poster

Pětka s hvězdičkou

 • anglický

  The Inseparable Five

  (festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

 • Šandík
  ****

  Vánoce znamenají pořádnou porci nostalgie ;o) A tohle byl velmi nadprůměrný dětský film. Krásně odráží atmosféru klukovských lumpáren a ti učitelé, ti jsou jak vystřižení z e života. Jejich proslovy jako by vypadly z Vyšetřování ztráty třídní knihy. Aby toho nebylo málo, tak krásný moravský kolorit a spousta úžasných fórú navrch.(28.12.2006)

 • Skuby47
  ****

  Milá vzpomínka na mládí v pohodové rodinné komedii, kde kromě mladého nesmělého Jana Hartla mě moc potěšily v epizodních rolích Bára Štěpánová a Iva Hütnerová. Příjemná venkovská atmosféra, vtipné hlášky a slušné výkony dětských představitelů. Pozitivní film o klukovských rošťárnách by asi v současnosti nebyl už aktuální. Dneska by byl dozajista obohacen o alkohol, drogy a šikanu či prezentaci nahrávek učitele a žáků v trapných situacích na internetu. Takové úsměvné a přívětivé filmy už se dneska netočí. Škoda!(11.10.2012)

 • ostravak30
  ***

  Obecně mám docela rád dětské či rodinné filmy natočené za hluboké totality. Většinou nejsou zatěžovány politikou a ukazují naivní, hravou dětskou duši, která zažívá nesčetná dobrodružství. A kdo by se nechtěl vrátit do dětství a zažívat podobná nebezpečenství s takhle skvělou partou přátel? A navíc v tak pěkném prostředí. Mám rád herce J. Hartla, takže každý jeho film kvituju s nadšením. Je to zajímavý snímek, v krásném prostředí. Rozhodně nenudí. Pokud nehledáte vysoký kulturní zážitek, ale spíše chcete jen zavzpomínat na dětství s úsměvem na rtech, je tohle správná volba. Duši snímek určitě pohladí a je to příjemně utracený čas.(13.9.2016)

 • sportovec
  ****

  Opakovat, že i průměrná díla, věnovaná dětem a mládeži, prožívala v osmdesátých dílech své hvězdné, vrcholné momenty, je nošením dříví do lesa. Aniž abych chtěl upadat do nadměrné nostalgie, musím v této souvislosti zdůraznit ještě jedno: plnohodnotný život jihomoravské vesnice. Význam školy, učitele, který si mohl dovolit přepych mravnosti a odmítnout doučování za peníze aniž by odešel ze školství pro fatálně nedostatečný příjem (rovnostářský komunistický polštář jinak rdousící společnost nesl i jeho). Činorodá mládež schopná dělat i jiné věci než se věnovat sobě samé k tomuto obrazu pochopitelně také patří. Protože podstatná část přispěvatelů-komentátorů prožívala v této době svůj dětský věk, vidí film, který se třeba od HOP, A JE TU LIDOOP! liší jen nepatrně, i v lepším světle, ačkoliv míra relativní topornosti a zřejmé tendenčnosti, která je v obou filmech obsažena, je vlastně stejná. Zkrátka, opakovat, že i průměrná díla, věnovaná dětem a mládeži, prožívala také v osmdesátých letech své hvězdné, vrcholné momenty, je a zůstává nošením dříví do lesa.(14.9.2008)

 • castor
  ****

  80. léta, ta byla pro český film pro děti a mládež úžasným obdobím, které se zřejmě už nikdy nevrátí!! Veselý, svěží snímeček o bandě pěti kamarádů, jihomoravských sedmáků, nesmělý venkovský učitel Jan Hartl a další vzpomínka na chvíle, kdy není zrovna k zahození si jen tak poležet a příjemně pobavit!!(14.9.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace