Pětka s hvězdičkou

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

• xenopus

Tenhle film jsem "za mlada" neviděl, takže bez nostalgie. A hodně jsem se u něj tuhle nudil navzdory jeho kratší stopáži. Holota vyvádí různé nezbednosti, tak to bylo odjakživa... ať ta školní, tak tak již odrostlejší. Vůbec jsem se nebavil. Jinak ukázka předlistopadového školství jaksepatří - soudružka Mlýnková je skutečně úča jak má být. "A teď už chybí jenom hašiš." P.S.: je někdo - jen tak pro zábavu - schopný identifikovat klavíristu hrajícího Beethovenovu 8. klavírní sonátu ve 42. minutě filmu?(15.7.2012)

Tenhle film byl pro mě takovým malým zjevením. Představte si, že jsou osmdesátá léta a se školou chodíte do kina bez výjimky pouze na samé válečné filmy, nejčastěji sovětské provenicence. A najednou přijdete se třídou pěkně organizovaně do kina, znuděně si posedáte a na plátně se objeví parta vašich pěti vrstevníků, kteří chodí do kina na úplně jiné filmy, školu berou s patříčným nadhledem a vy nestačíte zírat. Upřímně řečeno jsem do té doby snad ani nevěděl, že se takové filmy vůbec točí, natož abych je sledoval při školním promítání. Moc jsem nechápal, co se to vlastně děje a tenkrát jsem možná začal pomalu odhalovat, že všechno je jinak. Ani po letech si tenhle film nenechám ujít a musím říct, že s hodnocením nemám ani teď žádný problém, a to nejenom díky návodnému názvu, který jakoby byl vytvořen právě pro budoucí čsfd.(18.5.2013)

Milá vzpomínka na mládí v pohodové rodinné komedii, kde kromě mladého nesmělého Jana Hartla mě moc potěšily v epizodních rolích Bára Štěpánová a Iva Hütnerová. Příjemná venkovská atmosféra, vtipné hlášky a slušné výkony dětských představitelů. Pozitivní film o klukovských rošťárnách by asi v současnosti nebyl už aktuální. Dneska by byl dozajista obohacen o alkohol, drogy a šikanu či prezentaci nahrávek učitele a žáků v trapných situacích na internetu. Takové úsměvné a přívětivé filmy už se dneska netočí. Škoda!(11.10.2012)

Sakra, já mám prostě pro starší filmy se školní tématikou slabost. Jestli to je vlastní "chuligánskou" minulostí z dob základoškolských, nebo se je prostě daří točit tak, aby i po těch letech byly stále vtipné... Nevím. Každopádně dobrácký učitel v podání Hartla a atypická role Simony Stašové si v kontrastu s neherci v dětských rolích zaslouží smeknutí a příslib opětovného zhlédnutí. Třeba zas po letech.(26.6.2010)

Velice milá dětská komedie, kluci jsou přiměřeně drzí i jindy solidní, čeština Jana Hartla ani nevadí, protože je jasně řečeno, že je tu nový a že je odjinud /ve vztahu k vínu i jinak). Jinak je jako skoro vždycky JH vynikající a přesvědčivý, tady v určité nejistotě mladého pedagoga. rozhodně to stojí za vidění i dnes, pokud vám nevadí dobově normální soudruhování. Podle mne jeden z nejlepších dětských filmů té doby, docela nedoceněný a držící víc pohromadě, než třeba jinak taky slušný Výbuch bude v pět.(26.1.2017)

• - Film je natočen dle stejnojmené knihy Jiřího Jilíka, který popsal své zkušenosti během působení na základní škole ve Vlčnově. Postavy vycházejí z reálných osob. (Ganka)

• - Scéna, kdy kluci na stromě řeknou: "Delegace jede," musela být kvůli tehdejší cenzůře přetočena. V původním scénáři byla fráze: "Papaláši jedou." (M.B)

• - Ve filmu zazní také úvodní skladba ze seriálu Dobrá voda (od r. 1982). (M.B)