Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine (TV film)

The Caine Mutiny Court-Martial

Drama / Válečný / Psychologický

USA, 1988, 100 min

Robert Altman

Jacek Laskus

Dorian Harris

Scénografie:

Stephen Altman

Minimalistická televizní inscenace si vystačí s několika herci v jedné tělocvičně upravené jako improvizovaná soudní síň. Ale tohle soudní drama je natolik dobře napsané, že to opravdu stačí. Robert Altman neměl moc prostoru, ale poradil si s tím velice dobře. Všechno tedy stojí na nepříliš známých až neznámých hercích (ani Jeff Daniels v té době ještě nebyl žádná hvězda).(19.12.2010)

Nejednoznačně pojaté soudní drama, které po drtivou část své délky neopustí soudní síň (zabírá-li něco mimo ni, pořád jde o pohled ze soudní síně) a přímo tak odkazuje ke svému divadelnímu základu. V konfrontaci s jinými kusy podobného typu (model je až na vyjímky vždy stejný) vyznívá obsah v až ironické rovině, kdy původně obvykle rozehrané party boří se v závěrečném večírkovém aranžmá. Divák, lépe obeznámený z Altmanovou tvorbou, ale dobře ví, že být to jinak, něco by nebylo v pořádku. II Scénář: Herman Wouk (stejnojmennou divadelní hru napsal na základě vlastního románu THE CAIN MUTINY, oceněného Pulitzerovou cenou). 80%(14.12.2010)

Trošku mi věci komplikovalo, že jsem několik týdnů předtím viděl Vzpouru na lodi Caine, takže pointa pro mne jen stěží mohla být překvapením. O to víc jsem si ale užíval kumšt R. Alatmana. V jedné telocvičně s osmi nebo devíti herci oblečenými v téměř stejných uniformách, u několika sražených jídelních stolů udržet více než hodinu a půl zájem a napětí - to už vyžaduje smeknout. Stejně jako před výkonem Brad Davise coby kapitánem Queegem.(5.6.2011)

Altman mě svými díly zatím příliš neoslovil, ale protože jsem optimista a dobrák, dal jsem mu ještě šanci. - No, a vyplatilo se! Tento výborně vystavěný a vypointovaný snímek s přesvědčivými hereckými výkony můžu směle prohlásit za jedno z nejlepších soudních dramat, jaké jsem kdy viděl. Mimochodem, původně byl napsán román přímo o vzpouře (film z r. 1954 s H. Bogartem); teprve z něj vyšla divadelní hra, podle které byl natočen tento film.(9.8.2007)

• carl.oesch

K vyhledání tohodle filmu v předstihu mně přimělo už snad třetí shlédnutí Vzpoury na lodi Caine z roku 1954. Tenhle film pokládám za jeden z nejlepších amerických válečných filmů z padesátých let, kdy mně uchvátil jak námětem a civilností v podání, tak hereckými výkony. Vojenský soud se vzbouřenci jsem zhlédl později a i přes vysoků "rating" tady mně hodně zklamal. Soudní dramata pokládám obecně za atraktivní téma, těch vojenských je plno třeba v seriálu JAG. Tady ale autor zjevně chtěl dotáhnout a překonat něco, co bylo (alepoň podle mně) prakticky dotažené do dokonalosti a to jak ve věcné tak v emocionální rovině. Slabinou tohoto díla je scénář (popř. původní divadelní hra), který nedává hercům možnost vytvořit důvěryhodné postavy. Kapitán Queeg je přehraný až ke karikatuře, dlouhatánský projev obhájce na večírku působí zmatečně a z filmu se zcela vytratil fakt, že teprve během procesu poručík Maryk poznal, jaký je poručík Keith přítel, když se nepřiznal ke skutečnosti, že to byl on, kdo tohoto osobně čestného, ale ne příliš inteligentního muže navedl na představu, že kapitán je duševně chorý. V původním filmu zcela správně večírek nepořádá Keith, ale ostatní důstojníci a Keith přichází nezván. Maryk už s ním nechce mít nic společného, tady to posrádá logiku, Maryk by musle být tak neuvěřitelně prostoduchý, že by pak neměl ani nato, aby byl záložním důstojníkem US Navy....O židovskou tématiku nepřikrášlený a podstatně stručnější projev obhájce na večírku je mnohem emocionálnější a uvěřitelnější, než ono blábolení o matce uvařené do kostky mýdla. Takže celkově zklamání, které je možná o to větší, že člověk ví, jak "to bylo doopravdy", on ten děj na lodi převyprávěný do procesu v tomto filmu působí rovněž mnohem méně přesvědčivě, když jsme nebyli sami svědky toho, co se opravdu stalo. No, a postava neurotiského psychiatra zmatek dokresluje. Takže, dvě hvězdy za prostředí, kameru a za pokus něco podobného udělat. Ale jenom za snahu - mezi námi, řada epizod JAGu je mnohem lepší.....a mám na mysli scény výhradně ze soudní síně.(16.8.2011)