(TV seriál)
  • Japonsko 86―エイティシックス―

Epizody(23)

Republika San Magnolia je stát oficiálně sestávající z 85 provincií, který je dlouhou dobu ve válce s říší Giadian. Obě strany dle veřejných zpráv bojují pouze za pomoci plně automatizovaných dronů, a tak jde o válku bez obětí na životech. Tedy alespoň tak to tvrdí vláda. Skutečnost je však taková, že žádná válka bez krve a smrti neexistuje. Za chráněnými hranicemi 85 provincií se nachází pro civilisty neznámý sektor 86, kde žijí lidé bez jakýchkoli práv a svobod, kteří pokud chtějí dokázat, že mají nárok na normální život, musí pilotovat ozbrojené drony ve válce – ty samé drony, které oficiálně žádné piloty nemají.
Na této straně hranice se nachází elitní jednotka Spearhead, kterou vede mladík Shin, zatímco v srdci samotné republiky daleko od nebezpečí sedí za monitorem Lena, která dává těmto dronům rozkazy. Spearhead si udělali mezi ostatními velké renomé a zároveň přivedli již několik takových „velitelů mimo bojiště“ do blázince nebo i k sebevraždě. Nyní dostává Lena na starost právě tuhle speciální jednotku a je jasné, že to bude jeden z nejtěžších úkolů v jejím životě, obzvlášť když se mezi ní a Shinem začne vytvářet jisté pouto. Tak začíná smutný a dramatický příběh dvou mladých lidí v této šílené válce. (Jeoffrey)

Trailer 2

biasim1

86 pro mě bylo velké překvapení. Ne proto, že by se jednalo o něco extrémně skvělého, ale v momentální sezóně, která mně osobně přijde vážně, ale vážně slabá, i ta "jen" dobrá série může udělat radost. Série nám představí celkem dost zajímavý svět, který je až nepříjemně podobný jednomu "výtvoru" z minulosti. Samotné fungování světa je nám vysvětleno docela dost a i když se dost často vysvětluje levným dialogem, nevadilo mi to natolik, abych to nedokázal přehlédnout. Postavy, které v příběhu vystupují jsou většinou dosti zajímavé a mimo Leny mě dost zajímala i samotná jednotka Spearhead. Interakce hlavní hrdinky s touto skupinkou vyvrženců byla vytvořená dost obstojně a ani ty prostřední epizody, které se odehrávaly hlavně za pomoci dialogů ve sluchátku mi nijak nevadily. Pokud bych se ale měl dostat k nějakému záporu, bude to již od Jeoffreyho zmíněná délka série. Všechno by totiž mohlo končit už někdy v devátém díle a ten zbytek byl prostě tak nějak navíc. 86 sice není nic světoborného, ale i tak mi dokázalo sezónu aspoň trošku zpříjemnit. 7/10. Více zde. ()

Echelon1

Než som sa odhodlal sledovať 86, prevládala skepsa. Našťastie je seriál pojatý inak, než som sa obával, takže som bol milo prekvapený. Čo však prekonalo moje očakávania je na sci-fi anime celkom funkčné zakomponovanie žánru vojnový. Vzťahy, zmýšľanie a fatalizmus posádok Juggernavtov mi pripomínali mnohé autentické vyjadrenia „zážitkov“ skutočných vojakov. Dizajn techniky (hlavne Légie) prekvapivo zaujímavý, navyše výrazne napomáha k netradičnej akcii. Podotknem ešte peknú animáciu a soundtrack na vysokej úrovni, doplnený o príjemné piesne (hlavne Hands up to the Sky). 86 je vo výsledku komornejšie (čo ma trochu sklamalo), než ponúkali naznačené námety a smerovanie, a hlavne koniec poslednej epizódy je vzhľadom na prichádzajúcu 2. sériu metúci. Tiež to mohlo mať o pár dielov viac, pretože tempo deja je prirýchle. Trpí tým jeho hlbšie rozvinutie, aj rozvinutie vzťahov a emócií. Možno by neuškodil Director’s cut. Chcel som ísť na 5*, lebo som čakal od poslednej epizódy „prípravu na veci nadchádzajúce“, ale tú komornosť to nakoniec neprekročilo a nie som si istý, kam má 2. séria smerovať. ()

SonGokussj

Kupodivu dokoukáno. I když ke konci mi to dalo už zabrat... Ze začátku vcelku zajímavé, 2 lidské frakce, vztahy mezi nimi, technologie, co se tam vůbec děje, atd... Pak to ale začalo být monotónní z hlediska "holka pořád brečí, Undertaker a spol ztrácejí člověka za člověkem. Vyústilo to ve 3 poslední episody, které skončily tak nějak nemastně neslaně. Doporučuji? Ani ne... Existuje spousty a spousty zatraceně zajímavějších sérií. Pokud tuto vynecháte, o nic nepřijdete. Underwhelming 35 % ()

Scalpelexis

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

[Shlédnuta 1. epizoda, first impressions] Už mi kvalitativně dlouho chybělo non-SAO dílo od produkčně schopného A-1 studia, které bych si rád přidal do svého týdenního diáře. Adaptace 86 nezaujala pouze mě, ale nejspíš i právě studio, které už nečekaně brzo ohlásilo jistotu 2. série. Sledování bipolárních koutů světa, kde jeden se doslova topí v pokroku, míru a též až v téměř nacisticky vyznávané rasové čistotě versus pro obyčejné lidi falešně vyobrazené špinavé bojiště 86. bloku, kde lidé svádějí bitvy na život a na smrt, aby si vydobyli vysněný život mezi smetánkou, je slušně vyobrazené a představené. Děj se nebojí odstřihnout postavu od nitky života, vymaluje Vám krutost války a místního prostředí ve všemi drsnými realitami. Množství mravenců na scéně vypadá početně tak akorát, a i když mi představení leadera psanců připadá ohrané, hraní na badass notu se mnou zrovna nehlo a plně předvídám Romeo a Julie chomout, nebráním se. Choulostivých témat na rozebrání je mnoho, animačně je to pohledné, Leniny nohy jsou zatraceně sexy a vůbec, kde jinde se v anime setkáte s Václavem? Zatím je to goooood. ()

Jeoffrey

86 má super začátek, kdy je nám představeno zajímavé prostředí s dobrým sociálním konfliktem. Je tu hned v prvním díle i hodně pěkný souboj mezi mechanickými pavoučími tanky, který možná zaujme i někoho, kdo o seriál s mechy nemá zrovna zájem, alespoň u mě se tak stalo. Přináší ale také několik otázek, nad kterými si lámete hlavu, jako třeba proč se 86 prostě neseberou a na nějaký boj se prostě nevykašlou, proč Undertaker dělá to co dělá... Naštěstí na tyto otázky dostáváme v průběhu seriálu docela přijatelné odpovědi. Po povedeném úvodu přichází pozvolnější prostřední část, která se zaměřuje na rozvoj vztahů a sociální rozdíly, vysvětluje to, co nás zajímá a bez lítosti pracuje se svěřenými postavami. Dynamický vrchol přichází kolem 8-9 dílu s tím, že kdyby to skončilo tady, tak si asi nikdo nestěžuje a ano, musím také potvrdit, že i já o významu posledních dvou dílu mám jisté pochybnosti, stejně jako si říkám, o čem chtějí přesně dělat druhou sérii, protože takhle je to vlastně docela uzavřené. Byla to zajímavá podívaná s nevyrovnaným tempem, která si v mnoha ohledech nebrala servítky a pár slušnými charaktery, které mě zaujali, ale neviděl jsem z nich tolik, abych si někoho dokázal doopravdy oblíbit a tak třeba trpět či si okusovat nervozitou nehty nad jeho osudem. 6,9/10 ()