Pan Church (2016)

Velice příjemný film, který nenuceně a nenudně vypráví o poutu tří lidí, ze kterých je samozřejmě nejzajímavější pan Church, kterého Eddie Murphy ztvárnil velice přesvědčivě. Film bohužel doplácí na přemíru zvědavosti, kterou docílil co se týče soukromí této postavy. Poskytnuté informace totiž nejsou ničím převratným, šokujícím ani překvapivým. Vše se dá odhadnout během prvních 25 minut filmu. Takže konec vyznívá naprosto do ztracena a přináší veliké zklamání typu "proč jsem to teda musel vidět?". Což je škoda. Palec nahoru i pro Christiana Madsena jako Eddie Larsona. Právě kvůli nedostatečné katarzi u postavy pana Churche je Larson tím, kterého si z celého filmu budu pamatovat nejvíce. Má dojímavou a nepříjemnou minulost, zoufalou přítomnost a nečekanou budoucnost.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Bavilo mě to víc, než dvojka, trojka a čtyřka dohromady, ale i tak to není žádné terno. Chybí tomu pořádné tempo, pocitově má film přes 3 hodiny, akce není nijak výrazná a Deppův ožralý buzerant vyloženě nebaví. Mladé osazenstvo je taky na přesdržku, snad kromě Scodelario, jejíž nahoněné kozy musel kameraman detailně zabrat pokaždé, když se jejich nositelka objevila v záběru. Naopak se povedla scéna s gilotinou, výprava, Salazarova posádka (sice nemůže konkurovat té z Bludného Holanďana, ale i přesto zaslouží palec nahoru) a většina vtipů. Konec filmu je ostuda.

Kong: Ostrov lebek (2017)

V tomto komentáři se neubráním srovnání s předchozí verzí zpracování (P. Jackson, 2005), kterou považuji za zatím nejlepší zpracování opičího příběhu. Zásadní rozdíl v těchto dvou verzích je přístup k látce. Zatímco Jackson si zfilmoval svoji (další) lásku a z každého záběru přímo čiší nadšení pro látku, Kong: Skull Island je pouhým kalkulem, který se snaží těžit z momentální popularity vesmírů (těch filmových, ne toho tajuplného ticha kolem nás) a jelikož komixoví superhrdinové jsou dojeni co peníze dovolí, zde se muselo sáhnout po monstrech. Robertsova verze proto postrádá psychologii postav, postavy jsou pouze do počtu, chybí budování tajemna a napětí (opičákova hlava a velikost je ukázána hned na začátku), sází se pouze na akci a opomíjejí se detaily (útok chobotnice na Konga - z vody na něj zaútočí obrovská chapadlová příšera, přitom Kongovi je voda pouze po kotníky. Takovéto chyby jsem toleroval v Sharknadu, ale tady to tolerovat nehodlám). Na druhou stranu musím říci, že film pěkně odsýpá, akce je docela povedená a první představení Konga v celé své kráse je naprosto dokonalé. Lepší nástup gigantického zvířete na scénu jsme opravdu ještě neviděli (trumfnul i Zillu z 2014) a asi ještě dlouho neuvidíme. Dobová atmosféra také funguje a postava J. C. Reillyho byl supr nápad. Když skousnete, že hlavním nepřítelem chlupatce jsou stvůry chodící v kliku/stojce, tak se budete slušně bavit. Blockbuster bez duše, ale přeci jen zábavný blockbuster.

Wonder Woman (2009)

Až na tu neviditelnou stíhačku to nebylo vůbec špatné. Áres je dobrý záporák, mytologie docela funguje a slovní boj mezi mužským a ženským pohlavím je vtipný. Tlupa feministických fitness trenérek nakonec prozře a po rozdrcení Áresových kulí se opět začne sbližovat s majiteli pytlíků se spermiemi. Happy endy já rád.

Green Lantern: První let (2009)

Scénář psal puberťák, odfláklá je i minulost a motivace Hala Jordana. Je to vlastně jen hezky zeleně animovaná akční ptákovina.

Den Šakala (1973)

Výborný thriller, na němž se ale bohužel podepsal zub času, a tak mi některé scény připadaly až příliš strojené pro objektiv kamery. Délka filmu je přiměřená (ač se to může zdát nemožné), konci přesto trochu chybí gradace.

Kráska a zvíře (2017)

Klasika zde zůstane klasikou. Vše, co se film snaží reprodukovat, je průser na n-tou a vlastních invencí je po skrovnu. Když se zpívá, je to sračka ze všech sraček ta nejsračkovatější. Film se přitom dál nerozvíjí - zastaví se a táhne se stejně jako 50 odstínů nemrdu. Když se nekráká, je to trochu lepší - hlavně díky vizuálu a Luku Evansovi. Zbytek je opět průser, protože Watsonové by člověk za to její cukrlíčkování dal dělo na budku, Dan Stevens je herecké netáhlo a z ostatních jsou celou dobu budíky a kandelábry. Paradoxně ale i v této své pohádkové formě obstarávají největší zábavu filmu, pro mě byli chvíle se zakletým služebnictvem tím nejzábavnějším. Když to shrnu, jedná se o naprosto zbytečný počin. Dětem (i sobě) pusťte raději animovaný originál a od tohoto ruce pryč.

Collateral Beauty: Druhá šance (2016)

Na film mě, asi jako většinu populace, nalákala výborná herecká sestava (jen ta kuna Knightley mi nikdy vadit nepřestane). Na prostoru 90 minut (scénárista moc fantazie nepobral) dostaneme citovou vydíračku, která neobjeví nic nového. Nakonec mají bolístku všichni Willovi kámoši a z najatých herců se najednou stanou životní mudrcové. A závěrečné odhalení mě napadlo asi v půlce filmu, nicméně jsem nevěřil, že by to scénárista chtěl překombinovat až takhle. He, byl jsem překvapen. Pokud jste citlivá žena, hvězdičku či dvě si k hodnocení přihoďte.

Mumie (2017)

Nové Mumii nechybí hordy velice kvalitní akce (úvod a pár letadla!), košatý příběh a slušný tah na bránu, bohužel trpí na otravného sidekicka a překombinovanost. Takový Russel Crowe a jeho postava působí jako pěst na oko, stejně jako celý jeho ansámbl. Závěr filmu je nemastný, neslaný a dost ztrácí tempo. Vlastně mi bylo úplně fuk, jak to dopadne. Ale v rámci hodnocení "je to jen blockbuster, který má svou vesmírovostí vydělat s kolektivem hodně peněz" musím připsat body za celkovou zábavnost, je to rozhodně lepší průměr.

Zlato (2016)

Na McConaugheyho filmy se posledních pár let vždy těším, jelikož si vybírá opravdu kvalitní projekty, zvlášť náročné i na herecký výkon, který on podává vždy bezchybně. Ani zde to není výjimka. Scénář nemá smysl nějak pitvat, jedná se o "napsáno životem", je tu spoustu vrcholů a pádů hlavního dua, spousta zvratů a člověku nezbývá nic jiného, než nevěřícně kroutit hlavou - hlavně nad tím, jak se dá oblbnout celá Wall Street. Hlavně, že to sype, že? Každopádně největší slabinou filmu je paradoxně režie. Chybí tomu šťáva, film má pocitově přes 3 hodiny.