Zámek v oblacích

Hauru no ugoku shiro

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Je to celkom dobrý animovaný dobrodružný fantasy film od Hayao Miyazakiho. Má pomerne dobrý príbeh o slušnom dievčati, ktoré ale v jej obchode s klobúkmi navštívi krutá čarodejnica a tá ju premení na starenu a tak jej nezostáva nič iné, len vyhľadať mladého čarodejníka, ktorý žije v pohyblivom zámku neďaleko od mesta. Lenže kvôli kliatbe mu nemôže prezradiť pravdu, pričom tú pozná iba ohňový démon, ktorý pre neho pracuje a tiež od nej požaduje službu. A tak tu zatiaľ dievča v tele stareny pracuje ako gazdiná, postupne sa do čarodejníka zamiluje, no musia čeliť mnohým problémom, ktoré súvisia aj s práve prebiehajúcou vojnou ľudí. Spracovanie je celkom slušné, už od samotného začiatku som mal z toho až prekvapivo dobrý pocit, zaujalo ma celé to filmové univerzum, ktoré síce nie je až tak prepracované, ako vo viacerých iných Miyazakiho filmoch, ale aj tak si ma získalo, dej pôsobí zaujímavo, nesie sa to v takej príjemnej atmosfére a určite musím pochváliť, že sa tu skvelo kombinujú detské a dospelé prvky a rovnako aj tie fantasy a realistické, vďaka čomu je tu viacero výborných nápadov, napríklad čarodejníci slúžiaci pre vojenské účely. Ale predsa len ma trochu mrzí, že v druhej polovici sa dej začne uberať výrazne odlišným smerom, samotné prekliatie hlavnej hrdinky ide až moc do úzadia, pribudne pár prvkov, ktoré mi až tak moc nesadli, ale aj tak si to stále udrží slušný štandard a rozhodne som sa nenudil ani v tých slabších častiach. Nadmieru spokojný som aj s postavami, tie ľudské, ako hlavná hrdinka, jej priateľ čarodejník alebo krutá čarodejnica sú úplne ideálne, ale asi ešte viac ma bavili tie fantasy postavy ako ohňový démon alebo strašiak, tí mi prišli zábavní. Animácia je tradične výborná, chválim zaujímavé prostredie, po všetkých stránkach skvelo zvládnutý nápad so zámkom, toto film príjemne osvieži a sadla mi aj tá atmosféra. Takže určite ma trochu mrzí, že ma druhá polovica nebavila až tak moc, ako tá prvá, ale aj tak o dobrom hodnotení nepochybujem, príjemný film. 72%(1.7.2014)

Vždy, keď začnem mať dojem, že filmová fantasy zdochla s Návratom kráľa a odvtedy sebou len zúfalo plieska na plytčine, príde niekto ako Hayao Miyazaki a napáli do mňa pecku o rozmeroch Zámku v oblakoch. Kompaktnú epickú silu Mononoke síce príbehovo roztrieštený Zámok nedosahuje, ale Cestu do Fantázie posiela do zabudnutia jedinečnou steampunkovou atmosférou a drvivou kadenciou nápadov a zvratov. Len škoda, že je stopáž trochu únavná a ku koncu príbeh nedáva celkom zmysel (resp. vyžaduje mnohonásobné pozretie, aby človek prenikol do symboliky príbehu, čo je samozrejme čisto subjektívna výhrada a niekto to môže označiť za hlavné pozitívum filmu). Napriek akýmkoľvek výhradám veľká paráda. Keď sa človek príliš nechá unášať hollywoodskou tsunami, ľahko zabudne, že niekde inde ešte žijú tvorcovia, ktorí odvážne natáčajú filmy nepodliehajúce akémukoľvek trendu a oplývajúce bujnou fantáziou a obrazotvornosťou.(3.7.2009)

Za rok 2005 jsou na Oscara za animovaný film nominovány tři filmy...... A i když mě Wallace & Gromit výborně pobavili a Corpse Bride nadchla, to co se ve mně odehrávalo při sledování "Miyazakiho" se stejně nedá s ničím srovnat.... Jako obvykle sice nebudete chvílemi "úplně v obraze", ale to je v Miyazakiho filmech spíš kladem než záporem. To, jak vás dokáže vtáhnout do děje a přemýšlet o něm, to je v animované tvorbě naprosto unikátní. Doufejme, že to není jeho poslední film a pokud ano, pak mu přeju "odchod do důchodu" s Oscarem v kapse..... Tak nakonec to Oscar nebyl, ale důchod naštěstí také ne :)(8.2.2006)

• Idaho

Tak krásně animovanou nudu jsem již dlouho neviděl a doufám že ani neuvidím. Od mistra Miyazakiho velké zklamaní. V zásadě se ani nic nedozvíte o co tam celou dobu pořádně jde. Jakoby příběh vytržený z kontextu něčeho mnohem většího, leč jméno Miyazaki a Ghibli funkuje jako spolehlivý „zvyšovač“ hodnocení, a proto dávám alespoň za to zpracovaní 40 % a abych jako jeden z mála mohl napsat, že tento film má k dokonalosti daleko.(25.12.2005)

• gilmore_girl

Ja jsem to asi nejak nepochopila... ma to byt pohadka se strasidly nebo fantasy pro dospele o lasce a valce? Pro deti je to moc strasidelne a pro dospele zase moc pohadkove, ale v obou pripadech podivne slozite a zmatene. Je fajn, kdyz si clovek muze neco domyslet, ale ja tady byla uplne ztracena, obcas i znechucena. Libil se mi pohled mlade Sophie na stari, vtipny ohynek a sipajici pes. Ale znovu to opravdu videt nemusim.(12.12.2011)

• - Původně měl režírovat Mamoru Hosoda, ale neočekávaně odstoupil. Práci po něm tak převzal Hayao Miyazaki. (HellFire)

• - Zatímco v japonské verzi Chieko Baishô namluvila mladou i starou Sophii, v anglickém dabingu je to rozděleno mezi Emily Mortimer (mladá Sophie) a Jean Simmons (babička Sophie). (glitter)

• - Snímek byl v roce 2006 nominován na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film roku. Zlatou sošku si ale nakonec odnesl snímek Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005). (Stanislaus)