Občan Kane (1941)

Ve světě vyzdvihován, glorifikován ve všech možných žebříčcích a kritikách. V Česku ne tolik znám, resp. mnoho lidí 'o jeho existenci tuší', ale o dost méně jej opravdu vidělo. Konečně jsem se vymanil z této kategorie a přestoupil do jiné - 'zhléhnuvší ho'. Řemeslně, a ještě vzhledem k tomu kdy to vzniklo, je to naprostá špička. Způsob vyprávění musel být tehdy vskutku převratný, když zaujme i dnes. A šokující byl nejen formou, ale následně i kritikou od jednoho US magnáta, který se v tom sebevztažně zhlédl. Bohužel úvodní skoro pekelné vyprávěcí tempo ztratí v poslední půli až třetině na své původní dynamičnosti a tak se 100% zážitek nekoná. Ale určitě stojí za zhlédnutí. [80%]

Vrah mezi námi (1931)

Temná atmosférická detektivka, která ani po více než 80-ti letech neztrácí mnoho ze svých předností (režie, kamera, hlavní padouch, vyobrazenou práci policie, scénaristickou kličku (ale jen jednu) ). Absence hudby mě kupodivu až tolik nevadila. Ovšem na filmu na přelomu němého (kde byl naopak právě jenom hudební doprovod) a prvních mluvených je to paradoxní úkaz. Policejní beznaděj v pátrání a zterorizovaná veřejnost včetně represivnímí zátahy zdecimované galerky jsou skvěle vyobrazeny.. a následuje akce i ze strany podsvětí, gg grázlíci ! ps: finální morazilace mi přisla už příliš, jinak by to bylo za plno. [90%]

Druhý dech (1988) (seriál)

Šílená komunistická agitka natočená paradoxně těsně před revolucí: plné krav, známých českých herců, kravských lejn, znamých českých hereček a úspěchů v živočišné výrobě vůbec. Zajímali by mě pohnutky Abrháma, Chýlkové, Vašuta, Kratiny, Bohdalové, Konvalinkové, Zázvorkové, Žilkové, Dlouhého, Husáka, Brzobohatého, Sováka, Čepka, Bláhy, Nového a spousty dalších se v takovémto paskvilu objevit, btw. hudba K. Svoboda. No zkrátka je to téměř pořád o hovně. Jedna slabá hvězda čistě jen za pár snažících se herců. [10%]

Smrtonosná past 2 (1990)

Nedosahuje to sice již absolutních kvalit kultovní numero uno, ale úroveň si to drží stále vysokou. Willis válí co to dá, akce dobrá i pár zvratů se najde. Kdyby všechny 'dvojky' byli takovéhle .. [80%]

Bezva vejška (2006)

To není přitažené za vlasy, je to za ně smýkané 10km za autem a pak skalp vytrhnut pěkně s kůží. Nemám tenhle typ komedií rád a tohle mi to jen potvrdilo. Ve svém žánru založeném prvními ucházejícími a novátorskými prcy-prcy sice drží průměr, ale co s tím když všechny tyhle filmy jsou pořád na jedno brdo. Je hodně kritizován závěr ke kterému to americky nevyhnutelně směřuje. Ano, já ale kritiku háži i na celý průběh, dementním závěrem dvakrát podtrhnut. Alespoň že fekální humor, obvyklý to jev, zůstal za dveřmi. [40%]

Lovecká sezóna (2006)

Nudné, fádní, neoriginální, animace ještě ujde. Po celou dobu téměř žádné vtipné scénky, pokusy o ně to ano, ale nesetkávajíc se s úspěchem. Ke konci se to má sice tendenci trochu odrazit ode dna, ale stále nic moc. Pro mě osobně dost utrpení, hrajíc těžce na rodinnou notu. Děti, které na to jdou pochopím, odrostlejší již moc ne - snad jako jejich povinný doprovod a nosiče popcornu s kolou. [40%]

Královská aféra (2012)

Pěkné zpracovaní pro mne naprosto neznámého tématu. Umně nastíněná dobová atmosféra souboje v tu dobu tradičních hodnot s v Evropou se šířícím pokrokovým osvícenstvím je zčásti dílem i povedéné výpravy - především kostýmů a využití inter/exterieru, i českých. Nejvýraznějším prvkem ale stále pro mne zůstává perfektně zahraná role lehce pomateného roztěkaného krále (na premiéře v Lucerně s jeho představitelem bylo před projekcí prohozeno pár slov a přihodil jako ochutnávkový bonus 0,47 sekundy jeho 'královského smíchu z filmu'). Opravdu je to naprosto přesně na hraně mezi uvěřitelným šílencem a směšnou postavičkou z béčkové komedie, resp. přepadá nepatrně přes hranu k tomu šílenci, naštěstí. Přehnaná a přepálená stopáž je největším ale hodně výrazným neduhem díla. Půl hodina dolů a vůbec by se nic nestalo, spíš naopak by to přidalo na dynamičnosti a u mně i hvězdičku na hodnocení. Anebo prostor měli tvůrci využit pro zvýraznění pletich či zvratů, protože na více než dvě hodiny se toho zas tak moc nestalo. [60%]

Spider-Man 2 (2004)

Pro mě neoslovující průměr, efekty ok, padouch padouchuje obstojně, pavučiny lítaj všude možně i nemožně, atd. Ale v podstatě na chlup stejné jako jednička. Jen romantická linie je zde ještě debilnější a snad i dostává více prostoru. Holt nejsem očividně cílovka. Že já blbec si to 'dal' v rozšířené verzi (122->135min = +12min). Posledních 20min je opravdu, i po předchozí průměrné části, jak to říci slušně, obtížněji stravitelných. [60%]

Gauneři (1992)

Tak tohle mám rád skoro stejně jako Pulp. Tarantinovana drsnější prvotina a hned pořádná pecka aneb jak se vyřádit v garáži jen sakách a s pár bouchačkama. Dialogy jsou absolutní špička již tady. No a do dalšího kousku už jen QT utáhl šrouby ostatním strankám a vznkiklo PF .. Nabídnutý prostor zde Buscemi skvěle využil, je to klasik. [90%]

Neznámý (2011)

Pohodová nenáročná záležitost s pokulhávající logikou ovšem v příjemném technickém provedení. Co tu máme dále: charismatického tahouna Neesona; skvělého Stasi vysloužilce Ganse, který ani v důchodu neztrácí nic na důvtipu; pěknou bosenskou imigrantku Kruger s balkánským přízvukem, které to sekne i v seprané mikině; a také se nám do toho připlete stará škola Langella zatřesouc s celým dějem. První část slibně rozjetá, pak to v určitém bodu začne polevovat. Avšak jako no-brain (vykrádá to okatě co může!) zábava je to stále dobré. Původně jsem chtěl dát jen 60, ale nezaslouží si to. [70%]