Nenadchlo, ale určite ani neurazilo. Pre mňa jedna z tých slabších marveloviek, ale stále obstojný popcorn. Má to solídny príbeh so zloduchmi, ktorých vedú obyčajné ľudské motívy, nie "priletel som z vesmíru a musím získať blikajúci bazmeg, aby som ovládol galaxiu, tak vám zvalím mrakodrap". Niektorí herci toporní, akčné scény občas neprehľadné (vďaka tým kamerám s obrovským rozlíšením už si niektorí tvorcovia myslia, že v nočných scénach netreba žiadne svietenie) a digitálne triky občas rušivé. Na druhej strane to má dosť parádny dizajn (ako to niekto trefne nazval - afrofuturistický) a vynikajúcu hudbu. 7/10(18.2.2018)

6 návštěva kina a první plná palba.Možná půjdu proti proudu, ale pro mne je Black Panther nejzajímavější a nejlepší Marvelovka po Winter Soldierovi. Poslední dobou mne Marvelovky už příliš nebraly ( Doctor Strange, Strážci Galaxie či nový childish Thor 3,který jsem vyloženě protrpěl). Panter však nasadil můj oblíbený vážný, temný thrillerový tón a ubralo se víceméně na všem, co mi doposud vadilo. Není zde žádný CGI Mess, pouze nádherná a působivá Wakanda, záporákem není žádný alien či mutant, ale člověk a hned z toho máme nejlepšího záporáka v celém Marvel Universu, který má i jiný plán než všichni doposud ( Jordan byl neskutečný frajer) a vlastně chválit mohu i Andyho Serkise,který svou ujetostí připomínal Jokera, nebojuje se ve vesmíru ani v žádné cizí planetě či dimenzi, ale u nás v Korei či Africe a hned to působí nejen reálněji, ale i intenzivněji, velkým plusem je soundtrack R&b a Hip Hop to tu neskutečně válí a nový track od Weeknda, který zazněl v místním baru vyloženě potěšil. K Akci mám jen menší výhrady a to rychlejší střih, ale je dostatečně úderná, efektní a intenzivní, že jsem si ji dokázal užít na plno. Finále je slušně epické a vypjaté, postavy jsou zde super úplně všechny, exceluje i ženské osazenstvo, sestřička Pantera s tváří Rihanny byla velmi vtipná, roztomilá a technologicky nadaná, M´Baku se nám zase postaral o vtipné vložky, které byly naprosto trefné a vhodné a velmi se mi líbily i Africké rituály, obleky a tradice. Po druhém zhlédnutí nadšení opadlo. 80%(16.2.2018)

„Otec, ktorý syna nepripravil na svoju smrť zlyhal.“ Boli sme na tom s pani manželkou v kine a hodnotím to bohužiaľ ako vyhodené peniaze. Black Panther sa síce nezaradí medzi najhoršie marvelovky (Thor 2, Captain 1), ale určite ani medzi najlepšie (Thor 3, Captain 2, Strážcovia Galaxie). Dokonca i stokrát skromnejší a obyčajnejší Ant-Man ma bavil viac. Každopádne, Chadwick Boseman je dobrá herecká voľba, má v sebe autoritu, akú kráľ musí mať, no zároveň sa nespráva povýšenecký. Africké ingrediencie (interiéry, exteriéry, kostýmy, masky, zvyky) sú spracované pútavo - a to hovorím ako niekto, kto africkú výpravu vo filmoch a seriáloch nikdy nemal príliš v láske. Andy Serkis a Michael B. Jordan sú vydarené záporácke duo, Serkis si to šťavnato užíva a Jordan do toho vnáša realistickú rodinnú tragédiu. Dlhá scéna z Kórei OK, rovnako tak viacero sviežich nápadov (rozhovory s mŕtvymi otcami). Martin Freeman dostal nečakane veľký priestor, porovnateľný s Nickom Furym v Captainovi 2 (ale zďaleka nie je až taký charizmatický, ako riaditeľ Shieldu). Výborný je nápad holohlavej ženskej ochranky, v praxi to však nanešťastie nie je spracované tak skvele, ako mohlo a malo byť. Palec dole dávam tiež akcii, ktorá občas použije pôsobivý nápad/záber, ale ako celok je slabá a (pod)priemerná. Scenár predvídateľný (nepresvedčenie sa, že som zabil svojho súpera, ktorého som celý život z duše nenávidel a nakoniec sa uspokojím s tým, že ho nudne zhodím z vodopádu) a plný klišé (skutočne niekoho prekvapí, že do boja zasiahne horský národ?). Tešil som sa na vysvetlenie toho, ako je možné, že sa revolučne pokrokovaná Wakanda úspešne ukrýva pred svetom a bol som sklamaný (čo tak dať na začiatok vtipnú scénu s čínskymi turistami v Afrike, ktorí zavítali do Potemkinovej dediny, ktorú má Wakanda vybudovanú pre podobné účely, vrátane komparzistov hrajúcich jednoduchých a megachudobných sedliakov?). Za najhoršiu časť snímky by som označil predtitulkovú pasáž (ktorá je pre dej kľúčová, ale skoro som pri nej umrel od nudy, manželka mi to dosvedčí) a finále ako zo zlého sna SPOILERY pozostávajúce z toho, že sa skupinka desiatich žien mláti na lúke s dvadsiatimi polonahými týpkami, ktorých vodca jazdí na obrnenom CGI nosorožcovi a vyzerá ako Chris Tucker (akože sorry, Daniel, ale v Uteč si vyzeral úplne inak). A asi si viete predstaviť Chrisa Tuckera v akčnej scéne. Nepomáha ani nedovysvetlenie niektorých drobností (mám tomu chápať tak, že za posledných dajme tomu 10 rokov nebol Black Panther ani raz v akcii? Lebo neviem si toho starého pána predstaviť v kostýme.) SPOILERY. Cinemax TN 2018(26.2.2018)

Priznam sa, ze s casoveho hladiska som kino nestihol, tak som sa k tomu dostal az 4 mesiace neskor. A vsade som cital, ako to trha rekordy v sledovanosti, ako je to super a podobne. A to bola mozno chyba, pretoze som ocakaval nieco super a bol som navnadeny. A vo vysledku som bol trosku sklamany. Nebolo to zle. Herci boli vyborny, pacila sa mi viac ta Africka tematika, hudba a podobne klany proti sebe, kde sa nakoniec daju dokopy. Zial scenar ma az tak nepohltil ako tomu bolo u inych Marvelovkach. Humor je samozrejmostou u Marvelu a nebolo tomu inak ani tu. Ale zaporak mi prisiel trosku slabsi (Co je zatial problem Marvelu - vynimka je WS a Thanos.) A hlavne som ocakaval vacsi priestor na predstavenie Wakandy a jej zakuti. Nakolko ide o zem tretieho sveta, ktora je velmi vyspela a nikto ju nevidel, ked sa schovava. A chybalo mi aj urcite cameo, co som ocakaval a nedostavilo sa. Sumar je, ze film to nie je zly, ale po recenziach som ocakaval viac. 82% - 4*.(4.6.2018)

Dobrodružný výlet do nitra Afriky se podařil na výbornou. A vůbec nevadí, že Wakanda vypadla odněkud ze StarWars, že se jedná vpodstatě o bondovku bez Jamese, ale s Q, a že tentokrát nevylétla půlka New Yorku do vzduchu. Zastavený vodopád, jedovaté bylinky ve tvaru srdce a vibranium. S generálkou Okoye bych se do křížku dostat nechtěl. Místo zdí je třeba stavět mosty. Přesně tak.(18.2.2018)

• - Black Panther se přidal k X-Menům proto, protože se oženil se Storm. (Delock)

• - Pět kmenů Wakandy bylo inspirováno podobou několika reálných afrických kmenů - např. kmenem Himba z Namíbie či kmenem Mursi z Etiopie. (Candice)

• - Film Black Panther překonal milník celosvětového zisku jedné miliardy amerických dolarů během pouhých 24 dnů, čímž se zařadil mezi 33 snímků, které do této doby tuto metu překonaly. Jednalo se současně 5. film v pořadí z celého Marvel Cinamatic Universe, jenž tuto částku dokázal vydělat. Snímku Avengers: Age of Ultron (2015) trvalo přehoupnutí přes 1 miliardu totožnou dobu. (Tashi)