Filmový scénář Zdeňka Tyce dozrával od roku 1990. Prošel četnými proměnami a posléze se stal podkladem česko-francouzského filmu "Žiletky". Jeho poetikou Tyc navázal na svůj režijní debut - vynikající, leč stále nedoceněný film "Vojtěch, řečený sirotek". Podobně jako v něm i v "příběhu o lásce až za hrob" je klasický děj nahrazen silnou vnitřní situací hlavního hrdiny Andreje Chadimy (ve ztvárnění Filipa Topola), jehož citové a myšlenkové zrání sledujeme od roku 1984 do současnosti, tedy do roku 1994. V "čase temna" potkává nezakotvený Andrej krásnou Kristýnu, která se pro něj v příštích letech stává symbolem nedosažitelnosti. Mladík trýznivě prožívá čas vojny, odkud se zoufale pokouší dostat, a po dlouhodobém léčení na psychiatrii se mu to podaří. Očistí se "útěkem" na idylický venkov, ale po čase se vrací do Prahy a zakouší trpké citové rozčarování. Nakonec však nalézá vyrovnanost a naplňuje vysněnou lásku... (oficiální text distributora)

Bohulib

Z tohoto filmu jsem měl rozporuplné dojmy. V každém případě se jedná o velmi zvláštní film a jestli bude někdy příležitost, mrknu se na něj znovu. Zatím tři hvězdičky. ()

Pignon

Dám tolik, i když jsem svého času dost trpěl při nekonečných nájezdech a zatmívačkách F.T. na komíně, ale na druhou stranu ve mě i po 15! letech zůstal z tohoto filmu alespoň dojem a hlavně ty obrazy. Pološílený F.T. a nahánění s M.H., vypitá láhev Rumu - "sráč" a výborná Janžurová, v první filmové šanci po revoluci. ()

Vlkopec

Film jako Filip Topol - autentický, originální, přesvědčivý, nedokonalý, démonický. A hlavně na rozdíl od mnoha jiných filmů film. ()

robbez

Film se výrazně vymyká obvyklé a běžné české produkci. Klidně by ho mohl natočit třeba Wenders nebo Kieslowski. Tycovi se tu podařilo vykouzlit zvláštní magickou estetiku, která mi něčím tyhle dva režiséry připomíná. Topol má ve filmu velmi silné charisma a působí jako nějaký kafkovský hrdina potulující se v pražských zákoutích. To platí hlavně v první půlhodině. Scény z vojny a z blázince jsou na můj vkus zase až nechutně naturalistické a deprimující, ale celkové okouzlení filmem mi to naštěstí nezkazilo. ()

Lovin

Za ten přebarvenej konec a divnej začátek ubírám hvězdu a za sexy sestričku Terezu Pergnerovou přidávám dvě. Muzika bez komentáře..... ()

Simbo

Obdivuhodné, jak film, jehož děj je prosekaný víceméně na skoky mezi scénami se samostatnými myšlenkami, může působit zdlouhavě. Už od "zbarvení" jsem si přál, aby to co nejrychleji skončilo. Nebyl jsem na to dost "tvrdej". O to sladší však byl poslech titulní skladby v úplném závěru, už dlouho jsem si titulky tak nevychutnal :) ()

belegaer odpad!

Začátek filmu vypadal fakt dobře... ale dál? Střídání reálných barev a točení přes barevné filtry působilo hodně "rádoby umělecky" klišé happy end. Chvílema to vypadalo, jako by někdo přerušil promítání tohoto filmu a namísto něj tam pustil záběry z nějaké telenovely. ()

Frisko

Prestoze jsem cekal film, ktery by byl vic podbarven hudbou Filipa Topola, ktery by velmi vhodne doplnil dejovou a pocitovou stranku filmu, davam 4* ()

dati

úžasná atmosféra a neskutočne drásavé scény na komíne.. markéta je najkrajšie stvorenie aké sa kedy in böhmen narodilo.. ()