Reklama

Reklama

Jindřich Plachta

Jindřich Plachta

nar. 01.07.1899
Plzeň, Čechy, Rakousko-Uhersko

zem. 06.11.1951 (52 let)
Praha, Československo

Biografie

Jindřich Plachta, vl. jménem Jindřich Šolle, se narodil 1. července 1899 v Plzni. Umělecké jméno Plachta herec začal užívat až později podle přezdívky, kterou mu kdysi dali ve škole, když nosil pelerínu, jež na jeho hubeném těle vlála jako plachta. Když se Jindřich Šolle ženil, byl ještě úředníkem na Poštovním šekovém úřadě a jen tajně vystupoval na různých malých scénách se svými vlastními čísly. Traduje se historka, že jednou přišel jeho šéf do práce a řekl mu: „Tak jsem vám byl včera v kabaretu a tam vám byl chlap, ten vám byl tak strašně podobnej!"

S Marií se Plachta seznámil v úřadě, kde se také odbývala jejich první letmá setkání. V roce1924 se jim narodil syn Zdeněk, o tři roky později dcera Alena. Přišla na svět ještě ve státním domě ve Vodárenské ulici v Podolí, v bytě, který byl rodičům jako úředníkům poskytnut. Brzy nato se však Plachta začal plně věnovat herectví a od rodiny odešel. Děti s maminkou se přestěhovaly jen o kousek dál, do Levé ulice. Také málokdo z jejich okolí si je spojoval s hercem Plachtou, neboť se jmenovali Šolleovi.

„Rozhodně nebyl zlý, neodešel ani kvůli jiné ženě, pravý důvod toho rozhodnutí neznám. Vždycky nás finančně podporoval a zajímal se o nás. Ještě donedávna jsme měli piano, které nám kupoval spolu s Jaroslavem Ježkem, jenž mu ho pomohl vybírat. Myslím si, že prostě potřeboval žít bez závazků a těch dennodenních povinností a věnovat se jenom kumštu. Pamatuju si, že někde v žertu o nás dětech říkal ,Já jsem je měl zasvobodna'," vzpomínala hercova dcera Alena.

Jindřich Plachta byl zároveň zcela nepraktický a nedokázal žít sám a starat se o běžný chod domácnosti. Po rozvodu se ho zřejmě ujaly jeho sestry Vilma a Helena, časem se pak podruhé oženil. I když děti opustil, ony mu to odpustily. Jeho syn Zdeněk si s ním dokonce zahrál ve filmu U PĚTI VEVEREK (1944),ale herectví se věnovat nechtěl. Stal se uznávaným historikem a archivářem. Víc by k herectví tíhla Alena, té to ale tatínek rozmluvil, a tak vystudovala ČVUT. Jeden čas také pracovala v Městské knihovně, kde se spřátelila s herečkou Evou Gerovou, která měla jejího tatínka moc ráda.

O Plachtovi se říkalo, že se od počátku na jevišti i před kamerou potýkal s velkou trémou a nedostatkem sebedůvěry. Přitom byl rozený komik, k čemuž ho předurčovalo už jeho dlouhé, vyzáblé tělo (měřil 198 cm), velký nos a svérázný obličej, jakož i charakteristická dikce. Možná i proto, že si tak nevěřil, za svou kariéru vystřídal řadu divadel a do některých se opakovaně vracel - třeba do Rokoka nebo Divadla Vlasty Buriana. Tam měl problém, že se diváci často smáli víc jemu než hlavní hvězdě, a to Burian špatně snášel. V sezóně 1948-1949 byl členem činohry Národního divadla. Tam ho chtěl již ve 30.letech angažovat K. H. Hilar, ale Plachta odmítl. Na naší první scéně ani později dlouho nevydržel a přešel do Divadla na Vinohradech.

A proč zemřel tak brzy? Byl nemocný od mládí, trpěl na žaludeční vředy. Kolegyně Hana Vítová, že je měl tři a dal jim jména. Jeden byl Andělka, druhý Leónek a jméno třetího si herečka nepamatovala. Za války, když Plachta odmítal natočit jakýsi pronacistický skeč, nechal si vředy raději vyoperovat. Možná je měl z nezdravé stravy, možná se na jejich vzniku podílela i jeho úzkost z nejistoty. Každopádně ve filmu natočil řadu nezapomenutelných rolí, které mu zajistily za jeho života velkou popularitu. Často vytvářel profesory - PŘED MATURITOU (1932) nebo CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939), anebo dobráky, jako byl krejčí Habásko v MUŽÍCH V OFFSIDU (1931) nebo obětavý sluha Chytráček ve filmu PÁN A SLUHA (1938) nebo ve TŘECH MUŽÍCH VE SNĚHU (1936). V roce 1933 se jako první film v nově postavených ateliérech na Barrandově točila VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI (1933), kde spisovatel Emil Vachek přivedl na plátno prvního ryze českého detektiva Klubíčka. Jindřich Plachta si ho zahrál s velkou chutí.

I dnes se na jeho postavy rádi díváme, protože je hrál velmi civilně a vkládal do nich opravdovou člověčinu. Po válce jako přesvědčený komunista zorganizoval Divadlo pod plachtou a objížděl s kolegy Zdeňkem Řehořem, pro nějž byl velkým vzorem, Františkem Kováříkem, Lídou Plachou, Evou Šmeralovou, Jiřím Holým i mladinkým Vladimírem Menšíkem české vesnice a města s angažovaným repertoárem. Odehráli sedmdesát představení, a pak museli skončit kvůli Plachtově horšícímu se zdraví.

„Když už ležel v nemocnici a byl na tom hodně špatně, starala se o něj jako vrchní zdravotní sestra jeho vlastní sestra Helena. Nechtěla, abych ho v tom stavu viděla, ale tátova druhá žena Andulka se přimluvila, a tak jsem si s ním ještě stiskla ruku. V tom stisku byl obsažený celý náš život a já ho dodnes cítím," končí vzpomínání Plachtova dcera.

Řada vlastních zážitků inspirovala Plachtu k napsání dětské knihy Pučálkovic Amina, v níž chce rodina poštovního úředníka vychovat štěně, ale nedopatřením se z něj nakonec stane žirafa, kterou pak pan Pučálka vodí na procházky. 70 let od vzniku se kniha dočkala kreslené večerníčkovské podoby. Plachta také celý život psal fejetony a drobné humoristické prózy ; některé vyšly až posmrtně jako Na slovíčko s Jindřichem Plachtou a O lidech nešikovných. Zemřel dne 6. listopadu 1951 v Praze.

Cucina_Rc

Herec

Filmy
1950

Karhanova parta

 

Zvony z rákosu

1949

Pan Novák

1948

Červená ještěrka

1947

Dravci

 

Nevíte o bytě?

1946

Hrdinové mlčí

 

Pancho se žení

 

Právě začínáme

Reklama

Reklama

 

Průlom

1945

Z růže kvítek

 

Řeka čaruje

1944

Jarní píseň

 

Kluci na řece

 

Počestné paní pardubické

 

Prstýnek

 

Skalní plemeno

 

U pěti veverek

 

Černí myslivci

1943

Žíznivé mládí

1942

Barbora Hlavsová

 

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

 

Host do domu

 

Karel a já

 

Městečko na dlani

1941

Advokát chudých

 

Gabriela

 

Nebe a dudy

 

Pantáta Bezoušek

 

Turbina

 

Z českých mlýnů

1940

Druhá směna

 

Konečně sami

 

Pelikán má alibi

 

Štěstí pro dva

1939

Cesta do hlubin študákovy duše

 

Dobře situovaný pán

 

Hvězda z poslední štace

 

Kdybych byl tátou

 

Svátek věřitelů

1938

Bílá vrána

 

Děti na zakázku

 

Ideál septimy

 

Milování zakázáno

 

Pán a sluha

 

Slečna matinka

 

Vzhůru nohama

1937

Armádní dvojčata

 

Důvod k rozvodu

 

Filosofská historie

 

Harmonika

 

Jarčin profesor

 

Karel Hynek Mácha

 

Kříž u potoka

 

Láska a lidé

 

Naši furianti

 

Poručík Alexander Rjepkin

 

Poslíček lásky

 

Ze všech jediná

 

Ztratila se Bílá paní

1936

Komediantská princezna

 

Tři muži ve sněhu

 

Uličnice

 

Velbloud uchem jehly

 

Vojnarka

 

Švadlenka

1935

Barbora řádí

 

Bezdětná

 

Jedenácté přikázání

 

Jánošík

 

Vdavky Nanynky Kulichovy

1934

Na Svatém Kopečku

 

Na růžích ustláno

 

U nás v Kocourkově

 

Z bláta do louže

 

Zlatá Kateřina

1933

Dům na předměstí

 

Její lékař

 

Na sluneční straně

 

Vražda v Ostrovní ulici

1932

Anton Špelec, ostrostřelec

 

Děvčátko, neříkej ne!

 

Před maturitou

 

Sňatková kancelář

1931

Aféra plukovníka Redla

 

Muži v offsidu

 

Obrácení Ferdyše Pištory

 

On a jeho sestra

 

On a jeho sestra (německá verze)

 

To neznáte Hadimršku

 

Třetí rota

1930

C. a k. polní maršálek

 

Fidlovačka

 

Tonka Šibenice

 

Tonka Šibenice

 

Tonka Šibenice (německá verze)

 

Černý plamen

1929

Neviňátka

 

Pasák holek

 

Takový je život

 

Tchán Kondelík a zeť Vejvara

 

Z českých mlýnů

1928

Aféra v grandhotelu

 

Děvče z tabákové továrny

 

Hřích

 

Láska kvete v každém věku

 

Osudné noci

 

Páter Vojtěch

 

Ve dvou se to lépe táhne

 

Veterán Votruba

 

Známosti z ulice

 

Životem vedla je láska

1927

Milenky starého kriminálníka

 

Pražský kat

1926

Falešná kočička aneb Když si žena umíní

 

Loupežníci na Chlumu

 

Otec Kondelík a ženich Vejvara II.

 

Pantáta Bezoušek

 

Prach a broky

1925

Dobrý voják Švejk

Dokumentární
2022

Životní styl první republiky (seriál) - a.z.

 

Kino a divadlo - a.z. (E04)

2014

Filmy pod taktovkou FOK - a.z.

2002

Příběhy slavných (seriál)

 

Hamlet IX. hodnostní třídy (S03E03)

1953

Večery s Jindřichem Plachtou - a.z.

Krátkometrážní
1935

Vesele do nového dne

Spisovatel

Filmy
1967

Pučálkovic Amina (TV film) - kniha

Seriály
2001

Pučálkovic Amina - kniha

Host

Reklama

Reklama