• Krátkometrážní

Erupce lásky (2022)

Neštandardný mix prírodovedného dokumentu a životného, ľúbostného príbehu dvoch vulkanológov. Napriek tomu, že tu vo fascinujúcich záberoch chrlí láva v každej druhej minúte, tak dokument natočený s takým citom a jemnosťou, že záver je nakoniec silnejší a emotívnejší než všetky filmy tohto roka dohromady. CELKOVO: 8/10

Incantation (2022)

Taiwan poslednou dobou na poli hororov rozhodne prekvapuje. Niežeby sme teda dostávali nejako zásadné, silne nadpriemerné kúsky, ale minimálne to čo si v nich Taiwanci zaujmú, to aj splnia. A tak po The Sadness kde sme dostali sľubovanú porciu brutality, v Incantation dostávame zase sľubovanú porciu efektného found footage strašenia. Ktoré si síce občas vypožiačiava z v určitých kruhoch dnes už kultového japonského Noroi až príliš, ale nemôže sa mu uprieť po celý čas trvajúca správne temná atmosféra. Byť to o pol hodinu kratšie a hlavne v druhej polovici menej naťahované, možno by som išiel aj s hviezdičkou vyššie. V tomto zostrihu však "len" poctivé found footage strašenie, u ktorého som si myslel po nedávnom tragickom americkom V/H/S/99, že už dávno vyšlo z módy a nemá čo ponúknuť. Taiwan však dokázal naservírovať poctivú nepríjemnú ff žánrovku. CELKOVO: 6/10

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Black Panther: Chadwick Boseman Forever. Dôstojná rozlúčka s Chadwickom, stvorenie ďalšieho Black Panthera, resp. Black Pantherky, predstavenie nového podvodného sveta v Marvel universe, hrozba ďalšieho záporáka, doriešenie dejových liniek z predošlého filmu ... pokračovanie Black Panthera by toho chcelo stihnúť v robustnej 161 minútovej stopáži pomerne dosť a aj keď nič nerobí vyslovene zle nakoniec sa aj tak pretaví "iba" do obyčajnej Marvelovky, než čohokoľvek zásadného. Oceňujem, že po tom odtrhnutí z reťaze v predošlých Marvel filmoch (Thor 4, Dr. Strange 2) sa Black Panther vracia skôr k tým tradičnejším marvelovkám, kde sa neprepája tridsať filmov dohromady, ale prakticky riešia iba udalosti z predošlého Black Panther filmu, no tú vážnosť sa filmu darí predať iba v pár momentoch, kde sa plače za Chadwickom, resp. T'Challom. Zvyšok je ušitý pomerne horúcou ihlou, kde zrodenie nového Black Panthera je vyriešené jedinou scénou (a bez dostatočnej charizmy Shuri) a nemá potrebný dopad, do novej tajnej, podmorskej civilizácie sa pozrieme jeden krát, nový záporák si okolo seba nedokáže vybudovať auru obrovskej hrozby a v závere síce čaká veľkolepé CGI zúčtovanie, ale skôr so štandardne natočenou akciou, než niečím čoby bralo dych. Technicky síce na špičkovej úrovni s perfektnou hudbou, ale napriek množstvu, aj vážnejších tém mi nakoniec v závere prišlo, že ten film toho paradoxne dokázal málo. Nešiel v žiadnej téme viac do hĺbky a nebyť tragického úmrtia Chadwicka Bosemana aj v reálnom živote, tak emočne sa nejde napojiť tentoraz na žiadnu postavu. Vo výsledku tak rozhodne nie zlé, stále dostatočne pútave, len dosť obyčajné. V rámci štvrtej Marvel fázy jeden z tých zaujímavejších kúskov, ale očakávania tu boli rozhodne väčšie. CELKOVO: 7/10

Mosty (2022)

Malá, nenútená, obyčajná dráma. Dráma o dvoch ľuďoch z tej chudobnejšej časti New Orleansu, ktorí sa snažia vyrovnať s vlastnou traumou. Tiahne to hlavne výkon Jennifer Lawrence, ktorej tieto umiernené herecké polohy obyčajných žien sedia bravúrne, ale aj sympatického Briana Tyreea Henryho. Síce Causeway v závere chýba nejaký výraznejší dramatický oblúk, prípadne o niečo väčší dôraz na emócie, no zároveň to nemá vôbec čím uraziť alebo naštvať. Vďaka striedmej stopáži bez problémov uplynie, ale žeby ste si na ten film o týždeň spomenuli alebo by mal ašpirovať na nejaké filmové ceny ako to u podobných  "festivaloviek" býva, to rozhodnie nie. CELKOVO: 6/10

Úsměv (2022)

Síce mi to úsmev na tvári úplne nevyčarilo, ale rozhodne lepšie než som čakal. Z nejakého dôvodu som bol totiž pripravený na teenage horor v štýle napríklad odpadového Truth or Dare, no dostal som prakticky indie horor zabalený do mainstreamového kabátu v štýle It Follows (i keď podobných kvalít Smile nikdy nedosiahne). Kde hlavnou postavou je dospelá žena, pracuje sa tu skôr so psychológiou postáv a postupným prepadaním do čoraz väčšej paranoie, než zbytočnými lakačkami (i keď aj na tie zopár krát dôjde a sú skutočne efektné), filmu sa vyhýba akýkoľvek humor a diváka sa snaží skutočne postrašiť a zároveň budovať pútavú mytológiu ohľadom ústredného bubáka. Vo všeobecnosti tak slušná práca, i keď sa nakoniec nedopracuje k ničomu vyslovene zaujímavému a chcela by doladiť v detailoch. Parker Finn je síce sľubný režisér, ale scenár by potreboval ešte niekoľkokrát vypilovať, pretože chovanie hlavnej hrdinky je neraz dosť otázne (hlavne pomerne dlhá dejová línia kde sa skúsená psychiatrička snaží so všetkou vážnosťou presvedčiť svoje okolie, že je prekliata a prenasleduje ju zlo a ešte sa čuduje tomu, že sa to nestrelo s pochopením), niektoré scény mohli ísť preč a tempu filmu by to iba pomohlo a samotná záverečná štvrtina sa možno až zbytočne točí v kruhu (avšak tu oceňujem pomerne nekompromisné vyústenie). Vo výsledku však slušné remeslo, ktoré rozhodne prekonalo väčšinu očakávaní, ktoré som pôvodne od tohto filmu mal. CELKOVO: 6/10

The Lair (2022)

Rádoby Milla Jovovich tam mláti rádoby monštrá z Resident Evilu v rádoby hororu. Že je Neil Marshall režijne v prdeli vieme už zopár rokov, ale že až tak hlboko .... CELKOVO: 1/10

To nic, drahá (2022)

Úchylný dystopický thriller zabalený do obalu utopistickej romantickej drámy zasadenej v 1950s? Odvážny to krok zo strany Olivie Wilde, pretože ženské publikum bažiace po romantických pohľadoch Harryho Stylesa a Florence Pugh to zákonnite odradí svojou paranoidnou atmosférou, a mužské publikum to na prvý pohľad nezaujme vzhľadom na neisté očakávania. Čo je rozhodne škoda, pretože Don't Worry Darling dokáže byť veľmi hravým filmom s pomerne odľahčeným feelingom len aby v ďalšej scéne navodil príjemne znepokojivé pocity. Minimálne v prvej polovici sa tak dokáže výborne hrať s očakávaním diváka a aj vďaka skvelej kamere, priam fantastickej hudobnej zložke (Matthew Libatique pozdvihuje film minimálne o dve úrovne vyššie) a tradične skvelému výkonu Florence Pugh dostatočne baví. Samotná pointa síce nijako zlá je však nakoniec iba sto krát videnou variáciou na Stepfordské paničky, prípadne Truman Show, akurát v pomerne úchylnejšom podaní. Tomu sa však film v závere venovať nechce a aj napriek prílišnej doslovnosti nakoniec Olivia Wilde jeho silu nedokáže plne zúžitkovať. Vo výsledku však stále ľahko nadpriemerný film, ktorý je však o pol hodinu dlhší nežby mal a v závere o polovicu menej zaujímavý nežby mohol. Žeby ma ho však nebavilo sledovať, tak to povedať nemôžem. CELKOVO: 7/10

Na západní frontě klid (2022)

Skvelo nasnímané, skvelo ozvučené, skvelo zahrané, skvelo zastrihané a po technickej stránke rozhodne precízny film, ale pre mňa stále "len" streamingový film. Pôvodný All Quiet on the Western Front som nevidel, takže sa vyhnem porovnávaniu, no nakoľko sa jedná o takmer sto rokov starý film predpokladám, že táto novodobá verzia z Netflixu si ide viac menej vlastnou cestou. Vlastnou cestou, ktorá však nikdy nie je tak úplne "vlastná". All Quiet on the Western Front totiž za celých takmer 150 minút nedostane vlastný ksicht. Jasne, jeden by mohol namietať, že vojnových filmov sme už vedeli toľko, že je ťažké vymyslieť niečo nové. No tam kde 1917 alebo Dunkirk, prípadne aj Hacksaw Ridge nie tak dávno ponúkli aspoň nejakú originalitu alebo zapamätania hodnú scénu, All Quiet on the Western Front nič také nemá. Je to sled síce výborne natočných scén, ale scén, ktoré sme už všetky do jednej videli inde. Oceňujem, že si film vzhľadom na streamingový formát môže dovoliť byť dostatočne brutálny, nekompromisne zobrazovať hrôzy vojny a tá špinavosť je z akčných scén doslovne cítiť. Zároveň sa fimu dostatočne darí predať tú počiatočnú nadšenosť mladíkov, ktorí idú odhodlane bojovať za svoju krajinu až následne pocítia pravú krutosť vojny a zažijú tisíce až milióny zbytočnej smrti. Bohužiaľ sa to celé nedarí predať s úplne dýchajúcimi postavami, keďže za celých 150 minút máme možnosť spoznať až jednu (Paul), ale aj tam pokus o emočné napojenie v závere vôbec nefunguje. Vo výsledku tak rozhodne nie zlý film, akurát tam kde mám chuť vyššie menované snímky vidieť viac krát, k All Quiet on the Western Front sa už vracať nebudem. Užil som si to po prvý krát, ale tie dve a pol hodiny by mi pri opakovanom zhladnutí nič nedali. CELKOVO: 7/10

Barbar (2022)

Film dvoch rôznych polovíc, kde tá prvá je fantastickým slow-burn hororom skvelo sa pohrávajúcim s očakávaním diváka, príjemne stiesnenou atmosférou s priam dokonale budovaným napätím, ktoré navyše vyvrchlolí do šokujúcej hororovej scény, kde na moje prekvapenie neskusený hororový režisér Zach Cregger vie narábať s atribútmi žánru priam majstrovsky. Škoda, že v podobnom duchu sa nenesie nakoniec celý film. V druhej polovici sa totiž Barbarian pretaví do absolútneho hororového Béčka s veľmi odľahčeným, až humorným podaním a pomerne za vlasy pritiahnutým príbehom (no nič čoby sa v horore nedalo ospravedlniť). Našťastie Zachovi Creggorvi stále skvelo idú práve tie hororovejšie scény, no bohužiaľ v tej druhej polovici akosi pominie akékoľvej napätie, film stratí atmosféru, silne začne abstinovať aj logika chovania postáv, celá tá odhľačená forma (postava Justina Longa, ale aj všetky scény s policajtmi) to skôr zhadzuje a záver je už takým nijako intezívnym vyvrcholením, hlavne v porovnaní s predošlými minútami filmu. Vo výsledku tak film dvoch rôznych polovíc, kde v tej prvej som bol potešený z priam ukážkovej hororovej práce, zatiaľ čo v tej druhej pomerne sklamaný z nenaplneného potenciálu. Zacha Creggera čoby hororového režiséra sa však rozhodne oplatí sledovať do budúcna, Barbarian má ako nápaditú formu (príbehové rozdelenie akoby do troch samostatných častí, ktoré sa neskôr spoja dohromady), tak vynikajúcu prácu s kamerou, zvukom a rozhodne sa jedná o hororový debut tohto roka, akurát škoda, že sa nedržal v tej umiernenej forme z prvej polovice po celý čas. Vo výsledku tak vznikol síce silný horor, ale pomerne rozporuplný film s dvomi diametrálne odlišnými polovicami, ktoré so sebou až tak neladia. CELKOVO: 7/10

Pearl (2022)

Úplne iný film než skvelé X, stojaci hlavne na vynikajúcom výkone Mie Goth. Akurát som si po celý čas hovoril, či sme podobný prequel vôbec potrebovali vidieť. Pôvodný film to nijako neobohacuje, z ústrednej záporáčky nerobí žiadnu ikonickú vrahyňu a aj keď ma to nijako neotravovalo, tak to, že je Pearl vyšinutá postava sme vedeli už v "X", nepotrebovali sme k tomu ďalších 102 minút filmu, kde je menej deja než v jednej epizóde ktoréhokoľvek seriálu. Ti West je hororový režisér, čiže pokúšať sa o podobný psychologický rozbor jednej postavy je trochu nad jeho sily. V prípade Pearl síce nič nekazí, vie dobre budovať atmosféru, ísť v scénach neraz až na dreň (rodinná večera, záverečný monológ), ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že to vlastne celé bolo úplne zbytočné. "X" sa odkazoval aspoň k Texas Chainsaw Massacre zo 70. rokov, čakal som, že Pearl sa bude tiež pohrávať s nejakou hororovou klasikou, keďže je dej zasadený do roku 1918, ale nie, je to film "iba" o tom ako sa z vyšinutej Pearl stala vyšinutá vrahyňa Pearl známa z "X". Či to stačí si musí odpovedať každý sám. CELKOVO: 6/10