Odpolední láska

• USA Love in the Afternoon (více)

Gary Cooper se v této dnes již klasické romantické komedii typově vrací ke své roli lehkomyslného svůdníka z filmu Bluebeard's Eighth Wife (1938), i když tentokrát jako stárnoucí playboy Frank Flannagan. Na scénáři k oběma snímkům se podílel slavný Billy Wilder, který Odpolední lásku i režíroval. Audrey Hepburn zde ztvárnila Ariane, dceru pařížského soukromého detektiva Clauda Chavasseho (Maurice Chevalier). Ten sleduje Flannaganovy milostné pletky a výsledek sděluje podváděnému manželovi (John McGiver), jenž se rozhodne záletníka zabít. To ale zaslechne Ariane, která okamžitě spěchá Franka zachránit. Dokáže jej udržet v bezpečné vzdálenosti od McGivera tím, že se sebe dělá světačku; to Frank sice rychle prokoukne, ale Ariane jej stejně velmi fascinuje a poté, co dívka zmizí, rozhodne se ji hledat... Když se pak jednou setká s Chavassem, vypráví mu o krásné neznámé a netuší, že jde o detektivovu dceru - a ten mu rovněž v nevědomosti nabídne, že mu ji najde. Když pak ale zjistí, že by tak podporoval vztah své dcery s o mnoho let starším casanovou, začne ji od něj zrazovat. Ariane však na jeho naléhání nedá, což otvírá cestu k velkému romantickému finále. Film osvěžuje jemný humor jako je například výborný opakující se gag s kvartetem cikánských houslistů, kteří záletníka Coopera sledují úplně všude, včetně koupele v páře. Tato plynulá, inteligentní a mistrně natočená romantická komedie získala kromě řady nominací také několik cen; jako adaptaci románu Ariane Clauda Aneta ji napsali společně Wilder a I.A.L. Diamond. (oficiální text distributora)

Krissty

Audrey Hepburn opět okouzlující a její protějšek sice trochu starší, ale kupodivu mi to nijak nevadilo. Příběh je neotřelý a zajímavý, slečna Ariane je úžasně mazaná a sympatická. Její plán byl vážně geniální! :) Romantika a komedie dokonale vyvážené, hudba příjemná a ten závěr, ten byl fantastický! Už jsem myslela, že vím, jak to dopadne, a ono ne :) Skvělé! ()

ivishka

"He who loves and runs away live to love another day." Překrásná a okouzlující herečka Audrey Hepburn a charismatický Gary Cooper. Neočekávaný konec a velmi slibná zápletka s mladou studentkou konzervatoře, která se snažila povýšit na úroveň pana Flannagana. Neexistuje zatím vůbec žádný film, který by v podání Audrey u mě měl nižší hodnocení než 100%. Ne jen proto, že jsem silně zaskočena jejím perfektně osobitým herectvím, ale také proto, že měla velké štěstí na nabídky a aby taky ne, když byla tak půvabná. Díky hercům a Billymu Wilderovi s I.A.L. Diamond za skvělý filmový zážitek. ()

Pierre

To by  nebyly vánoční prázdniny, abych si nepustil film s Audrey. Vidíte, už Prázdniny v Římě jsem viděl poprvé   na Štědrý den 2018, Snídaně u Tiffanyho s bytovými  párty  a snovým Moon river   jsem drtil na Vánoce 2019 (minutu ticha za ty časy).....a drtím Audrey  i sny o bytových večírcích o svátkách furt. Není to krásná, není to vánoční zpráva? Já myslím, že ano.   My Fair Lady jsem tedy na ČT na Boží hod nestíhal (ani Deštivý den v New Yorku), a reprízu jsem předevčírem zaspal, protože jsem spal (:D). a pak  večer si nic s Audrey zase nepouštěl, protože byl Panter (:D). Ale teď to v rámci predsilvestrovskeho filmového maratonu konečně vyšlo! Dobová atmosféra je krásná, Audrey opět naprosto kouzelná..A já načnul a zunkal vynikající darovaný likér,  takže na konec mě film naprosto chytnul, i když mě vůbec nechytnul starý a nevýrazný Gary Cooper. Skoro bych si ho nevšiml.  Až pak když jsem si přetáčel některé scény jsem postřehl, že i on sem tam uhodí  nějákou pěknou hlášku. Kdyby se pokusila příjít ve čtyři, taky bych se pokusil nebýt ztracená existence.   Pravda, těžko se mi všimalo někoho než Audrey, která myslím v tomto dosahuje vrcholu svého éterična. Třeba ty pohyby po návratu domu u dvéří jsou úchvatné. Ale  i tak jsem se dokázal trochu identifikovat s chudákem Michelem, kterému se natírá sako, zato Tristana a Isoldu dokáže docenit daleko lépe než já (kéž bych byl alespoň Michel.)    Coopera předčil  i Bogart z loni viděné  příbuzné Sabriny, ale oba tyto filmy jsou především esencí Wilderova talentu vytvořit příjemnou dobovou atmosféru a kouzla Audrey. Z Odpolední láskou jsem zažil opravdu nezapomenutelně krásné předsilvestrovské odpoledne,  takže je jenom škoda, že hlavní dvojka není jen  o trochu přirozenější. To pak z toho mohla z toho být  teprve krásná Wilderovská popelka a další pětihvězda.  Ale i tak jsem z toho sentimentální.  A ať nežeru, mě neznámý Maurice Chevalier coby úsměvavý tatínek detektiv byl taky super. ()

blackrain

Na mě to bylo poněkud zdlouhavé. Ale kdo říká, že láska si vybírá nejjednodušší cestu? Takže se to všechno dokonale poskládalo ve šťastný konec. Audrey Hepburn byla jako vždy velmi roztomilá. Gary Cooper byl šarmantní. Zřejmě bych měla problém mu taky odolat a snadno bych se do něho zamilovala, kdybych byla na místě Ariane. ()

swed

Ač se to zdá neuvěřitelné, i Billy Wilder sem tam zaváhal a vkročil do vod průměru. Přitom úvodní a závěrečné minuty nejsou vůbec špatné, ale co se děje mezi tím, je pouze násilně budovaná love story, která nemá s romantikou téměř nic společného (nepočítám-li tu uměle vytvářenou). Stačí si položit prostou otázku: Komu může záležet na vztahu mezi přestárlým a nesympatický playboyem (bez rozmyslu obsazený Cooper) a tuze naivní studentkou (standartně roztomilá Audrey)? Odpověď je prostá: Nikomu. Proto nefunguje základní linie filmu, motivace postav se musely vzpírat už na papíře (hlavně láska Hepburnové je naprosto nepochopitelná), což má za následek nulovou chemii mezi oběma protagonisty. Wilderova režie není zlá, ale i on překvapivě nezvládá práci s rytmem a prostřední část zbytečně natahuje. Velkým plusem je postava hrdinčina otce, která přináší do děje oživení. K dobru lze přičíst i pár vtipů, jejichž počet je tentokrát nižší, než jsme u mistra zvyklí, ale určitě stojí za to (u cikánské pitky jsem neměl daleko k výbuchu smíchu). Nezbývá mi nic jiného, než si postesknout nad smůlou, která Audrey v její kariéře provázela. V mnoha svých filmech by si jistě zasloužila propracovanější scénáře a jejímu šarmu odpovídající mužské protějšky. Pokud mermomocí toužíte vidět spolupráci Wilder - Hepburnová, zkuste raději "Sabrinu", tam je sice láska také slepá, ale není hloupá. 6/10 ()

01Zuzana10

Rozkošné, elegantné, milo old-fashion komediálne. Čo som si všimla: Audrey má nádherné nádherné mandlovo tvarované oči a ladnú siluetu. Počas celého filmu prevládali zábery na postavy v celku, polocelku, polodetaile ale do tváre sme hercom mohli vidieť až v závere. Čomu som v podstate rada, inak by mi vekový rozdiel vadil asi väčšmi. Vhodná hudba. Opakovanie nevadilo. Dojem starého filmu pripomínali aj scény čiastočne zastavené, obraz posúvajúci sa k pohybujúcemu sa objektu. Dobrú náladu a úsmev šírili aj slovné hračky a ich konverzačnosť. Ukončenie trošku zúfalým záverom nehodnotím ako veľmi šťastné. Ale inak je film čarovný. Avšak iba pre ľudí, kt. oceňujú kúzlo atmosféry a rokov minulých, ktoré sú tu krásne zosobnené. ()

Lucjen

Hviezdička za Audrey a za úvod. Príjemný film na večer, s príjemným Cooperom, no tak či tak ma mrzí, že nahradil Caryho Granta.. ()

Wiliem

Velmi vtipná a originální romantická komedie s neuvěřitelné sympatickou ústřední dvojicí G.Cooper, A.Hepburn s výtečným scénářem. Spousty humorných situací a především i skutečně uvěřitelné kouzlo mezi oběma, hlavně v druhé části filmu kdy se Audrey zpovídá kolik že měla už lásek. Sledovat jedině v originále doporučuji, je to veliký rozdíl. 90%. ()

Foma

Pro mě je to z Wilderových filmů ten, o kterým bych nejvíc řekˇ, že má Lubitsch´s touch. Tak milý, nežný, zanechá tak příjemnej pocit. A všichni tři - Audrey, Gary i Maurice - jsou fantastický. ()

Sareen

Teplé letní večery v Paříži? Ba dokonce noci? Nikoliv, pouhé odpoledne stačí. Pro napravení nenapravitelného, kavalíra s duší notorického sukničkáře. Objevena láska ve svém nejjemnějším převleku. Humorné, dojemné a bravurně konverzační. ()

Martin741

S reziserskou tvorbou Billy Wildera som sa uz stihol zoznamit /Sunset Boulevard, Double Idemnity, Ace In The Hole/ a toto je treti film od tohto rezisera. Scenar je vyborny, k tomu moja oblubena Audrey Hepburn /Prazdniny v Rime, The Secret people/. Ani Gary Cooper /High Noon, The Plainsman/ nebol vyslovene spatny : celkovo je to pohodovy oddychovy filmecek pre zamilovane pary : 100 % ()

bogomira

Audrey s culíkama je prostě k sežrání, ale moc jsem se u týhle komedie nezasmál. No vlastně ani jednou. Tak by to asi nemělo bejt. ()

Joges

Od Odpolední lásky jsem téměř nic neočekával. Mé pochybnosti k černobílému filmu z roku 1957 však rozprášila vlna brilantního humoru, inteligentně vystavěných dialogů i hudbou podbarvené romantiky. Jistě, najdou se zde chyby, tojice hlavních představitelů filmu je však natolik výborná, že jsem nedostatky zkrátka přehlížel. A režisér Billy Wilder si mě získal pro další jeho filmy. ()

tomtomtoma

Příjemně vtipná a lehounká romantická komedie, která bublá svižným dialogovým soubojem a konejší věčným šarmem magické Paříže. Přes rozkošné etapy a postupné stavy vztahu mezi bohatým starým proutníkem Frankem Flannaganem (zajímavý Gary Cooper) a mladičkou studentkou Arianou Chavasse (šarmantní Audrey Hepburn), se rozkošatí vzájemná láska a cit té nejvyšší kategorie. Taková, která je snem snad všech žen, i některých mužů. Láska, která se rozběhne jen ve dvojici vyvolených. Láska, která muže vylepší po charakterové stránce a donutí ho radikálně změnit život k lepšímu, čestnějšímu a spořádanějšímu z pohledu většinové společnosti. Láska, která vyjme ženu z obyčejnosti a dá jí možnost luxusu vyvolené vrstvy, kde je na lásku času více, než dostatek. Ale příjemně a svižně to spěje ke svému očekávánému konci, s rozkošnou hravostí, soubojově vytříbenými rozhovory, nadýchaným vtipem a vzletnou oslavou věčného vzájemného dobývání muže a ženy. Z dalších rolí: Arianin otec Claude Chavasse (dobrý Maurice Chevalier), soukromý pařížský detektiv zaměřující se na milostné avantýry, podváděný manžel označený jako Monsieur X (dobrý John McGiver), jeho nevěrná manželka (půvabná Lise Bourdin), student Michel (Van Doude), nevhodně zamilovaný do Ariany, či hravá švédská dvojčata (Leila Croft a Valerie Croft). Žena je schopna úctyhodné lstivosti. Někdy jen proto, aby zachránila samu sebe před přicházející pohromou. Kterou ale chce také zasáhnout a pokořit svého protivníka. Příjemná zábava. ()

danecek24

15. Zlatý Glóbus za rok 1957 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Audrey Hepburn, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Maurice Chevalier ()

Wormboy

Najvacsim nedostatkom tohto filmu je v mojich ociach Gary Cooper, ktoreho velmi nemusim, ale najma mimoriadne rozvlacny uvod, ktory sice mal svetle chvilky, avsak oproti inym Wilderovym filmom ma skor ubijal ako zaujal. Po preklopeni 80tej minuty som vsak dostal klasicky vybornu Wilderovsku romanticku komediu tak, ako som od Wildera zvyknuty. 3,5/5* ()

zette

Nejen, ze Wilder filmy reziroval, psal ale take scenare a vymyslel dialogy. A ty jsou v jeho filmech naprosto genialni. Billy Wilder musel mit neskutecny smysl pro humor. Tato lehka komedie s romantickym nadechem odehravajici se v Parizi, ma sve kouzlo. A nejen kvuli hvezdne herecke dvojici Cooper - Hepburn. Film dokaze rozesmat ( sceny s cikany, psem, telefonni hovor s policistou, zarlivy manzel ) i dojat ( naivnosti a zamilovanosti hlavni hrdinky ). O kus zabavnejsi nez Prazdniny v Rime a i kdyz tohle neni zdaleka nejlepsi film od Wildera, s prehledem dostava plny pocet, protoze specialne pro tohoto rezisera by mela byt sestihvezdickova stupnice. ()

Charms

Možná až moc velká slaďárna, ale Audrey je láska na celý život, ach. Čardáš, cikáni, nejkrásnější možné kostýmy a role Arianina milujícího a tak úžasného tatínka...Merci, Mr. Flannagan. Bon Voyage. ()

farmnf

Už úvodní dlouhá a nudná pasáž, kde se vyjmenovává, kdo všechno se v Paříži miluje mě varovala, že se bude jednat o stupidní romantickou sračku z 50-átých let. Wilder zapomněl z politicko-sociálních důvodů na buzeranty z Rue d'Cartes . Tušení nezklamalo. Smysl této romantické komedie je pouze v tom, že objíždí-li ameriický milionář evropské metropole za účelem soulože, dívky počestné i kurvy ho milují a milovat nepřestanou. A k tomu hrajou cikáni, pro které bylo posláno letadlo až ze Stockholmu, kvůli sexu se dvojčaty. Není čestnější se dívat na porno? Rozhodně to má v sobě více upřímnosti. ()