Dobrodružný výlet do nitra Afriky se podařil na výbornou. A vůbec nevadí, že Wakanda vypadla odněkud ze StarWars, že se jedná vpodstatě o bondovku bez Jamese, ale s Q, a že tentokrát nevylétla půlka New Yorku do vzduchu. Zastavený vodopád, jedovaté bylinky ve tvaru srdce a vibranium. S generálkou Okoye bych se do křížku dostat nechtěl. Místo zdí je třeba stavět mosty. Přesně tak.(18.2.2018)

Chirurgicky přesné, ale ani ťuk navíc. Pefektní, dokonale vycizelovaný blockbuster, profesionálně natočený, perfektně napsaný a zahraný, u něhož někdo přemýšlel, než ho pustil do výroby (práce s přízvuky postav je skvělá) a někdo si mimořádně vyhrál s výpravou, kostýmy, designem... Ale ANI ŤUK navíc.. Chybí mi právě riskantní drzost třetího Thora, Ant-Mana, nebo Strážců Galaxie. Čímž neříkám, že jsou nezbytně lepší, ale mají hmatatelnější duši. Black Panther je "jen" precizní produkt.(14.3.2018)

Není to určitě nejlepší marvelovka a velkou roli v hypeu sehrává politická rovina, která mi btw přijde úplně v pohodě, jako když vám černý kluk z Ghetta vypráví pohádku, kterou slýchal od dětství. T'Challa je na poměry MCU podivuhodně pokorná postava, Tony Stark zbavený neřestí a infikovaný směsicí Shakespeara a Lvího krále. Je to kouzelně naivní a osvěžující, protože na rozdíl od dalších marvelovek se Panther skutečně věnuje figurám a třeba padouch v podání charismatického Jordana je tu prokreslený lépe než většina jeho konkurentů. Black Panther zase zmenšuje MCU svět a oklešťuje ho o kosmický rozměr. Řeší vlastně jen velmi povědomé a aktuální problémy a v důsledku proto vyznívá jako o to větší pohádka a eskapismus. Coogler svým způsobem uzavřel svou black trilogy, která vytváří postavy černých světců. Ve Fruitvale byla jeho snaha podkopávaná sociálním realismem, v Creedovi spoustou klišé, Panther při všech problémech s tempem a trikovou stránkou vyznívá jako jeho nejpřesvědčivější film. Škoda, že nedisponuje trochu ostřejším střihem a nabušenějším využitím hip hopového soundtracku. Jinak je tenhle čítankový afrofuturismus fakt velice příjemný společník. Film, který věří v lepší svět a v to, že superhrdina je někdy ten, kdo prostě něco nezištně udělá pro komunitu. Politická korektnost? Já říkám common sense.(13.2.2018)

Doufám, že nebudu označen za rasistu, když vyjádřím spokojenost nad filmem, ve kterém jsou bílí pouze dva Hobiti ;). Vážnější a světové problémy komentující styl Panterovi sedí, je poznat že jeho kořeny jsou v Občanské válce, které se dočkáme i zde. Coogler dokáže zaujmout to správné stanovisko a těží z něj právě Killmonger Michaela Jordana v zajímavé variaci na antihrdinu. Boseman jen upevňuje svou pozici po skvělém nástupu ve třetím Kapitánovi a jeho T’Challa sbírá trumfy v rodinném zázemí (skvělá linka se sestrou). Civilnější rozjezd s výbornou honičkou v Jižní Koreji hravě překonává opulentní bitku ve finále, která jede možná až zbytečně na jistotu. Rozhodně neurazí - spíš jen nepřekvapí. Vizuál je fantastický. Wakanda je fantastická a už se nemůžu dočkat až se do ní znovu podíváme. Kapitolou samou o sobě je hudba od Ludwiga Göranssonona ze které prýští africké etnikum a bije se moderními černošskými rytmy. Rapovací skladby jsou naštěstí na minimu a většinou neruší. WAKANDA FOREVER!(15.2.2018)

První letošní marvelovka se vážně povedla. Kombinuje v sobě spoustu originálních prvků. Ryan Coogler se pro tento film hodil. Film nám ukazuje, jak se žije v oné bájné Wakandě. Postava Black Panthera nám byla představena už v Civil War. Najdeme tu nádherné wakandské scenérie. Jedním z hlavních témat filmu je boj o moc. Dozvíme se toho hodně o historii Wakandy, jejím fungování i královské rodině. Výběr herců je taky dost povedený. I když téměř jednobarevný. Hodně mě ve filmu zaujala originální hudba. Vizuál je úžasný a akční scény jakbysmet. Uvidíme, co si pro nás Panter nachystá v Infinity War. Určitě se je na co těšit. Samozřejmě nemůže chybět Stan Lee, jako vždy. "Já mu ty žetony pohlídám." :D Recenze(26.2.2018)

• - Chadwick Boseman zvládnul všechny kaskadérské i bojové kousky sám. (Delock)

• - Dne 25. března 2018, tedy 38 dní od uvedení Black Panthera do kin, překonal tento snímek ty nejvýznamější milníky. Po řadě rekordů se tohoto dne se ziskem přibližně 1.237.300.000 USD zařadil na první místo historicky nejvýdělečnějšího superhrdinského sólo filmu na celém světě. Předběhl tak všechny snímky se Spider-Manem, Batmanem nebo třeba Iron Manem. Současně se 25. března stal 3. nejvýdělečnějším superrdinským filmem hned za Avengers  (2012) a Avengers: Age of Ultron (2015) a na domácím území v USA se dokonce stal vůbec nejvýnosnějším superhrdinským filmem, když s částkou 630 milionů USD předběhl první dva díly Avengers. Ve srovnání se všemi ostatními filmy na území USA se zařadil na 5. místo. S tímto úspěchem nikdo nepočítal. (Tashi)

• - V přibližně osmé minutě T'Challovy (Chadwick Boseman) vousy mění délku. V prvním záběru jsou delší, následně krátké, a poté opět delší. (Studioworks)