dávam plných 5 lebo v zásade film možno považovať za jeden z popredných filmov v žánri (kyberpunk). Pomalé tempo niekomu môže vadiť ale je adekvátne pre navodenie atmosféry, zaprášená chemická Čína budúcnosti. Žiaľ v S/F dnes prevažujú superhrdinovia - moja teória je, že za to môžu štyridsiatnici s mäknúcimi mozgami a povrchná detinská mládež ()

picháček

viuzálně-akustický zážitek se zajímavým námětem a výbornou atmosférou. jen škoda, že dle mého gusta byl děj poměrně pomalý. ()

Išak

Na můj vkus docela nezáživný snímek.Navíc jsem docela dobře nepochopil proč vůbec existovala ta zóna, jestli jich bylo víc nebo ne a jaký měla vlastně smysl.Nevím, možná mi to uteklo, ale jak už k tomuto snímku kdosi napsal, nebylo ve filmu pořádně nic vysvětleno.Asi jediné co se mi líbilo byl nápad s empatii.Za to ta druha hvězdička. ()

Chlo0opek

Film o nedaleké budoucnosti, vztahu dvou lidí, kterým však nebylo souzeno mít spolu v postatě ani vztah.. Celkem nevýrazný film.. Ale pěkná hudba při závěrečných titulcích:) ()

Stealth2

Krásný filmeček s krásnou hudbou. Suchý čumák Tima Robbinse tam perfektně sedí a Samantha je velmi přesvědčivá. No asi nás čeká neradostná budoucnost... ()

Alexis

Snový film v Lost in Translation atmosféře se sympatickým Timem Robbinsem, nesympatickou Samanthou Morton, krásnou ambientní hudbou, přitažlivými exteriéry (Šanghaj musí být zajímavé město) a dějem, který působí dojmem, že takhle nějak by to skutečně mohlo koncem 21 století na Zemi vypadat ()

torn666

...no myslienka ze spolocnost bude absolutne kontrolovana je taka stara ako ze je uz aj davno realna :-) , novinka tu vsak je ze by korporacie zo zapadu ci az prilis vychodu teda Japonsko boli nahradene tymi zo stredu - "sfinga vsetko vie"... Inak film dost dobre sadne ako ista cusastna varianta na Blade Runnera a trebars Equilibrium. Obsadenie hlavnych postav a ich na prvy pohlad "neemocionalne" tela je podlamna velmi dobre, v tom je predsa hlavna myslienka filmu - zakazane city ktore vsak mozu prepuknut len medzi nimi dvoma. Dost som premyslal ci 4 alebo 5 no dam 5 pretoze priemer 70% co tu je sa mi zda malo - pre mna tak 80% i viac. A k soundtracku - skladba Warning sign od Coldplay na konci filmu posobi skvele, vobec si nemyslim ze je soundtrack silnejsi sam osebe celkovo film vyborne podfarbuje. ()

StaryMech

Nevypočitatelná dvojice Winterbottom & Boyce ponořila suroviny své etudy na orwellovskou notu (vedle černofilmu a "Blade Runnera" možná "THX 1138" ; "Věčný svit neposkvrněné mysli" měl premiéru o nějaký ten měsíc později) do švihácky podchlazené melancholie. Výsledný tvar zasahuje srdce asi tak jako svět, v němž se děj odehrává, a hudba, jež tento děj doprovází. Samantha Morton zdrženlivě sálá, jejího voiceoveru nás ale tvůrci mohli ušetřit. Závěr mrazí, nedojímá - spíš vztyčený prst než divácký zážitek. Jak pravil DAVID´82 : "nudný, byť inteligentní film zabalený do líbivého kabátku". ()

stuj

Atmosferická záležitost. Když vtáhne, tak je vyhráno. Jdu stahovat hudbu. Vystihující komentáře: Marius, Traffic. ()