Jiné, než ostatní avangers. Celkem povedené. 70% ■ Vnímám pár zajímavých pozitiv. 1) Prostředí je cool a jedinečné. 2) Černošský styl myšlení, jednání a mluvy, je natolik odlišný, až je zajímavý (korejština vyslovovaná někým, kdo mluví černošskou angličtinou, stojí za to). 3) Dost feministické. Mimo černého pantera(y) jsou hlavními bojovnicemi (nezávislé) ženy. Možná žádný film Marvelu není až tolik ženský. ■ Po druhém vidění zvedám na 4*.(5.3.2018)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $697,182,785Tržby Celosvetovo $1,343,010,015Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Na to o aký veľký hit na pôde USA sa jedná, neprináša nič preborné, nič extra, čo by okolo tohto filmu malo tak výrazne žiariť. V podstate dejovo klasická schéma o páde a vzkriesení hrdinu, kde to zamáva aj s oponentom aby si na záver padli do náručia. Technicky samozrejme na úrovni, akcia újde, občas niečo pobaví ale len celkovo lepší priemer. /75%/(20.5.2018)

Chirurgicky přesné, ale ani ťuk navíc. Pefektní, dokonale vycizelovaný blockbuster, profesionálně natočený, perfektně napsaný a zahraný, u něhož někdo přemýšlel, než ho pustil do výroby (práce s přízvuky postav je skvělá) a někdo si mimořádně vyhrál s výpravou, kostýmy, designem... Ale ANI ŤUK navíc.. Chybí mi právě riskantní drzost třetího Thora, Ant-Mana, nebo Strážců Galaxie. Čímž neříkám, že jsou nezbytně lepší, ale mají hmatatelnější duši. Black Panther je "jen" precizní produkt.(14.3.2018)

• sharky

52 % Pro mě asi nejslabší marvelovka, všechno už jsem viděl mnohokrát někde jinde (hlavně první Thor) a mnohem lépe provedené. Scénář je jedno velké klišé a od začátku víte, co se bude dít v dalších deseti minutách. Příliš mnoho prázdných dialogů s málo hláškami a příliš málo akce, jejíž provedení je filmařsky dost hrozné. Celá řemeslná stránka – kamera, střih, režie je opravdu hodně mizerná. Režisér nedokáže prodat ani ty nejsilnější emocionální momenty (vzkříšení). Jediná dobrá postava je zabitá na začátku + Martin Freeman je trestuhodně nevyužitý a všichni ostatní jsou spíš otravní. Nad vodou to drží hudba, barevná africká výprava a jediný překvapivý, vtipný, povedený moment – „olíznutí nosorožce“. Měl jsem radši jít na Padesát odstínu svobody, když už nic, tak u této trilogie se člověk apsoň nasměje.(15.2.2018)

Vizuálne pôsobivá no pomerne nudná povinná jazda predvídateľných scén zabalených do fádneho hávu bez silnejšieho autorského rukopisu. Najväčšou devízou Black Panther je tak jeho predloha, ktorá poskytuje osviežujúci svet mixujúci africký folklór, modernú architektúru a sci-fi vychytávky a to celé v spleti žiarivých ostrých farieb. Naopak kameňom úrazu je mizerný scenár, ktorý sa do dvoch hodín snaží natrepať materiál, ktorý by stačil na tri filmy alebo aj osemdielny seriál. Tým pádom má napríklad úhlavný záporák v celom filme len pár súvislých viet a jeho charakter je formovaný dvoma flashbackmi, v ktorých viac menej ani nefiguruje. Zaujímavá línia s radikalizmom je udupaná do zeme, lebo sa nachádzame v uhladenom, korektnom, mládeži prístupnom MCU, kde nie je priestor na žiaden komplikovanejší presah, politiku či skutočne rozporuplné postavy. Keď začne byť (konečne) štandardom, že veľkorozpočtové filmy majú černošských hercov, scenáristov i režisérov a že nemusia riešiť len menšinové témy, bude Black Panther zabudnutým filmom.(16.2.2018)

• - Adewale Akinnuoye-Agbaje, Anthony MackieDjimon Hounsou boli zvažovaní do role Black Panthera. Všetci však nakoniec skončili ako iné postavy v Marvel Cinematic Universe. Agbaje ako Algrim/Kurse v Thor: Temný svet (2013), Mackie ako Sam Wilson/Falcon v Captain America: Zimný vojak (2014) a Hounsou ako Korath v Strážcoch galaxie (2014). (H4ku11)

• - Film Black Panther překonal milník celosvětového zisku jedné miliardy amerických dolarů během pouhých 24 dnů, čímž se zařadil mezi 33 snímků, které do této doby tuto metu překonaly. Jednalo se současně 5. film v pořadí z celého Marvel Cinamatic Universe, jenž tuto částku dokázal vydělat. Snímku Avengers: Age of Ultron (2015) trvalo přehoupnutí přes 1 miliardu totožnou dobu. (Tashi)

• - Komiks "Black Panther" vyšel v Česku v sérii "UKK" číslo 35 (Ultimátní komiksový komplet) 12. listopadu 2014, další vydání je 24. května 2017 "Black Panther: Panterův hněv" "UKK" číslo 116. (comicsMax)