Stano Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel, kterému nikdo neřekne jinak než Daňo, jsou nerozlučná pětka kamarádů ze sedmé třídy základní školy v jihomoravských Čejkovicích. Díky dalekohledu mají dokonalý přehled, co se ve vesnici děje, a jsou také první, kdo si všimne příjezdu nového učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly, a dokonce mu zařídí byt, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které s nimi učitel během školního roku prožije. Hned následující týden totiž přísná učitelka Mlýnková zabaví klukům západní časopisy s erotickým obsahem. Do problémů se dostane i Mikeš, když odmítne doučovat primadonu třídy, nafoukanou Moniku. Navíc se musí bránit snaze rodičů, kteří ho chtějí ve vsi udržet, a proto se mu rozhodnou dohodit nevěstu. Situace se stane opravdu vážnou, když matka odmítnuté Moniky rozšíří pomluvu, že se učitel s kluky opil a pak rozbili sklípek dobráckého učitele Vrbeckého. To však kluci nehodlají nechat jen tak a rozhodnou se vypátrat skutečného viníka. Když se za Mikešem přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovskou pětkou si ještě užije. (TV Nova)

joelly01

Jako dite jsem na podobne filmy poulila oci s velkou oblibou, ovsem nyni po sto letech me to nejak neuchvatilo. Na destive nedelni odpoledne k zehleni se to da, proste takovy sikovny prumer. Ty deti mi tam docela splyvali a Jan Hartl nikdy nebyl mym nejvetsim oblibencem. Ale neco malo z te detske poetiky me tak trochu chytlo, takze proc ne, ze? ()

ostravak30

Obecně mám docela rád dětské či rodinné filmy natočené za hluboké totality. Většinou nejsou zatěžovány politikou a ukazují naivní, hravou dětskou duši, která zažívá nesčetná dobrodružství. A kdo by se nechtěl vrátit do dětství a zažívat podobná nebezpečenství s takhle skvělou partou přátel? A navíc v tak pěkném prostředí. Mám rád herce J. Hartla, takže každý jeho film kvituju s nadšením. Je to zajímavý snímek, v krásném prostředí. Rozhodně nenudí. Pokud nehledáte vysoký kulturní zážitek, ale spíše chcete jen zavzpomínat na dětství s úsměvem na rtech, je tohle správná volba. Duši snímek určitě pohladí a je to příjemně utracený čas. ()

Pitryx

Tak ten nástup do školy neměl chybu. Opravdu pobavil. Ale jinak… Jak mohl kluky mého věku (vzpomínka) bavit film o šprtech. Samé jedničky, jůůů. No, přesto všechno je to film vhodný i pro celou rodinu. Nemá to nějak zvláštní děj, spíše jsou to takové příběhy. Přesto jde o nadprůměrné dílo. ()

Blazkowicz

"To máte z toho, ze nechodíte do kostela." Přesně moje slova. Zatím nejbližší filmové místo (zdravím Švábonauta s Papájem). Nevím, pokolikáté už to vidím, ale zrovna zábavné to moc není. Kluci jsou někdy fajn, jindy docela otravní. Prostě z nostalgie a místa natáčení to dostane trochu lepší hodnocení. 3+* ()

Nikitoss95

skvělej film s rysy minulé doby, miluju přesně ty filmy, z nichž vyzařují pravé emoce všedního venkovskýho života, klučičí dobrodružství a vymýšlení lumpáren ve škole i mimo ni... ()

pafka

Parta kluku, ktera na prvni pohled udelala peknej prusvih, ale na druhy pohled to byla spravna vec. Urcite je to informace pro deti v tom, ze z prvniho pohledu na vec nelze delat zavery. Koneckoncu, to poslouzi vsem. Jinak nemuzu si pomoct, ale trosku me tam schazi nejaka atmosfera. Jan Hartl presne ve sve oblibene herecke poloze. Osobity. ()

sharka.68

děcka! živá,neřiditelná, přivolávající katastrofy...ale všechno jim člověk odpustí,protože to myslí upřímně... bohužel s etaková živelnost ze života těch současných, vytrácí.... ()

Cibulka_C

Dětské filmy jsou vždycky tak nějak kouzelné. O tomhle snímku to platí beze všeho dvojnásob. Sama osobně miluju dětské filmy z 80. let, všichni byli přirození... hráli tak, že vlastně nehráli a jen byli. Děti v tomhle snímku toho byly příkladem. Běhání po venku, společná parta, která spolu chodí do třídy. Mají rádi svého učitele a chtějí s ním trávit čas. Člověka to zahřeje u srdce. Jan Hartl mi do role mladého a téměř začínajícího učitele seděl přesně, ačkoliv ho moc nemusím, tady mi nevadil a zahrál svoji roli geniálně. Upřímně mě překvapil. Všichni mě dokázali tak nějak strhnout a já díky nim film zhlédla jedním dechem. Některé momenty byly slabší, druhé to zase vykompenzovaly. Je to velmi milý snímek, na který se určitě podívám znovu už je díky jeho atmosféře dětských let. Můžu rozhodně doporučit těm, kteří mají kinematografii 80. let rádi minimálně tak, jako já. ()

Muff

Slušný film z osmdesátek, poměrně realistické, domnívám se, zobrazení života na vesnici, ta sociální kontrola, pomluvy, výuka, život děcek, partaj a její akce, v několika okamžicích jsem se až divil, že některé hlášky tehdy prošly. Koukatelné překvapivě i po létech, neboť toho soudruhování tam moc nebylo. Pro Čejkovičáky zase možnost osvěžit si obec před 30 lety, pro ty, co dobu nepamatují, lehký náhled (branná cvičení, dobrovolně povinné akce, učitelský sbor apod.). ()

Standey

Dětské filmy se už dnes vůbec netočí, což je na jednu stranu obrovská škoda, ale na stranu druhou je to vlastně i dobře, jelikož dnešní produkce stojí tak říkajíc za zlámanou grešli. Bohužel tato doba sebou nese i tuhle negativní zkušenost a proto buďme vděční za český filmový archiv... Pětka patří k mým srdcovkám o to víc, že byla natočena v mém regionu v době mého mládí a přesně popisuje to, co jsem s partou kamarádů zažíval i já. ()

rytir1

Ten kdo zde dokázal napsat, že se jedná o stranickopoliticky výchovný příběh musel být asi větší snílek než mistr Matička. Ostatní snad poznají, že až jim trpělivost přeteče, uvidí luxusní českou komedii z řad těch starších dětských nejlepších, které u nás vznikaly. Tož, delegace přijela a hodnocení je tady. I když spíš strýc říká maluj spíš akty..ale to víte, když je u toho ministr, tak se to dává za pět hvězd :-D .I když ostatní tu jsou asi spíš samí jedničkáři, kteří nenávidí jiřiny:-D . No ale to maj z toho, že nechodí do kostela, asi pili moc limonády :-D .Potřebovali by to vysvětlit, nejlíp boxerskou rukavicí :-D ()

rigby

Povedený klukovský film. Příběh s velkou lehkostí a nadhledem. Není to nic křečovitého, jako bývá u podobných filmů obvyklé. Jen mohli zůstat u těch klukovských příběhů a dětských lásek. Každé zaběhnutí do světa dospělých totiž ruší jinak plynulý a souvislý příběh a nastává nudný okamžik. A těch je tam bohužel dost. 3+ ()

Ironhead

Film, kde malý cikán, ohledně nového učitele na vsi, pronese větu... "Ale mě stejně nechá z češtiny rupnout, uvidíte." a kamarád mu odpoví "Z toho si nic nedělej, mě taky cizí jazyky nejdou." už dneska nikdo nenatočí :_) Velmi slušná komedie, skvělí herci a několik nezapomenutelných hlášek... ()

PTuranyi

Veľmi pekná komédia o partii siedmakov, ktorí síce sú nezbedníci a v škole vyvedú nejednu vylomeninu, ale v srdci sú to dobrí chlapci a dobrý učiteľ to s nimi vie vyriešiť. Produkcia je dobrá, takže nikde nie vidieť muchy a herci pracujú s charaktermi veľmi dobre. Dokonca aj detskí herci sú prirodzení a bez kŕča hoci nemajú mnoho skúseností a pre niektorých to bol debut. Prekvapivé je obsadenie Dušana Blaškoviča a Mariána Zednikoviča, no trocha zamrzí ich predabovanie do češtiny. 70% ()

moorks

Tenhle úsměvný film pro děti je důkazem vysoké kvality tohoto žánru u nás. Film o povedených školácích dokáže zaujmout malé i velké diváky. A i po letech se na něj s chutí kouknu. ()