Je to zvláštní, ale tahle pohádka mě v dětství úplně minula. A teď už si k ní asi nemůžu vypěstovat patřičný vztah. Nemůžu si pomoct, připadá mi hrozně vulgární. Večernice by se pořád jen líbala, princezny se pořád děsně tlemí a princovi švagrové jsou chodícími kýči. Ovšem zase musím přiznat, že Mrakomor je stylový, princ rozhodně není idealizovaný a Menšík s Filopovským jsou zkrátka Menšík s Filipovským.(23.6.2006)

Pozoruhodně vylidněná a odpolitizovaná pohádka - aby si král spokojeně žil na lehce omšelém zámku bez jakéhokoli náznaku existence služebnictva nebo konfrontace s poddanými, jen ve společnosti věrného šaška a čtyř dospělých ratolestí, jejichž trochu opožděná výchova spolu s ptáčnictvím tvoří jeho jedinou životní náplň, aby chuďasové, které princ na své cestě krajem potká, byli samí nebezpeční lumpové, to se v české pohádce těžko mohlo stát dřív než po deseti letech normalizace, kdy už byl z bolševické propagandy upřímně otrávený komplet celý národ včetně propagandistů samých. — Jedinečná je na Princi a Večernici postupné temnící atmosféra, která vrcholí solidním zmatením smyslů a prostoru cestou k hradu a při úniku z něj (přičemž se vše obejde bez velké trikařiny, jen s klasickými filmovými postupy, vynalézavým střihem, zvukovým kontrapunktem, maximálně tu a tam nějakou zadní projekcí – rozpočet očividně nebyl z nejštědřejších, ale tady z toho ještě Vorlíček dokázal udělat ctnost), a hlavně Brzobohatého postava Mrakomora, snad nejcharismatičtějšího tuzemského pohádkového záporáka vůbec. Menšík dostal pro svou werichovskou královskou etudku dost málo prostoru, ale využil ho taky důstojně. Nebýt úděsného titulkového songu, uhozeného diblíkování dvacetiletých princezen v nejhorší domácí tradici „přirozeného herectví“ a diskutabilního ponaučení, mohla z toho klidně být taková česká Princezna nevěsta.(16.6.2015)

Pohádka o tom, jaký chudák je jeden bratr mezi třema ségrama, jak je dobré míti při sobě větrník, slunečník a měsíčník, jak dospět ze zhýčkaného sopla v muže, přebrat Trávníčkovi spanilou Libušku a proděravět Brzobohatému čaroději potrubí. Má to vtip, napětí, morální poselství, dobrou výpravu i slušné obsazení - má to vše, co patří k dobré pohádce. 81%(22.11.2010)

Tuhle pohádku znám asi od svých 7 let. Tahle pohádka je velice povedená. Od začátku do konce je děj provázen pravou pohádkářdkou atmosférou. Začátek filmu je spíše trochu humorný, středem se pomalu nabírá mírné drama, tomu se ani takhle nedá říkat, spíše napětí, na konci jsem byl taky mírně napjatý. Herecké výkony byly na vysoké úrovni, taky potěší, že tam hrají známí herci a celkem můj oblíbený herec Jiří Lír. Stejně u tohodle byla nejlepší úvodní melodie, byla velice ceselá a výborně se hodila k filmu. Většina scén se povedla. Princ a Večernice je dobrou a kvalitní pojádkou. 83%(2.5.2007)

Jedna z legendárních pohádek mého dětství. Ta kazeta byla hodněkrát přetočená. Nadčasová věc se skvělými herci, kterou si i dnes rád připomenu. Slunečník, Měsíčník, Větrník, čaroděj Mrakomor a samozřejmě krásná Večernice. Pobuda Lohniský, starý král Menšík a Kacafírek Filipovský. Havelkův chórus se svým mollovým zabarvením navozuje melancholickou náladu. Vše vrcholí šermířským finále na zřícenině hradu Krakovec.(24.8.2016)

• - Ve scéně kdy princezny spadnou do rybníka, nikdo před tím nezkoukmal, jaké je tam dno a to bylo zanešené bahnem, do kterého se hned začali bořit a strašně to zapáchalo. Pak se nemohly toho zápachu zbavit. (cariada)

• - Juraj Ďurdiak byl obsazen záměrně, protože tvůrci chtěli neokoukanou tvář. Naopak Libuše Šafránková byla jasná volba hned. (cariada)

• - Pohádka se točila v ateliérech ale i na mnoha jiných místech mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic a zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku. (Stocki)