Pětka s hvězdičkou

The Inseparable Five

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

Pětice nerozlučných kamarádů zažívá během školní docházky spoustu (ne)všedních příhod, které jsou jak humorného tak i vážnějšího rázu. Člověku se při sledování tohoto filmu vrací vlastní vzpomínky do minulosti. Občas jsem si říkal, že moje základka či gympl byly ve srovnání s těmito příhodami vcelku nudné. Zkrátka mile natočená oddychovka se sympatickým hereckým obsazením, která díky svému námětu nestárne.(26.2.2017)

Pěkný, pohodový film. "Až ta moje trpělivost jednou přeteče." :)(23.4.2011)

Skvělý film, který je spíše pro ty děcka, ale každý si tam něco najde..(4.8.2007)

Vděčné školní prostředí je i díky uvěřitelnosti dobráckého češtináře (Jan Hartl) a party vesnických kluků zobrazeno vtipně, i když před závěrečnými titulky je mírná nadsázka:"Až přeteče má trpělivost./ - Už přetekla..." Scénář vhodně doplňuje hudební doprovod 80. let - viz 5:20, Hložek - Kotvald: V pohodě:-) Nejlepší scéna: kluci za mapou 1. světové války a před ní češtinář s učitelkou hudební výchovy. Nejlepší hláška: teta na kole vysvětluje klukům, jak je to s předností na silnici:-)(26.6.2010)

Vánoce znamenají pořádnou porci nostalgie ;o) A tohle byl velmi nadprůměrný dětský film. Krásně odráží atmosféru klukovských lumpáren a ti učitelé, ti jsou jak vystřižení z e života. Jejich proslovy jako by vypadly z Vyšetřování ztráty třídní knihy. Aby toho nebylo málo, tak krásný moravský kolorit a spousta úžasných fórú navrch.(28.12.2006)

• - Ve filmu si zahrála Iva Hüttnerová coby učitelka hudební výchovy se svým synem Matoušem Rajmontem, který ztvárnil Fera Ondráčka. Slavná je např. jejich scéna při hodině hudební výchovy, kdy Ondráček neustále odmlouvá a učitelka jej pokaždé napomene, až to nakonec nevydrží a hystericky velmi hlasitě zakřičí jeho jméno. (farinelli77)

• - Scéna, kdy kluci na stromě řeknou: "Delegace jede," musela být kvůli tehdejší cenzůře přetočena. V původním scénáři byla fráze: "Papaláši jedou." (M.B)

• - Časopis pro dospělé zabavený klukům je Mayfair, ročník 3, číslo 7 z července 1968. (velkyvezir)