• Austrálie

Čierny panter

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Jihoafrická republika / Jižní Korea / Austrálie, 2018, 134 min

(56%) Viděno v kině. Byl jsem na verzi 3D s dabingem. Trojrozměrný prostor v posledních letech nevyhledávám, ale z časových důvodů jsem neměl jinou možnost. Nicméně 3D jsem přežil a docela to šlo, i když efektů moc nebylo. Nyní k filmu. Marvelovky beru všema deseti, i když se sem tam objeví nějaká ta slabší, nevýrazná apod. Iron Mana, Thora, Hulka, Captaina Ameriku, Avengers – to já můžu. No nic, takže zpátky k tématu. Postava Blacka Pantehra mě v marvelovce Captain America: Občanská válka docela bavila. Zde v jeho samostatné sólovce to už bylo těžší. Celkově není vůbec snímek špatný, jen mi to moc nesedlo. O akci mi nijak nejde, nebylo jí to moc, zpočátku mi vadili tmavé a ne moc přehledné akční kousky, ale pak už to bylo lepší, zejména finále, které mě po akční stránce moc nebavilo, ale technicky se to o dost vylepšilo. Pochválit můžu ale vizuál, to se režisérovi povedlo. Jako režisér je velmi nadějný, třeba takového CREEDA natočil fantasticky. Zde se také snažil zahrát na dramatickou notu, docela mu to šlo, ale nějak mi ten jeho styl k marvelovkám nesedí. Hlavně tak cca 1/3 snímku mě moc nebrala. Africké rituály, to vše bylo pěkně nastíněné, já se ale u toho chvílemi dost nudil. Michael B. Jordan mě ale bavil, i když se spíš těším na jeho roli v druhém CREEDOVI. Ostatní postavy včetně hl.hrdiny jsou bez problému. Soundtrack je takový optimální. Takže režisér to v podstatě po technické stránce zvládl, ale film jako celek mě moc nechytl. Asi za to může opravdu absence nedostatku akce, ale taky spíš mi to přišlo celé natahované. Jediná akční scéna co mě bavila, byla ta prostřední při automobilové naháněčce. Nebylo to tak zábavné jako předchozí marvelovky. Chápu, je to změna, není to jen o akci, procenta hodnocení jsou tu obdobná jako předešlé komixovky, ale já si nemůžu pomoct, podruhé už bych tak dlouhý film nezvládl a to mi podobné marvelovky s dlouhou stopáží utečou jak voda. U tohoto jsem se už v kině dost kroutil, ale víc kritizovat film nehodlám, dobrý je, ale stylem mě to moc nepřesvědčilo.(24.2.2018)

Mam rozporuplny pocity. Na tenhle MCU film jsem se zatim tesil asi ze vsech nejmin a nakonec to tak spatny nebylo, misty to naopak bylo docela fajn, ale ja mam proste hroznej problem s hlavni postavou. Black Panther je proste naprosto tuctova postava, ktera, kdyby nebyla zasazena do zajimavyho prostredi, tak totalne vysumi. Jako hlavni hrdina cernoch navlecenej v latexu s kocicima usima, jehoz hlavni zbrani jsou drapy? Zdravime Catwoman. To samy se vlastne da rict i o zaporakovi. Killmonger je Black Panther sjetej pres kopirak, akorat, ze misto do fialova je do zluta. Ruce si muzou podat i herecky, protoze Boseman i Jordan jsou tu fakt desny drevaci, nenapada me, kterej superhrdina nebo zaporak mel nizsi charisma za hodne dlouhou dobu. Skoda, ze vic prostoru nedostal Serkis, ten by byl mnohem vic fajn, i kdyz jeho uchylnacka ruka teda taky nic moc. No a k tomu si prictete dost smesny jmena vetsiny postav typu Curo, Chcala a podobne (minimalne s dabingem to takhle dementne zni) a dosti dementni jazyk Wakandanu, kterej je na podobny perly taky bohatej. Co ale naopak musim pochvalit, tak je zajimavy a vizualne skvele udelany prostredi s bezvadnejma trikama a tim, ze se sem nenasrali zadny jiny MCU postavy, pusobi to i drobet originalnim dojmem, navic se tu neresi osud sveta, ale jen boj o trun, coz je taky fajn zmena, i kdyz dej samozrejme buhvijak slozitej neni. Akce je spis prumerna, ono s Kocicakem toho asi moc lepsiho vymyslet neslo, ale je podporena fakt suprovou hudbou, ktera ji dost pozveda. Celkove se tak nejedna o zadnej zazrak, ale ani propadak, takze lepsi 3* to da.(29.5.2018)

Nebýt africkokulturní přidané hodnoty, byl by Černý Panter velice tuctovým komiksovým velkofilmem, který existuje hlavně proto, aby mohl existovat. Je uměle vytvořena nějaká zápletka - nějaký problém jen proto, aby mohl být vyřešen. Ovšem díky zase trošku jinému filmovému prostředí je vnoření do Wakandy docela příjemný zážitek. Zjevně drahá produkce a špičkové efekty jsou již samozřejmostí, střih však jako obvykle mohl být přehlednější. Osobně mě asi nejvíce zaujala hudba, vše ostatní se mi zdá snadno zapomenutelné. 6/10(17.2.2018)

Téma oddělených světů a snaha o uznání někoho, do koho nejsou vkládány žádné naděje, funguje. Herci jsou vybraní dobře a obzvlášť potěšil Martin Freeman. Ovšem vyprávění o africké zemi, která je ve vývoji téměř před vyspělými státy a o tom všem na začátku 21. století nikdo neví, se zdálo přitažená za vlasy i mě. I přesto, že je film komiksovou adaptací, tímto mu bylo ubíráno na uvěřitelnosti.(19.8.2019)

Že mě pásová výroba Marvelu a DC už několik let unavuje, není nic nového. "Black Panther" přináší díky Africe nový svěží vítr, ale jak my filmoví fanoušci říkáme, nemusí pršet, jen když kape. Zamrzely akorát ohavné efekty (zvířata, zrychlené scény) a málo prostoru pro Andyho Serkise, který byl naprosto božím záporákem + překvapilo hodně prostoru pro Martina Freemana, který byl... řekněme OK. :-D No a pak je tu ta angličtina, kterou mezi sebou domorodci hovoří, ale je to holt film pro Američany... 4*.(24.2.2018)

• - Podľa filmu je Black Panther (Chadwick Boseman) najbohatším superhrdinom z Marvel Cinematic Universe, dokonca bohatším než Tony Stark (Robert Downey Jr.). Black Panther je totiž kráľom Wakandy - jediného územia na Zemi kde sa dá ťažiť vibranium, vďaka čomu je táto africká civilizácia radená k technologicky najvyspelejšej. (F2003F)

• - Bezpečnostní síla Dora Milaje představuje Mezinárodní kontingent žen z celého světa. (griph)

• - Black Panther bola prvá postava Marvelu, ktorého filmové práva sa vrátili späť do Marvelu. Predtým boli vlastnené spoločnosťami Artisan Entertainment a Columbia Pictures. Marvel získal práva späť v roku 2005. (zajo91)