Aneb důkaz toho, že i ve 40. letech se u nás točily filmy dosahující špičkové kvality. Když to porovnám s jinými rádoby dramaty z té doby, tohle je prostě bomba - doslova. I teď, po 60. letech, kdy jdete na film do kina, usedáte s 3D brýlemi na očích a 3 hodiny díky nim sledujete snímek, který se celý natáčel před zeleným plátnem, má Krakatit velkou sílu. A když přimhouříte oči nad kulisami či některými naivními scénami, tak vás Krakatit opravdu rozmetá na kusy. Úžasná atmosféra, která časem nevyčpěla, skvělý Karel Höger a další obrovské plus za alegorii království princezny Vilemíny a Třetí říše. Nezbývá, než zatleskat a říci: "Bravo!"(24.7.2011)

• insurgentes

Zednáře Čapka nesnáším, a tenhle film je k tomu jen další důvod. Příběh o přitroublém vědátůrkovi, který vynalezne něco strašného (nejspíš atomovou bombu - a popálí si přitom ruce, ha - ha), potácí se přitom mezi naprosto mělkými a ubohými "láskami" ke každé, která momentálně vytrčí bradavky, a prožívá mnohé rozkymácené pochoďáky po ateliéru a další pseudodramata, když se jej chlapci od nového světového řádu pokoušejí zkorumpovat. Čapkova jazyková dílna navíc v tomto případě vůbec nezafungovala jako v případě robota. Krakatit je prostě debilní slovo, je hloupé, přímo tahá za uši, a strašně mě sralo a znepříjemňovalo už tak nepříjemný film. Chtěl jsem dát jednu hvězdičku, abych nevypadal jako úplnej rebel, když na Čapka byla celá maturitní otázka, ale na závěr jsem se rozhod, že seru na dojem a budu hodnotit srdcem.(13.12.2013)

Další z početných vrcholů Vávrovy rozsáhlé tvorby je přesným převodem proslulého Čapkova románu do "filmštiny". Styl dokonale zapadá do atmosféry své doby, režie citlivě vede herce k velmi kvalitním výkonům, Myšlenkové poselství, dodnes živé, je zachyceno v žádoucí podobě a sdělnosti. Dodnes neztratilo svou aktuálnost a palčivost. Příklon k "světu malých radostí" všedního dne! pokládám za plně akceptovatelnou alternativu zkázy, za jejíž symbolickou podobou rozeznávám stíny neblahých počátků této sebevražedné vývojové tendence evropského lidstva po druhé světové válce, jakkoliv to bylo mimo Čapkovy výchozí záměry. Ten časový posun Vávra zvládl opět bravurně a jaksi samozřejmě. Jde o další z dozvuků již dříve uzavřené prvorepublikové éry.(26.8.2007)

Moc takovýhle "technicko-vědecký" filmy nemusím, ani Čapek mi normálně nic moc neříká, ale Krakatit se tváří vyloženě zajímavě hned v několika směrech...samotné téma jak jsem již napsal mě nijak zásadně neoslovuje, ale to, jak je film natočen po řemeslné stránce je dokonalost. Kamera, hudba...ale hlavně herecké výkony, mezi nimiž absolutně vyniká práce mistra Högera a pak hlavně celková zvláštní atmosféra tohoto dílka je něco vyloženě nevídaného.(17.11.2008)

Tvůrci Krakatitu měli ve své době v podstatě jednoduchou roli. Dílo Karla Čapka je tak geniální a nadčasové, že bylo jasné, že obzláště scény analogické s nacisty budou i ve filmu mrazivé. Otakaru Vávrovi se ale naštěstí navíc ještě podařilo pochytit něco z orsonwellismu, takže film funguje i dnes, po 60 letech, což se podaří sakra málo. Výjimku tvoří jen některé dialogy a scénky, které už dnes působí nepřirozeně a úsměvně, zvlášť ta romantičtější složka. Celkově je ale film nesmírně ponurým dílem. Svým místy skoro až apokalyptickým vyzněním rozhodně není snímkem na příjemné sobotní odpoledne.(16.11.2008)

• - Karel Čapek (autor predlohy) sa inšpiroval výbuchom muničnej továrne Škodových závodov v Plzni z roku 1917, nazývaným tiež Bolevecká katastrofa, ktorá si vyžiadala viac ako 200 obetí. Spisovateľ celú situáciu sledoval z okien zámku v Chyši u Žlutic, kde pôsobil ako vychovávateľ v rodine grófa Lažanského. (Raccoon.city)

• - Slovo Krakatit zazní ve filmu více jak 45krát! (krib)

• - Ve filmu jako první a zároveň i jako poslední promluví zdravotní sestra (Jiřina Petrovická). (matej1995)