Smrtihlav (2017)

Porovnaniu s minuloročnou Operáciou Anthropoid sa človek v tomto prípade vyhnúť nedokáže, takže hneď na začiatok - Muž so železným srdcom v tomto súboji ťahá jasne za kratší koniec. Pasáže s Heydrichom, opisujúce jeho cestu prerodu na chladnú beštiu, sú možno až príliš skratkovité (chýbajú viaceré zaujímavé postrehy z Binetovej knihy), avšak vďaka démonickému Jasonovi Clarkovi dostatočne pútavé. Kvalita scenára však značne upadá s predstavením československých parašutistov, pri ktorých osude zjavne nebol priveľký záujem poctivo sa držať historických reálií. To by však rozhodne nebol až taký obrovský problém, nebyť spomínaného Anthropoidu, ktorý v tomto smere dokázal omnoho lepšie vystihnúť dobovú atmosféru, vypätie dôležitých scén a Murphy s Dornanom (ktorý pritom po boku svojho talentovanejšieho kolegu pôsobil trochu nevýrazne) dokázali hlavných hrdinov stvárniť takým spôsobom, že Reynor s O'Connellom pri nich pôsobia ako rozpačití snaživci z ochotníckeho súboru. Niekedy skrátka zaujímavý námet nestačí, najmä keď sa jeho rozsiahlosť pokúsia tvorcovia vtlačiť do necelých dvoch hodín. V dnešných časoch nesmierne populárny seriálový formát by tomuto projektu svedčal omnoho viac. (50%)

Wonder Woman (2017)

Počiatočné scény odohrávajúce sa na skrytom ostrove plnom amazoniek sú síce okulahodiace, no nie príliš záživné. Aj preto pôsobí zmena prostredia za bojiská 1. svetovej vojny ako želané vykúpenie. S ňou zároveň prichádza aj toľko očakávaná zmes napätia, sporadickej, no intenzívnej akcie a (ako v každom správnom filme o komiksových hrdinoch) aj vtipné momenty, ktoré aj zásluhou sympatickosti protagonistov príbehu pôsobia príjemne a nenútene. Tých dopĺňa aj kvalitne vyobrazený antagonista, ktorého odhalenie je síce trochu predvídateľné (vážne má niekoho prekvapiť, že zloduchom je opäť raz jedna z minima hlbšie spracovaných vedľajších postáv, od ktorej sme to v žiadnom prípade nemali očakávať?), no záverečný súboj medzi ním a hlavnou hrdinkou, hoci ani tentoraz nemal ďaleko od prehnanej prezentácie neštýlového digibordelu, stojí rozhodne za to. V DC sa tak môžu spokojne potľapkať po ramenách. Z Wonder Woman sa im úspešne podarilo spraviť hrdinku, ktorá dokáže na svojich pleciach uniesť (okrem iného) kvalitný a zároveň divácky veľmi úspešný letný blockbuster. (75%)

Bulšit (2001)

Čert to ber, ja tomu tie štyri hviezdy napálim. Samozrejme, je to predovšetkým znôška rôznorodých gagov postavených na tuctovom príbehu, no priznajme si, nie je to základom snáď každej paródie na čele s dnes už kultovými Horúcimi strelami? Navyše, pokiaľ scenáristi dokážu aspoň obstojne vypointovať každú z dejových línií, ktoré sa rozhodli načať, dokáže človek oplývajúci aspoň akou-takou dávkou nadhľadu prižmúriť jedno oko aj nad scénkami, ktoré svojou trefnosťou zaostávajú alebo naopak nedokázali nájsť veľmi tenkú hranicu medzi vtipom a trápnym momentom. (70%)Slovenský dabing sa z pohľadu obsadenia skutočne vydaril, to sa však nedá povedať o preklade, ktorému by prospela väčšia voľnosť, keďže jeho prílišná doslovnosť zabíja nejeden vydarený vtip.

Blade Runner (1982)

Všetko, čo Blade Runner popri príbehu ponúka - od ponurej atmosféry futuristického sveta doplnenej jeho pôsobivým architektonickým spracovaním, cez skvelú prácu s kamerou, až hypnotický hudobný sprievod z dielne geniálneho Vangelisa - je jedným slovom úžasné. Avšak dejovo je film jednoducho prázdny, naťahovaný ako žuvačka na topánke a jeho tempo je také pomalé, až má tendenciu skôr uspať, než zaujať. Nič to však nemení na tom, že pripravované pokračovanie, ktoré prichádza po 35 rokoch od svojho predchodcu do kín, si už "len" kvôli vyššie zhrnutým kladom ujsť rozhodne nenechám. (65%)

Úkryt v zoo (2017)

Nie, žiadny Schindlerov zoznam ani Pianista sa tentoraz nekonajú. Snaha priblížiť nám ďalší zo zábleskov svetla v temnom období 2. svetovej vojny je bezpochyby hodná uznania, no len to bohužiaľ na kvalitný film stačiť nemôže. Presne ako nemohla v tomto prípade stačiť dvojhodinová stopáž na dôkladné predstavenie udalostí odohrávajúcich sa v priebehu šiestich rokov. Spracovanie nesmierne odvážneho konania manželov Zabinských sa ani zďaleka nedá považovať za postačujúce (o dejovej línii zameranej na poľský odboj nehovoriac) a vyobrazenie jednotlivých hrdinov príbehu je až na Antoninu príliš povrchné. S tým je následne spätý aj fakt, že talent väčšiny hereckého obsadenia zostáva absolútne nevyužitý, čo pochopiteľne najviac zamrzí v prípade Daniela Brühla. Vo výsledku tak napokon ani nedokáže potešiť kvalitne vykreslená dobová atmosféra alebo aký-taký priestor, ktorý pre seba vo filme ukoristilo pár tuzemských hercov. (55%)

Logan: Wolverine (2017)

Jednoznačných päť hviezd to rozhodne nie je. Na to Loganovi v prvom rade chýba hlbšia a prepracovanejšia dejová línia, ktorá by dodala veľkolepej rozlúčke s dnes už legendárnym hrdinom punc filmárskej dokonalosti. Takto zostáva "iba" prostá road movie, ktorá však zásluhou emócií vo vypätých dramatických scénach zaslúžene nadobudla prakticky okamžite po premiére prívlastok nezabudnuteľná. K nemu bez diskusie dopomáhajú aj akčné pasáže, ktoré tu rozhodne nie sú len pre efekt, hoci ten sa im vďaka ratingu R pochopiteľne uprieť nedá. V neposlednom rade je potrebné vyzdvihnúť aj herecké výkony dvojice Jackman a Stewart. Najmä druhý menovaný by si nepochybne zaslúžil prinajmenšom oscarovú nomináciu medzi najlepších hercov vo vedľajších úlohách a nebyť dobre známeho úzkoprsého prístupu Akadémie k jednotlivým filmovým žánrom, o jej udelení by som už v tomto okamihu ani na sekundu nezapochyboval. (85%)

Kráska a zvíře (2017)

Príliš rutinérska jazda spod taktovky prinajlepšom priemerného režiséra, ktorá až na maličké výnimky neťaží z vlastných nápadov, ale iba tvrdohlavo kráča cestou istoty, ktorá bola vyšliapaná pred takmer 30 rokmi. Najmä to je asi dôvodom toho, že podmanivé čaro pôvodného animovaného filmu akosi chýba, hoci sa samo osebe nejedná o vyslovene nepodarený počin a niektoré chvíle či pôsobivé scenérie dokážu vyvolať u diváka vyššie uvedený pocit. Snímke príliš nepomáhajú ani nesmierne otravná snaha o všadeprítomnú politickú korektnosť a nové piesne, ktoré (možno až na How Does a Moment Last Forever) nedosahujú kvalít pôvodných kúskov a samotný dej skôr zbytočne naťahujú. Navyše, niečo zrejme nie je v poriadku ani vtedy, ak antagonista zatieni dvojicu hlavných hrdinov celého príbehu. To je, mimochodom, z môjho pohľadu trochu paradoxné, keďže Gastona som v prípade animovanej predlohy vnímal ako jednu z mála jej slabín. (60%)

Rychle a zběsile 8 (2017)

Jedno je dnes už viac než isté. Na Rýchlo a zbesilo nemôžete ísť do kina s vlastnými predstavami a požiadavkami. Očakávať totiž od série, ktorá sa od svojho počiatku vykryštalizovala v divácky megaúspešný subžáner medzi akčnými filmami, návrat ku koreňom či dokonca niečo nové a prevratné, je ako očakávať od Tarantina menej kecov a krvi. Pokiaľ ste ochotní akceptovať zaužívané pravidlá, na ktorých si platení kritici (aj tí, ktorí by sa nimi radi stali) pri recenziách tejto série pravidelne radi zgustnú už od roku 2009, budete sa aj v prípade najnovšieho pokračovania rýchlej a (predovšetkým) zbesilej jazdy baviť, možno dokonca najlepšie od piatej časti. Vo výsledku tak môže okrem nútenej absencie Briana, na ktorej snáď tím CGI expertov nikdy nebude nič meniť, skutočne zamrzieť len práca s kamerou a strihom, kde akcia veľkým dôrazom na efekt z času na čas stráca prehľadnosť. (75%)

Vesmír mezi námi (2017)

Pasažieri pre tínedžerov. Nie, skôr Pasažieri s tínedžermi v hlavných úlohách. Teda vlastne s jedným tínedžerom a Britt Robertson, ktorá snáď bude hrať stredoškoláčku aj popri poberaní dôchodku. V porovnaní s vesmírnou romancou Chrisa Pratta a Jennifer Lawrence však Vesmír medzi nami trochu pokrivkáva v plynulosti deja a scénách rozvíjajúcich vzťah medzi hlavnými hrdinami, ktoré vo výsledku pôsobia rozpačito (hoci niekto samozrejme môže a aj bude argumentovať tým, že prvé vzťahy dospievajúcich sú často charakteristické práve rozpačitosťou). Aj napriek tomu sa však filmu nedá uprieť zaujímavý nápad, ktorý z neho v kombinácii s ostatnými pozitívnymi prvkami, z ktorých vyčnieva najmä obsadenie skvelého Garyho Oldmana, robí celkom prijateľný program na sobotný večer. (60%)

Pasažéři (2016)

Áno, takto nejako to vyzerá, ak na základe nesmierne originálneho nápadu vznikne nie príliš originálny scenár. Pasažieri mali nábeh na to stať sa plnohodnotným nasledovníkom nezabudnuteľných medzihviezdnych príbehov, ktoré v posledných rokoch obohatili svetovú kinematografiu, výsledkom je však napokon "iba" svižná a vizuálne mimoriadne atraktívna romantická dráma so sympatickým duom v hlavných úlohách. P.S.: Pokiaľ máte v pláne film zhliadnuť predovšetkým kvôli tomu, že sa v ňom podľa menoslovu hercov objaví aj váš obľúbenec Andy Garcia... tak kašlite na to. (70%)