Klasická Čapkova protiválečná vize ve filmovém převedení Otakara Vávry v produkci Bohumila Šmídy. Minimální efekty a triková část je roztomilá a na svoji dobu přeci jen výrazná. Nemůžu se ale zbavit pocitů, že herci i přesto všechno moc přehrávají a nájezdy na jejich strnulé obličeje mě víceméně rušily. Knižní předloha je mnohem lepší. I tak se jedná o základní kámen na poli československého sci-fi filmu.(12.9.2016)

Aneb důkaz toho, že i ve 40. letech se u nás točily filmy dosahující špičkové kvality. Když to porovnám s jinými rádoby dramaty z té doby, tohle je prostě bomba - doslova. I teď, po 60. letech, kdy jdete na film do kina, usedáte s 3D brýlemi na očích a 3 hodiny díky nim sledujete snímek, který se celý natáčel před zeleným plátnem, má Krakatit velkou sílu. A když přimhouříte oči nad kulisami či některými naivními scénami, tak vás Krakatit opravdu rozmetá na kusy. Úžasná atmosféra, která časem nevyčpěla, skvělý Karel Höger a další obrovské plus za alegorii království princezny Vilemíny a Třetí říše. Nezbývá, než zatleskat a říci: "Bravo!"(24.7.2011)

Skvělý, citlivě hrající, charismatický Karel Höger v roli Ing. Prokopa je beze sporu hlavní výhrou tohoto filmu. Dopomáhá mu živoucí scénář, který je ale bohužel v některých částech až příliš očividně komunisticky laděný (šlechtická rodina jakožto nelidské figury bez života toužící pouze po moci a bohatství, nebo doktor nadšeně mluvící o pracujícím lidu) a na svou dobu velmi nápaditá filmařina (zajímavá kamera). Ke konci je snímek tak trochu šílený přímo úměrně nemocnému a blouznícímu hlavnímu hrdinovi, špatný zvuk i po digitalizaci zase není úplně nejpříjemnější, zvlášť ve vypjatých scénách, kde se hystericky křičí (a že je jich ve filmu hodně). Nečetla jsem knihu, ale pokud si přečtete obsah, vypadá to, že se Otakar Vávra snažil adaptovat dílo Karla Čapka velmi věrně, takže pro mě 2,5* a kvůli hereckému výkonu pana Högera půl hvězdičky přidám.(28.7.2017)

Bezesporu jeden z nejlepších Vávrových filmů. Silně znepokojový snímek s nadčasových tématem zneužití jaderné energie vyvolává v divákovi pocit totálního zmaru a bezmoci, k čemuž dopomáhá fantastická kamera Václava Hanuše a hlavně dokonalá práce s hudbou Jiřího Srnky a celou zvukovou složkou. Otakar Vávra vlastně natočil film noir, který si světovou pozornost zaslouží i díky skvělým výkonům Karla Högera a tajemné Florence Marly. I přes své téměř sedmdesátileté stáří je Krakatit v dnešní jaderné době ještě více varující než v době premiéry.(19.8.2017)

Na začátku film nastaví docela svižné tempo, které potom rozvolňuje. Snažil jsem si v tom najít nějaké hezké věci, ale od třetiny jsem taky koukal na hodinky, jak to bylo popisné a zdlouhavé. Líbí se mi, že se Prokopův svět postupně rozpadá do série halucinogenních výjevů, ale bohužel se tak děje velmi, velmi, velmi pomalu.(29.12.2011)

• - Pôvodne mal mať Krakatit premiéru 2.4.1948 v kine Alfa, ale z dôvodu pretlaku premiér českých filmov a vytvorenie zhruba štrnásťdňového rozostupu medzi nimi bolo uvedenie filmu posunuté na 9.4.1948. Avšak už 8.4.1948 sa uskutočnila mimoriadna tajná projekcia v Benešovskom kine Helios, ktorá bola v tlači propagovaná ako svetová. [Zdroj: filmovyprehled.cz] (Raccoon.city)

• - Prvý povojnový československý fantastický film. (Raccoon.city)

• - Slovo Krakatit zazní ve filmu více jak 45krát! (krib)