Docela se mi líbí, jak švagři prince vyučí, jak si z něho dělá legraci i Mrakomor, a dokonce některé špílce mezi králem Menšíkem a šaškem Filipovským jsou dokonalé a nadčasové. Ty tři princezny mi přišly poněkud unylé a ten fór, že jedna má brýle, jsem nepobral, a jejich význam pro děj je minimální kromě vdavek a švagrů. Jinak ale zaučování prince je pěně temné a Brzobohatý si svého čaroděje vyloženě užívá.(15.4.2020)

Vskutku práve svojou jednoduchosťou a naivitou je táto rozprávka tak kvalitná a ako stvorená na voľný pracovný deň. Môžeme povedať, že už legendárne kvarteto (Šafránková, Brzobohatý, Menšík, Filipovský) je geniálne a scenárovo odľahčené s niekoľkými vtipnými hláškami. Ako mnoho starších rozprávok, aj táto až v novodobej ére ukazuje ich skutočnú hodnotu a potrebnosť, aby sme sa nestratili v spleti novodobých akčne nasiaknutých polorozprávok...(29.8.2008)

Kupodivu celkem temná atmosféra dodává této pohádce punc kvalitního filmu. Ten však sráží horší zpracování a scénář. Na druhou stranu je tady postava Mrakomora, která je vážně hrozivá, protože když už někdo nejde propíchnout mečem, bývá většinou zle. Těch 75% je přesně to číslo, které mám na mysli. 75%(7.7.2016)

Pohádková fantazie se vším všudy co víc by si mohl ještě milovník pohádek přát..Láska, dobro-zlo, přirozené herecké výkony, tajemno, napětí, nevinně úzkostlivá temná kráska Večernice, na první pohled klučičí kukuč a méně nápaditý a ne až tolik charismatický princ Velen ale hlavně zlý a všemocný Mrakomor, který zas měl výborné charisma včetně své masky..Výborná byla pohádka i po trikové stránce ale hlavním kladem byl určitě zajímavý a nesmírně poutavý příběh (podle známé předlohy ale příběh je trošku jiný) který vás vtáhl a až dokonce nepustil..Jako malý jsem ji měl rád, dokonce jsem se i některým mírně depresivním scénách třeba z Mrakomorova hradu bál a mám ji rád dodnes sice se už tolik nebojím ale za knížetem Mrakomorem bych sám stejně nešel:-) Prostě trošku jiná pohádka, vymykající se tehdejší produkci...(26.5.2006)

Jedna z pohádek, která ještě není až tak moc nahlodaná zubem času a kouknu se na ní klidně i dneska. Je fakt, že ten princ je docela nekňuba časem se sice pochlapí, ale stejně nemít švagry, tak si ani neškrtne. Nicméně Brzobohatý opět válí a jeho čaroděj Mrakomor je nezapomenutelnej. Navíc je pravda, že tahle pohádka má v rámci žánru i docela slušnej příběh kterej není prostřílenej jako ementál a pár originálních nápadů. No co dodat z pohádek už jsem holt vyrostl viděno dnešní optikou lepší průměr, takže za 60%(27.12.2014)

• - Spoiler: Během svého putování za princeznou Večernicí zažívá princ Velen (Juraj Ďurdiak) různá příkoří, do kterých, jak později zjistíme, jej stavějí jeho švagři Měsíčník, Slunečník a Větrník v různých podobách, jenž testují jeho charakter. Jedna z těchto událostí se odehrává v hostinci „U zemské koule“. Když princ Velen z této usedlosti odchází, můžeme si všimnout, že obrázek, který symbolizuje tento hostinec, obsahuje Měsíc, Slunce a vítr. Jde tedy o nápovědu, kdo za tím doopravdy stojí. (Thommy91)

• - Juraj Ďurdiak byl obsazen záměrně, protože tvůrci chtěli neokoukanou tvář. Naopak Libuše Šafránková byla jasná volba hned. (cariada)

• - Vladimír Menšík se během natáčení potýkal se silnými záchvaty astmatu, kvůli kterým na plátně vypadal unaveně. Filmový štáb musel dělat často přestávky, aby si herec mohl píchnout injekci. [Zdroj: kafe.cz] (Duoscop)