Jak jsem rozpoutal druhou světovou válku

• Polsko Jak rozpętałem drugą wojnę światową (více)
Polsko, 1970, 236 min

Předloha:

Kazimierz Sławiński (kniha)

Scénář:

Tadeusz Chmielewski

Kamera:

Jerzy Stawicki

Marian Kociniak, Zdzisław Kuźniar, Emil Karewicz, Piotr Fronczewski, Wacław Kowalski, Małgorzata Pritulak, Jerzy Block, Ludwik Benoit, Bohdan Ejmont (více)

Film Jak jsem rozpoutal 2. světovou válku je adaptací populárního polského románu Kazimierze Sławińského Dobrodružství kanonýra Dolase. Je to válečná komedie o smolařském vojínovi Frankovi Dolasovi, který se chce blýsknout hrdinskými činy, ale místo toho se zaplétá do neuvěřitelných příhod. Příběh začíná 31. srpna 1939, kdy hlavní hrdina Franek přijíždí na německou hranici jako součást čety, která má posílit obranu železniční stanice. Usne však na stráži a jeho puška náhodně vystřelí. Franek je přesvědčen, že tím rozpoutal válku. Dostává se do německého zajetí, ze kterého se mu podaří utéct, ale tím jeho kuriózní válečná dobrodružství zdaleka nekončí... (oficiální text distributora)

pafka

Zajimavy klon Forresta a Svejka. Skutecne velmi pekne podivana, lehce odvypravena a trosku vtipna. Rozhodne to neni zadna velka rachanda, ale je to odlehceny valecny film. Pro me rozhodne prekvapeni. Ve druhe casti uz to bylo malinko crazy, a trosku se to blizilo ptakovine. Ovsem po treti casti jsem se do tehle trilogie zamiloval a jsem skutecne nerad, ze se musim s hrdinou rozloucit. V posledni malo co me takhle drzelo. Menim hodnoceni ze 4 na 5. A ze si ya tim sakra stojim. ()

FISSSH

Tak to skutečně chybu nemělo, ale stálo by za to dát tenhle film do české televize, ať se pobaví i ostatní a nejen ti, co mají Polsko na dosah. Scéna s útěkem z tábora a nechtěným skácením strážní věže a mnoho dalších - nemělo by cenu to tu vypočítávat, až budete mít příležitost, podívejte se sami. ()

miza

Kdo prolomí ledy a konečně dá do televize nějaký ciklus polských filmů.Zatím jsem viděl jen Sexmisi.Ta je dobrá,ale tento film je ještě lepší.Je to sice mnoho let kdy jsem jej viděl,ale vím,že jsem odcházel příjemně pobaven.Tak si to přejme,aby to někdy vyšlo. ()

HMTD

Spočítal bych na prstech jedné ruky komedie z posledních pěti let které se téhle mohou rovnat a přitom si vystačí i bez vulgarizmů, trapného humoru a podobných znaků dnešních top komedií.Je to poměrně originální, hodně cestopisné, dělá si to vtip z mnoha národů. A těch jazyků co je použito. Takový velký skvost skoro zapomenuté polské kinematografie. ()

Uhložrout

Výborná polská komedie, určitě jedna z nejlepších. V Polsku patří k "národním pokladům", asi jako u nás "S tebou mě baví svět". Myslím ,že právem. Jen mám obavy ,že by ji mohl případný dabing trochu ubrat, jak se to stalo u "Sexmise". ()

Ajgor

Je to už pár (desítek) let, co jsem tenhle (myslím dvojdílný?) film viděl, ale na některé scény nelze zapomenout. (stavění zajateckého tábora, útok na základnu Cizinecké legie...) Jen ten text distributora mě nějak mate: "Dopr...., diverzant!" ()

KiR0

Co k této komedii dodat?... Snad jedinou chybou je její délka... a je škodou, že tento film snad doposud nebyl vysílán v našich televizích... a pokud by k tomu došlo, tak by to chtělo jen a jen v původním znění s titulky... Jak již podotkl Cement73 a Ampi, tak například scéna z výslechu na gestapu by snad nešla nadabovat... ()

trollfjord

Prý to vysílali v lednu na dvojce. Škoda že mi to uniklo, protože bych byl zvědavý na dabing. Jsem si totiž jistý, že tuhle komedii nadabovat nejde. Veškeré její kouzlo vychází z polštiny. Viděl jsem jí znovu po létech včera a dost mne šokovala ta scéna, kdy přistane s padákem na zahradě kláštera. To bylo luxusní... Swiety Dominiku, komunista w klasztorze, zabierz go o patronie nasz... Wasze blagorodie, gospodin komunist, budte lubieznyj, ostawčie nas... Je to sice polský film ale že tyhle hlášky bolševik pustil, to je skoro zázrak. ()

Karlito74

Další z filmů který si dělá srandu ze standardů různých národností a daří se mu to. Němci si ostatně nic jiného než výsměch nezaslouží ještě tak 1000 let. ()