Reklama

Reklama

Mission: Impossible - Národ grázlů

  • USA Mission: Impossible - Rogue Nation (více)
Trailer 1
USA / Hongkong / Čína, 2015, 132 min

Kamera:

Robert Elswit

Hudba:

Joe Kraemer

Hrají:

Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames, Alec Baldwin, Sean Harris, America Olivo, Simon McBurney, Ťing-čchu Čang, Tom Hollander (více)
(další profese)

Státním úředníkům se poněkud zajídají neortodoxní pracovní metody tajné vládní služby IMF (Impossible Mission Force), proto ji rozpustí a jejího šéfa Ethana Hunta chtějí hnát k zodpovědnosti. Mezitím se začíná o slovo hlásit mýtická organizace Syndikát, jejímiž členy jsou zběhlí tajní agenti. Jejím cílem je prostřednictvím řízených teroristických útoků zavést trochu jiný světový pořádek. Ačkoliv Hunt nemá pro akci proti Syndikátu oficiální pověření a pohybuje se v ilegalitě, shromáždí své zkušené parťáky (Simon Pegg, Ving Rhames a Jeremy Renner) a pokusí se tyto profesionální teroristy zastavit. Pomáhá mu i krásná britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Fergusson), která má jedinou vadu na kráse – nedá se jí úplně věřit, protože dost možná pracuje pro druhou stranu. (Cinemart)

(více)

Videa (18)

Trailer 1

Recenze (1 008)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Kompromis mezi De Palmovým prvním a Abramsovým třetím dílem, ovšem pozor, slovo kompromis tentokrát není nijak pejorativní. Ani náhodou. Christopher McQuarrie má talentu na rozdávání, protože po Jacku Reacherovi se potvrdilo, že krom scenáristy je i výborný režisér, a pátá Mission: Impossible nabízí velmi nápaditou a poctivou akci (už jen ta dechberoucí část v opeře je lepší než celý Ghost Protocol), krásně staroškolský špionský příběh plný zvratů všeho druhu a výborně napsané postavy (například z Benjiho v podání Simona Pegga se konečně stal plnohodnotný člen týmu a není to jen šašek pro zasmání, Ilsa v podání Rebeccy Fergusson to zase na všechny strany hraje tak krásně, že ji máme stále rádi, ačkoliv absolutně netušíme, oč jí jde). Toma Cruise v hlavní roli asi vážně nezbývá než obdivovat, ale víte, kdo mě z herců překvapil nejvíce? Jeremy Renner! Ještě nikdy mi nebyl tak sympatický, a to tady vlastně hraje obyčejnou kancelářskou krysu. Ano, ano, opět za to vděčí scénáři. Takže já tleskám a budu rád, když nemožnou misi č. 6 podnikne stejný tvůrčí tým. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když pominu, příběh, kterej je zbytečně složitej a jediné, co z něj pramení, tak fakt, že Tom Cruise stále někam utíká, tak musím hluboce uznat, že lepší akční film jsem v letošním roce ještě neviděl. A vlastně nevím, jestli ještě někdy uvidím. Scény ve Vídni, ale i v Maroku byly naprosto parádní. Operní skladba Nesun Dorma a do toho napětí jako kráva, vytvořilo vlastně jednu z nejemotivnějších akčních scén za nevím kolik posledních let. Prostě to byl nářez, který mě donutil nedýchat, nesýpat, nechrchlat ani nemrkat. K tomu parta, kterou si Tom pro svoje trampoty vybral, zvedala náladu pokaždé, kdy mohla. Hlavně teda Simon Pegg, kterej první půlku filmu doslova řádil. Jeremy Renner a Ving Rhames ale také nezklamali a to i přesto, že ve filmu byli daleko méně, než by si možná i zasloužili. Co více dodat…Hezky se na tenhle asi nejlepší akčňák v letošním roce koukalo. Když si vzpomenete na ty rádoby umělce, co Vám klepají s kamerou zleva doprava, aby přidali tři levnější efekty, tak musíte přiznat, že takhle čisté záběry musí udělat radost i němému. ()

Reklama

Spiker01 

všechny recenze uživatele

M.I. Série zřejmě nejlépe porušuje zažité principy. Nerebootuje, nikam extra nespěchá, ačkoliv jí v nejbližších letech zřejmě čeká řada sequelů. Za těch 19 let teprve pátý díl a po páté s jiným režisérem. Brad Bird mě před čtyřmi lety dostal s Ghost Protocolem a já ani nečekal, že by čtyřku šlo kvalitativně překonat. Tom Cruise je však nestárnoucí stálice, která vždy dokáže přijít s něčím novým a tentokrát si k ruce vzal člověka, se kterým točil už Jacka Reachera. A rozhodně se nejedná o kvalitativní sešup dolů. Jestli totiž něco Christopher McQuairre umí, tak je to akce. Začátek je přímo zběsilý, skvěle mixuje známou ústřední melodii s kinetickou akcí až člověku vyrasí husí kůže a dobře se baví. Úvod ovšem zvedne laťku tak neuvěřitelně vysoko, že se jí ani přes všechny zvraty a další výborné honičky, ať už po svých či na rychlostních motorkách, bohužel nepodaří alespoň dostihnout. Právě scéna na motorkách je ovšem výborně choreograficky zvládnutá, kamera líbivě snímá motorku ze všech směrů a vychází z toho pro mě nejpřitažlivější akční sekvence od nového Mad Maxe. Ovšem i tentokrát nás bohužel čeká jedna komplet wtf scéna (konkrétně jeden podélný záběr) a jakmile dojde na delší a čím dál tím více monotónnější herecké dialogy, které chtě nechtě musí děj posunout kupředu, tak právě zde se ukáže, že Chris není tak dobrý vypravěč, jako jeho předchůdce. Ovšem nezvrhne se to v žádnou katastrofu a jeho vypulírovaný scénář vždycky dokáže přijít s nějakou trefnou vtipnou vložkou. Co naplat, že MIF opět neexistuje a napopáté se jde po nepříteli v podstatě z vlastních řad (alespoň na chvíli), jako větší ani ne tolik chybu, ale prohřešek, vidím v podobě absence sexy Pauly Patton, kterou nahrazuje pro mě neznámá Rebecca Ferguson. Z hlediska příběhu muselo jít o nový charakter, ale zkrátka mi chyběl Paulin sex-appeal, ačkoliv Rebecca je více než schůdná volba. Abych to nějakými slovy na závěr nějak podtrhl, Rogue Nation je výborná v akčích sekvencích v IMAXu, v mých v očích však zůstal skvělý Ghost Protocol na první příčce v oblíbenosti, co se týče Mission Impossible...83%...[31.7.2015_Cinema City IMAX_Flora] ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Předností filmové série "Mission Impossible" vždy byla kombinace jasných konstant a autorských odchylek mezi jednotlivými díly. Ikonické prvky ustanovil již původní televizní seriál (masky, zadávání úkolů zprávami, které se samy zničí, i hořící zápalná šňůra) a filmy tyto původní atrakce využívají jako identifikační prvky, které je možno variovat či prostě upozaďovat. O to větší důraz kladou jednotlivé filmy na osobitosti stylu a nápaditosti akčních sekvencí, což obojí zajišťuje pohyb režisérů. V tomto ohledu pátá část série představuje precizně vysoustružený, ale na první pohled zdánlivě nejméně výrazný příspěvek série. Christopher McQuarrie si, soudě podle jeho scenáristických angažmá, velmi dobře rozumí s Tomem Cruisem a precizně zvládá filmařské řemeslo, ale není to tvůrce s vyhraněným formálním rukopisem či jasnou koncepcí akčních scén. Jeho "Mission Impossible" spíše přebírá štafetu po Bradu Birdovi precizním prostorovým rozvržením akčních scén a jejich nápaditým provázáním s atraktivním prostředím. Osobitost "Rogue Nation" a tedy i přínos režírujícího scenáristy se ale projevuje v dialozích, interakci postav a jejich motivacích. Více než v předchozích dílech tentokrát záleží na týmové práci a tedy i loajalitě, přátelství a profesní etice, které zakládají klíčové zvraty vyprávění a dostávají zosobnění ve fascinující mnohoznačné postavě Ilsy Faust. Ta na sebe strhává pozornost nejen charismatem představitelky Rebeccy Ferguson, ale také coby prototyp nové akční hrdinky. Nejen že se vyrovná hlavnímu hrdinovi co do schopností a houževnatosti a spolu s ním tvoří dokonalý profesionální tým, ale navíc nespadá do žádných tradičních klišé a přebírá některá klíčová privilegia mužských kolegů (záchrana hrdiny, finální souboj). Vlastně právě ona, která skvěle balancuje mezi šarmem, úderností, nadsázkou i osudovostí, dokonale vystihuje celý film a jeho osobitost. ____ PS: Koho by napadlo, že z tvářičky bravíčkových centerfoldů a ambiciózního herce charakterních rolí se na stará kolena stane hollywoodský ekvivalent Jackieho Chana (z doby zlaté éry hongkongské kinematografie)? A to navíc v éře, kdy americká kinematografie nemá žádné akční hvězdy, alespoň ne takové, jejichž jméno by bylo synonymem či garancí určitého typu atrakcí. Počínaje čtvrtou "Mission: Impossible" rozhovory s Cruisem a making of videa vyloženě evokují étos Jackieho Chana. Stejně jako on Cruise zdůrazňuje, že krkolomné sekvence a permanentní vystavování sama sebe reálnému nebezpečí podstupuje kvůli divákům a jejich pocitu úžasu. Cruisův zápal, odhodlání a fanatická dřina od "Ghost Protocol" po "Národ grázlů" si zaslouží o to větší uznání, že nutí také konkurenci ustupovat od šálení diváků počítačovými sekvencemi a mácháním kamerou a staly se tak předvojem nové éry spektakulárních akčních filmů. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Nejlepší díl Mission: Impossible? Dost možná. Každopádně potvrzení velmi pozitivního kurzu ve vývoji série, která čím dál tím jasněji nachází svou tvář. Klasický mix akce, napínání a nadhledu se definitivně proměňuje v luxusní týmovku, jíž sice šéfuje Ethan Hunt, ale ohromně si užíváte souhru všech jejich členů. Christopher McQuarrie si každopádně udržel typické znaky svého rukopisu, takže si můžete vychutnat oldschoolovější pojetí blockbusteru, s jasnou návazností na staré bondovky i sedmdesátkové špionážní thrillery, výborně napsaný scénář, který šikovně hledá (i nachází) ikonické a velmi stylové momenty, a audiovizuálně prvotřídní podání. Scéna v opeře je určitě jednou z nejlepších sekvencí roku (a vztyčeným prostředníčkem Quantum of Solace), akce pod vodou fantastická, honičky s motorkami strhující. Výborná podívaná a parádní letní akční thriller. ()

Galerie (517)

Zajímavosti (38)

  • Nápad na natočenie akčnej sekvencie vo veľkej koncertnej sále dostal režisér Christopher McQuarrie počas krátkeho výletu v Paríži, pri návšteve baletu. Bolo to v prípravnej fáze natáčania, keď mal podľa vlastných slov tvorivú krízu a potreboval načerpať inšpiráciu pre nejakú veľkolepú scénu filmu. Opera "Turandot" bola vybraná neskôr, keď štáb absolvoval turné po viacerých koncertných sálach, za účelom nájdenia vhodného umiestnenia scény. Pri návšteve Anglickej štátnej opery hrali práve "Turandot". Krátko na to sa režisér rozhodol použiť crescendo árie "Nessun Dorma" ako dramatické vyvrcholenie celej opernej sekvencie. (Rorschach_SK)

Související novinky

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)

Simon Pegg a Ready Player One

Simon Pegg a Ready Player One

19.03.2016

Steven Spielberg nám už v červnu naservíruje fantasy Obr Dobr a ihned se vrhne na svůj další film. Ne nepůjde o Indiana Jonese 5, ten dorazí až v červenci 2019. Nejdřív se dočkáme sci-fi Ready Player… (více)

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

30.01.2016

Rudovlasý objev z pátého dílu Mission: Impossible dobývá Hollywood. Rebecca Ferguson bude přihrávat Michaelu Fassbenderovi ve Sněhulákovi a Emily Blunt v Dívce ve vlaku, ve sci-fi Life si pak zahraje… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

V letošním přehledu nej filmů, které viděli naši top uživatelé v roce 2015, jsme dali prostor i filmům s jiným rokem výroby/uvedení než 2015. Anketu vyhrál postapokalyptický akčňák Šílený Max:… (více)

Reklama

Reklama