Čierny panter

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 134 min

Nenadchlo, ale určite ani neurazilo. Pre mňa jedna z tých slabších marveloviek, ale stále veľmi fajn popcorn. Má to solídny príbeh so zloduchmi, ktorých vedú obyčajné ľudské motívy, nie "priletel som z vesmíru a musím získať blikajúci bazmeg, aby som ovládol galaxiu, tak vám zvalím mrakodrap". Niektorí herci toporní, akčné scény občas neprehľadné (vďaka tým kamerám s obrovským rozlíšením už si niektorí tvorcovia myslia, že v nočných scénach netreba žiadne svietenie) a digitálne triky občas rušivé. Na druhej strane to má dosť parádny dizajn (ako to niekto trefne nazval - afrofuturistický) a vynikajúcu hudbu. 7/10(18.2.2018)

Přelomový a důležitý film, který funguje jako skvělé vyvrcholení emancipace afroamerické komunity. Vidět tohle, jako černej kluk, jsem hrdej na svoji barvu. Zároveň ale Black Panther funguje i jako superhrdinskej blockbuster, který je sice dost předvídatelný, ale stále dostatečně zábavný, navíc s neskutečně charismatickým záporákem, kterýmu lze fandit, a zároveň ho i chápat. Marvel ubral na humoru a vytvořil o něco vážnější film, který je osobnější, neskutečně cool, a zároveň k divákům i promlouvá. Marvel je v současnosti k nezastavení, a nelze nic jinýho, než smeknout.(18.2.2018)

Black Panther je kvalitní a zábavná podívaná. Hrozně se mi líbilo zasazení různých sci-fi prvků do tradiční africké kultury, přičemž je též třeba vyzdvihnout parádní hudbu, která také kombinuje moderní a tradiční prvky. Ač to možná bude znít zvláštně, to jediné, s čím jsem měl problém, bylo ujasnit si, které straně vlastně fandím. Občanská válka ve Wakandě byla totiž podobná jako kterýkoliv jiný historický konflikt, kde krev na rukou mají obě dvě strany. Nabízí se například tato interpretace: exilový princ N'Jadaka přijíždí do země svých předků z níž byl de facto vyhoštěn svým vlastním strýcem. Pln odhodlání a ideálů udělat ze světa (pravda, za pomoci násilí) lepší místo, je odhodlán převzít zodpovědnost a královský titul, o nějž má jako člen královské rodiny právo se ucházet. Pro svou vizi nachází podporu nezanedbatelné části obyvatel (víme o kmeni hraničářů, ale zřejmě nebyl jediný). K moci se následně dostává a to zcela legální cestou, když v rituálním souboji porazí stávajícího, nepříliš schopného krále, svého bratrance T’Challu. Vítězí i přesto, že se mu v boji pokusí během rituálu nespravedlivým způsobem zabránit samotný rozhodčí. V tu chvíli se na scéně objevuje skupina rebelů, jenž v naprosté neúctě k starodávným tradicím Wakandy odmítá uznat legitimního a legálně zvoleného krále. Tato skupina povstalců brzy vyvolá ozbrojený konflikt, při kterém zahyne mnoho nevinných Wakanďanů, kteří neudělali nic špatného, pouze plnili rozkazy svého krále. V čele pučistů stojí bývalý král T’Challa, jenž rovněž odmítá uznat výsledek rituálního souboje a tvrdí, že souboj nikdy neskončil (ok, ale pokud onen souboj muže proti muži stále trvá, není proti pravidlům, pokud válečníku během souboje pomáhají minimálně 4 jiné osoby?). T’Challa nakonec svého bratrance zavraždí, povstalci zvítězí a nastolí staré pořádky. Král je mrtev, ať žije král. Konec... Proč to všechno píšu? I já jsem samozřejmě na straně T’Chally, jen poukazuji na fakt, že i on se dopustil řady kontroverzních rozhodnutí (například ohrožení národní bezpečnosti přivedením agenta cizí zpravodajské služby) a jakožto vůdce odboje proti N'Jadakovi je jedním z hlavních viníků občanské války a smrti mnoha nevinných lidí. Přesto je nakonec oslavován jako hrdina. Ačkoliv se N'Jadaka dopustil mnohem větších zvěrstev proti míru i posvátným tradicím Wakandy (mimo jiné např. spálení posvátných květin) a jeho motivace a plán jsou špatné, příběh by se určitě dal odvyprávět i tak, aby jako hrdina vypadal on. Ale není to nakonec to co chceme? Příběhy, které nejsou černobílé, ale podobají se světu ve kterém žijeme? Protagonistu, který není Mirkem Dušínem, ale umí si v boji s větším zlem také umazat ruce? Dobro a zlo patří do pohádek.(21.2.2018)

• Arachneuss

Příběh o sirotkovi z ulice, který šel z oaklandské nuly na wakandské sto cestou trnitou... a pak ho sejme bratranec s charakterem rohlíku z Alberta, který vše v životě dostal na stříbrném podnose. Pokud divák sympatizuje s „údajným” záporákem a naopak nejvíce mu je proti srsti ústřední superhrdina, tak je něco špatně. Snaha uspokojit etnické publikum napříč kontinenty žalostně selhává, ať už v minimálním využití potenciálu africké kultury či pokusu o silnou „message”. Největším překvapením o to víc zůstává, že Disney přesto úspěšně dokázal Cooglerův mišmaš profilovat jako Svatý Grál černošské komunity. Ano, i takhle se dá dělat marketing a PR.(20.2.2018)

Další povedená marvelovská sólovka, která z černošského apendixu vyrostla v ambiciózní velkobiják, co vlastně může mluvit za celé etnikum. Tedy za dvě miliardy lidí... a další čtyři se svými východisky konfrontovat. Je to comicsová black power v originálním etno-future podání, které rozhodně je většinu času cool a po kostýmní i výpravné stránce perfektní, i když se má hlavně zpěněžovat po hračkárnách a ukájet dvanáctileté kluky. Zároveň je to ale sytý hrdinský příběh, co výborně funguje i v osobní rovině. Marvel to zase ustál a našel svoji Wonder Woman, jen při dvakrát vyšší řemeslné kvalitě. Instant afro classic, která na rozdíl od Shafta nemusí držkovat na bílý systém zevnitř, ale celý ho převrací ve svůj prospěch.(14.2.2018)