Pětka s hvězdičkou

The Inseparable Five

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

Vánoce znamenají pořádnou porci nostalgie ;o) A tohle byl velmi nadprůměrný dětský film. Krásně odráží atmosféru klukovských lumpáren a ti učitelé, ti jsou jak vystřižení z e života. Jejich proslovy jako by vypadly z Vyšetřování ztráty třídní knihy. Aby toho nebylo málo, tak krásný moravský kolorit a spousta úžasných fórú navrch.(28.12.2006)

Tenhle film byl pro mě takovým malým zjevením. Představte si, že jsou osmdesátá léta a se školou chodíte do kina bez výjimky pouze na samé válečné filmy, nejčastěji sovětské provenicence. A najednou přijdete se třídou pěkně organizovaně do kina, znuděně si posedáte a na plátně se objeví parta vašich pěti vrstevníků, kteří chodí do kina na úplně jiné filmy, školu berou s patříčným nadhledem a vy nestačíte zírat. Upřímně řečeno jsem do té doby snad ani nevěděl, že se takové filmy vůbec točí, natož abych je sledoval při školním promítání. Moc jsem nechápal, co se to vlastně děje a tenkrát jsem možná začal pomalu odhalovat, že všechno je jinak. Ani po letech si tenhle film nenechám ujít a musím říct, že s hodnocením nemám ani teď žádný problém, a to nejenom díky návodnému názvu, který jakoby byl vytvořen právě pro budoucí čsfd.(18.5.2013)

Kdo by nechtěl takového pana učitele, jakým tu byl Jan Hartl. Jinak je Pětka S Hvězdičkou jenom dalším filmem o nevšedním všedním životě školou povinných kluků z dědiny. Jistě, nenávist vůči těm, kdo hlavním hrdinům křivdí, se daří vyvolat i po těch letech, ale copak jde tvrdit, že podobných snímků nevznikla spousta? Nutno říct, že tenhle je jedním z povedenějších, a zároveň méně stranickopoliticky výchovných, než byli třeba takoví Indiáni Z Větrova. Stravitelná hodina a čtvrt, 60%.(21.8.2011)

• Enšpígl

Ač jsem se na tenhle film docela dost těšil, s tím, že se alespoň na chvíli vrátím do svých dětských let, tak ve výsledku se žádnej návrat nekonal. Nevím jestli to bylo tím, že jsem nikdy na učitele, jakýho tady představuje Jan Hartl nenarazil a nebo tím, že jsem tenhle film neviděl nikdy jako dítě, takže k němu nemám vzpomínkový vztah jako třeba k filmu Páni kluci, ale v každým případě mě tohle klukovství přišlo vyumělkované.(6.5.2013)

Dětské filmy se už dnes vůbec netočí, což je na jednu stranu obrovská škoda, ale na stranu druhou je to vlastně i dobře, jelikož dnešní produkce stojí tak říkajíc za zlámanou grešli. Bohužel tato doba sebou nese i tuhle negativní zkušenost a proto buďme vděční za český filmový archiv... Pětka patří k mým srdcovkám o to víc, že byla natočena v mém regionu...(9.10.2010)

• - Časopis pro dospělé zabavený klukům je Mayfair, ročník 3, číslo 7 z července 1968. (velkyvezir)

• - Film je natočen dle stejnojmené knihy Jiřího Jilíka, který popsal své zkušenosti během působení na základní škole ve Vlčnově. Postavy vycházejí z reálných osob. (Ganka)

• - Natáčelo se na Břeclavsku v obci Čejkovice. Ve filmu je možné vidět cedulku Čejkovice národní výbor. (M.B)