Zámek v oblacích

(Japonsko)

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Očioblažující animace, dechberoucí stroje a stvoření, srdcesvírající závěr, ale vše halil tmavý mrak povědomosti, čehosi již párkrát viděného a hlavně zažitého. Na filmech studia Ghibli přitom mimo jiné oceňuji, že je každý docela jiný. Tenhle byl docela stejný, což mi přijde docela smutné. Pakliže nechtěl Miyazaki autobiograficky (mladá duše ve starém těle) shrnout svou dosavadní tvorbu. Což by pro svou povahu posledního velkého ohňostroje na rozloučenou bylo taky smutné. Stárnutí holt nezastavíte. Jenom láska je věčná. Ta má, k Cestě do fantazie a Princezně Mononoke, pochopitelně přetrvává. 75% Zajímavé komentáře: Cervenak, Marius, Radko, MIMIC(19.2.2011)

• Dudek

V mnoha filmech lze najít nějakou větu, která se perfektně hodí pro ohodnocení daného díla a ani Hauru no ugoku shiro není výjimkou. V tomto animovaném snímku známého Hayaa Miyazakiho se do podobného hodnocení pouští rovnou hlavní postava, a musím přiznat že neskutečně trefným způsobem. Říkají tomu zámek, ale uvnitř je to jen hromada šrotu. Nemám co dodat.(7.12.2008)

Pomaly ale isto prichádzam na to, že cesta za najlepšími vecami v živote, nie je strastiplná. Naopak býva veľmi divná a nečakaná. Rovnako to bolo aj s týmto dielkom. Som fanúšik anime hocakého typu, ale tento film som doteraz nenašla (no stane sa). Až včera večer približne o pol desiatej, som našla zaujímavý test (koľko Disney filmov ste videli)...a tento bol medzi nimi. Moja otázka? Čo to je? Potom hladanie traileru, nasledujúce hladanie filmu a dvojhodinové pozeranie tejto nádhery. Je to veľmi zábavný, strhujúci, krásne animovaný príbeh, cítite Mijazakiho prítomnosť, zamilujete sa do Hawla v prvých troch sekundách, Witch of the Waste vám zoberie dych pri"epickom" výstupe po schodoch. Malého Michaela si obľúbite v sekunde ako si nasadí svoju bradu. No a napriek tomu, že príbeh, zostáva z veľkej časti nevysvetlený, vypínate titulky z rozčarovaním a s úsmevom na tvári. Je to krásny príbeh, ktorého hlavná hrdinka nie je ani krásna ani špeciálne múdra, dokážete sa s ňou stotožniť pri mnohých veciach. Po dopozerní som si okamžite našla knižku a čítam ju. Fanúšika Fantasy to pohltí. krásne.100%(28.12.2014)

Cesta do fantazie me kdovijak nebrala, ale tentokrat se to Miyazakimu povedlo. A pritom film v nicem vylozene nevynika, jenze proste jako celek to funguje. Pribeh je sice fajn, nastesti to neni, jak se zpocatku tvari, jen pohadka o zaklety "princezne", ale postupne se prijemne zkomplikuje, ale na druhou stranu, ono se tu toho kdovikolik nedeje, opravdu sem do tech dvou hodin slo narvat vic deje. Co se tyce animace, ta je pekna, ale jen to, co je nejbliz na obrazovce, nejakejma vecma v pozadi si tvurci moc hlavu nelamali a ty jsou jen tak odflakle nacrtly. Navic mi kdovijak nesedlo to divny prostredi, takovej preplacanej mix mezi pohadkovejma vecma a technikou, ale musi se uznat, ze vetsina veci je vymyslena a nakreslena hodne originalne. No ale i pres tyhle vytky ty dve hodinky slusne utecou a proste to je hodne pohodovej a povedenej animak.(16.3.2009)

Přesně tak nespoutaná fantazie, jakou očekáváte, pokud znáte třeba Princeznu Mononoke. Precizní výtvarná stránka se smyslem pro detail a skvostná klasická animace. Některé obrazy až berou dech. Několikrát mi nedalo nevzpomenout na Karla Zemana. Ať už to způsobila přítomná technika, nebo pohled na hrůzy války, ono skloubení příběhu lásky s ohrožením života se nemůže minout účinkem. Memento Hirošimy má asi většina Japonců hluboko v sobě vsazené, jeho připomínka určitě není na škodu. Morální poselství čarodějného příběhu však není nijak křiklavé, dá se proto velmi dobře snést. I po několikerém zhlédnutí stále působivé...(27.12.2010)

• - Postava Paza z režisérova předchozího snímku Castle in the Sky (1986) přeběhne v jednom záběru přede dveřmi kouzelníka Jenkinse. (HellFire)

• - Zámek se oproti českému názvu filmu v oblacích prakticky neobjevuje. Více sedí anglický název Howl's Moving Castle - tedy "Howlův kráčející zámek". Ve starším Miyazakiho filmu Tenkū no shiro Laputa (1986) (anglický název Laputa: Castle in the Sky - tedy "Laputa: Zámek v oblacích") můžeme vidět zámek v oblacích po celý snímek. (KrystofD)

• - Rozpočet: 24,000,000 dolarů. (Saku)