Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do pohádek málokdy pronikala ponurá baladičnost, která neústila do šťastných konců. V tomto případě však černobílý materiál ještě umocnil tragické vyznění příběhu o zrazené lásce. Podle předlohy Jana Drdy natočil režisér Jiří Weiss film o prostém ovčákovi, jenž získá přízeň lesní víly - a od ní dokonce čarovné kapradí. Jenže daru si nerozvážný protagonista neváží, lehkomyslně se nechá naverbovat na vojnu, kde jej okouzlí vypočítavá a sobecká generálova dcera, takže na divoženku zapomene... V hlavní roli se představí někdejší herecký idol Vít Olmer, pozdější režisér. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (41)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Podobenství o lásce a hloupé krátkozrakosti. 1)  Klipoidní filmy se zběsilým střihem rád nemám, ovšem tohle je totální opak. Pomalé dlouhé záběry za hranicemi mé divácké trpělivosti mě rozčilovaly a posléze i nudily._____ 2)  Neupírám této filmové baladě (pohádka to možná byla v Drdově podání) uměleckou oprávněnost či výstižnost. Ve své době musel snímek působit velmi neobyčejně. Jen to není můj šálek kávy._____ 3)  21letému Vítu Olmerovi (ovčák) to slušelo. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Mě se nikdo smát nebude. Nikdo!“ Neříkám, že si Jiří Weiss zaslouží za tento svůj počin posměch. To ani náhodou. Jen bych to, jak tu píše většina komentujících, ani náhodou nenazýval pohádkou, ale spíš baladistickým historickým dramatem. Pár pohádkových motivů tu samozřejmě je, ale ten závěr? Jako k čemu dojde k Jurovu oživení, když vše končí jeho zoufalým opakovaným voláním "Lesanko"? Film má určitě neskutečně ponurou atmosféru a třeba v té jedné scéně z úvodu, kdy se nad Lesankou s Jurou sklání jakási masožravá rostlina, to působí docela hororově. Též bych ocenil výbornou kameru, která tu snímá obraz z vrchu dolů, tu zase opačně. Ale celkově to na mě bylo protentokrát asi až moc umělecké, hlavně pokud jde o velmi pomalé tempo filmu. ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Kamera je skutečně skvělá, hudba působivá, poetická atmosféra skvělá. Alespoň v první polovině. Pak byla vojna a dějově i filmařsky to bylo lepší a zajímavější. Herci výteční. Zvuk mizerný. Ve výsledku mě to ale moc nebavilo, navíc se to (alespoň v mých očích) šíleně táhlo, tu délku bych se vůbec nebál snížit - třeba i o půl hodiny. Černobílá kamera tomu dost přidává, v barvě by tenhle film ztratil kouzlo. Já jsem ho ale i přesto úplně nenašel. Nevěděl jsem vůbec, co od toho čekat, takže zklamání se nedostavilo, ale bohužel ani vyložené nadšení. Zlaté kapradí je prostě průměrný film, který nemám potřebu znovu vidět, a kdybych ho neměl do školy, tak ho neuvidím ani poprvé. 65%, takže se jedná o průměr lepší. Co oceňuji, je to, že se nejedná vyloženě o pohádku a ani ten konec není zcela veselý, což je fajn. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * * ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Pohádková balada, která mě dost nudila. Na druhou stranu musím vyzvednout uměleckou kvalitu Weissova snímku, kterí předznamenávala Novou českou vlnu 60. let. Pro mne příliš lyrična, Drdova pohádka jako by byla jistou modernizací Erbenovy Kytice zvláště zvýrazněním jisté osudovosti, která předeznamenávala děj, jehož jádrem byla snítka zlatého kapradí, která očarovala pasákovu košili. A také oním tajemnem, vycházejícího ze záhadnosti Lesanky... ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)
  • Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)
  • V historii československých pohádek, promítaných v kinech, je tato poslední natočena černobíle a pokud nebudeme považovat za pohádku komediální podobenství Až přijde kocour (1963), tak je také současně první filmovou pohádkou natočenou v širokoúhlém formátu. (charles3)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama