Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

aneken

Ty čtyři hvězdy jsou primárně za Oldřicha Kaisera, kterému tahle role neuvěřitelně sedla. Jinak by to bylo za tři. Naopak Hádek mě v roli hlavního hrdiny nesedl vůbec, není moc uvěřitelný. Česko-německá linka vztahů mi přišla příliš povrchní, škoda, z toho se dle mého dalo vytěžit víc... ()

JenTR

Nebylo to špatné, snažili se. Nehraje tam sice moc lidí, je to takové komornější. Nevýhoda toho filmu je, že je to známý příběh, tedy očekávatelné. Ale natočené to je hezky a ten Kaiser (Emerich Rath) je tam sympatický. To byla velmi zajímavá postava. Smutné, že se tohle vážně stalo, souhra nešťastných náhod. Také mohli na konci uvést, co bylo s vdovou a nenarozeným synem. ()

Jan00

Normálně bych dal 4 hvězdy, ale protože se jedná o životopisný film podle pravdy dávám 5 hvězd. Mám radost z toho, že se točí fakta, která se stala, než nějaký fiktivní blábol... ()

Kinepa

Mně se to líbilo a hlavně se to točilo v roce 2021, kdy jsme na těžko putovali osamoceni hřebenem Krkonoš a spali pod širákem, protože bylo zakázané ubytovávat. ()

d.p.1

Tohle se vážně povedlo. Uvěřitelné je tam všechno, příběh, prostředí, herecké výkony, držení se historické předlohy, prostě super. Dobová atmosféra oblasti Jilemnicka byla zachycena opravdu znamenitě, jsem hrozně rád, že naše kinematografie není zatížena různými kvótami a je opravdu možné tvořit a využívat k tomu historické příběhy, které není třeba různě ohýbat. Tenhle film se mi líbil víc než poslední tři Marvelovky, co jsem sledoval, což bych nikdy nevěřil, že by bylo u českého filmu možné, takže rozhodně zasloužených 80%. Jsem vážně nadšen z toho, co naši filmaři poslední dobou vytváří, je to o tolik lepší než ty ubulené, předvídatelné srágory, co se natáčely pár let dozadu. ()

scarlet

Velmi silný příběh, ze kterého se dalo vytěžit mnohem víc. Scénář je vysloveně odfláknutý, jako by si  scénárista a režisér v jedné osobě chtěl co nejvíc ulehčit práci a vyhnout se scénám náročnějším na režii i na herce. Výsledkem jsou scénky s mnohdy až směšnými dialogy a někde vysloveně hluchá místa, scénaristicky i logicky. Výjevy, které by to celé zvedly a dodaly trochu prožitku, chybí. ()

nerw01110

Poslední závod je film ze kterého opravdu a doslova mrazí. Miluji Krkonoše a hory obecně a jejich nebezpečí a zároveň krásu a to v tomto snímku jsem nalezl. Velice se mi líbila postava herce Oldřicha Kaisera – Emerich Rath. Film nezůstal jen u závodu a vypráví mimo jiné i o společenské náladě na začátku 19 století. Škoda jen, že postava Emericha nemá ve filmu větší váhu. Možná o něm bude jednou samostatný film. Tím se dostávám ke stopáži filmu , kde by určitě si film zasloužil trochu natáhnout, aby bylo více prostoru pro rozvedení témat dané doby a lépe zpracované scény událostí v průběhu závodu, které jsou trochu zmatečné. Až článek na reflexu mi dovolil události lépe pochopit. Opět se jedná o aspiranta na film roku a určitě tento film doporučuji si vychutnat v sále a s dobrým zvukem. ()

Liya

Tento film je pro me rozporuplny. Mezi jeho klady rozhodne patri pekne lokace, pravdive podany pribeh Emericha Ratha, nezkreslene podani tehdejsich udalosti. ALE: Proboha, ta mluva!! Autori si dali praci s tim aby vizual vcetne dobovych prvku byl autenticky, jak jim mohlo uniknout, ze to naprosto degraduje fakt, ze postavy mluvi soudobou hovorovou cestinou? Vzdyt to je jako pest na oko!! Nejen intonace, vyslovnost, typicky dnesni "prizvuk" ale i nektere vyrazy - myslite, ze tehdejsi Hanc by opravdu pri odchodu z hospody pronesl "Jdete do hajzlu"? Navic soudoby herecky nesvar tak rychle mluvy, ze misty ani nelze rozumet co rikaji - zde napr. Vrbata, Hancova zena. J.Bardos ma navic jasne slysitelny slovensky prizvuk, coz u Krkonosske horalky pusobi opet velmi divne. Herecky me mnohe postavy tez moc nenadchly...kdo se mi vsak libil byli panove Javorsky, Plesl a Kaiser. Ti byli naprosto uveritelni. Krystofa Hadka mam moc rada, ale Honza z Bobuli mu sedl vic....a co ten Vrbata? Jeho postava se ve filmu mihne jen parkrat jako by nebyl dulezity a ke konci ten divny strih - pozor spoiler - zavod za psiho pocasi, pak strih na Vrbatu vykracujiciho si s lyzemi na rameni po zelene louce - pak zase zavod v psim pocasi a nahle najdou Vrbatu umrzleho.... a jeste musim zminit hudbu. Do filmu mi nesedla, znela az prilis moderne na danou tematiku filmu.  No, ocenuji snahu tvurcu, samozrejme na soucasne ceske pomery je to velmi nadstandardni pocin, po vsech tech priblblych novodobych radobykomediich je to mila zmena, je dobre ze tento pribeh zfilmovali a ukazali nedocenenou postavu hrdinskeho E.Ratha, ale porad ma tento film k dokonalosti daleko.... P.S. Pro porovnani jsem si pripomnela i film Synove hor. Je mnohem lepsi. Hlavne pribeh je srozumitelnejsi, ucelenejsi, barvitejsi, pratelstvi Hance s Vrbatou moc pekne vykresleno a hlavne - postavy usmevave, srdecne, hluboce lidske - to ted zpetne vidim, jak v "Poslednim zavodu" chybelo. Tam byli vetsinou vsichni zamraceni, casto nastvani, jak tu nekdo napsal - jakoby "mechanicti", oproti tak uzasne lidstvim prodchnutym postavam v Synech hor. ()

Korpy22

Velký, megalomanský, krásně barevný a možná až lehce kýčový film ve kterém můžeme sledovat osud Hanče a Vrbaty. Film je velmi zdařil, ale přesto tomu něco chybí. Je to zase taková ta naše česká navoněná bída. Nemůžu říct, že by film měl nějaké nedostatky, protože co se audiovizuálu a hereckých výkonů, je to jednoznačně dobrá práce. Co se ale scénáře týče, přijde mi, že si opět někdo vzal dobrý námět a řekl si, to stačí. Nebudu s tím nic dělat. Dobrý námět, ale přece nutně neznamená dobrý scénář. I tak film poslední závod musím zařadit, mezi ty dobré, české filmy a stojí za to se na něj kouknout. ()

Zaks

Veľmi silný príbeh českých bežkárov, ktorý chytí za srdce. Dej som nepoznal, preto prekvapenie bolo mocné. Pôvabne bola vykreslená aj dobová atmosféra, všetky kulisy i športová výbava pôsobili hodnoverne, malebné prírodné zábery to celé nádherne dopĺňali. Politika sa síce rieši tiež, ale netlačí sa príliš na pílu, takže aj to je fajn. ()

xtraffic

Ješitný a nezodpovědný Hanč prostě ukojil své přebujelé ego, aby dokázal, že je fakt borec a ukázal německým šifárerům, čeho jsme my Češi zač. Toto má být jako vzor pro dalsi generace? Jako fakt? Nebrat rukavice ani čepici, jen proto, ze usoudim, že je venku sluníčko? Hanč byl fakt ňouma. A jeste nechal potratit manželku a pak opustil tehdejší svět jako "hrdina". Film je také promíchaný primitivní protikomunistickou agitkou. A to tak okatě, že to vypadá jako Historie.cs. Manželka Hanče na to, že je těhotná má břicho celkem nízko. Vcelku dobré exteriéry a podařená výprava kazí nepříliš dobrá dramaturgie. Nejsou dovysvětleny další reálie. Kaiser nevypadá jako Kaiser. Prostě Krkonošská pohadka o ničem. 2 hvězdy je až moc. ()

ArdeliaLortz

Až jsem se musela zachumlat do deky, jaká mi byla při těch záběrech kosa. Líbilo. Moc. Především autenticita. Krásné záběry, herecké výkony na 1*. Docela by mě zajímalo, jak dopadla paní Hančová a její děťátko. Doufám, že jí Vlastenci alespoň pomohli, když Hanče ukecali, aby do toho závodu šel. Jsem ráda, že (až na pohádky) se současný český film hrabe z bahna. ()

xplsek01

Bravo. Výjimečně výjimečný film. Stále říkám, že netřeba si vymýšlet. Stačí natočit skutečný život a úspěch je na světě. Oceňuji smysl pro realitu, ukázněné a tím i uvěřitelné herecké výkony, skvělé exteriéry a kameru. ()

Evosheek

Dobrý příběh o kamarádství, odvaze a hrdinství byl ve slabém scénáři potlačen, stejně jako postava Vrbaty. Pokud se má jednat o příběh Emericha Ratha, pak je tato postava v příběhu plochá jak žehlící prkno. Divák se o této postavě nedozví nic důležitého, což je vzhledem životním osudům Ratha, škoda. Režijní vedení bylo dost povrchní a pokud se některé záběry povedli, pak to byla zásluha zkušených herců a hlavně kameramana Střítežského, který své kvality předvedl v několika oceňovaných filmech. A co bylo vůbec nejhorší? Chaotický a nesmyslný střih. ()

OtokPag

“My čekali jaro a zatím přišel mráz…” (sakra, to sice jinde jsme, ale nevadí zima, jako zima 🥶)                    Film je opravdu dobrej, ta zima na obrazovce mě donutila vzít si k telce deku. Vůbec nechápu proč je tady tolik remcání. Resuscitace nebohého Hanče pobíhala dost rozpačitě. Důvodem nejspíš bylo, že před I.světovou nebyli felčaři ještě na takové úrovni, jako po získání zkušeností ve válečných hrůzách.               Vrbata měl smůlu, že s Hančem nevyrazili pomalu spolu a přepálil tempo za záchranou. Předání kabátu kamarádovi bylo neskutečně silné gesto přátelství, které ho stálo život. Dál už o Vrbatovi nemůžu nic napsat, protože si připadám, jako dítě křičící na představení loutkového divadla:”Kašpárku, utíkej!”             Jo a abych nezapomněl, tak Krkonoše jsou naše a ne německý! 🇵🇱😵‍💫🤕🥶                                                 (tenhle přísný postoj samozřejmě neplatí pro Emericha Ratha❤️) ()

horskejvlk

To není film o kamarádství na horách až za hrob, ale školní dokument: Pozor v horách mění počasí!  a jak ho není radno podceňovat, jo a křivdě na sportovci českému Němců Ratovi. Tak naštěstí jsem viděl “Syny hor” s kamarádským Bekem jen jednou a dávno, proto “Poslední závod” nesrovnávám… naopak oceňuji pěknou autentickou kameru. Scénář je vysvětlující ospravedlňující křivdy vůdčí vyjímečněmu sportovci Ratovi který se ho snažil zachránit. V podstatě by se film měl jmenovat po něm a byla by to pecka, to je poslání totiž tohoto filmu napravit starou křivdu. Pak by lidé, zde ani jinde, nemohli srovnávat ( Je to stejné když Jákl natočil film o Žižkovi přitom žádný hejtman tam není jen nějakej žoldnéř stejného jména) Ve filmu je upozaděno že Vrbata mu při setkání s promrzlým kamarádem nasadil svoji čepici a kabát aby sám při sestupu se opětovně vracel zpět za kamarádem a sám umrzl. Nu což vychutnejme si krásu hor, méně už hudbu protože ta ve filmu prostě neexistuje jen nějaké skladby stažené z you tube a zasněme se do dávných časů Rakousko-Uherska kdy vedle sebe soupeřili německé a české spolky a všichni hory milovali. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací