Duševní Benjamin Button Scorsese o krysách a volavkách převezených z hongkongské ZOO do výběhů té bostonské. Nepřekvapil scénami, které se aranžují hodiny, aby jim pak ve filmu patřilo pár sekund či stylem vyprávění, který připomíná papírovou loďku stahovanou vodním vírem. Trochu mě zarazilo, že navzdory zvyklostem stál tentokrát spíše na straně zákona a taky, že nevyždímal z hvězdné sestavy dokonalé výkony. Leo dobrý, stejně jako Wahlberg, který v roli lektora etikety používal v krajních případech invektivy jako „mizera“ či „licoměrník“. Damon sice postavil výkon na své přirozené nesympatičnosti, ale nešlo mu uvěřit, Farmiga v hloupě napsané roli jen mohla valit oči a sám velký rozcuch Jack vypadal, že je pořád v roli psychiatra Buddyho Rydella z Anger Management. Nic to však nemění na tom, že spojení Scorsese - Gangster Movie je stále spolehlivou značkou a toho hlodavce na pozadí Massachusetts State House berte jako rozverné mrknutí na diváky, kteří ji vyhledávají..(23.7.2014)

„Peniaze som nepotreboval, odkedy som ako tretiak chcel desiatu a nemal som na ňu peniaze. Ani ženy už nepotrebujem. Ale páčia sa mi.“ Brutálny americký remake decentnej ázijskej kriminálky VOLAVKA (ktorá sa časom rozrástla do trilógie) jedného z najvýznamnejších súčasných amerických režisérov. Scorsese a jeho scenáristi idú na plný plyn od úvodných sekúnd, čo im vydrží celých 151 minút, dole klobúk. Báječne zamotaný príbeh má logiku, postavy konajú logicky, dialógy odsýpajú a vo chvíli, kedy podáva doslova oscarový výkon aj večné herecké drevo menom Wahlberg, treba uznať, že tu sa niečo podarilo. Snáď len nešťastný Anthony Anderson vyskočil z iného filmu, ale to nič nemení na maximálnom hodnotení, pretože toto je ostré a ponúka to krásny priestor pre väčšinu hercov, ozdobou je Satan Jack Nicholson, na zrelé kolená dokazujúci, že na to stále má. Polus Bratislava 2006(11.11.2006)

Problém tohohle filmu je, že je Scorseseho nejúspěšnější, i když zdaleka ne nejlepší. Možná je to dokonce jeho nejhorší z těch, co jsem doposud viděl. Přesto je to ale čtyřhvězdičkové dílo, i když s odřenýma ušima, protože Scorsese prostě točit umí a má čich na herce, takže se z toho vždycky nějak vykroutí. Hlavně závěr obsahující slušnou dávku cynismu se mi líbil. 70%(22.5.2010)

• novoten

Když jsem se rozhodl, že oproti původnímu záměru na Skrytou identitu přece jenom zajdu, byl jsem skálopevně přesvědčen, že se nebudu snažit ji srovnávat s předlohou. U filmu, kde nejlepší momenty jsou ty, které ji přesně kopírují, nemůžu jinak. Co se týče hvězdami nabitého hereckého obsazení, tak DiCaprio, Damon a Sheen skvělí, Baldwin a Wahlberg průměrní a Farmiga a hlavně k mému obrovskému překvapení i Nicholson hrozní. Hlavně v jeho postavě Departed dokazuje, proč remake neměl vzniknout. Místo nenápadného vůdčího gangstera je Costello oplzlým a zbytečně vulgárním arogantem, kterému nezáleží na ničem a na nikom a mezi dva hlavní hrdiny scénáristé vložili hloupě se chovající ženskou postavu, díky které navíc vzájemné míjení obou infiltrantů ztrácí na věrohodnosti. A hlavně Scorsesemu neodpustím zásadní věc, z napínavé, emocemi nabité a v mých očích navždy nezapomenutelné závěrečné scény u výtahu, která pro Volavku byla korunkou jejího triumfu, se v remaku stala fraška, která nacpala tři zvraty do několika vteřin a absurdně podané závěrečné střílení hlavních postav vyvolalo v sále zasloužený a téměř nevěřícný posměch. Scorsese zničil film, který mohl redefinovat žánr gangsterky, ale místo toho jen vypreparoval předlohu a zběsile ji překroutil - a tím si u mě zadělal na všechno možné, jen ne na slibovaný vrchol kariéry.(30.11.2006)

Scorseseho The Departed, natočený na námet celosvetovo úspešného hongkongského akčného snímku Infernal Affairs (réžia Wai Keung Lau a Siu Fai Mak, 2002) a jeho dvoch pokračovaní (Infernal Affairs II a Infernal Affairs III, 2003), si získal popularitu i uznanie kritiky a zozbieral tak päť nominácií na ceny Akadémie, vrátane „najprestížnejších“ Oscarov za najlepší film a réžiu. The Departed zaujme vynikajúcimi hereckými výkonmi Matta Damona a Leonarda DiCapria v rolách „informátorov“ súčasne pracujúcich tajne pre zločinecký gang aj pre políciu. Dej sa naviac odvíja nevzrušeným pomalým tempom, poháňaný režisérovými charakteristickými a štylistickými „kudrlinkami“, od obratnej manipulácie so zvukovou stopou filmu po rad závratných panoramatických obrazov a zložitých kamerových jázd. Na The Departed je najpozoruhodnejšia pracovitosť a inteligencia, s ktorými Scorsese a scenárista William Monahan adaptovali sériu ázijských Volaviek pre západné obecenstvo. Témy zrady a konfliktnej loajality sú hladko prevedené do nového prostredia, rovnako ako väčšina nevšedných scén, vďaka ktorým je hongkongská trilógia tak atraktívna. Obtiažnejšie – a snáď aj najúchvatnejšie, vzhľadom k zásadnému úspechu vynaloženého úsilia – bolo prenesenie príbehu z nablýskanej, postmodernej veľkomestskej krajiny súčasného Hongkongu do spoločensky a geograficky absolútne odlišného prostredia Bostonu. Scorsese s Monahanom premieňajú to, čo by mohlo ľahko skončiť ako ďalší obyčajný účinný remake, vo vážnom a kultúrne špecifickom angažmá. Írski Američania sú tu zobrazení s rovnakou intenzitou ako talianski Američania spodobnení v Scorseseho filme Mean Streets z roku 1973. V tomto zmysle The Departed pokračuje v rozvíjaní tém, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Scorseseho diela od samého počiatku. 85%(15.8.2010)

• - Důvod, proč Jack Nicholson odmítl nosit čepici lokálního baseballového teamu Boston Red Sox, je ten, že je velký fanoušek teamu New York Yankees. A rivalita těchto dvou klubů je stejná, jako rivalita například týmu Sparty a Slavie nebo třeba Manchesteru United a Manchesteru City. (kubsov)

• - V průběhu filmu je možné všimnout si několika symbolických písmen X, které se do filmu dostaly na Scorseseho žádost jako pocta filmu Zjizvená tvář (1932), kde má toto písmeno svůj zvláštní význam. Vedoucí výroby doplnila: “Marty (pozn.Scorsese) nás požádal, abychom X použili pokaždé, kdy to bude jen trochu možné, takže X vidíte v oknech, na zdech, na podlahách..." (BisiJoker)

• - Za to, že Leonardo DiCaprio nebyl nominován na Oskara za svou roli, může studio Warner Bros, protože to nechtělo, aby soutěžil proti ostatním hercům ze stejného filmu. Raději ho nechalo nominovat za film Krvavý diamant (2006). (don corleone)