Dobré, ale už prosím.... dosť. Black Panther sa veľmi dlho snaží kráčať v šľapajach Winter Soldiera. Je vážnejší, ambicióznejší a má túžbu aj niečo povedať o fungovaní súčasného sveta. Táto snaha však dostáva na frak od tradičných trademarkov štúdia, ktoré nie sú rozosiate počas celej stopáže, ale koncentrované do veľkolepého vyvrcholenia. 7/10(13.2.2018)

(56%) Viděno v kině. Byl jsem na verzi 3D s dabingem. Trojrozměrný prostor v posledních letech nevyhledávám, ale z časových důvodů jsem neměl jinou možnost. Nicméně 3D jsem přežil a docela to šlo, i když efektů moc nebylo. Nyní k filmu. Marvelovky beru všema deseti, i když se sem tam objeví nějaká ta slabší, nevýrazná apod. Iron Mana, Thora, Hulka, Captaina Ameriku, Avengers – to já můžu. No nic, takže zpátky k tématu. Postava Blacka Pantehra mě v marvelovce Captain America: Občanská válka docela bavila. Zde v jeho samostatné sólovce to už bylo těžší. Celkově není vůbec snímek špatný, jen mi to moc nesedlo. O akci mi nijak nejde, nebylo jí to moc, zpočátku mi vadili tmavé a ne moc přehledné akční kousky, ale pak už to bylo lepší, zejména finále, které mě po akční stránce moc nebavilo, ale technicky se to o dost vylepšilo. Pochválit můžu ale vizuál, to se režisérovi povedlo. Jako režisér je velmi nadějný, třeba takového CREEDA natočil fantasticky. Zde se také snažil zahrát na dramatickou notu, docela mu to šlo, ale nějak mi ten jeho styl k marvelovkám nesedí. Hlavně tak cca 1/3 snímku mě moc nebrala. Africké rituály, to vše bylo pěkně nastíněné, já se ale u toho chvílemi dost nudil. Michael B. Jordan mě ale bavil, i když se spíš těším na jeho roli v druhém CREEDOVI. Ostatní postavy včetně hl.hrdiny jsou bez problému. Soundtrack je takový optimální. Takže režisér to v podstatě po technické stránce zvládl, ale film jako celek mě moc nechytl. Asi za to může opravdu absence nedostatku akce, ale taky spíš mi to přišlo celé natahované. Jediná akční scéna co mě bavila, byla ta prostřední při automobilové naháněčce. Nebylo to tak zábavné jako předchozí marvelovky. Chápu, je to změna, není to jen o akci, procenta hodnocení jsou tu obdobná jako předešlé komixovky, ale já si nemůžu pomoct, podruhé už bych tak dlouhý film nezvládl a to mi podobné marvelovky s dlouhou stopáží utečou jak voda. U tohoto jsem se už v kině dost kroutil, ale víc kritizovat film nehodlám, dobrý je, ale stylem mě to moc nepřesvědčilo.(24.2.2018)

Black Panther mě překvapil. Bál jsem se, že to bude ušmudlaný hybrid avengerovské pestrobarevnosti a povinné etnické přednášky pro širší (dvoumiliardové) publikum, ale nakonec je z toho jeden z nejvydařenějších MCU zářezů. Příběh šlape jako lehce oděné společnice, divák je promyšleně seznamován s novým světem a jeho možnostmi, balanc mezi vážným přístupem a chvilkovým odlehčením funguje perfektně a především je tu skvělý a rozumně motivovaný záporák, jehož postupné zapojení do hry, kdy se dostane ke slovu na úkor dosavadního grázla numero uno, nemá chybu a v rámci marvelu ani obdoby. Dvě hodiny utekly jako voda a jestli se mi něco nelíbilo (jakože jo), jsou to spíše maličkosti - konkrétně jen pár dějových nedotažeností (těžké zjednodušení dopadení Ulysse, který přitom unikal asi 30 let; nevěrohodný psychický přerod W'Kabi; průhlednost děje navzdory narativu opřenému o vysvětlující flashbacky). Jinak ale těžká blockbusterová kvalitka s pár vtipnými odkazy na Jamese Bonda, dobrými herci (hlavně Serkis, Jordan a opět zábavný vedlejšák Freeman), přehlednou akcí často v dlouhých záběrech a sympatickým scénářem, který nepodává Wakandu jako sexy blbku představenou pro krátké randění se zazobanou Infinity War, nýbrž jako vtahující kulisu k soběstačnému ději, jejíž pravidla divák ochotně přijme a nechá se jimi strhnout (souboj o trůn emocionálně nejsilnější za hodně dlouhou dobu). Dvojku sem. 80%(7.9.2018)

Dal jsem se hecnout vší tou napáleně oslavnou americkou kritikou, dopřál si Atmos™ kino a vcelku vůbec žádný zklamání. Záhy žádná další plochá nahoněná marvelovka, nýbrž i postavy, které mají dost vlastní hloubky a prostoru, africký 808 folk s puncem krásy a výjimečnosti, BLACK PANTHER je navíc přesahový, důležitý a to ne nějaká (čehož jsem se nejvíc obával) prvoplánová liberálská “blackness” ovcoblbovina ke zpytování svědomí pro privilegovaný. Řeknu to takhle - zatímco jinde v Hollywoodu je černoch často pořád do počtu aby se snad neřeklo, tady je důstojný, zásadní a inspirativní. A byť další komiksárna, je tu svým způsobem vážně převratný film, který v jádru sahá daleko za pouhý velkorozpočtový superhrdinský, politicky korektní automaty na peníze, tupý generický zápletky a nudný digitální bordel-akce, ani se otravně nepotápí v nigga sem nigga tam... Kdo chce pochopí, zbytek ať se třeba zalkne žlučí.(15.2.2018)

Černo už dlouho nebylo tak cool. Chlapci a dívky v Marvelu asi pochopili, že x krát ředěná záchrana světa s tunou vizuálních efektů aplikovaná nejlépe při ničení nejakého velkého amerického města už znovu neobstojí. Tedy respektive minimálně do dalších Avengers ne (kteří imho tahají za trochu jiné nitky zábavy). A tak se rozhodli na to jít chytře od lesa a využít aktuální geopolitické (uprchlické) problematiky ve světě. Naroubovali národnostní a rasové diskrepance do cool hrdinského příběhu plného morálních hodnot a fajn myšlenek, okořenili zdravě ambiciózní výpravou a je z toho ne možná nejlepší Marvel, přece jen Avengers, nebo cpt. America to utlučou svojí hyper přestylizovanou pózou cool borců a množstvím TOP figur na jednom placu, ale jedna z nejchytřejších komiksovek to je zcela jistě. Navíc s hrdiny, kteří kupodivu nechtějí zničit svět, ale osvobodit jej.(19.2.2018)

• - Michael B. Jordan, který hraje Erika Killmongera, strávil každý den dvě a půl hodiny u make-upu, zatímco návrhář Joel Harlow a tři další umělci nanesli na horní část těla 90 individuálně tvarovaných silikonových forem. Tento proces aplikace „zúžení“ znamená přenesení každé formy a následné promíchání a malování tak, aby odpovídalo jeho tónu pleti. (griph)

• - Staršieho Zuriho si zahral Forest Whitaker. Jeho mladšiu verziu si zahral Denzel Whitaker. Napriek rovnakým priezviskám herci nie sú v príbuzenskom vzťahu. (johnsnow)

• - Snímek se stal na začátku září 2018 druhým nejprodávanějším Blu-ray diskem roku s počtem 2,63 miliony prodaných kusů. (CrypzzXD)