Dětská hodinka

• USA The Children's Hour (více)

Stačí nevinná dětská lež a váš život je v troskách... Karen a Martha jsou blízké přítelkyně z dětství a zároveň úspěšné ředitelky dívčí internátní školy. Na tamější školní kolektiv má však velmi negativní vliv rozmazlené děvče jménem Mary. Když je vztahovačná dívka přistižena při lži a následně potrestána, v touze po odplatě pomluví ředitelky školy z tajného milostného vztahu. Křivé nařčení způsobí velký společenský skandál a pobouření rodiče kvapně odebírají ze školy své děti. Kvůli falešnému obvinění se tak oběma ženám rychle rozpadá nejen dlouholetý sen o vlastní dívčí škole, ale i jejich komplikovaný osobní život. Silná a zdrcující zápletka snímku znázorňuje, jak snadno se z křivého nařčení může stát noční můra. Jedná se o adaptaci stejnojmenné hry dramatičky Lillian Hellmanové, částečně založené na skutečných událostech v jedné skotské škole. Pro zajímavost lze zmínit, že režisér William Wyler natočil remake vlastního snímku Vražedná lež z roku 1936. V hlavních rolích se zaskvěly hvězdné herečky Audrey Hepburnová a Shirley MacLaineová. (Česká televize)

dogma97

Nedokážu bodově ocenit, jak odvážné toto téma nohlo být před 60 lety (a pochybuju, že vůbec bylo). Filmařsky nic objevného - konvenčně natočené divadlo (4 exteriérové záběry). Výborná hlavní dětská herečka a práce s ní. ()

Kibernet

James Garner jako dobrá (a jediná) protiváha převažujících ženských rolí. Přesvědčivá psychologická studie, škoda technické kvality kopie použité pro vysílání na MGM. ()

huzgi

Dokonale zneklidňující a zraňující film. Wyler se už v 61. dokonale zhostil citlivého tématu vztahu mezi ženami, vede ho citlivě a přitom mrazivě, je ohromující, jak se mu podařilo dotknout skutečné atmosféry doby, kterou dnes považujeme za tolik liberální. A obě herečky v hlavních rolích více než excelují!!! ()

kubilov

Dětská hodinka je bez debat velmi zajímavý film. V první řadě je to film režisérského génia Williama Wylera, který si ho natočil zřejmě jako oddych po nesmírně náročném, nesmírně velkolepém a nesmírně kvalitním Ben Hurovi, přesto má nesporné kvality, zvláště pak v psychologické rovině. Za začátku se dlouhou dobu nic neděje, aby pak jeden nenápadný podnět rozpoutal pro dvě mladé učitelky hotové peklo. Postavy nám film servíruje taky velmi pěkné. Krásná Audrey a ucházející Shirley se k sobě až nápadně hodí, proto docela chápu jejich výběr. Dále tu máme malou svini, která vše začla, starou snobskou svini, která v tom pokračovala a v neposlední řadě i malou ufňukanou kleptomanku. Inu ansámbl pro psychologicky těžký jak má být. Zfilmováno pěkně, černobílá tomu svědčí. ()

benedict

Snad 5* je moc,protože mi ve filmu chyběl děsivý soudní proces ve stylu ,,Kdo seje vítr..." . Bylo by zajímavé sledovat,co dovede způsobit dětská zlomyslnost,ale přesto se mi film náramně líbil. ()

Bau.Baushka

Přišlo mi, že velký potenciál filmu byl silně promrhán. Scénář mi přijde jako velmi nadějný, jen zpracování mi jaksi nesedí. Ani výkon Audrey zde nestojí za přílišnou chválu. To Shirley toho ze sebe předvedla přece jen víc. Pro mě nejslabší film s Hepburn, který jsem zatím viděla. ()

STORM70

Skvělé drámo se dvěma krásnýma hollywoodskýma bábama, které se prý "hříšně sexuálně znaly" a neskutečně nechutné děcko Mary, které se ve starých amerických filmech jen tak nevidí ... 9/10 ()

pollstro

Ostře inscenovaný film, který se postupně proměňuje ve vzrušující a komplexní konfrontaci se sociálními předsudky, jejichž významem Wyler dává jasně a zřetelně najevo, jak zničující a devastující účinky mohou mít. Bezcitná a zlověstná dívka, která svojí ukřivděností a pomstychtivostí šíří lež o lesbickém vztahu bezbranných a nevinných učitelek soukromé dívčí školy, které se dokážou těžko ubránit a vyhnout následné zášti okolního světa. Po celo svoji dobu v každém záběru a rozestavení jednotlivých postav detailní a promyšlené, ve snaze co nejefektivněji převézt na diváka právě aktuálně probíhající vnitřní emoce každé z postav. Audrey Hepburn a Shirley MacLaine předvádí společně skvělý výkon. ()

Nemo7

Vynikající a trošku neprávem opomíjený film. Naproto úžasný, pochopitelně kromě Audrey, je i dětský herecký výkon Karen Bakin. Odpornějšího spratka v dějinách filmu budete těžko hledat. Divím se, že nedostala za takový výkon Oskara. Kam se hrabe Macaulay Culkin. ()

panki9922

To si človek v jeden obyčajný karanténny deň náhodne pustí ČT2, kde dávajú čierno-biely, starý film ktorý mu absolútne nič nehovorí a vykľuje sa z toho takýto skvelý zážitok. Ľahko nadhodnotím, pretože ma film pohltil. V závere silný a s presahom. Neidem riešiť občas chaotický strih, to bolo možno na tú dobu prijateľné. V čom je film silný, sú herecké výkony, scenár a prenesenie emócií na diváka. Kdesi som raz čítal, že najdesivejšie, čo vám môže film ponúknuť, je zlo stelesnené v detskom predstaviteľovi. Tak Karen Balkin si budem navždy pamätať ako čisté detské zlo. Neviem či si dám niekedy opätovné zhliadnutie, pretože sa film zarýva pod kožu a je nepríjemný. Ale jeho posolstvo - že pošpiniť niekoho česť lživými slovami, môže mať fatálne následky - je vždy dobre si pripomenúť. A to som si myslel, že bol Jagten (Hon) svojou témou originálny. ()

buchannon

Místy zde byly celkem naivní dialogy. Nebýt toho, šel bych s hodnocením možná výše a to nejen kvůli mé oblíbenkyni Audrey. Wyler je označován za pilíř amerického filmu a jako jeden z nejlepších režisérů. U několika jeho snímků, které jsem zhlédl, se dá s tímto názorem souhlasit. Ano byl to Pan režisér, ale přece jen mě většinou zajímá spíše novější kinematografie. ()

stado

Dost vážný a smutný film, který skončil bohužel přesně tak jak jsem předpokládal. Dětská lež, která ničí životy. Vše je hned hotové. Odlišnosti se netrpí. S oblíbených učitelek jsou okamžitě vyvrhelové společnosti. Opravdu se mi špatně usínalo. Dobré herecké výkony obou hlavních představitelek… ()

Damnsinead

Výborné,i když trochu předvídatelné drama.Na začátek 60. let dost odvážný námět,takže je natočené velmi opatrně.Herecké výkony jsou skvělé a Mary byla taková mrcha,že ji máte chuť zabít.Navíc se nedá říct,že by film časem "zastaral". Téma předsudků je pořád aktuální,za 51 let od vzniku filmu se toho moc nezměnilo. ()

gizi

První asi polovina totální slabota a nuda, poté začíná být více zajímavé a dramatické, celkově ale na dnešní dobu téma spíš směšné. Ovšem jedno platí stále - pokud se v něčem vymykáme, rozhodně si to šeredně odskáčeme, pokud pokrytecká společnost to odsoudí. 65%. ()

ABC1

Výborný scénář, skvělé herecké výkony (až máte chuť toho parchanta vlastníma rukama uškrtit, případně mu vyrvat mozek z hlavy) a strhující finále, které jsem fakt nečekala. ()