Pětka s hvězdičkou

The Inseparable Five

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1985, 74 min

80. léta, ta byla pro český film pro děti a mládež úžasným obdobím, které se zřejmě už nikdy nevrátí!! Veselý, svěží snímeček o bandě pěti kamarádů, jihomoravských sedmáků, nesmělý venkovský učitel Jan Hartl a další vzpomínka na chvíle, kdy není zrovna k zahození si jen tak poležet a příjemně pobavit!!(14.9.2008)

• Enšpígl

Ač jsem se na tenhle film docela dost těšil, s tím, že se alespoň na chvíli vrátím do svých dětských let, tak ve výsledku se žádnej návrat nekonal. Nevím jestli to bylo tím, že jsem nikdy na učitele, jakýho tady představuje Jan Hartl nenarazil a nebo tím, že jsem tenhle film neviděl nikdy jako dítě, takže k němu nemám vzpomínkový vztah jako třeba k filmu Páni kluci, ale v každým případě mě tohle klukovství přišlo vyumělkované.(6.5.2013)

Ač jsem šel spát v půl třetí ráno, tak jsem si dal budíček na nedělní osmou hodinu. Chtěl jsem si u tohoto snímku zavzpomínat na své dětství, kdy mě tyhle filmy neskutečně bavily. Jsem rád, že vše zůstalo při starém. I nyní jsem se usmíval při příhodách party školáků. Zkrátka pohlazení po duši. To bude asi nostalgie či co... Jsem zvědav na které filmy budou vzpomínat dnešní děti. Na ty české určitě ne. Zřejmě Harry Potter :-((14.9.2008)

Hudba: Ondřej Soukup. Zajímavé a úspěšné propojení rolí dospělých kde tvůrci obsadili profesionální herce, naopak představitele dětských rolí našli pomocí konkursu na školách hodonínského okresu. Veselý ale také výchovný film, pěkné ztvárnění slovácké vesnice, nechybí i humor, prostě nálada skvělá a já se opět po čase vrátil do svých dětských let i se všemi těmi kluky a s jejich klukovinami.(12.5.2006)

Milá vzpomínka na mládí v pohodové rodinné komedii, kde kromě mladého nesmělého Jana Hartla mě moc potěšily v epizodních rolích Bára Štěpánová a Iva Hütnerová. Příjemná venkovská atmosféra, vtipné hlášky a slušné výkony dětských představitelů. Pozitivní film o klukovských rošťárnách by asi v současnosti nebyl už aktuální. Dneska by byl dozajista obohacen o alkohol, drogy a šikanu či prezentaci nahrávek učitele a žáků v trapných situacích na internetu. Takové úsměvné a přívětivé filmy už se dneska netočí. Škoda!(11.10.2012)

• - Film je natočen dle stejnojmené knihy Jiřího Jilíka, který popsal své zkušenosti během působení na základní škole ve Vlčnově. Postavy vycházejí z reálných osob. (Ganka)

• - Natáčelo se na Břeclavsku v obci Čejkovice. Ve filmu je možné vidět cedulku Čejkovice národní výbor. (M.B)

• - Letní kino se natáčelo v obci Roštín. (M.B)