Stano Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel, kterému nikdo neřekne jinak než Daňo, jsou nerozlučná pětka kamarádů ze sedmé třídy základní školy v jihomoravských Čejkovicích. Díky dalekohledu mají dokonalý přehled, co se ve vesnici děje, a jsou také první, kdo si všimne příjezdu nového učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly, a dokonce mu zařídí byt, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které s nimi učitel během školního roku prožije. Hned následující týden totiž přísná učitelka Mlýnková zabaví klukům západní časopisy s erotickým obsahem. Do problémů se dostane i Mikeš, když odmítne doučovat primadonu třídy, nafoukanou Moniku. Navíc se musí bránit snaze rodičů, kteří ho chtějí ve vsi udržet, a proto se mu rozhodnou dohodit nevěstu. Situace se stane opravdu vážnou, když matka odmítnuté Moniky rozšíří pomluvu, že se učitel s kluky opil a pak rozbili sklípek dobráckého učitele Vrbeckého. To však kluci nehodlají nechat jen tak a rozhodnou se vypátrat skutečného viníka. Když se za Mikešem přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovskou pětkou si ještě užije. (TV Nova)

TommmyT

Tento film je, jak se říká, prověřený časem. Rád jsem se na to díval když sem byl malej a rád se na to podívám i dnes. Při sledování navíc člověk občas vzpomene na svá školní léta. Z celé filmografie Jana Hartla si ho pamatuju nejvíce právě z tohoto filmu - tady je jako mladý vesnický učitel geniální. Celkově čtyřhvězdičkový film pro děti a mládež. ()

dawexx

Zvláštní, jak některé dětské filmy i po letech pořád vyvolávají úsměv na tváří a člověk se k nim rád vrací a jiné už nemají moc co nabídnout. Tenhle snímek patří do té druhé kategorie. ()

Peabody

Velice milá dětská komedie, kluci jsou přiměřeně drzí i jindy solidní, čeština Jana Hartla ani nevadí, protože je jasně řečeno, že je tu nový a že je odjinud /ve vztahu k vínu i jinak). Jinak je jako skoro vždycky JH vynikající a přesvědčivý, tady v určité nejistotě mladého pedagoga. rozhodně to stojí za vidění i dnes, pokud vám nevadí dobově normální soudruhování. Podle mne jeden z nejlepších dětských filmů té doby, docela nedoceněný a držící víc pohromadě, než třeba jinak taky slušný Výbuch bude v pět. ()

finkie

Předlistopadové české filmy pro mládež měly proti dnešním tu výhodu, že se nestyděly dát prostor obyčejným dětem s jejich obyčejnými problémy. Žádné křečovitě exotické zápletky, rádoby dynamické (čti zmatené) tempo vyprávění, magie atd., zkrátka americký nevkus natočený českými packaly s českými rozpočty. Také se snažily najít vhodný poměr mezi líbivostí a výchovnou ambicí tam, kde se dnešní snímky dětem už jen podbízejí. Pětka s hvězdičkou exceluje v obou těchto ohledech: všední příběh nijak zvlášť zajímavých kluků z maloměsta okořeněný hravým šibalským humorem ("mléko, sýry a hazardní hry", spolužák empaticky utěšující kluka, kterého bezprostředně před příchodem učitelky držel pod krkem apod.), občasná lehká subverze bez přílišného přitakávání klackovitosti a nevychovanosti. Jako dítě jsem tento film miloval, ačkoli vyobrazení autoritativní socialistické školy ve mně vyvolávalo lehkou nevolnost již v první polovině devadesátých let. Jak tyto dobové reálie působí na dnešní děti, to netuším. ()

demorens

Ačkoliv zde nehraje ani moje manželka ani nikdo od nás, musím říct, že je to velmi povedená komedie. Když se člověk odprostí od předsudku, že je to jen film pro děti, bude se dobře bavit. Samozřejmě je v tom jistá dávka sentimentu -- vzpomínky na léta na základní škole v rodné vesnici -- ale jsou zde mnohé situace, které jsou vtipné svou komikou a absurditou. Např. první školní den nemá chybu spolu s řečnícím ředitelem. Postavičky ze školy a v vesnice jsou velice trefně vystihnuté, speciálně pak arogantní učitelka hudební výchovy jezdící na babetě nebo klebetnice paní školníková. A pětice kamarádů je sympatičtější než jiná, známější pětice. "To máte z toho, že nechodíte do kostela!" (95/100) (08.11.06) ()

ToddB

Tenhle film jsem měl jako dítě rád. Ty kluci nejsou tak otravní, jak obvykle kluci v dětských rolích bývají. ()

JARDAHONDA

Pětka s hvězdičkou : Na 80 léta rád zavzpomínám, připomenu si podobné školní zážitky, které prožívá pětice venkovských kamarádů. Skvělé zpracování, výborné hlášky : ) Srdeční retro záležitost. ()

max15

Super film, dyž sem ho poprvní viděl, tož mňa velice potěšilo, že sa tam sem tam objevilo toto naše slovácké nářečí ()

xyran

I po letech se rád podívám..připomíná mi to,co jsme se navyváděli ve škole my a s lítostí musím konstatovat,že takovéhle filmy pro děti se dnes už netočí-bohužel.. ()

bohus75

Asi se budu opakovat, ale kde je takovým pohodovým filmečkům konec. Dneska už nikdo nic takového nenatočí, normální dětství už nikoho na plátně nezajímá. Pokud našich pár dnešních filmů týkajících se dětí sleduje Barnevernet, zhrozí se nad situací všech českých dětí a podnikne k nám tankový nájezd... ()

milos.bradik

Ne špatný, ale průměrný film, jakých se za komančů točilo mnoho, většinou se točily ve Zlíně, tam je docela uměli a sekali je jako Baťa cvičky. Hlavní roli zde hraje můj neoblíbený herec Hartl, kterého prostě nemám rád, ale neříkám, že hraje špatně, třeba v Konci starých časů je výborný, ale tam jsou výborní všichni. Jinak je to film, který odráží jak atmosféru jihomoravské dědiny, tak i socialistickou realitu, která je všudypřítomná. ()