Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rozjařená komedie Billyho Wildera o patáliích zpěváka, který uvízne v malém městě na cestě do Los Angeles. Při návratu z vystoupení v Las Vegas se staví populární zpěvák Dino (excelující Dean Martin, který tak ve filmu ztvárnil jakousi bizarní verzi sama sebe) v městečku Climax, kde chce doplnit nádrž. Pumpař Barney Millsap (Cliff Osmond) rozpozná slavného zpěváka a spatří v něm šanci pro sebe a svého přítele Orville J. Spoonera (Ray Walston, který převzal roli určenou původně pro Petera Sellerse, jemuž ale v natáčení zabránil infarkt). Oba se totiž snaží prorazit se šlágry, které spolu skládají a pějí. Zneškodní Dinovo auto a on je nucen přenocovat u Spoonera. Tady však bydlí pochopitelně i Spoonerova krásná, mladá žena (Kim Novak)... V žánru amerických sexy-komedií šedesátých let patří tato k těm odvážnějším. Obsahuje např. plácání po zadečku ve sprše (i když jen přes záclonu) a také nemanželské milostné poměry, což v době uvedení velmi rozlítilo nejvyšší představitele katolické církve. Vatikánu se snímek sice hrubě nelíbil, ale na současné, mnohem otevřenější poměry je v zásadě příjemnou a jemnou milostnou komedií. Film také nabízí vzácný pohled do osobního života Deana Martina: úvodní sekvence filmu se natáčela při jeho živém vystoupení v jednom kasinu v Las Vegas a italský sporťák, který Dean ve filmu řídí, byl rovněž jeho vlastní. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

zette 

všechny recenze uživatele

Dalsi z rady uzasnych komedii Billyho Wildera s dobrym scenarem a jeste lepsimi dialogy. Vyborne zahrane postavy v cele se Spoonerem (Walston), Dinem (Martin) a pumparem (vidim, ze Osmond zde nema ani profil:-( ). Muzske publikum i dnes urcite zaujme bezkonfliktni a idealni manzelka v podani Felicie Farr a profesionalni spolecnice, kterou ztvarnila Kim Novak. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

V porovnání s jinými Deanovými filmy, které jsem viděla v poslední době, slabota. A nejsem si tak úplně jistá tím, jestli za to mohl dabing nebo to, že Martin v tomhle filmu hlavní roli zdaleka nehrál. Přitom scény s ním jsem si vždy užila nejvíc. Já vím, je to silně subjektivní tvrzení už jen proto, že snad celá CSFD ve svých komentářích vyzdvihuje Raye Waltsona, jenže ten jeho styl a úžasný nadhled je prostě k nezaplacení. Protože kolik se ročně točí filmů, kde by hlavní hvězda hrála sama sebe a pojala svou osobnost jako namyšleného egoistického kreténa? ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Černobílý snímek, ve kterém mají barevnou televizi. Zajímavé, ale někteří režiséři se asi rádi drží osvědčených postupů. I za cenu jistého kvalitativního úpadku. Líbej mne, hlupáčku příliš připomíná předchozí filmy Billyho Wildera. Jedna místnost, několik lidí, problémy s manželstvím – stále tatáž polévka, opět okořeněna konverzačním humorem, ale jenom velice jemně, takže je příliš mdlá. Slaboučká zápletka není moc obratně rozvíjená a rozhodně není dostačující pro dvouhodinový film. Wilder se tentokrát zaměřuje na přehnanou žárlivost, kterou ani fingovaný rozvod nedokáže „vyléčit“. Lascivita hry s objednanou servírkou a spousty dvojsmyslných dialogů z toho vyplývajících zachází trošičku dál, než v jiných filmech té doby, hlavní roli lze pak krom Raye Walstona přisuzovat dekoltu Kim Novakové. Ano, žena je zde opět pouze objektem pánské čumendy, o nějaké rovnoprávnosti tedy nemůže být ani zmínka, závěrečná věta (zároveň název celého filmu) však alespoň část „viny“ přenáší také na muže. I přes všechnu negativní kritiku bych Líbej mne, hlupáčku minimálně kvůli těm vtipným a dobře načasovaným dialogům, jaké nikdo neuměl psát tak dobře jako Billy, nezatracoval. Jsou zde jiné filmy, které si to zaslouží více. Mnohem více. 65% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ak by zápletka nebola taká nepravdepodobná blbosť, tak by sa jednalo o ďalšiu geniálnu Wilderovskú komédiu. 3 jelitá, 2 krásne ženy, 2 zámeny a 1(?) sex. V priebehu deja na nás občas vybafne nečakane vtipná až geniálna narážka, až si hovoríte, že to všetko chcelo lepšiu dejovú kostru. Ale ťažko hodnotiť objektívne z dnešného hľadiska, možno už aj v 60. rokoch sa jednalo o poctu bláznivým komédiám zlatého veku Hollywoodu. Taktiež si tu Wilder robí srandu z hereckých a speváckych namyslených celebrít a aj napriek komediálnemu žánru mi postava Dina nebola vďaka tomu vôbec sympatická. Čo je asi dobre. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

K tomuto filmu se váže lehce skandální historie. Billy Wilder s I. A. L. Diamondem totiž psali scénář pro Petera Sellerse a ten skutečně začal film točit. Jenže se ukázalo, že jeho zvyk improvizovat je neslučitelný s Wilderovou matematickou přípravou. Svedli spolu souboj na ostří ega, který vyvrcholil Peterovým odletem zpět do Londýna, kde si v tisku vylil srdéčko z hollywoodských křivd. Podle zasvěcených ho to stálo Oscara za Dr. Divnolásku. A tato komedie, od začátku avizovaná jako Sellersův nový kousek, proto nebyla tak úspěšná, jak by si zasloužila. Přitom je třeba říct, že Sellersův náhradník, televizní komik Ray Walston, podává bravurní komediální výkon. Hraje paranoidního žárlivce, který se ale nepodobá obyvklému "italskému" vzorci. Tento pán si svou slabost uvědomuje, jako slabost ji vnímá a stydí se za ni. Je to životní outsider, který přišel k milé a krásné manželce, čemuž vnitřně odmítá uvěřit.. Proto ji zas a znovu podezřívá a vzápětí se za to stydí. I bez toho výtečná situační komedie tím dostala ještě jakousi nadstavbu, dějový motiv, který přesahuje zvolený žánr. 90% ()

Galerie (12)

Zajímavosti (8)

  • Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)
  • Roli Orwilla měl původně hrál Peter Sellers. Ten měl ale několik týdnů před začátkem natáčení infarkt, a tak ho musel nahradit Ray Walston. (StarsFan)

Reklama

Reklama