Mission: Impossible - Národ grázlů

Mission Impossible: Národ grázlov

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Thriller

Čína / Hong Kong / USA, 2015, 132 min

Skoro až orgasmicky dokonalý blockbuster. Perfektní syntéza noiru, sedmdesátek a moderny, pevně držená člověkem, který radši vyšperkované povídání a finále "od stolu" než velké trikové exhibice s padajícími raketami a greenscreenem za každou kulisou. Navíc podtržená rovnocenným ženským elementem, který po Cruiseovi přebírá oproti očekáváním žezlo kontaktních rubanic. Skvost, který je po 2 hodiny nepředvídatelný svými zvraty a omamující návratem k poctivé starosvětskosti. Unikátní blockbuster, který v dnešní době může vzniknout jen díky Cruiseovu producentskému "moudžu". Díky za něj a placentu k dobru.(30.7.2015)

Predchádzajúci diel konečne nastavil úroveň série dosť vysoko a Rogue nation našťastie pokračuje v nastavenom trende a aj piaty diel si približne udržuje úroveň vrcholu série. Aj zápletka mi príde rovnakého typu, celý tím zostane na všetko sám a opäť čelí organizácii, ktorá má mimoriadny vplyv a dokáže ovplyvňovať svetové dianie, takže opäť nič, čo by ma výraznejšie zaujímalo, ale v tomto prípade sa môže film oprieť o skutočne skvelý scenár, ktorý ponúka jednu vydarenú sekvenciu za druhou. Už úvodná sekvencia s lietadlom patrí medzi to najlepšie, čo séria ponúkla a väčšinu času sa striedajú atraktívne prostredia a nápadité scény, no podobne ako aj Ghost protocol aj tu filmu neskoršie dojde dych a tá posledná tretina ma už moc nebavila, tu som si už naopak nenašiel vôbec nič, čo by ma skutočne bavilo a tak som to už dopozeral len zo zotrvačnosti, čo ma vzhľadom na mimoriadne kvalitnú väčšinu filmu dosť mrzí. Obsadenie je tentoraz najlepšie z celej série, Tom Cruise je tu vynikajúci a opäť predvedie viaceré dychberúce schopnosti, z pôvodného tímu sa vrátia Simon Pegg, Jeremy Renner a Ving Rhames, mimoriadnym plusom je nesmierne charizmatická Rebecca Ferguson, ktorej agentka ma veľmi bavila, prekvapivo poteší aj Alec Baldwin ako večne nahnevaný šéf CIA a bavil ma aj záporák Sean Harris, ktorý pôsobí až tak démonicky. Akcia si približne udržuje kvalitu predchádzajúceho dielu, takže opäť ponúkne viacero skvelých scén rôznych typov, Nájdu sa tu výborné súboje, hlavne ten v opere je nápaditý a vtipný, perfektná cestná naháňačka, jedna z najlepších, s akými som sa vôbec stretol, pár výborných kaskadérskych kúskov, hlavne ten úvodný, kedy je Cruise zavesený na dopravnom lietadle, len škoda, že ten fyzicky najnáročnejší Cruisov výkon, šesť a pol minúty bez vzduchu behom vodnej scény tu až tak nezapôsobí. Celá táto sekvencia ma moc nebavila a zaujme skutočne len tým Cruisovým výkonom, za ktorý má môj veľký rešpekt. Christopher McQuarrie sa ukázal ako skvelý žánrový režisér, síce každý diel je v tomto ohľade kvalitný, ale tentoraz mi sadla réžia asi najviac. Takže skutočne škoda tej poslednej tretiny, ktorá za zvyškom filmu poriadne zaostáva, ale aj tak rovnako ako Ghost protocol sa jedná o vrchol série a dúfam, že minimálne táto úroveň sérii vydrží. 78%(27.9.2015)

Kompromis mezi De Palmovým prvním a Abramsovým třetím dílem, ovšem pozor, slovo kompromis tentokrát není nijak pejorativní. Ani náhodou. Christopher McQuarrie má talentu na rozdávání, protože po Jacku Reacherovi se potvrdilo, že krom scenáristy je i výborný režisér, a pátá Mission: Impossible nabízí velmi nápaditou a poctivou akci (už jen ta dechberoucí část v opeře je lepší než celý Ghost Protocol), krásně staroškolský špionský příběh plný zvratů všeho druhu a výborně napsané postavy (například z Benjiho v podání Simona Pegga se konečně stal plnohodnotný člen týmu a není to jen šašek pro zasmání, Ilsa v podání Rebeccy Fergusson to zase na všechny strany hraje tak krásně, že ji máme stále rádi, ačkoliv absolutně netušíme, oč jí jde). Toma Cruise v hlavní roli asi vážně nezbývá než obdivovat, ale víte, kdo mě z herců překvapil nejvíce? Jeremy Renner! Ještě nikdy mi nebyl tak sympatický, a to tady vlastně hraje obyčejnou kancelářskou krysu. Ano, ano, opět za to vděčí scénáři. Takže já tleskám a budu rád, když nemožnou misi č. 6 podnikne stejný tvůrčí tým.(8.8.2015)

Od Birdova ultra high-tech moderního špionážního filmu k stále modernímu, stále používajícímu high-tech, ale přitom mnohem klidnějšímu a zemitějšímu pokračování. Se zajímavě napsaným scénářem, který dává důraz možná víc na slovní souboje či potyčky než na ty ruční, má hezké oldschool špionážní základy a dokáže předat i akční scény jaksi realističtěji, ale přitom stále s podobným faktorem stylovosti (Maroko). Ale přesto jsem si z nějakého důvodu užil toho Birda napoprvé víc. Zajímavé ale bylo, jak moc Rogue Nation mělo a přitom i nemělo blízko k Bondovi. A ano, Rebeccu Ferguson obsazovat do podobných rolí víc, víc!(6.10.2015)

Existuje vůbec rozmanitější filmová série než Mission: Impossible? Po Abramsově dynamickém vzkříšení a Birdově popcornové komedii se totiž vracíme ke kořenům, přímo k vyhroceným špionážním thrillerům šedesátých let. Pátá huntovka samozřejmě spolkla obří peníze a je to vidět hlavně na opulentní řemeslné jistotě. Christophera McQuarrieho ale atrakce zas tak netrápí a točí si řízný old school, který v akčních pasážích drtí smysly a úspěšně se zarývá pod kůži i v dialozích. Chvílemi je to sice až příliš ukecané a finále bych si představoval o něco kratší a drásavější. I takhle je ale Rogue Nation stejnou pumelenicí jako Na hraně zítřka a scéna v opeře by se měla promítat na filmových školách! (8/10)(30.7.2015)

• - Nápad na natočenie akčnej sekvencie vo veľkej koncertnej sále dostal režisér Christopher McQuarrie počas krátkeho výletu v Paríži, pri návšteve baletu. Bolo to v prípravnej fáze natáčania, keď mal podľa vlastných slov tvorivú krízu a potreboval načerpať inšpiráciu pre nejakú ikonickú scénu filmu. Opera Turandot bola vybraná neskôr, keď štáb absolvoval turné po viacerých koncertných sálach, za účelom nájdenia vhodného umiestnenia scény. Pri návšteve Anglickej štátnej opery hrali práve Turandot. Krátko na to sa režisér rozhodol použiť crescendo árie Nessun Dorma ako dramatické vyvrcholenie celej opernej sekvencie. (Rorschach_SK)

• - Prvou voľbou na rolu záporáka bol Benedict Cumberbatch. (winetach)

• - V závěrečných titulcích je chyba. Herečka, která hraje operní pěvkyni, se jmenuje America Olivo, ale v titulcích ji tvůrci pojmenovali jako America Olivio. (Koldyn)