Stano Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel, kterému nikdo neřekne jinak než Daňo, jsou nerozlučná pětka kamarádů ze sedmé třídy základní školy v jihomoravských Čejkovicích. Díky dalekohledu mají dokonalý přehled, co se ve vesnici děje, a jsou také první, kdo si všimne příjezdu nového učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly, a dokonce mu zařídí byt, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které s nimi učitel během školního roku prožije. Hned následující týden totiž přísná učitelka Mlýnková zabaví klukům západní časopisy s erotickým obsahem. Do problémů se dostane i Mikeš, když odmítne doučovat primadonu třídy, nafoukanou Moniku. Navíc se musí bránit snaze rodičů, kteří ho chtějí ve vsi udržet, a proto se mu rozhodnou dohodit nevěstu. Situace se stane opravdu vážnou, když matka odmítnuté Moniky rozšíří pomluvu, že se učitel s kluky opil a pak rozbili sklípek dobráckého učitele Vrbeckého. To však kluci nehodlají nechat jen tak a rozhodnou se vypátrat skutečného viníka. Když se za Mikešem přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovskou pětkou si ještě užije. (TV Nova)

Skuby47

Milá vzpomínka na mládí v pohodové rodinné komedii, kde kromě mladého nesmělého Jana Hartla mě moc potěšily v epizodních rolích Bára Štěpánová a Iva Hütnerová. Příjemná venkovská atmosféra, vtipné hlášky a slušné výkony dětských představitelů. Pozitivní film o klukovských rošťárnách by asi v současnosti nebyl už aktuální. Dneska by byl dozajista obohacen o alkohol, drogy a šikanu či prezentaci nahrávek učitele a žáků v trapných situacích na internetu. Takové úsměvné a přívětivé filmy už se dneska netočí. Škoda! ()

Endyis

Takovéto filmy pro mládež se dnes netočí... Žádná přiblbá agitační výchovná tendeční fraška, nýbrž normalní vcelku slušně udělaný dětský film, který má své kouzlo... Když to porovnám např. s takovým gymplem (kde člověka hlavní postavy neuvěřitelým způsobem serou), tak by snad pětka mohla vystačit i na pět, ale zas abych to nepřepískl, nechám to na těch čtyřech... ()

lennyd

Na malou vesnici uprostřed vinic přijíždí nový pan učitel. Jeho příjezd samozřejmě budí pozdvižení protože je za a) mladý a pohledný (to je důležité pro místní děvy) a za b) sympatický a trochu i naivní (což je zase důležité pro místní rošťáky). Pro pana učitele bude ale výuka na místní škole tím pravým očistcem, protože místní (zkostnatělé) učitelky mají o stylu výuky a přátelství s žáky jiné představy než mladý učitel... Před lety to byl jeden z nejlepších dětských filmů (po boku Ať žijí duchově, Lucie postrach ulice, atd). Z dnešního pohledu už ale film působí trochu archaicky, takže jde spíš o připomínku dob minulých (proslov pana ředitele hned zpočátku filmu), než nějakou velkou zábavu. Nicméně u pár scén se člověk zasměje i dneska (např. poučování místní tety o přednosti starších na silnici)... ()

honz

Příjemný a zdařilý dětský film o školácích a jejich novém učiteli v dědině na jižní Moravě. ()

pytlik...

Dětské filmy závisí hlavně na výkonu představitelů hlavních rolí. Zde se obsazení nepovedlo, úloha velkého šéfa připadla necharismatické protivné Matičce, která byla o hlavu menší než ostatní kamarádi. Té bych dal pětku bez jakékoli hvězdičky. ()

Master19

Pěkný odpočinkový film, který určitě potěší diváka každého věku. "To nevíte, že mi máte dát přednost, protože jsem starší?!" ()

Tomesh

Tohle je parádní letní oddychovka, kterou jsem v dětských letech měl moc rád. Jinak férový sígr Matička je moje krevní skupina. ()

KarKulA

Okénko do české historie - ukázka osmdesátkové komunistické vesničky ..... s humornou dětskou vsuvkou a jako vždy výborným Janem Hartlem ()

vitekpe

Typicka rane osmdesatkova podivana pro deti/mladez. Bezkonfliktni komedie bez zasadnejsich vtipu. Tu sympatickou zrzavou holku hrala Kateřina Filípková. Ja jen, ze tu neni zminena... ()

Zagros

Vcelku běžný snímek o klukovské partě v jedné moravské vesnici. Pro mne je významný tím, že tou vesnicí jsou Čejkovice. K nim mám silný vztah, neboť v nich žila moje babička a děda a vlastně tam žije celá rodina z tátovi strany. Je fajn při sledování filmu poznávat jednotlivá místa. Pětka s hvězdičkou navíc není špatný film, kluci v čele s učitelem Janem Hartlem tvoří sympatickou partu a občas vás i rozesmějí. ()

eagle-eye

Nenáročné, přesto velmi zábavné. Film, který vždy potěší a nechá v pozitivním slova smyslu vzpomenout na školní léta v dobách před listopadem... ()

Paity

Polovina 80. let už skutečně nebyla dobou, kdyby takovéto podobné rodinné socialistické filmy sklízeli úspěch, jejich vrchol byl totiž v období normalizace a ne o osm let po té. Navíc parta složená z nesympatických kluků, nemůže před kamerou obstát, jako zábava pro volné chvíle. ()

Oyer

Dnes už nostalgický snímek o klucích z vesnice, kteří vyváděli typické lumpárny, přesto měli srdce na správném místě. Nejvíce sympatický z nich asi Staňo Matička (tuším, že jej hrál Jan Bílek) a pak cikán Daňo. Většina dnešních dětí by se u filmu asi unudila k smrti. Ve snímku jsou vtipně podané typické venkovské vztahy, kde každý ví o každém a drby jsou tu na denodenním pořádku. Hartlovi hlavní role dokonale sedla. Naivní mladý učitel, trošku natvrdlý bez důvtipu. Naštěstí jeho kluci ze 7.A - kteří jsou zároveň jeho vlezdoprdelkové jej vyškolí. Prostě slušná úsměvná a prosluněná rodinná komedie 80. let. ()