poster

Cesta pustým lesem

Drama / Podobenství / Poetický

Česko, 1997, 87 min

 • Lima
  ****

  Je pravda, že spousta lidí se u tohoto filmu nudila. Já jsem nečekal nějaký košatý příběh s propracovanými dialogy, toho se v tomto filmu nedočkáte. Naopak jsem se nechal unášet až meditativní atmosférou filmu, kterou vykresluje širokoúhlá, černobílá kamera. Krásná příroda ve filmu stojí za to, zejména záběry zimní krajiny mají své kouzlo. Mini osudy jednotlivých postav vás sice nestrhnou, ale tenhle film je spíš pocitová záležitost, režisér nevodí diváka za ručičku, každý ať si v něm najde to své. Když nenajde, taky se houby stane.(8.5.2003)

 • dr.fish
  *****

  V roce 1997 jsem byl na premiéře tohoto filmu. Od té doby jsem si pamatoval po celou dobu (leden 2011) jednotlivé záběry krajiny, stromů a řadu scén. Nebylo možné ho nikde sehnat, až nyní po 13 letech. Musím říci, že čas filmu neubral, naopak. Dnes by asi nikdo nic takového nenatočil. Kamera je naprosto úžasná, děj vlastně neexistuje, ale přesto jsem se ani chvíli nenudil. Banální zápletka o příchodu nového vesnického doktora kamsi na Šumavu je sérií krátkých dialogů, která provázena skvělým obrazem, je ojedinělým počinem porevolučního českého filmu. Zbytek viz Radek99 a Lima.(28.1.2011)

 • Fosgo
  ****

  Obrazy ztraceného světa ... odehrávající se v předvečer světové války. Zasmušilost, zadumaná atmosféra a lyričnost snímku stojí na čárech černobílé kamery a osvěžující hudby Havlových. Jednotící příběh ke škodě filmu schází, silné lidské emoce i vlastnosti jako závist, láska, pachtění se, pomluvy, snažení....jsou jen nadhozeny a probíhající v příliš epizodických příbězích několika svérázných postaviček kdesi na pomezí civilizace. Zato obrazové scény, například ta milenecká v horské říčce či zimní šumavské scenérie...jsou malá, takřka básnická vytržení ... a jsou i důvodem k částečnému potlesku nad celkově nedotaženým dílem.(13.3.2010)

 • Radek99
  *****

  Zásadní film porevoluční éry československé kinematografie jdoucí ve stopách Tycova Vojtěcha, řečeného sirotka... 90. léta nenabídla mnoho silnějšího a lepšího. Smutným faktem normalizací zmražené kinematografie kdysi tak progresivní tzv. České nové vlny je ta většinová apatie, nezájem a nepochopení takovýchto ,,jiných" snímků, jak ze strany diváctva, tak i ze strany na výpověď a originalitu rezignujících tvůrců samých, především ale ze strany soudobé kritické obce, jejíž odmítnutí a nepochopení experimentu a symbolického vyjadřování dobře odhaluje, jak málo tu zbylo z oné ,,nové vlny"... Tady končí cesta (naší kinematografie) pustým Českem zpátky do Evropy...(4.1.2011)

 • Perotinus
  *****

  Jeden ze tří nejobjevnějších českých filmů natočených v epoše po roce 1989. Silný ve své důsledné rezignaci na příběh, na děj, aniž by svou skepsi k humanitě zaletoval lacinou oslavou šumavské přírody. Protože skepse tohoto díla se netýká zdaleka jenom lidskosti, ale vnější skutečnosti jako takové. "Cesta pustým lesem" klade otázku, je-li vůbec skutečnost skutečná, jestli není v podstatě spíše hrůzným nihilistickým snem. - Vynikající recenzi tohoto filmu napsal kdysi Andrej Stankovič... Postřehl motiv úniku, schoulení do sebe, skrytého zoufalství hlavního hrdiny, dr. Holoubka. Je to útěk do zlaté "innere Emigration" - lékař v horách na počátku 20. století měl ještě nezpochybnitelnější status než dnes, patřil společně s farářem a aristokratem ke skoro nadpřirozeným bytostem. Holoubkovo vnitřní ozdravení se na Šumavě nekoná, toto není Bildungsroman! Sebepoznání je nemožné nejen kvůli nesmyslným dějinám (vpád války), ale pro celkovou chaotičnost a rozdrobenost všech lidských podniků. V postavě Kokesche (Pavel Landovský) se podařilo symbolizovat blbost a zlotřilost celého vesmíru...(1.3.2015)

 • - Film získal hlavní cenu Mata d'or na festivalu v nizozemském Leeuwardenu a Cenu za nejlepší kameru v Barceloně. (Zdroj: NFA)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace