• Německo

Mission: Impossible 3

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Německo / Čína, 2006, 126 min

Chtělo by se říci: dobrodružný (podle někoho špiónský) thriller o dokonalých agentech, únosech a hledání čehosi. Sice má spoustu nedostatků, ale jsou to jasné 4 hvězdičky. Není však vůči žánru poněkud ponižující, uvažovat, že všechny ty uplatněné nedokonalosti k němu nedomyslitelně patří? Zdá se mi, že ano, takže přes spoustu super vypiplaných akcí a neslábnoucí tempo - a to navzdory leckdy poměrně pomalým a dlouhým záběrům (díky tomu tempu jsem si však ani nestihla klást žádné otázky a skoro mi nedošlo, že dokonale předvídatelný děj prakticky neexistuje) beru v úvahu mizerný scénář, děsnou motivovanost v jednání postav (proč, že se Hunt vracel do akce? co si myslel, když šel sám předat to cosi hlavním zloduchům? apod.). Možná jsem jen nepochopila, že jeho sladkobolné rozhovory se ženou (věř mi, věřím ti, věř mi... Skoro jako To nejste vy, Já ti říkám, to jsem já... z Piti piti pa) vlastně měly být žánrovou ironií... A asi jsem také jen nedocenila pohrávání si s hloubkou ostrosti při svatbě, jo jo, ta hloubka byla vážně cool, jen se sem hodila méně, než když fotíme kytičky s pestíkem... :) Nesedí moc ani struktura filmu sestavená z totálně odlišných částí, lépe či hůře kopírujících řadu podobných filmů (část ve Vatikánu, část na dálnici, část v Šanghaji...). Je příliš náročné chtít, aby i žánrový film přinesl alespoň něco zajímavého, natožpak inovativního?(4.5.2006)

J. J. Abrams i Ethan Hunt ve svém zlatém věku. Tvůrčí novátor dokázal divácky poněkud unavenou sérii nastartovat do pozice silného akčního hráče a díky rychlému střihu, dokonale profilovaným postavám a blízkému hlavnímu hrdinovi si připsal zářez téměř historický. I přes svůj specifický přístup totiž ani na moment nedává zapomenout na to, kterého akčního hrdinu sledujeme a bere si to nejlepší jak ze striktně špionážní jedničky, tak z akčně bujícího pokračování. Tentokrát jsem totiž za Ethana dýchal, fandil mu a marně se bránil mrazení v zádech při všech akčních pasážích. V první řadě nejlepší díl série, na druhou ale i zcela samostatný a výjimečný akční film.(31.7.2006)

Po letech, kdy jsem trojku považoval za nejlepší M:I díl, musím svůj postoj trochu přehodnotit. Abramsovo zlidštění Hunta je rozhodně fajn, tempo snímku je ůžasné, stejně jako emocionální náboj a spousta chytrých nápadů (neukázat loupež králiči packy nebo třeba likvidace nálože v hlavě), ale De Palmova jednička má prostě lepší akci a je víc cool. 90%(5.10.2013)

Jednoznačně největší a nejlepší akční pecka roku, která ohromí svou razancí, nepřetržitou adrenalinovou akcí i solidními hereckými výkony. Abrams staví realitu a fyzikální zákony mnohem víše, než tomu bylo u De Palmy, natožpak u Wooa. Hunt je potřetí naprosto jiný a tento image je zatraceně dobrý. Srovnávat s předešlým dílem je naprosto nesmyslné, neboť jsou to dva naprosto odlišné kousky. Technicky, esteticky, stylově i co se samotné akce týče. Ta je zde na akční blockbuster nezvykle dravá, se solidní dávkou realismu. Navíc některými kousky Abrams u diváka naprosto ruluje - rychlé, ale nesmírně chytré dějové zvraty, detailní studie různých serepetiček (tvoření obličejové masky) a vychytávek. To je jedna z věcí, která této sérii chyběla. Cruise je schopný herec a jeho fyzická kondice je neskutečná (viz téměř minutový nestříhnutý záběr na jeho sprint v krkolomných uličkách) a přesně tak má zvláštní agent vypadat. A když už se zdá, že by to mohlo přece jen skřípat a drhnout, přijde na řadu nějaká ta cool hláška a zdravý nadhled. Hoffman je tak arogantní a brutální záporák, až oči přecházejí. Jeden z vrcholů tohoto roku.(5.10.2006)

Prototyp dokonalého akčňáku 21. století! Králičí pracka je MacGuffinem, který by potřebovala většina současné hollywoodské produkce a zároveň tím, co z M:I 3 činí akční film, jenž dobře zná své diváky. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, Visáč, Vitason, castor, Bobek15, Triple H, Cornon(8.5.2006)

• - Při honičce na vodě byly k lodím přidělané reproduktory, ze kterých zněla ústřední melodie filmu, aby se herci dostali lépe do své role. (don corleone)

• - Filmy Mission: Impossible jsou založeny na stejnojmenné TV sérii ze 60. let minulého století. (imro)

• - Natáčelo se ve části studia Paramount, kde se předešlých 18 let točil výhradně seriál Star Trek. (don corleone)