Líbej mne, hlupáčku

Kiss Me, Stupid

Komedie

USA, 1964, 116 min

Ak by zápletka nebola taká nepravdepodobná blbosť, tak by sa jednalo o ďalšiu geniálnu Wilderovskú komédiu. 3 jelitá, 2 krásne ženy, 2 zámeny a 1(?) sex. V priebehu deja na nás občas vybafne nečakane vtipná až geniálna narážka, až si hovoríte, že to všetko chcelo lepšiu dejovú kostru. Ale ťažko hodnotiť objektívne z dnešného hľadiska, možno už aj v 60. rokoch sa jednalo o poctu bláznivým komédiám zlatého veku Hollywoodu. Taktiež si tu Wilder robí srandu z hereckých a speváckych namyslených celebrít a aj napriek komediálnemu žánru mi postava Dina nebola vďaka tomu vôbec sympatická. Čo je asi dobre.(12.3.2014)

Na návratu z vystoupení v Las Vegas se staví populární zpěvák Dino (Dean Martin) v městečku Climax, kde chce dopnit nádrž. Pumpař Barney Millsap (Cliff Osmond) rozpozná slavného zpěváka a spatří v něm šanci pro sebe a svého přítele Orville J. Spoonera (Ray Walston). Oba se totiž snaží prorazit se šlágry, které spolu skládají a pějí. Zneškodní Dinovo auto a on je nucen přenocovat u Spoonera. Tady však bydlí pochopitelně i Spoonerova krásná, mladá žena (Kim Novak)... V žánru amerických sexy-komedií šedesátých let patří tato k těm odvážnějším. Obsahuje např. plácání po zadečku ve sprše (Přes záclonu-pochopitelně!!!)(7.3.2005)

K tomuto filmu se váže lehce skandální historie. Billy Wilder s I. A. L. Diamondem totiž psali scénář pro Petera Sellerse a ten skutečně začal film točit. Jenže se ukázalo, že jeho zvyk improvizovat je neslučitelný s Wilderovou matematickou přípravou. Svedli spolu souboj na ostří ega, který vyvrcholil Peterovým odletem zpět do Londýna, kde si v tisku vylil srdéčko z hollywoodských křivd. Podle zasvěcených ho to stálo Oscara za Dr. Divnolásku. A tato komedie, od začátku avizovaná jako Sellersův nový kousek, proto nebyla tak úspěšná, jak by si zasloužila. Přitom je třeba říct, že Sellersův náhradník, televizní komik Ray Walston, podává bravurní komediální výkon. Hraje paranoidního žárlivce, který se ale nepodobá obyvklému "italskému" vzorci. Tento pán si svou slabost uvědomuje, jako slabost ji vnímá a stydí se za ni. Je to životní outsider, který přišel k milé a krásné manželce, čemuž vnitřně odmítá uvěřit.. Proto ji zas a znovu podezřívá a vzápětí se za to stydí. I bez toho výtečná situační komedie tím dostala ještě jakousi nadstavbu, dějový motiv, který přesahuje zvolený žánr. 90%(3.1.2008)

Zábavná starší komedie, která nezapře typický rukopis svého režiséra Billy Wildera. Příběh žárlivého učitele klavíru a jeho krásné ženy při nečekané návštěvě populárního zpěváka je utkán pečlivě a z vtipného materiálu. I když je o něco málo slabší než Wilderovy nejlepší kousky (Někdo to rád horké, Byt, Nebožtíci přejí lásce), bavil jsem se královsky. Trailer: http://www.sms.cz/film/libej_mne_hlupacku/ukazka(15.10.2009)

Je žárlivost štěkání psa, které láká zloděje, nebo je vše jinak? Počkej si, hlupáčku.. Rozverná, na svou dobu rozhodně ne prudérní komedie s u Wildera tradičně vybroušenými dialogy, R.Walstonem důstojně nahrazujícím Sellerse, magnetickým dekoltem K.Novak a „Dino“ Martinem v mírně autobiografické roli egoistického frajírka s neposednou náplní trenýrek. Oceňuji pro žánr netradiční realismus, že právě jeho postava nakonec nejsnadněji dosáhla toho, po čem prahla (plus song Sophia jako bonus). Jedna hvězda navíc pro Andrého Previna a jeho hudební motiv kdykoliv Orville „Jeliman“ Spooner propadl démonu žárlivosti. Úplná Chobotnice s Corrado Cattanim..(1.1.2014)

• - Role Zeldy byla psaná pro Marilyn Monroe. (StarsFan)

• - Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)

• - Roli Orwilla měl původně hrál Peter Sellers. Ten měl ale několik týdnů před začátkem natáčení infarkt, a tak ho musel nahradit Ray Walston. (StarsFan)