Pohádka, která ve srovnání se svými filmovými sestřičkami zhruba stejného stáří působí jako chudičká příbuzná, která se chce vetřít mezi tuzemskou smetánku. Kupříkladu místní hrad jakožto hlavní bašta místního vládce je patrně obýván jen královskou rodinou, šaškem a pár chlápky od koní. No ... v tom případě bych já osobně dala přednost nějaké skromnější chaloupce v podzámčí ... pokud tady nějaké podzámčí existuje, neboť bych rozhodně nechtěla mít na starosti údržbu celého královského sídla a přilehlého parku. Jenom těch oken, co bych musela umývat ! Krom toho mě odjakživa rozčilují takové ty drobné nedobové detaily, jakými mohou být kupříkladu i moderní brýlové obroučky na očích jedné ze sličných sester prince Velena. A když už jsme u hlavního hrdiny ... jeho vystupování je - mírně řečeno - tak trochu ode zdi ke zdi. Obrán o koně, peníze i královský oděv, nechá se bez sebemenšího pokusu o vzpouru či o útěk vykořisťovat jako ten nejposlednější čeledín - jakoby se smířil se svým postavením, jakoby naprosto rezignoval ... na nuzný oděv by si snad mohl vydělat i jinde a jinak - předpokládám, že v království se nevyskytovala jen hospoda. Naproti tomu při rozmíšce s tuláky mu kupodivu odvaha nechybí ... dokonce i ve finálním souboji se ukáže, že je svému protivníkovi rovnocenným soupečem, o to víc nechápu jeho počáteční chování. Jenomže ani samotný vladař nezapadá do tradiční škatulky otce a krále, obávajícího se o své zmizelé dcery - nerozjíždí se žádná rozsáhlá ani skromná pátrací akce, aby se poté mohlo hlásit, zda našli či nenašli. Zdá se, že kromě dvořanstva a služebnictva chybí i armáda a policie - král si očividně neví rady, kromě lapání ptactva a jeho následného věznění v klíckách není schopný pražádné akce a jen odevzdaně sedí a čeká, jak to s jeho dětmi dopadne. V souhrnu je dějová linie celá taková lehce kostrbatá a lokace jsou prostřídávané tak nějak bez ladu a skladu, leč všichni protagonisté jsou s menšími či většími výhradami akceptovatelní, kostýmy jsou vcelku povedené ... a pohádka po překonání nezbytných překážek snaživě dospěje ku zdárnému konci, takže si poctivé 3* zaslouží. P.S.: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Tak nám zapíchli Mrakomora ! Vida - teprve teď mi došlo, kdo může za všechna suchá léta ... potažmo i za globální oteplování ! Takže milí švagři by se konečně měli sebrat, když to celé spískali ... pochopitelně i se švagrovou a s princem Velenem, vydat se do širého světa - a nevracet se, dokud nenajdou vhodného, dostatečně schopného a reprezentativního Mrakomorova nástupce. To aby byla obnovena rovnováha ... na zemi i na nebi.(30.12.2016)

Princ Velen není vůbec špatný klaďas (není to ten uvědomělý šampón cituplně bučící fráze o cti a lásce), ale Radek Brzobohatý je excelentní záporák, kterej to u mě vyhrál na plný čáře! Škoda, že nedostal více prostoru k rozvinutí nějakých pikantních ďábelských technik. Dokonalé bylo vystoupení Václava Lohniského, jehož "skromný" lapka vezoucí se na chrbátu neměl nejmenší chybu. Permanentně skvělí jsou i Menšík či Filipovský a neurazí ani mile podané morální vyznění. Když připočtu hezkou hudbu("...písně rychlé jako šíp...", tři princezničky k (ne)pohledání (na Zemi je holt nikdo nechtěl, nedivím se) a roztomile příšerné triky, je to skoro plné hodnocení. Jedinou vadou na kráse jsou pro mě pán prdů, pán Ludvíka XIV. a pán turecké vlajky.(1.5.2007)

nejmíň Cool princ v historii filmu, Durďiak má charisma žehličky na vlasy, zato je tu nejlepší princezna na světě v podání Šafránkové. Poslední a nejsilnější střelou z tohohle arsenálu je rozhodně hlavní záporák, čaroděj Mrakomor donutí malé děti aby si preventivně před obrazovku sedli na nočník, protože když to Brzobohatý rozbalí, je to prostě mazec.(7.9.2010)

Je to dobra pohadka, ale vychutna si ji spis dospelejsi divak, rekl bych...jako dite jsem se u toho dost bal. Navic jak zde nekdo v okoli spravne zminuje - princ toho moc nepredvedl. Vzdy kdyz slo do tuheho, objevili se pomocnici a vyresili to...mno. 3+ P.S.: Potesila devatenactileta princezna Zlata, ta by se mi taky libila... :-)(12.12.2013)

Princ a večernica je podľa mňa druhá najlepšia česká rozprávka. Je snáď ešte atmosférickejšia, ako Tri oriešky, ale samozrejme iným, zo začiatku mystickejším a ku koncu temnejším spôsobom. Prečo si súčasní režiséri nepozerajú tieto rozprávky stále dokola a nerozoberajú, ako sa mohlo tvorcom v 70tych rokoch vytvoriť atmosféru, vďaka ktorej môžme ich diela nazývať klasickým? Brzobohatého Mrakomor by sa mohol stretnuť v súboji s Alanom Rickmanom o post jedného z najlepších filmových záporákov. Angličan by mal síce strelnú zbraň, ale Radek by určite použil nejaké vychytralé kúzlo.(13.8.2012)

• - Roli Měsíčníka (hrál ho Alexej Okuněv) nadaboval Miroslav Masopust. (tytyna95)

• - Ve scéně, kdy princ padá ze stráně, chtěl štáb docílit co nejlepšího zvtárnění z pohledu princových očí. Ujal se toho sám kameraman, ale jelikož se staral o kameru (byla drahá) a né o sebe, tak se odřel. (cariada)

• - Oldřich Táborský (Větrník) byl nadabován, stejně jako v některých jiných filmech jeho baletní kolega Vlastimil Harapes, hercem Miroslavem Moravcem. (Kesijop)