To posledné, čo som mal v pláne v tomto komenári, je porovnávanie s VOLAVKOU, ktorú SKRYTÁ IDENTITA remakuje. Ale keď poznáte originál, v ktorom je daný príbeh sfilmovaný svižnejšie, prehľadnejšie, ani jedna postava v ňom nie je prvoplánovo pózerská (Jack Nicholson) a jeho ázijská optika je navyše pre Európana exotickejšia než filmovo obohraná "špinavá Amerika", naozaj vás nemôže SKRYTÁ IDENTITA nejako zvlášť ohúriť. Jasné - Scorsese s jeho kameramanom sú machri svojho oboru, človek sa ani sekundu nenudí, je neustále v spoločnosti svetovej hereckej elity, ktorej postavy si režisér psychologicky vychutnáva do špiku kosti. Lenže z filmu ako celku, z jeho výslednej pachute cítiť, že k nemu tvorcovia nepristupovali ani s takou láskou ako k LETCOVI. Jediný, kto sa projektu oddal na plné gule a vložil doň dušu, je herecký dynamit Leonardo DiCaprio. Ešte zopár podobných úloh a mám ho v osobnej hereckej TOP5. Ináč je ale SKRYTÁ IDENTITA "iba" veľmi solídnou policajno-mafiánskou drámou, z ktorej sú Američania posraní len vďaka záveru, na aký nie sú v Hollywoode zvyknutí. 4* si film zaslúži v rámci súčasnej americkej produkcie, ale určite nie v rámci režisérovej filmografie. Rád si ho pozriem znovu, ale nemôžem skryť malé sklamanie. P.S.: Matt Damon sucks.(27.10.2006)

Čtyři hvězdičky díky nádherně suchému závěru. Celkově mě tento film ale zrovna dvakrát nenadchnul. Je tu sice spousta zvučných jmen, z nichž však nejlepší výkon podává DiCaprio, který mi zde byl upřímně nesympatický, ačkoli zahrál sebelíp. Jeho protihráč Matt Damon je naopak občas až napřesdržku - ne že by hrál špatně, ale tu roli jsem mu nějak nemohl uvěřit. Děj se rozjíždí docela pomalu, ty správné obrátky to nabere až asi kolem poloviny, do té doby musí člověk přetrpět množství dialogů, které mají působit vulgárně, špinavě a drsně, ale místo toho jsou jasně z prstu vycucané a umělé. U mne to má Skrytá Identita asi tak za 75%.(27.8.2008)

DEPARTED je solidní mafiánský drama, který se trhá na kusy s Dokonalým trikem o nejlepší film (drama) roku. Scorsese od svých klasik GOODFELLAS a CASINO stále udržuje svižné tempo a napětí. Scorseseho vyprávění s mistrem za kamerou Bullhousem a výborným režijním tempem v luxusním střihu si divák uvědomuje, že sleduje opět prvotřídní krimi žánr. Scorsese má opět vybudované všechny postavy - výborný Wahlberg (nejlepší VR), dobrý Damon (nijak nezklamal, i když tohle není jeho životní role BOURNEho), perfektní DiCaprio (narodil se pro tuhle roli) a skvělý záporák J. Nicholson, který sice nevyzařuje respektem jako malinký, ale přitom ďábelský Joe Pesci (ten má v tomhle postavení navrch), ale udržuje si pozici pravého bosse - všechno klape jako hodinky. DEPARTED nejde vstřebat hned napoprvé, ale první zhlédnutí je nezapomenutelné. Devastující konec.(18.10.2012)

Scorsese se sešel s nejlepšími kameramany, herci, sřihači, osvětlovači i scénáristy, ale doma zanechal něco, co pro něj bylo tak typické: srdce. Formálně totiž jeho nejnovějšímu dílu není co vytknout, ve všech oblastech se jedná až o perfektionisticky dotažené dílo. Lepší otázka by snad byla, co mu proti té řadě mafiánských filmů chybí. Pro odpověď není nutné chodit daleko, stačí se podívat na Scorseseho Mafiány, se kterými má jeho nejnovější snímek společné už jen minimálně to, že si v obou jistý gangster vychovává svého kluka. A i když možná za Mafiány nestálo Oscarové obsazení, při porovnávání těchto dvou snímků bych Goodfellas nejradši vynesla na vyrchol Olympu a The Departed zahodila někam do hlubin Mariánského příkopu. Skrytá identita stejně tak nemá jedinou scénu, kterou bych si z ní po letech odnesla. Kde je sakra nějaké "You talkin' to me?" z Taxikáře? Stylová píseň The House of Rising Sun znějící za pádu všech postav v Casinu? "Hit me!" ze Zuřícího býka? Sakra, vždyť i rvačka v billiardovým klubu ze Scorseseho mafiánské prvotiny zvané Špinavé ulice je stylovější než celá Skrytá identita dohromady. Omlouvám se, pane Scorsese. Mám vás skutečně hodně ráda, jste podle mě jeden z nejlepších amerických režisérů všech časů, ale v poslední době jste bohužel též zářivým příkladem toho, že vývoj nemusí jít vždy jen dopředu.(23.7.2007)

Skvělý počin Martina Scorsese. Hvězdami se to ve filmu jen hemží. Precizně režisérsky zvládnutý film z prostředí dnešní mafie a tajné policije. Konec byl pro mě trochu překvapující, přece jenom nečekal jsem, že se všichni navzájem postřílí. Oscary za film, režii a scénář jsou podle mého ve správných rukou. Mohu jen a jen doporučit....(1.12.2007)

• - Scorsese chtěl nejprve pro roli Madolyn nějakou známou herečku jako Kate Winslet nebo Hilary Swank, ale nakonec se přeci jen rozhodl pro relativně neznámou Veru Farmiga. (don corleone)

• - Nicholsonova postava ve filmu se jmenuje Frank Costello, nemá však nic společného se skutečným gangsterem stejného jména, který byl jedním z nejvlivnějších představitelů italsko-amerického organizovaného zločinu v 1. polovině 20. století. (Punisher)

• - Marka Wahlberga inspirovala jeho vlastní minulost. Při tvorbě charakteru serž. Dignama se snažil napodobit policisty, kteří ho jako mladého několikrát zatkli. Výbušnost své postavy pak založil na reakcích svých rodičů, kteří za něho pokaždé museli zaplatil kauci. (cihlenka)