Hard Boiled (1992)

Dobrý začátek v jazzovém klubu. Možná to tam mělo i skončit. Gansterky prostě nejsou můj žánr. Nikdy jsem nenašla zalíbení v rozstřílených tělech a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit. Sorry.

Volavka (2002)

Příběh má větší spád a hrdinové jsou mnohem lidštější než ve Skryté identitě. Je tu mnohem víc rozehraná romantická, skoro lyrická nota. Záběry kamerou jsou promyšlené, podtrhují dílo. Vcelku se mi film líbi víc než remake, jen si kladu otázku, jestli je to tak ve filmové branži nutné? Něco se povede, tak to použijeme do jiného filmu o deset let později (viz Hard Boiled 1992 a Volavka 2002). Pro jistotu obsadíme i stejné herce ... A protože má Volavka úspěch, co takhle použít stejný scénář a obléct ho do amerického kabátku?! A do oficiální zprávy distributora pro jistotu ani nedáme zmíňku o Volavce ...?! Asi se tu ve mně ozývají pravidla žurnalistiky - pokud cituji, uvedu autora, pokud použiji část díla, pak pouze se souhlasem autora a za ředem domluvený honorář. Tak si říkám kolik asi zaplatili tvůrci Skyté identity autorům Volavky? Kolik Janu Svěrákovi za Pearl Harbor? A dalo by se pokračovat ....

Vlasy (1979)

Často se setkávám doslova se šokem, když někomu řeknu, že mi mi nelíbí Vlasy Miloše Formana. Skoro, jako by bylo povinností, aby se mi líbili filmy ověnčené oskary nebo z horních příček jakéhokoliv žebříčku. Protože je to jev poměrně častý, rozhodla jsem se dopsat k Formanových filmům komentář. V obecné rovině jsou je cizí většina filmů pojednávající o květinových dětech a feťácích. Je to skupina lidí, se kterými nedokážu sympatizovat. Nesednou mi ani filmy z amerického prostředí. Je to prostě způsob života, chování a smýšlení, který je mi vzdálený, proto podobné filmy ani nevyhledávám. Ale na druhou stranu - nelze je minout. Nejsou mi extra blízké ani muzikály, ale dokážu se přesto přenést. Nevylučuji možnost, že mě zaujme nějaký americký muzikál o feťácích, ovšem případ Vlasů to zrovna není. Byť jsem film viděla nejméně třikrát, pokaždé s odstupem let, ale nikdy ke mě nepronikl. Připadala jsem si jako pozorovatel z velké dálky, necítila jsem se vtažená do děje, hlavní představitelé si nezískali mé sympatie a na konci nenaskočili ty správné emoce. Od filmu očekávám osobní poselství, ta pověstná chemie, pochopení díla. To nenastalo. Hlavní posleství jsem pochopila, ale přesto se mě film nedotkl. Neviním z toho Miloše Formana. Jako člověka ho mám ráda, jsou mi sympatické jeho názory, ceníme si stejných knih, máme rádi stejnou muziku, líbí se mi co říká, ale přesto se ve filmech míjíme. Ne že bych to opakovaně nezkoušela a najdou se i dva filmy, které se mi od něj líbí a které mě osolovili. Leč Vlasy to bohužel nejsou. Moje hodnocení nevyjadřuje nic o kvalitě filmu, jsem přesvědčená, že je natočený dobře, jenom nespadám do cílové skupiny diváků, pro které je určen. Zdejší hodnocení vyjadřuje pouze můj osobní postoj, který jsem zde náležitě vysvětlila. Děkuji za pochopení!                                                                                                                                                                                                                          Zajímavé komentáře: mupimup, Prochy84

Parfém: Příběh vraha (2006)

Viděla jsem asi poslední třetinu, ale natolik mě to přikovalo do křesla, že jsem si hned druhý den opatřila film i knihu. Napřed jsem si přečetla předlohu a pak pustila film od začátku. Jde o příběh velmi zemitý, takříkajíc jdoucí pod kůži, někdy až odporný, ale přesto přitažlivý a hlavně - dokáže od prvních řádků či záběrů naprosto vtáhnout do děje. Jde o fiktivní příběh odehrávající se v minulosti, spíš než Fantasy je výstižnější Mystery. Krom neobyčejných schopností hlavního hrdiny (vraha) se všechno odehrává jako v obyčejném životě. Tím, že jsem jako první viděla konce a při druhém sledování znala i knihu mi zážitek z filmu prohloubilo. Chápu ty, které film fascinuje i ty, kteří jsou jím zaskočeni. Pro mne plná palba!

Milionář z chatrče (2008)

Britský film o indském chlapci natočený v hollywoodském stylu. Nemohu se ubránit dojmu, že je vše vypočítané na efekt. Jeho oblíbenost svědčí o tom, čím se dnešní divák nechává krmit. Příjemné podívání ano, převrat ve světové kinematografii ne. Zajímavé komentáře: TheRaven, Tetsuo

Poslední pokušení Krista (1988)

Film, na který vzala má kamarádka katechumeny před křtem. Film, na který mě vzal můj kamarád a pak celou dobu po očku sledoval, kdy se konečně začnu pohoršovat. Film, který by měli vidět všichni vzdělaní katolíci (spolu s Životem Briana!) Film, který není pouze filmovým zpracováním románu od Kazantzakise. Film, který zcela záměrně vykresuje Krista víc jako slabého člověka, než jako silného Boha. Film, na který nikdy nezapomenete! Film, který se mi od Martina Scorsese nejvíc líbí! . . . .Zajímavé komentáře: Isherwood, kiddo

Skrytá identita (2006)

Máme ho tu opět - Jacka Nicholsona v roli dalšího odporňáka!. (Proč jen se nedivím, že mu tyhle role tak sedí?!) Už dlouho si myslím, že DiCaprio a Damon jsou typově velice podobní, tady navíc podtrženo i sestřihem a oblečením. Obsazení Leonarda po Chyť mě, když to dokážeš a Matta po Bournovi a Dannyho parťácích se ukázalo jako dobrý tah. Máme tu dva mladé sympaťáky, oba bez rodin. Jednoho se ujme místní boss podsvětí, druhého polapí tajní. Oba nemají moc na výběr, na obou stranách stojí proti sobě pěkní prevíti. Oba mladí muži se stávájí bezmocnými nástroji v rukou výše postavených. Spojovacím prvkem se zde stává žena se kterou se oba dva hrdinové zapletou. Ve srovnání se Zjizvenou tváří se dostáváme mnohem víc na kůži, nelze se ubránit sympatizování s oběma mladými muži, je tu velice zajímavý ženský element, brutální scény nejsou tak časté a hlavně nejsou samoúčelné. V té první půlce jsem si často kladla otázku, jak to asi dopadne?! Závěr podtrhuje kvalitu filmu. Škoda přeškoda, že nejde o původní námět!! Martin Scorsese použil osvědčený scénář Volavky z roku 2002. Doporučuji původní verzi, stojí za to!! Zajímavý komentář: Renton, novoten, Lima

Po čem ženy touží (2000)

Velmi průměrná americká rádobykomedie. Přemýšlím, kam se ta vtipnost ztratila? Všichni o ní píší, ale kde nic tu nic. Shruntí: Námět dobrý, rozpracování špatné, dialogy (či snad úprava dialogů nebo překlad) nezajímavé, herecké výkony slušné (hlavně pro obdivovatelky Mela), poselství nulové. Snadno zapomenutelný film. Zajímavé komentáře: Tetsuo, kinej, FateKEEPER

Divokost Chorvatska (2010) (TV film)

Může to tu někdo konečně přejmenovat na Krásy divokého Chorvatska? Když už je takto přeložený název celého cyklu, připadá mi jako naprostý amatérismus použít zde krkolomný tvar Divkost Chorvatska! To už jsme jako Češi úplně ztratili cit pro vlastní mateřtinu?!

Večírek (1968)

Teprve po Byl jsem při tom dostává Večírek další rozměr. Skvělá komedie, která jakoby navazuje na francouzský styl humoru, ale zůstává stále svá.