Zámek v oblacích

Hauru no ugoku shiro

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Konečně jsem se dostala ke zhlédnutí asi nejznámějších filmů japonského anime. V krátkém čase jsem viděla Zámek, Cestu do fantazie a Princeznu Mononoke. Dlouho jsem je odkládala, protože jsem se strašně bála, že s nimi budu mít podobný problém jako u mnoha skvěle hodnocených slavných filmů - že budu zklamaná. A já tak strašně chtěla aby mě nadchly! Bohužel jsem měla asi přehnaná očekávání a zčásti se to vyplnilo. Příběh je krásný a originální, animace taktéž (jen se mi moc nelíbí animace lidí, ale to je spíš můj problém), hudební doprovod úžasný. Ale mě to přesto za srdce nechytlo. Na anime ale ani tak nezanevřu.(20.7.2011)

Filmy od Miyazakiho Vás chytnou za ruku a vezmou na kouzelnou procházku neuvěřitelným krajem. On je prostě tutovka. Opět jsem nestačila zírat nad tím množstvím fantazie, která nemá hranice a překrásnou hudbou. Příběh zde byl možná ještě víc poutavý než v Cestě do fantazie, přesto za ní jako celek trošku zaostává. Chybí mi tu ještě půlka lžičky roztomilosti. I tak je to nesmírně skutečné...necelých 5*.(5.9.2011)

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film se mi od Miyazakiho zatím líbil nejvíce, kam se třeba hrabe taková princezna Mononoke alias eko-agitka? :-) Ne, ale tak prostě tohle je pro mě krásný příběh s hudbou, která tomu sluší. Jediného je mi líto - že si nakonec ty vlasy neobarvil zpátky, fakt mu ty blonďatý slušely více :-)) Daisuki! Jdu spát s úsměvem na tváři, upokojená. A tak se mi to líbí, protože chci mít laskavý spánek. Ale to už sem nepatří. ;-)(7.5.2009)

Tak trochu nechapem, preco hladaju niektory ludia v tomto filme chyby. Preco sa radsej nenechat unasat tymito krasnymi obrazmi, hudbou a hromadou malickych detailov ktore su tak nadherne ze nezostane cas na sledovanie niecoho ineho. Preco musi vsetko davat dokonalu logiku. Niekedy nie vsetko musi davat dokonaly zmysel. ale zanechava to hlboke pocity. Je to nieco ine ako starsie, viac dejovo zalozene Miyazakiho filmy, avsak v urcitych smeroch mi prave tento priniesol najsilnejsi zazitok. Dychberuce a uzasne. 10/10(17.2.2007)

Krásný magický příběh plný čarodějů, kouzelniků a všeho možného. Howlův hrad je hotová směsice všeho, co je na světě krásné. Hlavní hrdinka sice nedosahuje sympatii princezny Mono, i samotný Howl zaostává za Ashitakou, ale tam kde to oba dva nezvládají, je krásně doplní skvělé vedlejší postavy. Konec filmu je naprosto famózní a vůbec jsem se v něm neztratil. Japonci zase byli o krok dál.(20.5.2008)

• - I když do 23. září 2005 nebyl film ve Velké Británii vydán, režisér Hayao Miyazaki osobně cestoval do Anglie v létě roku 2004, aby film ukázal Dianě Wynne Jones. (HellFire)

• - Rozpočet: 24,000,000 dolarů. (Saku)

• - Hayao Miyazaki a Lauren Bacall, oba dlouholetí fanoušci vzájemné práce, se potkali na promítání s titulkami v New Yorku. Bacall se údajně žertem zeptala Miyazakiho, zda je ženatý. (glitter)