Stano Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel, kterému nikdo neřekne jinak než Daňo, jsou nerozlučná pětka kamarádů ze sedmé třídy základní školy v jihomoravských Čejkovicích. Díky dalekohledu mají dokonalý přehled, co se ve vesnici děje, a jsou také první, kdo si všimne příjezdu nového učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly, a dokonce mu zařídí byt, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které s nimi učitel během školního roku prožije. Hned následující týden totiž přísná učitelka Mlýnková zabaví klukům západní časopisy s erotickým obsahem. Do problémů se dostane i Mikeš, když odmítne doučovat primadonu třídy, nafoukanou Moniku. Navíc se musí bránit snaze rodičů, kteří ho chtějí ve vsi udržet, a proto se mu rozhodnou dohodit nevěstu. Situace se stane opravdu vážnou, když matka odmítnuté Moniky rozšíří pomluvu, že se učitel s kluky opil a pak rozbili sklípek dobráckého učitele Vrbeckého. To však kluci nehodlají nechat jen tak a rozhodnou se vypátrat skutečného viníka. Když se za Mikešem přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovskou pětkou si ještě užije. (TV Nova)

Saur.us

Příjemný dětský film plný zrady, odhodlání, drben a Moravy. Navíc splňuje mezirasovou kvótu a to se cení. ()

atmen

Ač jsem šel spát v půl třetí ráno, tak jsem si dal budíček na nedělní osmou hodinu. Chtěl jsem si u tohoto snímku zavzpomínat na své dětství, kdy mě tyhle filmy neskutečně bavily. Jsem rád, že vše zůstalo při starém. I nyní jsem se usmíval při příhodách party školáků. Zkrátka pohlazení po duši. To bude asi nostalgie či co... Jsem zvědav na které filmy budou vzpomínat dnešní děti. Na ty české určitě ne. Zřejmě Harry Potter :-( ()

Lyžař

Moc hezké zavzpomínání na staré dobré časy. I když jsem o něco málo mladší a tak se mě popisovaná doba a příběhy ne zcela mohly dotknout, ale kdo by neměl podobné zážitky z klukovského věku? Vylomeniny, vylomeniny a vylomeniny. Jenže..dost z nich bylo dobře míněno a ne zrovna stejným způsobem pochopeno. Bohužel. Dospělí holt nedokáží myslet jako děti. Bohužel. ()

Olík

Nebudeme se tady nalhávat, že máme tu čest s dalšími Pány kluky, ale já mám k Pětce z hvězdičkou, již od dětských let, specifický vztah. Téhle party jsem chtěl být členem, s touhle pětkou jsem chtěl trávit své školou nepovinné dva měsíce a ačkoliv jejich filmové dobrodružství je v pointě skromňoučké, tak v sobě kombinují prázdniny u Babičky na vsi, vůni Jižní Moravy, již zmiňované Pány kluky a svým způsobem i nesmrtelného Vikyho Cabadaje a jeho machry. Za mne určitě jeden z nejlepších, co se týče tuzemské "druhé ligy" propubescentních snímků. ()

Luisis

Nádherné vzpomínky na mé moravské dětství.Perfektní casting a kluci v té době byli prostě největší kingové!!:-)Kdo to nezažil zkrátka neví - 85% ()

tranquill

"A my jsme kluci z Moravy a vzali jsme si do hlavy..." Příjemná komedie z moravského venkova se spoustou dětských herců. ()

rainman93

Velmi osvěžující záležitost v parném létě. Inteligentní, bez politického patosu, s přesvědčivými hereckými výkony dětských herců. Film chápu jako poctu prvorepublikovým filmům se školní tématikou a vztahem dospělý dítě obecně. ()

TSZ

Jeden z mých oblíbených dětských filmů, po shlédnutí v dospělosti již samozřejmě ztratil velkou část svého kouzla, ale v porovnání s jinými, podobně laděnými snímky je to nadprůměr. ()

Don82

Nostalgické staré časy 80. let plné typických klukovin a sondy do malé jihomoravské vesničky plné typických postaviček (hodný pan učitel, přísný ředitel, skupina místní "zpravodajské" služby) a samozřejmě parta sígrů , v jádru ale dobrých a férových. Takové novodobější Páni kluci. ()

xenopus

Tenhle film jsem "za mlada" neviděl, takže bez nostalgie. A hodně jsem se u něj tuhle nudil navzdory jeho kratší stopáži. Holota vyvádí různé nezbednosti, tak to bylo odjakživa... ať ta školní, tak tak již odrostlejší. Vůbec jsem se nebavil. Jinak ukázka předlistopadového školství jaksepatří - soudružka Mlýnková je skutečně úča jak má být. "A teď už chybí jenom hašiš." P.S.: je někdo - jen tak pro zábavu - schopný identifikovat klavíristu hrajícího Beethovenovu 8. klavírní sonátu ve 42. minutě filmu? ()

vox_populi

vcelku príjemný a pohodový český film s mimoriadne prirodzenými výkonmi detských hercov - tu by som chcel najmä vyzdvihnúť výbornú prácu režiséra (scenár za veľa nestál)...dokonca aj zatracovaný Jan Hartl hrá mimoriadne presvedčivo...sú tu i vtipné hlášky: "rozmáha se nám tu hazard, soudruzi...tak - a teď už chybí jenom hašiš"...trápne pôsobilo neprirodzené predabovanie Dušana Blaškoviča a Mariána Zednikoviča - stále neviem pochopiť, prečo sa do českých a slovenských filmov obsadzovali a obsadzujú cudzojazyční herci s následným predabovaním... ()

Fanak

Nevím, co bych napsal, abych neopakoval komentář k Bota jménem Melichar nebo Výbuch bude v pět. Stejně krásný film pro stejnou krevní skupinu. Zde navíc okořeněn prostředím Moravského Slovácka, což mě jako lokalpatriota musí potěšit. Lituji děti, které zaměnily podobná dobrodružství za vysedávání u ICQ. ()

Cortesz

Příjemná česká, letní, rodinná komedie o žácích a jejich učiteli, z krásného prostředí Moravy a vína, k tomu milý příběh a sympatický Jan Hartl dělají z tohohle dětského filmu jeden z těch lepších. ()

Saesulkun

Tenhle film byl pro mě takovým malým zjevením. Představte si, že jsou osmdesátá léta a se školou chodíte do kina bez výjimky pouze na samé válečné filmy, nejčastěji sovětské provenience. A najednou přijdete se třídou pěkně organizovaně do kina, znuděně si posedáte a na plátně se objeví parta vašich pěti vrstevníků, kteří chodí do kina na úplně jiné filmy, školu berou s patřičným nadhledem a vy nestačíte zírat. Upřímně řečeno jsem do té doby snad ani nevěděl, že se takové filmy vůbec točí, natož abych je sledoval při školním promítání. Moc jsem nechápal, co se to vlastně děje a tenkrát jsem možná začal pomalu odhalovat, že všechno je jinak. Ani po letech si tenhle film nenechám ujít a musím říct, že s hodnocením nemám ani teď žádný problém, a to nejenom díky návodnému názvu, který jakoby byl vytvořen právě pro budoucí čsfd. ()