Pětka s hvězdičkou

The Inseparable Five

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

vcelku príjemný a pohodový český film s mimoriadne prirodzenými výkonmi detských hercov - tu by som chcel najmä vyzdvihnúť výbornú prácu režiséra (scenár za veľa nestál)...dokonca aj zatracovaný Jan Hartl hrá mimoriadne presvedčivo...sú tu i vtipné hlášky: "rozmáha se nám tu hazard, soudruzi...tak - a teď už chybí jenom hašiš"...trápne pôsobilo neprirodzené predabovanie Dušana Blaškoviča a Mariána Zednikoviča - stále neviem pochopiť, prečo sa do českých a slovenských filmov obsadzovali a obsadzujú cudzojazyční herci s následným predabovaním...(18.7.2018)

Vánoce znamenají pořádnou porci nostalgie ;o) A tohle byl velmi nadprůměrný dětský film. Krásně odráží atmosféru klukovských lumpáren a ti učitelé, ti jsou jak vystřižení z e života. Jejich proslovy jako by vypadly z Vyšetřování ztráty třídní knihy. Aby toho nebylo málo, tak krásný moravský kolorit a spousta úžasných fórú navrch.(28.12.2006)

Vcelku běžný snímek o klukovské partě v jedné moravské vesnici. Pro mne je významný tím, že tou vesnicí jsou Čejkovice. K nim mám silný vztah, neboť v nich žila moje babička a děda a vlastně tam žije celá rodina z tátovy strany. Je fajn při sledování filmu poznávat jednotlivá místa. Pětka s hvězdičkou navíc není špatný film, kluci v čele s učitelem Janem Hartlem tvoří sympatickou partu a občas vás i rozesmějí.(26.4.2018)

Kdo by nechtěl takového pana učitele, jakým tu byl Jan Hartl. Jinak je Pětka S Hvězdičkou jenom dalším filmem o nevšedním všedním životě školou povinných kluků z dědiny. Jistě, nenávist vůči těm, kdo hlavním hrdinům křivdí, se daří vyvolat i po těch letech, ale copak jde tvrdit, že podobných snímků nevznikla spousta? Nutno říct, že tenhle je jedním z povedenějších, a zároveň méně stranickopoliticky výchovných, než byli třeba takoví Indiáni Z Větrova. Stravitelná hodina a čtvrt, 60%.(21.8.2011)

80. léta, ta byla pro český film pro děti a mládež úžasným obdobím, které se zřejmě už nikdy nevrátí!! Veselý, svěží snímeček o bandě pěti kamarádů, jihomoravských sedmáků, nesmělý venkovský učitel Jan Hartl a další vzpomínka na chvíle, kdy není zrovna k zahození si jen tak poležet a příjemně pobavit!!(14.9.2008)

• - Letní kino se natáčelo v obci Roštín. (M.B)

• - Ve scéně kdy se večer Daňo vytrácí z domova, je na televizní obrazovce kratičký akční záběr z filmu Poslední výstřel Davida Sandela (1971). (Ganglion)

• - Ve filmu zazní také úvodní skladba ze seriálu Dobrá voda (od r. 1982). (M.B)