Bourne Supremacy vs. M:I:1 a M:I:2 feat. Alias. Abrams to vzal za správný konec. Hunta polidštil, a i když se mu jej nepodařilo polidštit do důsledků srovnatelných s tíživostí patrnou v Bournově mýtu, posun v psychologii je to znatelně příjemný. Aby živelná akce á la Abrams vyzněla, nemusí nově vystupovat z příběhu, což z M:I:3 činí nejen nejsoudržnější a „nejrychlejší“ film série, ale i dílek nejlepší. Abrams v něm nehledá tolik samolibých zpomalovaček jako Woo, ale realistický prostor naplněný akcí, adrenalinem a pohybem kamery i objektů před ní. K tomu výborné, přitom nevyčnívající triky a nekompromisní záporák... mlask.(3.5.2006)

„A až se prach usadí, udělá naše vlast to, co umí nejlíp. Vše vyčistí. Vybuduje infrastrukturu. Demokracie zvítězí.“ Není nad líbánky v Číně, doporučuje 1 z 10 zdravotních sester s pistolí v ruce a polomrtvým manželem na zemi, aneb jak to tak asi může dopadnout, když Sobotka letí do Šanghaje…Ač je každý díl jakýmsi uzavřeným příběhem, přišlo mi líto, že se vůbec nevysvětlilo zmizení předchozí partnerky a objevení se nové (ale ok, od příště už to očekávat nebudu). Oproti dvojce určitě krok vpřed (vlastně 3). Přibylo humoru na odlehčení (zvláště Luther a Benji solidně hláškují), malinko ubylo absurdní akce (i když třeba u „skluzavky“ či „padáku“ musíte úplně vypnout) a záporák je o dost lstivější a krutější, takže napětí opět nechybí. Přepálený závěr jsem už očekával, takže se bez větších problémů vracím s hodnocením k 4*. „Hele, nechci být neslušný, ale měli jste spolu něco? Ty s Lindsey.“ - „Lindsey byla jako moje mladší sestra!“ - „A s mladší ségrou jsi nikdy nespal, je to tak? No, když se tě na to nezeptám já, tak už nikdo.“(11.11.2018)

Když přišel první Mission: Impossible byla většina diváků potěšena. Ethan Hunt byl prototyp jiného hrdiny než James Bond, přesto že plno hnidopichů tyto dva hrdiny srovnávali je nimi obrovské množství rozdílů. Okouzlil příjemným příběhem, avšak ke konci bohužel zklamal svou přílišnou překombinovaností a zejména vysokým množství zvratů, ze kterých šla mnohým hlava kolem. Každopádně díky vydělaným penězům byl druhý díl jasnou volbou. Přestože se nejednalo o vyloženě špatný film, veliké množství lidí rozhořčil až příliš lineární příběh. Nyní tu máme Mission: Impossible III a režie se ujímá J. J. Abrams, který toho nasliboval až příliš, než aby to všechno mohl splnit. Jak to tedy nakonec dopadlo? Film se rozeběhne okamžitým flashforwarem, který sice působí jako takový malý spoiler, ale zároveň značně popohání film dále. Divák si totiž nemůže být jist, jak zde zobrazená situace dopadne a navíc neustále naráží na situace, o kterých se tam mluvilo. Ihned poté bude učiněna radost zejména všem těm co sledovali již seriál, neboť titulková sekvence se odehrává přesně v jeho duchu, ono vůbec v tomto filmu budete narážet na spoustu odkazů ke všemu co se na něj váže, ale o tom až později. Musím se přiznat, že jsem se ze začátku neuvěřitelně nudil, film si mě ničím nezískal a já se jen modlil, aby se v podobném duchu nesunul až ke konci. Pečlivě jsem sledoval práci filmařů, ale místo slibovaných vychytávek a revoluce v žánru jsem sledoval roztřesenou kameru a mohl číst Abramsův rukopis, který je jasný snad v každém záběru. No každopádně mé modlitby byly vyslyšeny, neboť přišla mise ve Vatikánu, která je opravdu skvělá, vlastně vše co následuje po ní je skvostné. Abrams pouští jednu akci za druhou, avšak vůbec ne na úkor příběhu, vychutnává si scény, ve kterých může připomenout nějakou slavnou část z předchozích dílů – třeba skok ze zdi – a prostě je to nářez. Filmu nepodtrhává nohy ani polidštění děje a pokusy o nabourání divákových emocí, ba právě naopak, působí to tam přinejmenším skvěle, avšak rozhodně nechci říkat, že jsem nenašel nic, co by mě pořádně nenaštvalo. Hlavní záporák je jasný hned a rozhodně je třeba uznat, že v dějinách moderní kinematografie jsem ještě neměl tu čest vidět lepší postavu než je Davian (úchvatný Philip Seymour Hoffman), konečně někdo nekecá, ale jedná, horší je to však s jeho společníkem, který nám zůstává utajen. Právě to slovo utajen je hřebíčkem do rakve. Film se snaží aby diváka ani náhodou nemohlo napadnout kdo to je a používá k tomu již několik let okoukané způsoby, které jsme mohli vidět třeba i v podprůměrném snímku Sám doma 4. Zejména v jedné fázi to působí tak strašně okatě, že jsem byl neuvěřitelně pohoršen tím, jaké dělají tvůrci z diváků debily. Celkově se jedná „jen“ o další Mission: Impossible, což rozhodně není špatný verdikt a pokud to někomu nestačí, pouze čistě konstatuji, že své předchůdce nechává daleko za sebou, jen škoda té obrovské předvídatelnosti. 80% [TOP 19/10 88%](4.5.2006)

Zatímco rok 2007 si zatím pomyslný vrchol akčního žánru v mých očích navlékl Bruce Willis a jeho Live Free or Die Hard, rok předešlý si top zřejmě trvale reservovala jiná dvojice pokračování – a to další dobrodružství agenta OO7 alias Daniela Craiga a jiného, ovšem stejně udatného, šviháka Ethana Hunta. Jeho nové dobrodružství spolklo několik verzí scénáře, vyměnilo několik režisérů, ale vrátilo nám jej v plné, LEPŠÍ formě. Přesto tvůrci postavili jeho osudy zejména na skutečných pocitech a úzkostech, je to chlapík, co kupodivu, jak fyzicky tak i psychicky trpí. Nejprve mu jeho zákeřný, a nutno podotknout rovnocenný, protivník odpraví sympatickou žačku, pak do vzájemné hry zatáhne Huntovu novou rodinu – snoubenku Julii. Dočkáme se klasických atributů z předchozích dílů (bizarní převleky i na vteřinu propočítaná akce), Cruiseova typického hereckého rejstříku (i když momentky jako rozhádaný italský řidič nebo unavený snoubenec na dně mu příjemně jdou) a i skutečně hloupě sešroubovaných podzápletek (asi jako malá hračička, co se nosní dírkou dostane přímo do mozku a tam nadělá pěknou paseku). Příběh není nikterak světoborný, ale jistou hravost v něm najdeme, režisér a nová hollywoodská krev J. J. Abrams zejména dokáže zkombinovat postavy z masa a kostí se spektakulární akcí. Potěší tak například nejen útok letecké síly na transport na mostě, ale i momenty jako je narychlo uskutečněná svatba. Pro patrioty je pak naservírována i scénka na letišti, kdy se Cruise vydává za jistého Pavla Sobotku a pokouší se o češtinu – a je mu rozumět!! Herecky potěší nejen pořádný záporák aneb překupník s vojenskými technologiemi Philip Seymour Hoffman, ale i Ethanův tým (hou hou hou - Maggie Q, Ving Rhames nebo nevyužitý Jonathan Rhys Meyers) a nakonec i Cruise samotný, který si tvrdou prací vydřel svoje hvězdné výslunní na filmovém Olympu a v současnosti dokáže utáhnout takřka cokoliv!! 85%.(11.9.2007)

Zajímavé, ale nijak převratné. Abrams to zkusil po svém a zřejmě mu to u diváků vyjde, k čemuž nezbývá než gratulovat. Při bližším ohledání však nelze nevidět kompromisy, kterých se dopustil... Ethan se změnil - příliš mluví a když jedná, nemá to už ten velkolepý říz... Abramsovy dialogy a pečlivě budovaný mikrosvět se možná tváří, že mají hloubku, ale co na tom, když klíčovým scénám chybí důraz? Philip Seymour Hoffman se může stavět na hlavu, Cruise může mluvit česky, ale k ničemu ála průnik do Langley v první díle, se Abrams nepřiblíží ani na vzdálenost dvaceti celuloidových kilometrů... výsledek? Odkoukáno, stráveno a vyloučeno... tenhle film ve vás prostě nezůstane. :)(2.5.2006)

• - Scéna, ve které je Ethan (Tom Cruise) výbuchem rakety vymrštěn na auto, není generovaná počítačem. Jedná se o práci kaskadérů s lany. (pursuer)

• - Postava zlosyna se jmenuje Owen Davian, což je fórek na manažera herce Hoffmana, který postavu zvárnil. Jeho manažer se jmenuje Davien Littlefield. (don corleone)

• - Když se nátačelo ve městě Richmond ve státě Virginia, tak bylo všude po městě vylepeno, že na místě probíhá natáčení filmu "Heyday". Štáb se tak vyhnul zbytečné pozornosti obyvatel a turistů. (don corleone)