Čierny panter

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 134 min

Black panther...napínavá akční podívaná, kde funguje akce, funguje napětí, skutečně jsou chvíle, kdy jsem nedočkavě očekával závěry bitev. To vše doprovázené skvělým vizuálem. Škoda, že příběh je tak někde na půl cesty. Jo a občasné vtipy fungují a opět dvě potitulkovky, takže vydržet, děcka. Za týden druhá projekce, třeba to sedne malinko líp. :-) 70 procent. A hlavně, v druhé potitulkovce se objeví jedná, nám známá postava...a jedna holčina v kině se ptala přítele "kdo to je?". Hanba lidem, co chodí na komiksové filmy jen z hypu!(16.2.2018)

Pro mě teda platí to zklamání, jak někteří varovali. V podstatě film nabízí to, co jsme viděli v traileru a kvalitativně nic moc navíc. Trailer mě dost navnadil...vzpomeňme na ústřední píseň, slibovala něco neslýchaného...ano, ve filmu je hudba netradiční, ale nevybavuji si jedinou notu. Akce je vcelku dost, ale souboje jeden na jednoho se mi zdály nepřehledné a nic moc. Choreografie slabší. Závěrečná řežba jakoby vypadla z oka traileru na Avengery. Technologický pokrok byl oproti běžné civilizaci znát, ale také bych čekal více kulišáren...vzpomeňme na Baye a jeho první/druhé Transformery. Tady se do toho moc neobuli. Příběh slušný, ale měl jsem pocit...pojďme to už nějak ukončit. Ale to je předně kvůli scénáři, jinak to asi nešlo. Takže jako zaplnění času při čekání na Avengery dobrý, ale jinak lepší průměr.(15.2.2018)

Dobré, ale už prosím.... dosť. Black Panther sa veľmi dlho snaží kráčať v šľapajach Winter Soldiera. Je vážnejší, ambicióznejší a má túžbu aj niečo povedať o fungovaní súčasného sveta. Táto snaha však dostáva na frak od tradičných trademarkov štúdia, ktoré nie sú rozosiate počas celej stopáže, ale koncentrované do veľkolepého vyvrcholenia. 7/10(13.2.2018)

Nečekaně silná marvelovka, která ze svého tematického zasazení vytěžila takřka maximum, a díky tomu by se mohla do budoucna stát společensky nejvlivnějším a nejvýznamnějším superhrdinským filmovým komiksem. A podle mě zaslouženě. Hlavní dějová linka je sice neoriginální a celkem snadno dopředu čitelná, ale je dobře podaná a ostatní (pod)zápletky ji dostatečně ozvlášťnují. Pro mě je nemalým plusem i to, že nesledujeme stopadesátou osmou variaci na superhrdinský origin, ale v podstatě jde o jakýsi "shakespeare light" příběh. Black Panther ovšem funguje především díky svému osobitému a náramně vymazlenému audiovizuálnímu ztvárnění. Exotické prostředí a kultura (domorodé) Afriky (včetně jejího zasazení do současného světa a jeho hlavních problémům) ve spojení se všemi těmi ultra hi-tech gadgety dává filmu vlastní tvář (hudbu také nevyjímaje). Výraz "afrofuturismus" je zde opravdu na místě. ;-) Navíc tu nepanuje pouze černošská emancipace, ale velkou měrou i ta ženská - jsou zde hned tři výrazné a "silné" ženské hrdinky (nespolupracoval na filmu náhodou i James Cameron?). Netvrdím, že je Black Panther geniální a převratný (velko)film, přece jen má svoje limity a drobné chyby (místy slabší triky, občas mírně nepřehledná akce, také bych uvítal větší drsnost, naléhavost a osudovost), ale vzhledem k tomu, že se mohl stát jen dalším generickým a nepotřebným komiksovým zbožím, je jeho výsledná podoba vlastně velkou výhrou. A ke všemu má asi nejlepšího zaporáka (v rámci MCU) hned po Michaelu Keatonovi ve Spider-Man: Homecoming! 80 %(20.2.2018)

Je to čistě jen můj emocionální prožitek , ale toto se mi nelíbilo a superhrdina mi nesedl. Nehledě na to že film jako celek ze světa marvelu nepřihází takřka s ničím jiným a i přes krásnou atmosféru a jedinečně vykonstruovaný svět nedokázal mě jako fanouška marvelu oslnit, ale myslím si že pro svátečního návštěvníka kin to jistě zaujme a nemyslím si že toto je film ve kterém se budete nějak zvlášť ztrácel pokud jste ostatní filmy neviděli. Pokud by jsem měl něco opravdu pochválit kromě audiovizuálního zážitku, který je tu už nějakým standardem, jsou to záporáci u kterých mě mrzí že se jim nevěnovalo trochu více času, jelikož scény s nimi byly to nejlepší co film nabízel. ( 18.2.18/Cinestar:Dolby Atmos sál )(19.2.2018)

• - Black Panther (Chadwick Boseman) je odborníkem na boj beze zbraně. Používá bojovou techniku, která kombinuje postoje kočkovitých šelem s mnoha druhy bojových umění. (Brydnis)

• - Michael B. Jordan je druhý herec, co si zahrál postavu Human Torche ve filmu Fantastická čtyřka (2015) a poté byl obsazen do Marvel vesmíru. První byl Chris Evans - Kapitán Amerika, který si tuto postavu zahrál ve Fantastické čtyřce z roku 2005. (LizianShaw)

• - Black Panther se poprvé objevil v komiksovém sešitu z roku 1966 s názvem "Fantastic Four Vol. 1 #52". (Bube1)