• Krátkometrážní

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Po chabých traileroch som tomu neveril ani za mák, ale filmová Dungeons & Dragons je skutočne podarená fantasy. Fantasy, ktorá sa samozrejme nemôže zrovnávať s Lord of the Rings alebo podobnými serióznymi fantasy (existujú vôbec nejaké okrem LotR?), ale ako tá pravá hollywoodska fantasy blockbusterová zábavka funguje priam na jednotku. A že sme tu podobný podarený fantasy film nemali už poriadne dlho! Kvalitná uvoľnená zábava, ktorá aj počas tých vyše dvoch hodín bez problémov šlape, má fajn akciu a hlavne absolútne trefný humor, ktorý ani raz neskĺzne do zbytočnej infantilnosti (zdravia posledné Marvelovky). Dungeons & Dragons tak funguje po všetkých stránkach, ako dobrodružný film, ako fantasy, ako akčný film, aj ako komédia. Dalo by sa tu rýpať do miestami chabého CGI, ale to sú fakt len drobnosti, na ktorých nezáleží. CELKOVO: 8/10

Světlonoc (2022)

Nie, skutočne som si nikdy nemyslel, že niekedy uvidím technicky zdatne natočený slovenský folk horor po vzore Midsommar, Men alebo Hereditary. Tereze Nvotovej sa to však podarilo, podarilo sa jej natočiť slovenský film/horor, ktorý sa pokojne môže postaviť vedľa menovaných kúskov a neurobiť nám vo svete žiadnu hanbu. Svetlonoc je dostatočne pútavý film, na konzervatívne slovenské pomery aj jemne provokačný (všade prítomná nahota), vizuálne zaujímavý (scéna s fosforujúcimi telami ako z drogového tripu v lese), aj tématicky odvážny. Nvotová si síce pre svoj iba druhý film ukúsla možno až príliš veľké sústo a množstvo motívov nestíha dostatočne spracovať (hejt na sedláckych hetero mužov z dediny, správanie k ženám, názorovú zaostalosť, aj ľudové povery a do toho miešať mystery prvky), ale tentoraz som to všetko schopný odpustiť, pretože podobné atmosférické, odvážne art-filmy sa v našich končinách rodia výnimočne, ak vôbec a ja ďalšej tvorbe Nvotovej rozhodne držím palce. Radšej takto než akoby mala naša hororová tvorba vyzerať ako Trhlina. CELKOVO: 7/10

UFO Švédsko (2022)

Neškodný dobrodružný mystery film pre celú rodinu, ktorý počas tej dvojhodinovej stopáže bezproblémovo funguje. Švédi síce neprinášajú nič vlastné a prakticky len kopírujú americkú produkciu, ale zato bez toho aby čokoľvek kazili. Ja síce nie som primárna cieľovka podobných sci-fíčiek pre celú rodinu, kde hlavnou postavou je dieťa/teenegerka, ale uznávam, že UFO Sweden ako film funguje. Má sympatické postavy, tempo, fajn námet a ako taká jednohubka na dlhý letný večer je to priam stvorený film. CELKOVO: 6/10

Zpráva (2020)

Oceňujem, že Slováci sa konečne naučili točiť filmy a minimálne po technickej/vizuálnej stránke sa už nemáme začo hanbiť ani v porovnaní s inou európskou produkciou. Ešte keby sa naši filmári, resp. hlavne Bebjak naučil zvládať aj aký-taký storytelling. Správa sa síce odohráva v koncentračnom tábore a pojednáva o veľmi silnom príbehu podľa skutočnej udalosti, bohužiaľ bez akéhokoľvek dopadu na diváka. Celý film je natočený nesmierne odťažite, bez štipky akejkoľvek atmosféry, čo sa k podobnému námetu absolútne nehodí, prakticky tu po celý čas nemáte záujem o jednu postavu, emočne to nefunguje vôbec, aj keď sa o to v niektorých scénach film usiluje, ani jeden moment nestrhne a nebudú žiadne pocity napätia. Vo výsledku tak aj napriek skromnej minutáži dosť ťažko usledovateľné, pretože natočiť takýto silný námet, tak slabo, chladne a bez vyvolania čoby len najmenšieho záujmu o dianie na pláte/obrazovke by malo byť na okamžité vrátenie vysokoškolského diplomu z odboru Filmová a televízna réžia. CELKOVO: 4/10

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

To práve hororové počvachtaníčko pre všetkých hororových fanúšikov. Lee Cronin presne pochopil čo fanúšikovia Evil Dead chcú, sériu mierne ozvláštnil prenesením deja do paneláku, čo dianu výrazne prospelo a natočil film presne ako od Sama Raimiho s dokonale napodobnenou temnou atmosférou, kamerovými preletmi a intenzívnym gore, kde zmenu režiséra takmer nebadať. Hororový žáner sa síce za tie roky mierne posunul smerom k more elevated horrors, ale Evil Dead Rise sa hrdo hlási práve k hororom spred tridsiatich rokov (viva la 80s!) a servíruje tú právu divokú, krvavú jazdu po dobu deväťdesiat minút, ktorá sa neustále stupňuje, až vyvrcholí do pekelne dobrého a krvou poriadne zmáčaného finále. Reči o najbrutálnejšom Evil Dead sa síce nenaplnili a Evil Dead z roku 2013 predsa len zachádzal čo sa týka brutalít omnoho ďalej, Rise je však objektívne lepším hororom a filmom. Málokedy sa mi totiž stane, aby som v podobnom prvoplánovom krváku mal záujem o akúkoľvek postavu. V Evil Dead Rise som však fandil všetkým do jedného a aj napriek tomu, že v hororoch si väčšinou želám zlý a drsný koniec, tak tu som sa dokonca prichytil v očakávaní happy endu a držal všetkým palce, aby sa dožili záveru. Evil Dead Rise má tak pre hororového fanúšika skutočne všetko - skvelé herecké výkony, vysoké produkčné kvality a nebojí sa aj priamej brutality. Stále sa síce musí držať v mantineloch akej-takej hollywoodskej mainstreamovej tvorby, ale lepší hollywoodsky horor s podobne vysokým rozpočtom sme si želať nemohli. Áno, ja by som si to prial ešte o niečo intezívnejšie, ale to už iba hľadám muchy, tak kde vlastne ani nie sú. Je totiž pomerne zázrak, že sme podobný film v roku 2023 dostali do kín. Ako filmový fanúšik by som možno vedel ísť s finálnym hodnotením o bod nižšie a bez problémov by som si to obhájil, ale načo? Ako hororový fanúšik som viac ako spokojný, podobný nekompromisný a intenzívny horor s veľkým "H", ktorý v ani jednej minúte zbytočne neodľahčuje (absenciu akéhokoľvek humoru úplne oceňujem), tak skoro neuvidíme. Pôvodne som chcel ísť po skončení filmu na 7/10, ale aj tri dni po zhliadnutí to vo mne zreje a chcem to vidieť čo najskôr znova, takže vo výsledku CELKOVO: 8/10 (ale chápem pokiaľ podobný typ hororu bežný divák zavrhne, prajem Evil Dead Rise síce každý zarobený dolár, no toto pre väčšinového diváka nebude .. no čert to ber, keď ja ako dlhoročný horror fan som si pri tom takmer pustil do gatí a nie od strachu, ale od hororovej rozkoše!)

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Prvá marvelovka po pätnástich rokoch, ktorú som vynechal v kine. Čo o atraktivite Quantumania mnoho napovedá, ale úprimne ... čakal som omnoho horšie. Tretí Ant-Man je síce pomerne zbytočnou a generickou marvelovkou s priemerným CGI vizuálom, ale nikdy neskĺzne do tak trápnych vôd ako napríklad Thor: Love and Thunder, ktorý ostáva tou najhoršou marvelovkou doteraz a ktorý z ikonických Marvel postáv urobil iba vyslovených dementov. Quantumania je oproti tomu len pomerne obyčajným a neškodným komixovým filmom pre tých najmladších, ktorý by sa chcel podobať filmom zo sveta Star Wars a predstaviť nový svet, plný nových postav, druhov a zákonitostí. Mimo scén s charizmatickým Jonathanom Majorsom a.k.a Kangom mu síce chýbajú akékoľvek výraznejšie momenty, ale vďaka svižnému tempu je Quantumania bez problémov skúsnuteľná marvelovka (mimo všetkých scén s M.O.D.O.K-om, ktorú sú jedno veľké WTF a nechápem ako sa dostali do finálneho zostrihu) bez výraznejších ambícií podobne ako druhý Dr. Strange, akurát tu nečakať nič viac než typický marvelovský priemer, ktorý nám bohužiaľ v štvrtej fáze Marvel servíruje pravidelne. CELKOVO: 6/10

Dashcam (2021)

Nemám rád tie reči, že found footage je nanič hororový subžáner, pretože tam nie je nič vidieť a podobne. Jasne, roztrasená a mierne zrnitá kamera tak nejako k found footage patrí, ale pokiaľ má divák stále prehľad o deji, tak v tom nevidím žiaden problém. Nuž, to nie je prípad Dashcam, kde je polovicu filmu fakt h*vno vidieť. Niežeby film nemal pár intenzívnych momentov a dokonca aj celkom výživné gore v rámci FF žánru, ale čo z toho, keď jednu polovicu filmu nemá divák tušenia čo sa deje a pri tej druhej je hororové dianie zakaždým prerušené idiotskou hlavnou postavou, ktorá si v napínavej scéne, kde má na zadnou sedadle zviazanú démonom posadnuté bábu radšej zapáli cigaretu a začne trápne rapovať. Wtf? CELKOVO: 2/10

Children of the Corn (2020)

Ak by sa dala nejako vizualizovať spackaná kariéra, filmografia Kurta Wimmera by bola ukážkovým príkladom. Režisér skvelého Equilibrium, ktorý si následne na dlhé roky zavrel dvere do Hollywoodu ultra prepadákom Ultraviolet, až sa o dlhých štrnásť rokov neskôr pokúša o comeback s tisíc-a-prvou variáciou na Kukuričné Deti. Nie, to skutočne nie je zlý vtip, ale realita a tak dostávame ďalší zárez do tej najhoršej hororovej série, ktorá si z nejakého dôvodu vyslúžila už desať filmov, z toho väčšina sa na CSFD nedostala nad 30%. A rovnako neslávny prípad je aj táto nová variáca plná otrasného CGI, lacného vizuálu, smiešneho gore, podpriemerných hereckých výkonov a vlastne všetkého načo si divák spomenie. Nové Deti Kukurice vyzerajú presne ako tie filmy, ktoré v 90. rokoch išli rovno na video a všetci sme dopredu tušili ich (ne)kvality. Kurt Wimmer si však povedal, že podobné hororové Céčko skúsi natočiť aj v roku 2020 a resuscituje ním svoju kariéru, LOL. CELKOVO: 2/10

Shazam! Hněv bohů (2023)

Úprimne, baví toto ešte niekoho? Warner/DC sa rozhodlo točiť tie najzbytočnejie komixovky súčasnosti a presne taký je aj druhý Shazam! Pokračovanie, ktoré nikto nepotreboval, ale aj tak sme ho z nejakého dôvodu dostali. CELKOVO: 4/10

65 (2023)

65% na CSFD? Kiežby aspoň to, avšak v prípade filmu "65" smerujeme do ďaleko podpriemernejších vôd. To čo mohlo byť parádnou sci-fi kombináciou Dead Space a Jurského Parku je nakoniec len nudným Béčkom po vzore After Earth a do tejto spoločnosti sa veru dobrovoľne nechce radiť nikto. Neviem kde presne sa stala chyba, pretože duo Scott Beck a Bryan Woods majú za sebou scenár k skvelému A Quiet Place a réžiu veľmi slušného slasheru Haunt, no v prípade 65 im nevyšlo ani jedno. O pomerne tupom scenári pomlčím, pretože z neho išlo ukuť aspoň béčkový survival thriller. Bohužiaľ, celé to zabíja absolútne nezaujímavá réžia, ktorá ani jednej scéne nedokáže dodať štipok atmosféry, napätia, tempa alebo čohokoľvek pútavého a vlastne ani udržať jednotný tón (tých pár komediálnych scén s hudbou ako z Cartoon Network je fakt ako päsť na oko). Celá 65tka tak nejako hodinu a pol plynie až nakoniec bez akéhokoľvek záujmu diváka uplynie. V tom filme totiž nie je nič čo by aspoň trochu diváka vzrušilo, pobavilo. Akurát sa len jeden bude celý čas zamýšľať čo v podobnom filme, ktorý by zapadol aj na Netflixe, tobôž v kinách, vlastne robí Adam Driver. 65 mohol fungovať jedine ako R-kový, béčkový survival thriller (napr. po vzore Prey), no tvorcovia sa rozhodli vo všetkých smeroch vybrať tou najmenej pútavou cestou a výsledok je veľmi neradostný. CELKOVO: 4/10