Pohádka o princi - floutkovi Velenovi (Juraj Durdiak s hlasem Petra Svojtky), který musí podstoupit náročnou cestu, aby konečně dospěl. Je vytrhnut z dovádivého dětství, i když je na něj už přerostlý a je svými mocnými švagry Slunečníkem (Petr Svoboda), Měsíčníkem (Alexej Okuněv s hlasem Miroslava Moravce) a Větrníkem (Oldřich Táborský s hlasem Miroslava Masopusta) postrkován tak šikovně, aby si uvědomil, že nic není tak, jak na první pohled vypadá, aby se dokázal vzepřít neblahému osudu a aby si zasloužil za ženu jejich sestru Večernici (Libuše Šafránková). Protože do té doby to bylo nezodpovědné děcko, které neváhalo dát své sestry Helenku (Julie Juristová), Elenku (Zlata Adamovská) a Lenku (Ivana Andrlová) prvním, kdo si o ně řekl. Měl štěstí, že to byli kabrňáci, bez jejichž pomoci by hned zdechl. Obzvláště s takovým kabrňákem, jakým byl krutovládce Mrakomor (vynikající Radoslav Brzobohatý). Další zajímavé postavy: jediný rozumní lidé král (Vladimír Menšík) a jeho přestárlý šašek Kacafírek (František Filipovský), dále vypečený hostinský (Čestmír Řanda) a ještě vypečenější žebrák (Václav Lohniský). Pohádka o dospívání již dospělého prince, aby se z něj stal moudrý a spravedlivý vládce. A s velmi zajímavýmy kostýmy a příjemně humorným nadhledem.(11.2.2010)

Jediná československá pohádka, kterou s chutí sleduji opakovaně a během projekce nepociťuji pocit bezmezné trapnosti. Krásná princezna, princ, kterému nelze nefandit, už jen proto, že nerozdíl od konkurentů není přihřátý slaboch a jeden z nejlepších pohádkových záporáků. Příběh který vyvrcholí soubojem na ostří meče. Snad jen toho leguána si tvůrci mohli odpustit.(30.12.2016)

Pohádková fantazie se vším všudy co víc by si mohl ještě milovník pohádek přát..Láska, dobro-zlo, přirozené herecké výkony, tajemno, napětí, nevinně úzkostlivá temná kráska Večernice, na první pohled klučičí kukuč a méně nápaditý a ne až tolik charismatický princ Velen ale hlavně zlý a všemocný Mrakomor, který zas měl výborné charisma včetně své masky..Výborná byla pohádka i po trikové stránce ale hlavním kladem byl určitě zajímavý a nesmírně poutavý příběh (podle známé předlohy ale příběh je trošku jiný) který vás vtáhl a až dokonce nepustil..Jako malý jsem ji měl rád, dokonce jsem se i některým mírně depresivním scénách třeba z Mrakomorova hradu bál a mám ji rád dodnes sice se už tolik nebojím ale za knížetem Mrakomorem bych sám stejně nešel:-) Prostě trošku jiná pohádka, vymykající se tehdejší produkci...(26.5.2006)

Takisto ďaleko zaujímavejšie dielo než zbožňované vychvaľované (hoci nie prechválené) TŘI OŘÍŠKY. Príbeh o putovaní a napravení ľahkovážneho princa-pochábeľa je proste ďaleko epickejší než lokálna domácka puťka a jej túžba po plese. Princ Velen je však podobne neakčný rozprávkový šťastlivec - iba taký nevýrazný Kubo, čo sa oňho bolo treba furt starať a čo mal kopu šťastia, už len zato, že bol princ, a že mal také sestry a švagrov a Večernicu. Nuž ale tá cesta, nástrahy, Větrník, Měsíčník a Slunečník ako aj Lenka, Elenka a Helenka urobili na dobrodružnú dušu svoje...(31.12.2018)

Byli jednou čtyři sourozenci, vlastně živly a přírodní jevy, a ti si hledali partnera. Vlastně byli jednou čtyři sourozenci, princ a tři princezny ... a ty princezny se ztratily, aby je princ mohl najít a při tom našel i svou Večernici. Jenom nechápu, proč ve všech pohádkách princezny spí v jedné ložnici. Mám pocit, že právě tahle pohádka tuhle tradici začala.(30.9.2010)

• - Vladimír Menšík se během natáčení potýkal se silnými záchvaty astmatu, kvůli kterým na plátně vypadal unaveně. Filmový štáb musel dělat často přestávky, aby si herec mohl píchnout injekci. [Zdroj: kafe.cz] (Bioscop)

• - Pohádka se točila v ateliérech ale i na mnoha jiných místech mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic a zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku. (Stocki)

• - Ve scéně kdy princezny spadnou do rybníka, nikdo před tím nezkoukmal, jaké je tam dno a to bylo zanešené bahnem, do kterého se hned začali bořit a strašně to zapáchalo. Pak se nemohly toho zápachu zbavit. (cariada)