Zámek v oblacích

Hauru no ugoku shiro

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Na vlnách bezbrehej imaginácie (a nezrovnateľných orchestrálok Joa Hisaišiho) sa plaví ďalší z nádherných príbehov, ktoré nám darovalo štúdio Ghibli a neuveriteľný Hajao Mijazaki. Áno, je to, ako povedal Matty, tak trochu ohliadnutie sa za dosavadnou tvorbou velikána, ale to nevadí, práve naopak. Vďaka tomu môžeme vidieť mnoho originálnych prvkov, s ktorými sme sa uňho už stretli v úplne novom svetle - napríklad už len spojenie čarodejníkov (napr. Cesta do fantázie) a vojny (Naušika). Dlhšia stopáž je výzva, ale dáva priestor na mnohotematickosť, prehršel motívov a uhlov pohľadu, na ktoré sme u Mijazakiho zvyknutí, nech už je to vojna, s ktorou sa spája nielen otvorený boj, ale aj propaganda či vnútorné mocenské vplyvy, alebo rozprávkové prekliatie v niekoľkých podobách. A za tým všetkým, obaleným nečiernobielymi postavami a vyznením, sa skrýva príbeh o láske (klasika) a... starobe. A to najlepší, aký som kedy videl. Už po x-tý krát skladám poklonu. Miestami to bolo síce (čo sa absolútneho hodnotenia týka) trochu o fúz, ale tá jednoduchosť, s akou nás Hajao vťahuje do svojich dokonale budovaných fikčných svetov úplne bez akéhokoľvek vysvetľovania a úvodu do deja je úžasné, a záver je pre mňa ako filmového diváka jednoducho slasť. 90%(17.4.2014)

• Dudek

V mnoha filmech lze najít nějakou větu, která se perfektně hodí pro ohodnocení daného díla a ani Hauru no ugoku shiro není výjimkou. V tomto animovaném snímku známého Hayaa Miyazakiho se do podobného hodnocení pouští rovnou hlavní postava, a musím přiznat že neskutečně trefným způsobem. Říkají tomu zámek, ale uvnitř je to jen hromada šrotu. Nemám co dodat.(7.12.2008)

Ve své první polovině velice vtipný snímek, který svými šílenými, leč originálními nápady zaručeně rozesměje a okouzlí. Celou dobu se tak divák veze na vlně pohody, uklidňující hudby či setkávání se s novými postavami v čele s němým, nýbrž neuvěřitelně kouzelným Tuřínem. Nelze opomenout jednoho z hlavních hrdinů, kterým je Calicifer, jenž v mnoha ohledech připomíná západní produkci animovaných filmů, ovšem v žádné scéně na druhý konec zeměkoule nijak výrazně nesklouzne. Co jest hlavním prvkem Zámku v oblacích je práce s postavami, a to ve způsobu jakým je divák schopen je vnímat. Záporné postavy se v jednu chvíli zdají být odpudivé, nehostinné a nepříjemné, ovšem Miyazaki podle šablony rozhodně nejede, a tak se divák nemůže připravit na určité zvraty či přerody právě záporných či kladných postav do svých protipólů. Kouzlo filmu podtrhuje opět fenomenální Džó Hisaiši a jeho orchestr, který silně ovlivňuje emoční složku v samotném klimaxu, který bohužel spadá do naivity a klišé více, než bych u Miyazakiho čekal. [85%] | Kino (29.1.2017)

U Miyazakiho se přeci jenom nedá moc šlápnout vedle ... dneska už klasika, Howl's Moving Castle je vizuálně naprosto dechberoucí (ostatně jako všechny kousky od studia Ghibli), po audio stránce uchu lahodící a příběhově velice krásná pohádka plná roztodivných charakterů (Calcifer je můj novy favorit xD), barev a nádhernych scenérií. Tohle je naprostá povinnost pro všechny, ať už filmové entuziasty anebo lidi, co se občas na něco podívají v telce !(5.11.2014)

Cesta do fantazie me kdovijak nebrala, ale tentokrat se to Miyazakimu povedlo. A pritom film v nicem vylozene nevynika, jenze proste jako celek to funguje. Pribeh je sice fajn, nastesti to neni, jak se zpocatku tvari, jen pohadka o zaklety "princezne", ale postupne se prijemne zkomplikuje, ale na druhou stranu, ono se tu toho kdovikolik nedeje, opravdu sem do tech dvou hodin slo narvat vic deje. Co se tyce animace, ta je pekna, ale jen to, co je nejbliz na obrazovce, nejakejma vecma v pozadi si tvurci moc hlavu nelamali a ty jsou jen tak odflakle nacrtly. Navic mi kdovijak nesedlo to divny prostredi, takovej preplacanej mix mezi pohadkovejma vecma a technikou, ale musi se uznat, ze vetsina veci je vymyslena a nakreslena hodne originalne. No ale i pres tyhle vytky ty dve hodinky slusne utecou a proste to je hodne pohodovej a povedenej animak.(16.3.2009)

• - Hayao Miyazaki a Lauren Bacall, oba dlouholetí fanoušci vzájemné práce, se potkali na promítání s titulkami v New Yorku. Bacall se údajně žertem zeptala Miyazakiho, zda je ženatý. (glitter)

• - Rozpočet: 24,000,000 dolarů. (Saku)

• - I když do 23. září 2005 nebyl film ve Velké Británii vydán, režisér Hayao Miyazaki osobně cestoval do Anglie v létě roku 2004, aby film ukázal Dianě Wynne Jones. (HellFire)