Režie:
Ryan CooglerKamera:
Rachel MorrisonHudba:
Ludwig GöranssonHrají:
Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke (více)Obsahy(2)
Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)
(více)Videa (19)
Recenze (1 123)
Téma oddělených světů a snaha o uznání někoho, do koho nejsou vkládány žádné naděje, funguje. Herci jsou vybraní dobře a obzvlášť potěšil Martin Freeman. Ovšem vyprávění o africké zemi, která je ve vývoji téměř před vyspělými státy a o tom všem na začátku 21. století nikdo neví, se zdálo přitažená za vlasy i mě. I přesto, že je film komiksovou adaptací, tímto mu bylo ubíráno na uvěřitelnosti. ()
Nenadchlo, ale určite ani neurazilo. Pre mňa jedna z tých slabších marveloviek, ale stále obstojný popcorn. Má to solídny príbeh so zloduchmi, ktorých vedú obyčajné ľudské motívy, nie "priletel som z vesmíru a musím získať blikajúci bazmeg, aby som ovládol galaxiu, tak vám zvalím mrakodrap". Niektorí herci toporní, akčné scény občas neprehľadné (vďaka tým kamerám s obrovským rozlíšením už si niektorí tvorcovia myslia, že v nočných scénach netreba žiadne svietenie) a digitálne triky občas rušivé. Na druhej strane to má dosť parádny dizajn (ako to niekto trefne nazval - afrofuturistický) a vynikajúcu hudbu. UPDATE po rokoch: skoro nepozerateľné blato s nesympatickým hrdinom a začiatok úpadok Marvelu - 4/10 ()
„Pitchowina jako swiňa, wakawaka éééé éééé, pitchowina střewa z lewa, dystajmforafryka.“ Být to árijský homix s Kapitánem Homokokotem, neštěkne po tom ani vypelichaná hyena. Ale jelikož jde o negrohomix, tedy sračkoidní, ale jakože děsně kůl, IN a naprosto korektní utopistickou pohádku pro mouchami obsypaná čokoládová miminka s nafouklými bříšky o tom, jak ultrapokroková a technologicky nepřekonatelná Uganda sjednotí všechny černoušky dobré vůle celého světa, postaví jim v Dýtrojtu a jiných ghettech velmi vysoké školy, basketbalová hřiště, odvykací centra a všechny je pak zaměstná na manažerských pozicích, přičemž je k tomu ještě zbaví nenávistných Glumů a jiných zkurvených bílých rasistů, tak na to zdviženou pěst Džády Pičr Kovářové následoval do kina každý, kdo jen o fous překročil povolenou dávku pigmentu, a vydýlovaní prezidenti se jen sypali. A to se ve výsledku jen hodný a zlý KuntaKinte unyle, nudně a naprosto nezáživně poškrábkali drápičkama při kmenové roztržce o Vibrátorium za mohutného potlesku Sdružených barev Benetonu, negři vyhráli, a pokud má být nadále zachovávána rasová korektnost a plnění holyúdských kvót, měl by ihned následovat Žlutý Makak a Hnědý Velbloud!!! Jinak to bylo jen obyčejné plytké a účelové xenofobní svinstvo! ()
Po tom co jsem dneska viděl druhýho Black Panthera jsem navšívil Disney plus a šlehnul si jedničku. Tady musím říct, že se jedná o čistokrevnou zábavu, která není špatně natočená a vizuálně je dobře promakaná, některé fight chorea luxusní, ale že by to mělo cokoli navíc, kvůli čemu bych se k filmu někdy v budoucnu vrátil to opravdu ne. ()
Další povedená marvelovská sólovka, která z černošského apendixu vyrostla v ambiciózní velkobiják, co vlastně může mluvit za celé etnikum. Tedy za dvě miliardy lidí... a další čtyři se svými východisky konfrontovat. Je to comicsová black power v originálním etno-future podání, které rozhodně je většinu času cool a po kostýmní i výpravné stránce perfektní, i když se má hlavně zpěněžovat po hračkárnách a ukájet dvanáctileté kluky. Zároveň je to ale sytý hrdinský příběh, co výborně funguje i v osobní rovině. Marvel to zase ustál a našel svoji Wonder Woman, jen při dvakrát vyšší řemeslné kvalitě. Instant afro classic, která na rozdíl od Shafta nemusí držkovat na bílý systém zevnitř, ale celý ho převrací ve svůj prospěch. ()
Galerie (108)
Photo © Marvel Studios

Zajímavosti (81)
- Před 35 lety vláda v Saúdské Arábii uzavřela z náboženských důvodů všechny kinosály a zakázala sledování zahraničních filmů. 18. dubna 2018 se tak Black Panther stal prvním snímkem, který byl po mnohaletém embargu ve větším měřítku veřejně promítán. Před ním se v zemi v prosinci 2017 promítaly snímky Emoji ve filmu (2017) a Kapitán Bombarďák ve filmu (2017), jednalo se ale pouze o pár menších kin. (Geralt z Rivie)
- Black Panther je teprve třetím filmem, kterému se na domácím trhu v USA podařilo překonat hranici 700 milionů utržených dolarů. Předtím se tuto částku podařilo přesáhnout pouze filmům Star Wars: Síla se probouzí (2015) se 936 miliony a Avatar (2009), který se vyšplhal na 760 milionů. Black Panther se na částku 700 milionů USD dostal až po 171 dnech promítání. (Tashi)
- Hlavní lokací pro filmaře byla již tradičně Atlanta v USA. Dále se točilo v Jižní Koreji, kde Marvel již točil část Avengers: Age of Ultron (2015). (Geralt z Rivie)
Reklama