• Krátkometrážní

KIMI (2022)

Absolútne o ničom! High-tech verzia hitchcockovho Okna do dvora krížená so Soderberghovým Unsane. Vizuálny nezaujímavý, lacný thiller s od prvej do poslednej minúty predvídateľným príbehom, navyše bez jediného momentu prekvapenia, jedinej napätej scény, aj pri pomerne krátkej stopáži bez tempa alebo čohokoľvek čo by sa ten film snažilo vytiahnuť z podpriemeru. Pozerateľné len vďaka Zoë Kravitz. Inak to celé pôsobí skôr ako taká povinná jazda začinajúceho režiséra, ktorý si po škole musí natočiť nejaký ten nízkorozpočtový thriller, na ktorý si však nikto nikdy nespomenie. Nepekný pohľad pozerať na to kam to Soderbergh po tých rokoch dopracoval. Ale prekvapenie to nie je, keďže vyslovene dobrý film nenatočil už dobrých desať rokov. CELKOVO: 4/10

Fresh (2022)

Not so fresh, but still quite okay ... pokiaľ od toho nemáte veľké očakávania. Odľahčený kanibalistický thriller, ktorý aj napriek mierne prestrelenej takmer dvojhodinovej stopáži dokáže slušne zabaviť. Má to tempo, sympatických hercov (Daisy Edgar-Jones je neskutočne cute), aj po celý čas trefnú hudbu. Problém je to, že nič viac okrem tej jednoduchej zábavky Fresh neponúka. Od začiatku neskutočne predvídateľná zápletka by nevadila, keďže film je podaný so zámernou naivitou, skôr zamrzí, že sa tu nikto nepokúšal o nič viac. Na horor tu je príliš málo nechutností (scén s ľudským mäsom je úplne minimum a nie sú nijako znepokojivé, tobôž brutálne), na thriller to nemá kvôli tomu odľahčenému podaniu vôbec žiadne napäté momenty, prípadne strach o postavy a keď už sa to má celé vyvinúť do niečoho intezívnejšieho, tak záverečná naháňačka v lese s tromi babami, ktorým vyoperali zadnice je tým najslabším článkom filmu. Bavilo ma to, ale práve to odfláknuté záverečné zúčtovanie mi pomerne skazilo predošlé minúty a vo výsledku tak zanechalo na jazyku pachuť absolútne priemerného filmu. Ako jednohubka na streame však neškodné. CELKOVO: 6/10

12 hodin na odplatu (2022) odpad!

Bruce Willis našiel svoje dno, rovnako ako názov tohto filmu paratizujúci veď vieme na akej kultovej sérii. CELKOVO: 1/10

Život po Jangovi (2021)

S tými malými, melancholickými sci-fi drámami sa nám tu poslednú dobu akosi roztrhlo vrece. After Yang to má o to ťažšie, že obuť sa do tohto filmu na internete a nabažiť si svoje rasistické ja dokáže hravo každý ťulpas. Síce ich nijako neobhajujem, ale ten film im ide rovno naproti a tu rasovú vyváženosť dohnal After Yang až do absurdne komických rozmerov, kde hlavnú úlohu musí hrať biely muž ženatý s afroamerickou černoškou, ktorí si spoločne adoptovali čínskeho potomka a ešte k tomu zaobstrali robotického člena rodiny, aby sme mohli zabrdnúť aj do debaty o tom, či sa andoridom sníva o elektrických ovečkách. Nesníva a toto nie je dobrý film, pretože rovnako ako ústredná rasová vyváženosť je v ňom úplne všetko príliš IN YOUR FACE, aby túto hodinu a pol dlhú lekciu o sociálnych hodnotách a diversite pochopili aj tí najpomalší. Ono je však zrejmé po pár minútach čo nám táto lekcia chce zdeliť a tak sa stáva repetitívnou (prakticky tu polovicu filmu Colin Farrell pozerá na spomienky svojej dcéry) a nezaujímavou. Príjemne melancholická atmosféra tak skoro omrzí, pretože film neponúka nič príliš navyše. Len utápanie sa v tom istom smútku, ktorý nepríde príliš uveriteľný kvôli chýbajucej chémii medzi postavami. Tie emócie a pocit milujúcej, oddanej rodiny som totiž tomuto filmu neveril ani minútu. A to je asi najhoršie, pokiaľ chcete natočiť film práve o tom. CELKOVO: 4/10

Ali Wong: Don Wong (2022) (pořad)

Štyridsaťročná vydatá čúza tu hodinu rozpráva o tom akoby namiesto manžela chcela ošukať iných chlapov ... pokiaľ má byť toto vtipné, tak ja fakt neviem. Jedna hviezda za jeden dobrý vtip (ten o kolonoskopii), inak mi Ali Wong prišla tak neskutočne otravná, že mať toto doma (a ešte nebodaj počúvať jej vtipy), tak si radšej hodím mašlu.

Batman (2022)

Matt Reeves si po Planéte Opíc natočil Planétu Zmrdov. Vážne, ak by tu v ktorejkoľvek minúte prišiel na scénu Joker v podobe Joaquina Phoenixa vôbec by to nepôsobilo nijako nepatrične. Môže sa síce zdať, že Batmanov sme dostali za poslednú dobu až až (Nolanova trilógia skončila nie až tak dávno, Affleck sa tu v kostýme premával prakticky ešte minulý rok), ale toto je úplne iný Batman. Batman, ktorý po tom komixovom, aj tom od Nolana má stále čo ponúknuť. Ak sa Nolanova trilógia držala čo sa týka komixovosti na uzde, tak Batman od Reevesa ide ešte oveľa ďalej s dôrazom na absolútnu reálnosť. Batman tu nie je žiaden nadčlovek, údery ho bolia, s húfom nepriateľov sa mu bojuje tažko a prakticky nemá ani žiadne high-tech vychytávky. Kdeže, toto je temná kriminálka, v ktorej ak by hlavný hrdina nenosil netopierí oblek mohlo by sa jednať o klasickú detektívku. Detektívku po vzore Se7en alebo Zodiac, kde svet je jedným depresívnym miestom, všade vládne korupcia a za každým rohom číha zločin. Reeves tak namiesto komixového filmu natočil trojhodinový detektívny epos silne zasadený do uveriteľného sveta, a je to len dobre. V tej záplave „rozprávok“ od Marvelu (nemám absolútne nič proti nim a som fanúšik!) však The Batman pôsobí ako zjavenie. Ako dospelá „komixovka“ bez humoru, bez štipky infantilnosti, a bez čohokoľvek čo súčasné komixové filmy robí komixovými filmami. Navyše celé zaobalené do prvotriedneho audiovizuálneho zážitku, kde každý záber je očiam a ušiam lahodiaci. Síce sa to celé odohráva v noci a za dažďa, no je to jeden z najkrajšie natočených filmov sa posledné desaťročie. Reeves vie presne podať tú temnú atmosféru, ktorú Gotham potreboval, gradovať napätie v miestach kde je to potrebné, aj výborne pracovať s tempom, kde tá trojhodinová stopáž vôbec nevadí, práve naopak, v tomto svete by som pokojne strávil ešte pol hodinu navyše, aby bol čas do detailov rozpracovať každý kúsok tejto dejovej skladačky. Zároveň ak má Reeves šliapnuť  na ten "blockbusterový pedál" a sprostredkovať veľkolepý zážitok (akčný film však nečakajte), tak to je len a len paráda (automobilová naháňačka, vodný záver). Chýbalo málo na jeden z najlepších filmov, ale úplne sa to tentoraz ešte nepodarilo. Napriek chvále a napriek opäť odlišnému prístupu k látke totiž pôsobí The Batman na mnohých miestach ako thriller, ktorý sme už videli inde. Či už spomínaný Se7en alebo aj iné thrillery, v tomto podaní to tu už všetko bolo niekoľkokrát, akurát bez komixového hrdinu v hlavnej úlohe. A aj samotná detektívna zápletka, aj keď bravúrne podaná a rozohraná nakoniec vyústi skôr do banálneho odhalenia o skorumpovanom meste, než do čohokoľvek prekvapivého ako sa po celý čas tvári, tým je aj samotné vyústenie filmu skôr anti-klimatické než by sa po tých troch hodinách strávených v depresívnom Gothame dostavil pocit zadosťučinenia. Nepridáva tomu ani fakt, že napriek fungujúcej atmosfére a strhujúcemu napätiu sa akosi nedostavujú žiadne emócie. O tie sa v mnohých momentoch film vyslovene snaží, ale márne. Trpí tým hlavne ústredný vzťah Batmana a Catwoman, kde nebadať medzi postavami absolútne žiadnu chémiu a ten ich osudový vzťah nemá tak v závere žiadnu razanciu, napriek tomu, že herci v podaní Roberta Pattinsona, aj Zoe Kravitz sa pre rolu snáď narodili. Pattinson opäť dokazuje, že je to pán herec a tú neustálu nasratosť Batmana vie predať priam bravúrne, zatiaľ čo Kravitz vynikajúco balancuje medzi krehkou ženou a sexi femme-fatale. O to väčšia škoda, že ich vzťah nemá na diváka väčší dopad. Vo výsledku tak ostáva Nolanova trilógia neprekonaná, ale o to sa tu nikto ani nepokúšal. Je to zase raz úplne iný pohľad na Batmana a úplne iný film s Batmanom než všetky doteraz. Napriek drobným chybičkám však stále prvotriedny filmový zážitok a trilógiu z toho sveta si dám veľmi rád, mám totiž chuť sa do neho vrátiť hneď po skončení záverečných titulkov a stráviť v ňom ďalšie tri hodiny. CELKOVO: 8/10

Lékořicová Pizza (2021)

Paul Thomas Anderson je režíjny chameleón. Dokáže natočiť drsný There Will Be Blood, historický The Master, prehulený Inherent Vice, psychologický Phantom Thread, a keď si už myslím, že jeho tvorbu poznám, tak príde s úplne obyčajnou good-feelingovkou typu Licorice Pizza. Film, ktorý síce nemá mnoho deja a v podstate sa tých 133 minút točí s dvomi postavami akoby v kruhu, kým si k sebe v závere nájdu cestu, ale o akokoľvek zložitú vzťahovku tu tentoraz evidentne Andersonovi nešlo. Toto má byť oddychové spomínanie na sedemdesiate roky dvadsiateho storočia s pohodovou atmosférou, parádnym soundtrackom a živými, dýchajúcimi postavami, ktoré divákovi prirastú k srdcu. Režíjne úplne presné, scenáristicky vypiplané, ale pritom tak obyčajné. Neštandardná romcom pre intoušov. CELKOVO: 7/10

Vesmírná propast (2022)

Veľmi chabý pokus o ruský sci-fi horor po vzore prvého Aliena alebo Event Horizonu. Jediné čo sa na Project Gemini dá pochváliť je celkom slušný vizuál, takže to vôbec nevyzerá lacno, práve naopak. Ale tým v podstate končia úplne všetky pozitíva a zvyšok je len ťažko nezvládnutý film. Scenár plný najvšemožnejších klišé, tucet bezvýznamných a úboho vykreslených postáv, ktorých meno ani jednej som si nepamätal už v polovici filmu, navyše stvárnené otrasnými hercami. Na thriller to nemá ani kúsok napätia, na horor to nemá ani štipku strachu, a na film ako taký to nemá ani jednu výraznejšiu scénu. Pozerať na tento film je ako čumieť 100 minút na asfalt, nedá vám to vôbec nič. A aj ten asfalt by mohol byť v lete zaujímavejší. K tomu to je celé otravne patriotické a od prvej minúty trápne sentimentálne (dojímavo tu tečia slza už v piatej minúte filmu pri odlete vesmírnej rakety, pritom divák nemal čas spoznať ešte ani jednu postavu, nieto si k nej vytvoriť nejaký vzťah ... čo sa ale ukáže, že nakoniec nebude mať po celý film s týmto neschopným režisérom). A kto sa teší aspoň na toho aliena, nech zabudne, je tu doslovne dve minúty filmu v závere, čoby samé o sebe vôbec v inom filme nevadilo, keďže ja sám mám rád filmy kde sa skôr pracuje s napätím, tajomnom a predstavivosťou, ale s tým teda Project Gemini rozhodne nepracuje ako je zrejmné z riadkov vyššie. Vravím ako čumieť na asfalt. CELKOVO: 2/10

Bez východiska (2022)

Milé malé skôr thrillerové, než hororové prekvapenie roku 2022. Päť postáv, jedna zasnežená lokácia a jednoduchý, ale do bodky presne vystavaný príbeh s niekoľkými nečakanými zvratmi. Miestami mi to vystavaním deja pripomínalo až tarantinovky, kde sa to pomalé, postupne budované dusno medzi postavami v prvej polovici prevalí do nekompromisnej krvavej odplaty v polovici druhej. Je síce pravda, že logika si tu po mnoho krát berie dovolenku, celé je to v podstate taká hra na efekt a v poslednej pätnásťminútovke je už tých náhod až neznesiteľne veľa, ale pre tentokrát k tomu nemám dôvod byť prehnane prísny, pretože to o čo sa ten film snaží robí výborne. Postavy sú v deje rozvrhnuté tak, aby divák každú a jednú z nich poznal, navyše stvárnené nanajvýš sympatickými hercami, zo začiatku nechýba dusná atmosféra, s pribudajúcimi minútami funguje napätie, má to slušne odsýpajúce tempo a niekoľko momentov prekvapenia, kde som zo začiatku čakal, že sa bude jednať skôr o ukecaný thriller, no nakoniec sa to celé zvrtne do fajn krvavého revenge filmu. Malý film, ktorý má svoje presné miesto na streame. CELKOVO: 7/10

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Typická netflixovská bezpohlavná chujovina. Nesypmatickí herci stvárňujúci absolútne otravné postavy, ktorým prajete tú najkrutejšiu smrť asi po troch minútach od začiatku filmu len, aby konečne zmizli z obrazovky, ich konania sú maximálne nelogické až to je neznesiteľné (čo je veľa to je veľa aj na žáner slasheru), abstinujúca akákoľvek dusná atmosféra, chýbajúci aspoň kúsok napätia a úplné zbytočné, až značne dementné napojenie na pôvodný The Texas Chainsaw Massacre z 1974 kvôli asi tak dvom scénam iba preto, lebo teraz to je v móde a urobil to Halloween, tak to sem bez rozmyslu zakomponujeme aj my. Síce poteší celkom fajn brutalita a film sa s postavami vyslovene nepáre, takže má aj slušný bodycount, ale čo z toho keď celé je to také ... nijaké. Leatherface tu reže postavy motorovkou každú druhú scénu, ale ani raz u toho necítiť žiadne znechutenie, znepokojenie, strach, nič. Film, ktorý si zaslúži pustiť tak akurát na mobile, preklikať pár krvavých scén a tým to hasne. Zbytočnosť, ktorej jediná výhoda je 80 minútová stopáž vďaka ktorej to nestihne otravovať viac ako je nutné, i keď neuspokojivé finále a záverečná scéna vyslovene na smiech to už ťahali do hlbokého bahna typu Texas Chainsaw 3D. CELKOVO: 3/10