Zámek v oblacích

• Nizozemsko

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Nejromantičtější výtvor Mistrovy fantazie. Zahoďte měřítka kvality, protože tady se létá nad horami, dveře se otvírají do čtyř různých prostorů, všichni hlavní hrdinové mění svá vzezření a pro kouzla se nejde daleko. A svět animovaného filmu je k mé nezměrné radosti zase o jeden malý poklad bohatší.(7.12.2008)

Očioblažující animace, dechberoucí stroje a stvoření, srdcesvírající závěr, ale vše halil tmavý mrak povědomosti, čehosi již párkrát viděného a hlavně zažitého. Na filmech studia Ghibli přitom mimo jiné oceňuji, že je každý docela jiný. Tenhle byl docela stejný, což mi přijde docela smutné. Pakliže nechtěl Miyazaki autobiograficky (mladá duše ve starém těle) shrnout svou dosavadní tvorbu. Což by pro svou povahu posledního velkého ohňostroje na rozloučenou bylo taky smutné. Stárnutí holt nezastavíte. Jenom láska je věčná. Ta má, k Cestě do fantazie a Princezně Mononoke, pochopitelně přetrvává. 75% Zajímavé komentáře: Cervenak, Marius, Radko, MIMIC(19.2.2011)

Je to celkom dobrý animovaný dobrodružný fantasy film od Hayao Miyazakiho. Má pomerne dobrý príbeh o slušnom dievčati, ktoré ale v jej obchode s klobúkmi navštívi krutá čarodejnica a tá ju premení na starenu a tak jej nezostáva nič iné, len vyhľadať mladého čarodejníka, ktorý žije v pohyblivom zámku neďaleko od mesta. Lenže kvôli kliatbe mu nemôže prezradiť pravdu, pričom tú pozná iba ohňový démon, ktorý pre neho pracuje a tiež od nej požaduje službu. A tak tu zatiaľ dievča v tele stareny pracuje ako gazdiná, postupne sa do čarodejníka zamiluje, no musia čeliť mnohým problémom, ktoré súvisia aj s práve prebiehajúcou vojnou ľudí. Spracovanie je celkom slušné, už od samotného začiatku som mal z toho až prekvapivo dobrý pocit, zaujalo ma celé to filmové univerzum, ktoré síce nie je až tak prepracované, ako vo viacerých iných Miyazakiho filmoch, ale aj tak si ma získalo, dej pôsobí zaujímavo, nesie sa to v takej príjemnej atmosfére a určite musím pochváliť, že sa tu skvelo kombinujú detské a dospelé prvky a rovnako aj tie fantasy a realistické, vďaka čomu je tu viacero výborných nápadov, napríklad čarodejníci slúžiaci pre vojenské účely. Ale predsa len ma trochu mrzí, že v druhej polovici sa dej začne uberať výrazne odlišným smerom, samotné prekliatie hlavnej hrdinky ide až moc do úzadia, pribudne pár prvkov, ktoré mi až tak moc nesadli, ale aj tak si to stále udrží slušný štandard a rozhodne som sa nenudil ani v tých slabších častiach. Nadmieru spokojný som aj s postavami, tie ľudské, ako hlavná hrdinka, jej priateľ čarodejník alebo krutá čarodejnica sú úplne ideálne, ale asi ešte viac ma bavili tie fantasy postavy ako ohňový démon alebo strašiak, tí mi prišli zábavní. Animácia je tradične výborná, chválim zaujímavé prostredie, po všetkých stránkach skvelo zvládnutý nápad so zámkom, toto film príjemne osvieži a sadla mi aj tá atmosféra. Takže určite ma trochu mrzí, že ma druhá polovica nebavila až tak moc, ako tá prvá, ale aj tak o dobrom hodnotení nepochybujem, príjemný film. 72%(1.7.2014)

Musel som si to nechať v hlave trošku uležať a precítiť. Preto z pôvodných tri idem o hviezdičku vyššie. Miyzaki to proste vie a zaoberať sa nejakým teoretizovaním je v tomto prípade výsostná hlúposť a zbytočnosť. Aj tento príbeh si žije svoj vlastný, originálny život, na ktorý sa dobre pozerá. A nie je to len o vizuálnych orgiách. Good work!(23.6.2008)

Konečně jsem se dostala ke zhlédnutí asi nejznámějších filmů japonského anime. V krátkém čase jsem viděla Zámek, Cestu do fantazie a Princeznu Mononoke. Dlouho jsem je odkládala, protože jsem se strašně bála, že s nimi budu mít podobný problém jako u mnoha skvěle hodnocených slavných filmů - že budu zklamaná. A já tak strašně chtěla aby mě nadchly! Bohužel jsem měla asi přehnaná očekávání a zčásti se to vyplnilo. Příběh je krásný a originální, animace taktéž (jen se mi moc nelíbí animace lidí, ale to je spíš můj problém), hudební doprovod úžasný. Ale mě to přesto za srdce nechytlo. Na anime ale ani tak nezanevřu.(20.7.2011)

• - Volně založený na románu Diany Wynne Jones. (HellFire)

• - Postava Paza z režisérova předchozího snímku Castle in the Sky (1986) přeběhne v jednom záběru přede dveřmi kouzelníka Jenkinse. (HellFire)

• - Poznávací značka auta, kterým poprvé jede Sofie je 667. (HellFire)