Poslední vlna

Austrálie, 1977, 106 min

Peter Weir

Peter Weir

Russell Boyd

Ocenění: Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Saturn ´80 (USA): Nominace na ceny za nejlepší fantasy film a pro nejlepšího režiséra (Peter Weir)............ MFF v Sitges ´82 (Španělsko): Cena pro nejlepšího herce (Richard Chamberlain). Scénář : Peter Weir, Tony Morphett, Petru Popescu. Kamera : Russell Boyd. Hudba : Charles Wain.(25.4.2011)

• J*A*S*M

Zručně natočené a se silnou mysteriózní atmosférou, ale tááákhle natahované. Nudě jsem se opravdu nedokázal ubránit, zvlášť když je jen velmi málo témat, která mě zajímají méně než australští Aboriginálové... Člověk, který mě v profilu filmu Dotek Medusy na Poslední vlnu nalákal slovy "je to podobné a ještě o chlup lepší", musí být blázen.(8.5.2009)

Po Pikniku na Hanging Rock natočil Weir další film, který naprosto dokonale vystihuje anglické slovíčko "eerie". Tedy něco mezi "tajemný" a "strašidelný". Peter Weir umí udělat atmosféru. Možná se dá říct, že Peter Wier je v tomto ohledu mistr nad mistry. Jenže narozdíl od Pikniku mě Poslední vlna i přes nevídanou atmosféru příliš neoslovila. Pro mě osobně je zkrátka až moc divná. To ovšem nic nemění na tom, že Weir je špičkový filmař a že mám pro jeho práci (včetně tohohle filmu) jen a jen obdiv.(25.8.2005)

Uz tuna ukazal reziser Peter Weir /Svedek, Spolecnost mrtvych basniku, Truman Show/ svoj nespochybnitelny rezisersky talent - film je o pravnikovi, ktory riesi x veci vo filme, a zisti ze iste suvislosti hodne na seba nadvazuju a davaju logicky zmysel. To sa mi pacilo, hoci teda austarlsych Aborigencov vo filmoch velmi nemusim. Dost trva kym sa to rozbehne a stredna cast zvolnila tempo a pribudlo planych dialogov, ale posledna cast ma uchvatila asi najviac. Teda tie posledne sceny to bol masaker aj na mna. Ako sa mi raz stalo u Bergamnovho filmu Smulltronstallet, ze som objavil v podvedomi kadejake potlacene masakre a neprijemne veci. Tu sa mi to stalo opat - sen, ktory som mal po filme bol neskutocne zivy a na film priamo nadvazoval. Ked som sa zobudil, bol som cely spoteny - a spomenul som si, a ujasnil, preco sa mi snivali tieto zalezitosti : 77 %(7.7.2018)

Další magicko-realistický skvost od Petera Weira. Stejně jako v předchozím Picnic at Hanging Rock, i zde mají hlavní roli tajemné síly prastarého australského kontinentu, tentokrát ale zosobněné nikoliv jeho přírodou, nýbrž jeho původními obyvateli. Troufám si tvrdit, že kdo dokáže vnitřně se zklidnit, zastavit myšlenky a nechat se bez předsudků a námitek unášet lehce zlověstným filmovým dějem, bude odměněn hlubokým zážitkem. Oba zmiňované filmy ve mně vyvolaly velkou touhu po dlouhé a důkladné návštěvě téhle zvláštní, odlehlé a čarokrásné země.(24.3.2013)

• - Richard Chamberlain získal jako David Burton na mezinárodním filmovém festivalu v Katalánsku cenu Clavell de Plata v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Nanjiwarra Amagula, který hraje staršího a kouzelníka Charlieho, sám zastával podobnou funkci v kmeni na severu Austrálie a mimo to byl laickým smírčím soudcem. Poslední vlna byla jediným filmem, ve kterém kdy hrál. Natáčení se muselo přizpůsobit jeho dalším povinnostem. Peter Weir také místy upravil svůj původní scénář podle Nandjiwarrových připomínek a návrhů. (marmota-b)

• - Australský filmový institut udělil snímku dvě ceny, a to v kategoriích nejlepší kamera (Russell Boyd) a nejlepší zvuk (Don Connoly, Greg Bell a Phil Judd). (Terva)