Poslední vlna

Peter Weir

Peter Weir

Russell Boyd

Charles Wain

A chčije a chčije. V roce 1976 přišel Satan, o dva roky později se diváků dotkla Medúza a mezi nimi v roce 1977 je propláchl Weirův příspěvek do této mysteriózní vlny odstartované na počátku sedmdesátek Exorcistou. Patří mezi tyto klasiky nejen "zlem s lidskou tváří", ale především hutnou znepokojivou atmosférou, která stejně jako výše zmínění nahlodává "co kdyby přeci jen..."(24.4.2010)

S Weirom to mám ťažké. Má filmy, ktoré ma skoro unudili na smrť a tiež má také, ktoré si ma dokázali získať, hlavne v tej obsahovej rovine. To je aj tento prípad. Našlo by sa tu síce pár nudnejších miest, ktoré mi prišli ako zbytočné a len do počtu, ale celkovo snímok disponuje veľmi slušnou mysterióznou atmosférou na princípe nezodpovedaných otázok, ktoré sústavne dráždili moju zvedavosť. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na výborných hercov, ktorí tento pocit ešte umocnili. A na konci ako bonus sa divák dočká aj posolstva s veľkým myšlienkovým presahom. Spokojnosť. 75/100(5.12.2016)

Tak tohle byla bomba....tady mě Weir fakt nezklamal. Film starej přes 40 let, navíc poměrně neznámej, ale se všim všudy dokonalej. Atmosféra je strašně silná a zajímavá, což má hlavně na svědomí kamera, skvelé prostředí a dokonalá aboriginská hudba...kouzelná kombinace v kouzelným zvláštním, jakoby hypnotickým filmu. Neříkám že ho každýmu vřele doporučuju, všichni tenhe film asi tak kladně vidět nebudou, ale u mě to byl zásah do černýho. Paráda..(6.7.2011)

Uz tuna ukazal reziser Peter Weir /Svedek, Spolecnost mrtvych basniku, Truman Show/ svoj nespochybnitelny rezisersky talent - film je o pravnikovi, ktory riesi x veci vo filme, a zisti ze iste suvislosti hodne na seba nadvazuju a davaju logicky zmysel. To sa mi pacilo, hoci teda austarlsych Aborigencov vo filmoch velmi nemusim. Dost trva kym sa to rozbehne a stredna cast zvolnila tempo a pribudlo planych dialogov, ale posledna cast ma uchvatila asi najviac. Teda tie posledne sceny to bol masaker aj na mna. Ako sa mi raz stalo u Bergamnovho filmu Smulltronstallet, ze som objavil v podvedomi kadejake potlacene masakre a neprijemne veci. Tu sa mi to stalo opat - sen, ktory som mal po filme bol neskutocne zivy a na film priamo nadvazoval. Ked som sa zobudil, bol som cely spoteny - a spomenul som si, a ujasnil, preco sa mi snivali tieto zalezitosti : 77 %(7.7.2018)

Po Pikniku na Hanging Rock natočil Weir další film, který naprosto dokonale vystihuje anglické slovíčko "eerie". Tedy něco mezi "tajemný" a "strašidelný". Peter Weir umí udělat atmosféru. Možná se dá říct, že Peter Wier je v tomto ohledu mistr nad mistry. Jenže narozdíl od Pikniku mě Poslední vlna i přes nevídanou atmosféru příliš neoslovila. Pro mě osobně je zkrátka až moc divná. To ovšem nic nemění na tom, že Weir je špičkový filmař a že mám pro jeho práci (včetně tohohle filmu) jen a jen obdiv.(25.8.2005)

• - Richard Chamberlain získal jako David Burton na mezinárodním filmovém festivalu v Katalánsku cenu Clavell de Plata v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Australský filmový institut udělil snímku dvě ceny, a to v kategoriích nejlepší kamera (Russell Boyd) a nejlepší zvuk (Don Connoly, Greg Bell a Phil Judd). (Terva)

• - Nanjiwarra Amagula, který hraje staršího a kouzelníka Charlieho, sám zastával podobnou funkci v kmeni na severu Austrálie a mimo to byl laickým smírčím soudcem. Poslední vlna byla jediným filmem, ve kterém kdy hrál. Natáčení se muselo přizpůsobit jeho dalším povinnostem. Peter Weir také místy upravil svůj původní scénář podle Nandjiwarrových připomínek a návrhů. (marmota-b)