• Krátkometrážní

Žhářka (2022)

Dokážem pochopiť prečo vznikajú remaky známych hororových značiek ako A Nightmare on Elm Street, Friday the 13th a pod., aj keď to väčšinou dopadne neslávne. Remakovať však 80-tkový horor akým je Firestarter, ktorý za tie roky nenabral žiaden kultový status a ani pôvodný film nedosahuje veľkej kvality mi príde ako úplna zbytočnosť. A presne tak neprekvapivo dopadla aj nová verzia Podpaľačky ... ako absolútna zbytočnosť. Už dlho som nevidel film, ktorý je od prvého záberu do posledného takto predvídateľný. Od úvodnej scény budete ako divák vedieť čo sa stane, kam daná scéna smeruje a ako presne dopadne. Pozerať na novú verziu Firestarter je ako pozerať na žrebovanie športky z predošlého týždňa a tváriť sa prekvapene aké čísla padli. CELKOVO: 3/10

Morbius (2022)

Morbidius. Fakt až morbídne zlý film, kde sa Jared Leto tvári dôležito ako voda v kolene, pritom hrá v niečom čoby si hravo mohlo podať ruku s Dracula 2000 (vrátane rovnako hnusných digitálnych efektov s upírmi). Ten však vznikol 20 rokov dozadu, takže sa dá ospravedlniť. Morbius vznikol v éra rozmachu komixových filmov a na Sony je až zúfalý pohľad ako si s ich komixovou divíziou nevie dať rady. Po chabom Venomovi, tak dostávame rovnako nekvalitný počin. Niežeby bol Morbius vyslovene nasmiech, ale všetko čo robí, tak robí absolútne nevzrušivo, nezaujímavo a neskutočne nudne. Potenciál na temnú komixovku by tu bol, ale Morbius si temnotu predstavuje asi tak, že sa celý bude odohrávať za tmy a v noci, potenciál na zaujímavý antihrdinský film namiesto typicky pozitívneho superhrdinského by tu bol tiež, ale Morbius si to predstavuje tak, že tu nechá reálne umieť jednu no-name postavu sestričky. Vo výsledku tak servíruje film, kde som mal pocit, že vystupuje asi päť postáv, celý sa odohráva v nejakých hnusných poloosvetlených budovách, bez jediného prekvapenia, nápadu alebo aspoň snahy urobiť z toho čokoľvek iné než priemerný film. Občas som mal až pocit, že to režisér točil za trest a chcel mať čo najrýchlejšie z krku, tak to je celé nijaké a o ničom. Fakt sa čudujem, že niekto si povedal, že toto bude divákom v 2022 stačiť. CELKOVO: 4/10

Všechno, všude, najednou (2022)

Everygenre Everymovie All at Once. Každý kto má aspoň trochu rád kinematografiu musí vzdať poctu tej porcii originality, kreativity a odvahy, ktorú tvorcovia Everything Everywhere All at Once majú, aj keď úplne chápem, že nie každému budem tento mix doslovne všetkého pochuti. Keď už si totiž človek myslí, že originalita v Hollywoode vymrela vznikne niečo ako Everything Everywhere All at Once. Film ako doteraz žiaden iný, aký sa ešte nikdy nenatočil a trúfam si tvrdiť, že už ani nikdy nenatočí. Kto videl predošlý film od týchto režisérov o prdiacej mŕtvole Daniela Radcliffa s názvom Swiss Army Man, ten nemôže byť vyslovene prekvapený, no Everything Everywhere All at Once ide ešte omnoho, omnoho ďalej. Vzal myšlienku z Marvel filmového/komixového universa o mnohovesmíre a vytvoril film na pomedzí mainstreamu, nezávislého filmu a totálneho bizáru, ktorý však ani raz nepadne ani do jednej z týchto kategórií a po celé dve hodiny priam dokonale balansuje na pomyselnej hranici všetkých troch menovaných. Vymyká sa tak presnému žánrovému zaradeniu. Rodinná dráma o vzťahu matky s dcérou ✓, uteletná komédia o čínskych migrantoch ✓, akčný film po vzore Jackieho Chana ✓, fantasy pocta wuxia filmom ✓, filozofické sci-fi á la Matrix ✓, komixový film o multiverze ✓, nezávislárna o dvoch zamilovaných kameňoch ✓, LGBT bizarnosť s ľuďmi čo majú párky miesto prstov ✓ ... pokiaľ ste videli chápete, pokiaľ ste Everything Everywhere All at Once nevideli, tak sa nemáte šancu podľa tohto komentára chytať. Nečudujem sa. Je to šialenstvo, doslovné šialenstvo, ale neskutočne zábavné šialenstvo. CELKOVO: 9/10

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Doctor Strange and Scarlet Witch gets angry and then stops being angry ... asi takto by sa dal vystihnúť dej celého pokračovania Doctora Strange. Na toľko proklamovanú hororovú marvelovku som sa neskutočne tešil a zároveň aj na pokračovanie Doctora Stranga, ktorý je z marvel superhrdinov ten najvďačnejší čo sa týka vybláznenia sa po vizuálnej stránke. Bohužiaľ, tentoraz to úplne neklaplo a In the Multiverse of Madness je skôr nepodstatnou výplňou medzi seriálom WandaVision a nejakou ďalšou marvelovkou v poradí. Napriek cestovaniu do alternatívnych vesmírov sa tu totiž nestane nič podstatné a oproti predošlým nedávnym marvelovkám Strangeovi chýba aj čokoľvek čoby ho odlišovalo od zvyšku marvelovskou tvorby. Shang-Chi čerpal aspoň z čínskej mytológie, Eternals ponúkli zaujímavé existenčné myšlienky, dvojka Doctora Strange je síce stále dostatočne zábavným, avšak "iba" generickým pokračovaním stále s množstvom akcie a vizuálnych efektov, no bez akéhokoľvek dopadu na diváka. Za tými veľkolepými, pestrofarebnými obrázkami sa tentoraz skrýva až otravne zbytočný príbeh o jednej naštvanej Scarlet Witch bez poriadne dotiahnutých motívov, emócií alebo dejových oblúkov. Hlavný problém je laxný scenár, ktorý z postáv robí obyčajné CGI postavičky poskakujúce na plátne bez akéhokoľvek napojenia na diváka alebo na akýkoľvek problém, ktorý tu riešia. Sam Raimi síce filmu občas dodá typický raimiovský look a nejakú tú ľakačku a mierne hororovú atmosféru, ale čo z toho, keď sa stále musí až trestuhodne držať v mantineloch PG-13 zábavky pre celú rodinu. Vo výsledku tak utkvie v hlave pár efektných scén, ale ako celok je to neskutočne spotrebná vec. Marvel sa posledné filmy drží skôr iba v takom mierne nadpriemernom sedmičkovom hodnotení, ale v prípade dvojky Doctor Strange sa nie je veľmi čoho chytiť a tentoraz už musím ísť s hodnotením nižšie do šestkových vôd. CELKOVO: 6/10

Uncharted (2022)

Tak nie, nezvládol to Assassin's Creed, nezvládol to nový Resident Evil, ani Tomb Raider a bohužial ani Uncharted. Prekliatie videoherných filmov pokračuje a Hollywood sa stále nenaučil ako ich adaptovať na plátno. Aj keď v prípade Uncharted som teda čakal oveľa horší výsledok, aj vzhľadom na fakt, že to točil režisér Venoma. Fanúšikovia síce musia byť zákonnite sklamaní, až naštvaní, keďže filmový Uncharted má, s výnimkou pár ikonických akčných scén, s videohernou sériou len pramálo spoločné (o kvalite nehovoriac už vôbec), ale pokiaľ na Uncharted idete ako rádový divák, tak ponúkne neškodný dobrodružný film. Dobrodružný film, ktorý má síce bližšie k National Treasure, než k tomu najlepšiemu v žánri alebo samotnej videohre, ale ako jednohubka dokáže fungovať. Holland hrá stále toho istého sympaťáka ako v Spider-Manovi, tých pár akčných scén funguje bezproblémovo na takej tej prvoplánovej blockbusterovej úrovni (lietadlo, záver na lodiach), akurát sa nie je nutné zamýšlať nad absolútne priehľadným dejom, nevýrazným záporákom, chabou chémiu medzi Hollandom a Wahlbergom ... a vlastne ani všetkým okolo. Fleischer je jednoducho priemerný režisér, ktorý Sony dodal priemerný blockbusterovský produkt. Produkt, ktorý sa ale aspoň netvári ako nič viac a priemernú zábavku zvládne ponúknúť bez problémov. Akurát je škoda pozerať na to, že Sony si kvôli tomu založilo samostatnú filmovú divíziu Playstation Productions (ich úvodné logo je priam fantastické a musí potešiť každého Playstation hráča) a nakoniec chŕli takéto priemerné adaptácie ich kultových videoherných značiek. CELKOVO: 6/10

Ambulance (2022)

6 Underground meets Bad Boys. A keďže ten prvý menovaný považujem za jeden z najhorších filmov od Baya, tak aj Ambulance je prinajlepšom iba priemerný film. Po traileroch som sa síce tešil, žeby Michael Bay mohol po rokoch skúsiť natočiť niečo iné, ale aj sanitka je len ďalšia typická bayovina, akurát tentoraz o niečo umiernenejšia čo sa týka budgetu. Buď som z toho vyrástol ja alebo sa Bay za tie roky nikam neposunul, ale to čo bolo cool pred dvadsiatimi rokmi len neustále omieľa dookola a dnes to už vôbec nefunguje. A tak je aj Ambulance zbytočne naťahovaná, bez slušného tempa a tých 136 minút pôsobí priam nekonečne. Hlavne vo filme bez deja a bez sympatických postáv - aj taký Jake Gyllenahaal, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov tú má až otravne ukričanú rolu. Keď už sa Bay snaží o niečo vážnejšie podanie, tak mu to kupodivu funguje, bohužiaľ to neustále musí narúšať priam dementým humorom, kde musí mať každá postava kvázi trefnú (čítaj trápnu) hlášku aj v tej najvážnejšej situácii. Jediné čo ostáva je tak slušná akcia, kde prestrelky konečne v hollywoodskom filme vyzerajú ako prestrelky. Nieže by sa tu dialo čokoľvek vyslovene prehnane krvavé, ale aspoň je cítiť, že tie samopaly a všemožné zbrane sú skutočná hrozba, nie ako vo väčšine súčasnej produkcie kde sa strieľa a uhýba guľkám jedna radosť. Do toho je zasadená typická bayovská frenetická kamera, ktorá opäť poletuje ponad budovy, dialnice a ponúka štýlové pohľady na celé Los Angeles ... ale čo z toho, keď to je v tak unýlom filme. Popravde však neviem čo som vlastne čakal, keďže Bay je dávno z kurzu a dobrý film nenatočil už cez desať rokov. CELKOVO: 5/10

Nekonečná bouře (2022)

Infinite Boredom. Asi nie je úplne fér vyčítať filmu, že vás od polovice neskutočne irituje správaním postáv, teda jednej konkrétnej postavy, keďže je natočený podľa skutočnej udalosti a podľa dostupných informácií aj veľmi vierohodne. Čo však je fér je vyčítať režisérke, že natočila survival thriller z prostredia zasnežených hôr, ale prakticky tomu nedokázala ani na sekundu vnuknúť čo by len kúsok atmosféry, napätia, záujmu o tie dve postavy ktoré sa tu celý film vyskytujú alebo čohokoľvek iného. Sledovateľné snáď len kvôli stále perfektnej Naomi Watts, ktorá sa síce snaží, ale v podpriemernom filme, ktorý vyzerá asi tak, že prvú hodinu sa tu Naomi zobudí, oblečie a autom dôjde na hory, v druhej pol hodine sa snaží zachrániť najdebilnejšiu postavu akú kedy vo filme uvidíte a asi tak dvadsaťkrát spolu spadnú do snehu a v tej poslednej si to všetko vyříkají. Nič, nič viac v tom filme nie je a pokiaľ ste dočítali až sem, tak tieto riadky sú asi tak rovnako záživné ako celý film. CELKOVO: 4/10

X (2022)

Texas Without Chainsaw Massacre. Ti West natočil oveľa lepšiu, i keď nepriznanú, poctu pôvodnému The Texas Chainsaw Massacre, než nedávna odpadová produkcia z Netflixu. Akurát vymenil Leatherfaca za, nuž, nadržaných osemdesiatročných dôchodcov. Čo môže znieť ako námet na paródiu sa však podarilo pretaviť do funkčného vidlákovského hororu kríženého so soft pornom. Ti West tentoraz nerieši žiadne ratingy a film zasadzuje do 70. rokov a medzi pornohercov, ktorí idú na jednu odľahlú farmu natočiť videá pre dospelých. Napriek predošlým riadkom, ktoré naznačujú značne odvážny a originálny prístup k látke sa však X odvíja viac menej podľa klasických zabehnutých, ale stále funkčných hororových šablón. Prvú hodinu Ti West tak, už pre jeho tvorbu typicky, buduje skvelú sedemdesiatkovú atmosféru, zoznamuje nás s postavami a na pozadí toho, že sa tu dobrých šesťdesiat minút stopáže nič zásadné nedeje, diváka napína kedy sa to celé zvrtne do toho očakávaneho masakru. Ten sa následne nebojí explicitného gore (rozdupaná hlava), zároveň však každú postavu necháva umrieť podstatne odlišným spôsobom, než len "obyčajným" ubodaním (dôjde aj na nejaký ten animal horror). A keď si divák myslí, že už má tak akurát dosť, West prekročí všetky hranice a na obrazovku priniesie nechutne sexujúcich dôchodcov v scéne, ktorá sa v mainstremovej tvorbe, resp. vo filmoch smerujúcich aj do kín (minimálne v US) nevidí. Dovolím si preto tvrdiť, že tu má do budúcna nadbehnuté na kultový hororový snímok. Osobne by som si síce prial, aby to hororové zúčtovanie v druhej polovici bolo o niečo dlhšie, napínavejšie a viac vyhrotené do takých tých depresívnych, temných hororových vôd, kde postavy tušia, že niet úniku a nemajú žiadnu šancu, ale ... vlastne neviem prečo sa na to sťažujem v horore, ktorý aj tak prekročil mnohé mainstreamové tabu a ktorému sa odvahu rozhodne nedá uprieť. CELKOVO: 7/10

Seveřan (2022)

The Green Knight meets Vikings. Narovinu priznám, že tvorbu Roberta Eggersa nemám rád. Pri The Witch mi pripravil najväčšie hororové sklamanie dekády a The Lighthouse by som maximálne označil za zaujímavý, než dobrý film. K The Northmanovi som preto pristupoval s obavami. Ukázalo sa však, že úplne zbytočne a Eggers natočil doteraz svoj najdiváckejší a najprístupnejší film. I keď s tou prístupnosťou to je mierne ošemetné. Ani Northman totiž nie je úplne typickou historickou vikingskou řezbou hollywoodskeho strihu ako by Eggersovou tvorbou nepoznačení diváci mohli čakať. Balancuje medzi epickým vikingským príbehom o pomste a stále nie úplne mainstremovým filmom. Eggersov autorský rukopis tu je stále poznať v každej scéne, zároveň evidentne silný producenský dohľad mu však nikdy nedovolí skĺznuť do toho typického artu, na ktorý sme u Eggersa zvyknutí. Čo by mohlo znieť ako absolútne nefunkčný spojenec dvoch rozličných prístupov sa nakoniec ukázalo ako perfektná kombinácia tvoriaca autorsky silný, ale zároveň dostatočne prístupný film, ktorý napriek pomerne jednoduchému príbehu o pomstve vlastne dokázal priniesť značne originálnu víziu. Diváci bažiaci po viac menej klasickom historickom/vikingskom filme dostanú vizuálne nádherný film s perfektnou kamerou, vynikajúcou hudbou a Alexandrom Skarsgardom, ktorý si to tu neskutočne dáva. Náročnejší diváci môžu riešiť dvojznačnosť celého diania a pomerne časté snové, resp. v Eggerovom podaní takmer až fantasmagorické sekvencie, kde Eggers zaujímavo vykresľuje udalosti akoby z dvoch pohľadov. Z pohľadu daného obdobia a teda z pohľadu Vikingov, ktorí verili na "nadprirodzeno" a na to, že za všetkým sú bohovia, osud, ale zároveň udalosti dáva do "reálneho" kontextu a zobrazuje, že sa to celé odohrávalo iba v ich hlavách a udalosti sa stali omnoho prirodzenejšie, než žeby za tým musela byť akákoľvek mystika. Či sa divák nechá strhnúť tými občasnými fantasy prvkami a dvojakou interpretáciou alebo nie je iba na ňom. Vo výsledku sme však dostali originálny film, ktorý dokáže sprostredkovať ako dokonalý audiovizuálny zážitok, tak o niečo autorskejší a artovejší zážitok, než len klasickú vikingskú řezbu. A to sa v hollywoodskej produkcii vždy cení. CELKOVO: 8/10

Wyrmwood: Apocalypse (2021)

Kiah Roache-Turner zohnal po 7 rokoch peniaze a natočil dvojku Wyrmwoodu, ktorá je ... no prakticky taká istá ako prvý Wyrmwood a ja by som tu mohol pokojne skopírovať môj komentár z 2014 a sedelo by to do bodky presne. Takže kto bol spokojný minule, mal byť aj tentoraz, kto nebol, tak nech to s Apocalypse ani len neskúša, pretože je to opäť veľmi nízkorozpočtové, zámerné zombie B-éčko, resp. až C-éčko, ktoré len predvádza čo najviac ujetostí. Zato však značne originálnych ujetostí, so zámernou prestelenosťou celého diania, teda pokiaľ si dokáže užiť takéto zámerne trash movies, ktoré sa neberú ani sekundu vážne. Režisérovi sa totiž nedá uprieť talent, aj keď namiesto akokoľvek vážnych hororov točí podobné pitchovinky. Wyrmwood dvojka podobne ako jednotka však dokáže balancovať presne na tej hrane podradnej zábavnosti bez toho, aby skĺzla do absolútnej trápnosti (od čoho má v každej scéne doslovne na skok). Vo výsledku tak nemôžem povedať, že som sa nebavil, akurát si nemôžem pomôcť, ale podobné zombie horory mi stále veľa nehovoria. Zombies zbožňujem v serióznom podaní, kde je cítiť kúsok napätia, strachu, tieto B-/C-éčkové blbůstky dokážem tak maximálne akceptovať. Wyrmwood 2 vďaka stále správne uletenej réžii Turnera, ktorý vie presne odhadnúť kde je hranica trápnosti a neprekročiť ju taktiež akceptujem, dokonca by som povedal, že som sa bavil o málo viac ako pri jednotke, no nevidím dôvod sa k tomuto filmu už nikdy vracať. Raz za pár rokov si od Roache-Turnera podobnú somarinku rád pozriem a trojka mi vadiť nebude, ale zároveň to nikdy nebude moja šálka kávy. CELKOVO: 5/10