Počítá ještě někdo ty marvelovky? Máme tu další origin a já mám poněkud rezervovanější pocity. Na začátku jsem se notnou dobu rozkoukával a opravdu dlouho trvalo, než jsem se začal pořádně bavit a orientovat v tom všem digibordelu. Ryan Coogler , který se tak osvědčil u Creeda, i u dlouho očekávaného Black Panthera nezklamal, odvádí velmi dobrou práci a jestli je někde opravdu nejsilnější, tak jsou to akční sekvence, které jsou patřičně hravé, kinetické a zábavné a neomrzí ani ke konci. Já se spíš nemohl dostat do příběhu a více jsem si užíval ty příběhové sekvence mimo Wakandu (hlavně Andy Serkis v nich vyloženě září). Samotné nově promítnuté centrum Wakandy je patřičně futuristické (možná až moc), nádherně vymodelované a dobře se na něj kouká (film vypadá dráž než třeba loňský Ragnarok), na druhou stranu člověka, co už za život viděl desítky jiných blockbusterů, tahle barevně vymodelovaná paleta nijak extra nestrhne. A ono velké cílení na početnou afroamerickou základnu taky třeba v Evropě moc díru do světa neudělá, my můžeme hlavně děkovat za Martina Freemana, jehož Everet Ross zde má překvapivě opravdu hodně prostoru a zajímala by mě jeho další působnost v MCU. Z nově představených charakterů mě určitě nejvíc bavila Shuri, která by mohla získat více prostoru i mimo tuhle subsérii, ovšem těch charakterů v Avengers už je prostě tak moc, že bych čekal max cameo. No a kupodivu mě překvapil i Michael B. Jordan, jehož jsem doposud moc nemusel, ale musím uznat, že dlouholetá spolupráce s režisérem mu svědčí. Ne, že bych zaujímal nějaké hodně vysoké postavení v zástupu komiksových záporárů, ale určitě se neztratí a byli tu mnohem horší, respektive zaměnitelnější. Nevím, jestli se bude čekat ještě druhá projekce, hlavní postavu Black Panthera jsem si oblíbil už v Civil War, ale raději jej uvidím po boku Avengers než třeba v druhém díle, ovšem vzhledem k závěru by druhý díl mohl být podstatně kosmopolitnější.(14.2.2018)

Dobrodružný výlet do nitra Afriky se podařil na výbornou. A vůbec nevadí, že Wakanda vypadla odněkud ze StarWars, že se jedná vpodstatě o bondovku bez Jamese, ale s Q, a že tentokrát nevylétla půlka New Yorku do vzduchu. Zastavený vodopád, jedovaté bylinky ve tvaru srdce a vibranium. S generálkou Okoye bych se do křížku dostat nechtěl. Místo zdí je třeba stavět mosty. Přesně tak.(18.2.2018)

X-tej komiksovej film ze stejný stáje, a zase dokázali přijít s něčím novým (Afrika, tradice kmene, soundtrack), hele jako nelze nemilovat. A prej že přehnaný finále, nesedící ke zbytku "komornějšího" filmu? Nemyslím si, vyvrcholení bylo naopak logické v souvislosti s odpovídajícími kulisami a šíří záběru. No prostě jen houšť, Marvele, zase se opakuju!(15.2.2018)

| Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 1347 miliónov $ | Kôli brutálne prehustenému trhu s komixovkami sa ani Black Panther nevie vyhnúť schematizmu, ale mne osobone sa páčil návrat k ľudským zloduchom, komornejším scénam, a k pokusu o hlbší presah. Práve pre vymenované kvality som bol fanúšíkom prvých dvoch Thorov, a tak som rád, že sa ich spôsob podania aspoň čiastočne vrátil. Všeobecne si myslím, že daný smer by sa viac páčil aj širšiemu publiku, a preto dúfam, že sa bude panterovi finančne dariť, aby vyslal jasný signál producentom, že toto je tiež dobrá cesta, a nie len pestrofarebné, vtipné cgi...(25.2.2018)

Zábavný mix akčního komiksu, shakespearovské tragédie a lvího krále, který je sice patřičně velkolepý, ale nijak výjimečný. Třeba takovému Winter Soldierovi nesahá po kotníky ani v jedné myslitelné kategorii. Takže nechápu ten hype plný extatických výkřiků o dokonalosti, originalitě a nejlepší marvelovce. Skoro to ve mně vyvolává pocit, že ve fašisticky hyperkorektním světě si dnes prostě nikdo netroufne napsat, že je ten film "blbej a rasisickej", aby nebyl perzekuován a oblepen všemožnými dehonestujícími nálepkami. Nepočítám-li totiž hrst tradičních afrických rekvizit pojatých jako hi-tech vychytávky, se kterými si tvůrci občas vyblbli, tak kromě toho, že v ní hrají v podstatě jen černoši, tu není nic zvlášť originálního. Možná ještě tak černoši, kteří slibují, že budou přijímat uprchlíky z celého světa a dělit se s nimi o vymoženosti své technicky vyspělé civilizace. Ale to může některým, vzhledem k současné situaci, připadat úsměvné, zatímco jiným jako nechutná proimigrantská a protitrumpovská agitka.(16.2.2018)

• - Michael B. Jordan, který hraje Erika Killmongera, strávil každý den dvě a půl hodiny u make-upu, zatímco návrhář Joel Harlow a tři další umělci nanesli na horní část těla 90 individuálně tvarovaných silikonových forem. Tento proces aplikace „zúžení“ znamená přenesení každé formy a následné promíchání a malování tak, aby odpovídalo jeho tónu pleti. (griph)

• - Herec Daniel Kaluuya se naučil jezdit na koni, aby mohl nasimulovat jízdu na nosorožci W'Kabi ve filmu. (griph)

• - Výrobní tým vytvořil plně funkční proudící vodopád a bazén na okraji útesu se šesti velkými ponornými čerpadly, které přivádějí více než 125 000 galonů vodovodního potrubí s řízenou teplotou, a to až do rychlosti 30 000 galonů za minutu před recirkulací v systému. (griph)