• tomtomtoma
  ****

  Pohádka o princi - floutkovi Velenovi (Juraj Durdiak s hlasem Petra Svojtky), který musí podstoupit náročnou cestu, aby konečně dospěl. Je vytrhnut z dovádivého dětství, i když je na něj už přerostlý a je svými mocnými švagry Slunečníkem (Petr Svoboda), Měsíčníkem (Alexej Okuněv s hlasem Miroslava Moravce) a Větrníkem (Oldřich Táborský s hlasem Miroslava Masopusta) postrkován tak šikovně, aby si uvědomil, že nic není tak, jak na první pohled vypadá, aby se dokázal vzepřít neblahému osudu a aby si zasloužil za ženu jejich sestru Večernici (Libuše Šafránková). Protože do té doby to bylo nezodpovědné děcko, které neváhalo dát své sestry Helenku (Julie Juristová), Elenku (Zlata Adamovská) a Lenku (Ivana Andrlová) prvním, kdo si o ně řekl. Měl štěstí, že to byli kabrňáci, bez jejichž pomoci by hned zdechl. Obzvláště s takovým kabrňákem, jakým byl krutovládce Mrakomor (vynikající Radoslav Brzobohatý). Další zajímavé postavy: jediný rozumní lidé král (Vladimír Menšík) a jeho přestárlý šašek Kacafírek (František Filipovský), dále vypečený hostinský (Čestmír Řanda) a ještě vypečenější žebrák (Václav Lohniský). Pohádka o dospívání již dospělého prince, aby se z něj stal moudrý a spravedlivý vládce. A s velmi zajímavýmy kostýmy a příjemně humorným nadhledem.(11.2.2010)

 • kajda.l
  ****

  Jediná československá pohádka, kterou s chutí sleduji opakovaně a během projekce nepociťuji pocit bezmezné trapnosti. Krásná princezna, princ, kterému nelze nefandit, už jen proto, že nerozdíl od konkurentů není přihřátý slaboch a jeden z nejlepších pohádkových záporáků. Příběh který vyvrcholí soubojem na ostří meče. Snad jen toho leguána si tvůrci mohli odpustit.(30.12.2016)

 • Karlos80
  ****

  Pohádková fantazie se vším všudy co víc by si mohl ještě milovník pohádek přát..Láska, dobro-zlo, přirozené herecké výkony, tajemno, napětí, nevinně úzkostlivá temná kráska Večernice, na první pohled klučičí kukuč a méně nápaditý a ne až tolik charismatický princ Velen ale hlavně zlý a všemocný Mrakomor, který zas měl výborné charisma včetně své masky..Výborná byla pohádka i po trikové stránce ale hlavním kladem byl určitě zajímavý a nesmírně poutavý příběh (podle známé předlohy ale příběh je trošku jiný) který vás vtáhl a až dokonce nepustil..Jako malý jsem ji měl rád, dokonce jsem se i některým mírně depresivním scénách třeba z Mrakomorova hradu bál a mám ji rád dodnes sice se už tolik nebojím ale za knížetem Mrakomorem bych sám stejně nešel:-) Prostě trošku jiná pohádka, vymykající se tehdejší produkci...(26.5.2006)

 • SeanLSD
  *****

  Takisto ďaleko zaujímavejšie dielo než zbožňované vychvaľované (hoci nie prechválené) TŘI OŘÍŠKY. Príbeh o putovaní a napravení ľahkovážneho princa-pochábeľa je proste ďaleko epickejší než lokálna domácka puťka a jej túžba po plese. Princ Velen je však podobne neakčný rozprávkový šťastlivec - iba taký nevýrazný Kubo, čo sa oňho bolo treba furt starať a čo mal kopu šťastia, už len zato, že bol princ, a že mal také sestry a švagrov a Večernicu. Nuž ale tá cesta, nástrahy, Větrník, Měsíčník a Slunečník ako aj Lenka, Elenka a Helenka urobili na dobrodružnú dušu svoje...(31.12.2018)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Byli jednou čtyři sourozenci, vlastně živly a přírodní jevy, a ti si hledali partnera. Vlastně byli jednou čtyři sourozenci, princ a tři princezny ... a ty princezny se ztratily, aby je princ mohl najít a při tom našel i svou Večernici. Jenom nechápu, proč ve všech pohádkách princezny spí v jedné ložnici. Mám pocit, že právě tahle pohádka tuhle tradici začala.(30.9.2010)

 • - Vladimír Menšík se během natáčení potýkal se silnými záchvaty astmatu, kvůli kterým na plátně vypadal unaveně. Filmový štáb musel dělat často přestávky, aby si herec mohl píchnout injekci. [Zdroj: kafe.cz] (Bioscop)

 • - Pohádka se točila v ateliérech ale i na mnoha jiných místech mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic a zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku. (Stocki)

 • - Ve scéně kdy princezny spadnou do rybníka, nikdo před tím nezkoukmal, jaké je tam dno a to bylo zanešené bahnem, do kterého se hned začali bořit a strašně to zapáchalo. Pak se nemohly toho zápachu zbavit. (cariada)