Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladá dívka Sophie Vasseur je nadanou klavíristkou, přichází z venkova do Paříže, kde je angažována jako klavírní doprovod zpěvačky Irene Brice. Její manžel Charles Brice je úspěšný podnikatel, ale tíží jej svědomí kvůli kolaboraci s nacisty. Irene mezitím prožívá úspěchy na jevištích a její triumfy s ní sdílí i mladá Sophie.
Literární předlohou k filmu KLAVÍRISTKA (L'accompagnatrice) byla stejnojmenná novela vydaná v roce 1988 ruské spisovatelky Niny Berberové (1901-1993), která od mládí žila mimo Rusko. Režie filmu se ujal uznávaný režisér Claude Miller, který byl také spoluautorem scénáře. Film je nejen zajímavou psychologickou studií pracovního a osobního vztahu slavné zpěvačky a mladé klavíristky, ale vykresluje také atmosféru v okupované Paříži za druhé světové války. Hlavní role se s úspěchem zhostila nadějná herečka Romane Bohringer, dcera Richarda Bohringera, který též ve filmu hrál velkou roli. Na filmu se podíleli také tvůrci z Velké Británie a Portugalska (v těchto zemích byly také pořízeny některé exteriérové scény). Ve Francii měl film premiéru v listopadu 1992, v následujícím roce pak Claude Miller za něj získal dvě ocenění na festivalu v Istanbulu. (argenson)

(více)

Recenze (3)

Aky 

všechny recenze uživatele

Paříž a Evropa za druhé světové války na pozadí spletitého příběhu vyprávěného "šedou myší", jehož linie sledují jak soukromé lásky a nevěry, tak dělítka mezi kolaborací a uměním přežít, neobětovat nadání kvůli momentální politické situaci. Chvílemi se vyprávění trošku vleče, zajímavý spád a překvapivé zvraty nastupují až v samotném závěru. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Napriek striedmemu hodnoteniu považujem Klavíristku za zaujímavý film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viacerým, než necelým dvadsiatim užívateľom ČSFD. Je to striedmo videný a vyrozprávaný príbeh boja o miesto na Slnku v okupovanom Francúzsku, očami a slovami mladej klavíristky, ktorá sa iba ťažko dostáva z anonymity vytváranej tieňom slávnej a dominantnej speváčky. Na štyri hviezdičky by ma musel niekto pustiť s nožničkami k filmu. ()

Reklama

Galerie (5)

Reklama

Reklama