Mission: Impossible - Národ grázlů

Mission Impossible: Národ grázlov

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

Čína / Hong Kong / USA, 2015, 132 min

Někde jsem četl, že kdyby takhle točili Bonda, bylo by to lepší. Ačkoliv jsou si tyto dva světy dost podobné, pořád jsem radši, že Bond je prostě britský a Hunt americký. Nějaký ten crossover se mi nezdá. Ale je pravda, že během sledování mě napadlo, jaké by to bylo, kdyby místo Hunta byl Bond. Ale dosti spekulací. Nemožná mise se opět ukázala jako celkem možná, agenti dostali řádně na prdel a jak Fénix povstali opět z popela. Po několikáté už a opět velmi zábavně. Asi těžko něco vytýkat. Moderní akční film, tak to má být a výborně, hoši. Děkujeme.(21.9.2015)

Jak kdybych na plátně viděl svoje první špiony, první auto-moto honičku, první poctivou rvačku. Jak kdyby McQuarrie rukou Ethana Hunta otevřel v místnosti, kterou dobře znám, ještě jedny, pečlivě ukryté dveře. A za nimi rozjel hru ze staré školy, ve které je místo pro londýnskou mlhu, překvapivé parafráze Casablancy a v duchu série i na vpravdě nemožné mise v čele s vodní nádrží, u které jsem ke konci téměř lapal po dechu za hlavního hrdinu. Před projekcí jsem pátému vkročení do téže řeky opatrně nevěřil, proto se z direktu čím dál sympatičtější party zvedám hodně ztěžka. Welcome to IMF.(30.7.2015)

Tom Cruise prostě potřebuje dokázat, že i v padesáti uběhne víc, doskočí dál a o pojmu "kaskadér" si myslí, že označuje zavlažovací systém, tak moc mu je vzdálený. A ano - určitě je obdivuhodné jeho nasazení. Jenže jinak je tenhle film alespoň pro mě ukrutná nuda. Předně proto, že v něm nedokážu cítit napětí, když se hrdina vybourá na motorce v plné rychlosti, aniž by měl škrábanec, pod vodou vydrží deset minut a z metru ho netrefí patnáct samopalů. Já chápu, že akční žánr je co do realističnosti ohebný a v Mission: Impossible to určitě platí dvojnásob, ale když tu šíleně nepřehlednou akční scénu, absurdní zvraty a posuny v ději založené na náhodách korunuje nedefinovaná nesmrtelnost a všehoschopnost hrdinů, tak už vážně nevím, na co se tu mám soustředit a co tu má u mě vyvolávat zájem o průběh. M:I je beze vší pochybnosti film uspokojující pro cílové publikum - nejde ho odsoudit jako špatně odvedenou práci. Cítím z něj maximální "poctivost" amerického blockbusteru v plné síle a mnoho diváků to po právu ocení. Pokud ale dopředu neodpovídá vašim preferencím, těžko si vás nakloní. Nebo aspoň nevím čím. Takže hodnotím nízko, ale beru to jako mojí věc - jiným hodnocením asi i rozumím a kdyby to mělo o půl hodiny míň, asi bych byl o dost smířlivější. 3 a skoro půl(29.7.2015)

Predchádzajúci diel konečne nastavil úroveň série dosť vysoko a Rogue nation našťastie pokračuje v nastavenom trende a aj piaty diel si približne udržuje úroveň vrcholu série. Aj zápletka mi príde rovnakého typu, celý tím zostane na všetko sám a opäť čelí organizácii, ktorá má mimoriadny vplyv a dokáže ovplyvňovať svetové dianie, takže opäť nič, čo by ma výraznejšie zaujímalo, ale v tomto prípade sa môže film oprieť o skutočne skvelý scenár, ktorý ponúka jednu vydarenú sekvenciu za druhou. Už úvodná sekvencia s lietadlom patrí medzi to najlepšie, čo séria ponúkla a väčšinu času sa striedajú atraktívne prostredia a nápadité scény, no podobne ako aj Ghost protocol aj tu filmu neskoršie dojde dych a tá posledná tretina ma už moc nebavila, tu som si už naopak nenašiel vôbec nič, čo by ma skutočne bavilo a tak som to už dopozeral len zo zotrvačnosti, čo ma vzhľadom na mimoriadne kvalitnú väčšinu filmu dosť mrzí. Obsadenie je tentoraz najlepšie z celej série, Tom Cruise je tu vynikajúci a opäť predvedie viaceré dychberúce schopnosti, z pôvodného tímu sa vrátia Simon Pegg, Jeremy Renner a Ving Rhames, mimoriadnym plusom je nesmierne charizmatická Rebecca Ferguson, ktorej agentka ma veľmi bavila, prekvapivo poteší aj Alec Baldwin ako večne nahnevaný šéf CIA a bavil ma aj záporák Sean Harris, ktorý pôsobí až tak démonicky. Akcia si približne udržuje kvalitu predchádzajúceho dielu, takže opäť ponúkne viacero skvelých scén rôznych typov, Nájdu sa tu výborné súboje, hlavne ten v opere je nápaditý a vtipný, perfektná cestná naháňačka, jedna z najlepších, s akými som sa vôbec stretol, pár výborných kaskadérskych kúskov, hlavne ten úvodný, kedy je Cruise zavesený na dopravnom lietadle, len škoda, že ten fyzicky najnáročnejší Cruisov výkon, šesť a pol minúty bez vzduchu behom vodnej scény tu až tak nezapôsobí. Celá táto sekvencia ma moc nebavila a zaujme skutočne len tým Cruisovým výkonom, za ktorý má môj veľký rešpekt. Christopher McQuarrie sa ukázal ako skvelý žánrový režisér, síce každý diel je v tomto ohľade kvalitný, ale tentoraz mi sadla réžia asi najviac. Takže skutočne škoda tej poslednej tretiny, ktorá za zvyškom filmu poriadne zaostáva, ale aj tak rovnako ako Ghost protocol sa jedná o vrchol série a dúfam, že minimálne táto úroveň sérii vydrží. 78%(27.9.2015)

Víte, už Jack Reacher mi přišel jako jízda hustě nafrčeného scénáristy na divokém duhovém dráčkovi, ale to mohla být náhoda. Ale ona zjevně nebyla:) A to jsme si už se "zhuntovanou" partou supertajných superagentů užili leccos. Ale on je prostě rozdíl mezi zastavením rotoru milimetr od krku, jízdou na podrážkách bot vedle silné jednostopé mašiny, vybombením Kremlu, a naprosto náhoďáckým zahaluzením přestřelky a odchytu padoucha tak, že jediné vysvětlení je, že to vlastně byl od začátku záměr hlavního hrdiny... ale chápu, že tak jako se Jack Reacher většině líbil, tak to asi nebude jiné ani tady. A co na tom, že si po dvou týdnech nepamatuju žádnou z šílených eskapád zakrslého Spidermana (ono mi to tedy dělá problémy už od třetího dílu), a že mi splývá, jestli tady dělala vizuální vějičku Paula Patton nebo Rebecca Ferguson? Tom Cruise se prostě svým rozhodnutím vytřískat ze značky M:I co nejvíc stal dalším z protagonistů žánru generických akčních výplachů s áčkovým rozpočtem. A Mission: Impossible tak už díky tomu nejsou událost roku, ale produkt jako každý jiný, Rychle A Zběsile po agentsku. Přesto se nemůžu přinutit jít do modrého, protože tenhle film dělá přesně to, co od něj čekám, a dělá to při okatém ukazování spousty peněz, které si do něj tvůrci mohli dovolit nainvestovat. Takže 70%.(9.7.2016)