Mission: Impossible - Národ grázlů

Mission Impossible: Národ grázlov

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Hongkong / Čína, 2015, 132 min

"Ty chceš řídit? Před chvílí jsi byl mrtvej!" Každý občas zemře. Většina lidí méně častěji než agent Hunt, ale když ho to baví. Mě to tedy také poměrně bavilo, ale zabezpečená schránka v Maroku mohla být chráněna geniálněji, záporák měl být rozhodnější a těch náhod ve prospěch dobra taky nemuselo být tolik. Na druhou stranu leccos zachraňuje humor, povedená akce, motohonička a taková ta jistota, že si Hunt ještě nenavlékl svůj poslední falešný obličej.(27.12.2015)

Mé myšlenky a pocity z filmu se zcela ztotožňují s komentářem Bloodyho13. Jen se pod něj podepsat. Stejně jako je Brjůs nesmrtelný, nezničitelný, vše přeživší ve své Smrtonosné pasti, tak Tomík zase v Nemožné misi. Každý na svém písečku. Taky já jsem se bavila a pod fousky se usmívala nad doslova heroickými výkony agentů jak CIA, MI6 tak i mužů v černém. Všechny akce byly ale velmi, velmi působivé a fascinující. Honička na burácejících motorkách brala dech. Pokud máte rádi špiónskou akční záležitost, a jak píše Bloody, s prvky sci-fi, budete se jednoznačně bavit! Opravdu hodně mě potěšili obsazením Simona Pegga a co víc, člověk si zde opět uvědomil, kdo byl hlavním sponzorem a která značka auta je ta nejbezpečnější na světě. V takovém autě přežijete všechno. Viděla jsem na vlastní oči!(22.8.2015)

Ja neviem. Dal by som 80 %, ale sklamalo ma to ako po stránke akcie (motorková scéna je fajn, ale napriek snahe nedokáže poriadne dupnúť na plyn - ak by v nej zaznel ústredný hudobný motív, určite by to bolo lepšie), tak postáv - nováčik Rebecca Ferguson ma nebavila a Pegg s Rennerom pravdupovediac tiež nie. Najlepšie tak nakoniec dopadol asi Alec Baldwin ako Huntov nový šéf (ale to nie je žiadne prekvapenie, keďže hrať v tejto sérii Huntovho šéfa znamená zakaždým pripísať si automaticky do svojej filmografie perfektnú rolu). Ghost Protocol je príliš vážny, cítite, že je to niečo "veľké", ale dosť sa to bráni a nevie si to nájsť cestu k vášmu srdcu (scéna v opere alebo lietadlový úvod - je vám jasné, že je to super nakrútené a tvorcovia sa s tým určite riadne natrápili... ale, skrátka, nudí vás to). Najviac sa mi v konečnom dôsledku ais páčila drobná scénka, v ktorej sa na ulici v autách náhodou stretnú obe polovičky tímu.(14.11.2016)

Kdo by čekal, že 19 let po prvním (zdařilém) dílu budeme svědky pátého pokračování, kde hlavní roli bude hrát stále Tom Cruise (ještě ve výborné formě) a bude to naprostá paráda. Měl jsem až nostalgický pocit, když se tvůrci vrátili s mnoha odkazy (ať už příběhem, tak v mnoha scénách stilizací) právě k dílu z roku 1996 mistra Briana De Palmy. McQuarrie nezůstává v ničem pozadu, ba naopak - dává divákovi vše, co se od moderního akčního žánru čeká. Stopáž přes 2 hodiny je v mnoha současných snímcích normou, avšak často nevyužitou a zbytečnou. V Mission: Impossible - Rogue Nation však nejsou mrtvé body a příběh stále běží, rozvíjí se a nenudí. Sem tam povedený vtip a hlavně akce, která potěší svižným (zároveň přehledným) střihem, zajímavou kamerou a stylovou muzikou. Achilovou patou mnoha snímků (zvláště tohoto žánru) bývá scénář, uznávám, že je již těžké něco vymyslet, aby to nepůsobilo vykradeně, avšak tvůrcům se podařilo propojit několik dobrých nápadů a příběh drží pohromadě, divák zůstává v obraze a přitom to není hloupé. Mám neskutečnou radost, že série Mission Impossible drží takto vysokou kvalitu a kromě druhého dílu jsou všechny nadstandartní. Když bude mít Cruise jako producent šťastnou ruku i nadále na schopné tvůrce, můžeme se dočkat ještě dalšího dílu, na který rádi zajdeme do kina, abychom si ho užili na velkém plátně. Dávám plný počet, neboť mi to udělalo obrovskou radost a bavil jsem se až do závěrečných titulků (a tato serie je mou srdeční záležitostí) a věřím, že jen málokdo půjde s hodnocením pod 4 hvězdy. P. S. díky CSFD za předpremiéru!(29.7.2015)

Předností filmové série "Mission Impossible" vždy byla kombinace jasných konstant a autorských odchylek mezi jednotlivými díly. Ikonické prvky ustanovil již původní televizní seriál (masky, zadávání úkolů zprávami, které se samy zničí, i hořící zápalná šňůra) a filmy tyto původní atrakce využívají jako identifikační prvky, které je možno variovat či prostě upozaďovat. O to větší důraz kladou jednotlivé filmy na osobitosti stylu a nápaditosti akčních sekvencí, což obojí zajišťuje pohyb režisérů. V tomto ohledu pátá část série představuje precizně vysoustružený, ale na první pohled zdánlivě nejméně výrazný příspěvek série. Christopher McQuarrie si, soudě podle jeho scenáristických angažmá, velmi dobře rozumí s Tomem Cruisem a precizně zvládá filmařské řemeslo, ale není to tvůrce s vyhraněným formálním rukopisem či jasnou koncepcí akčních scén. Jeho "Mission Impossible" spíše přebírá štafetu po Bradu Birdovi precizním prostorovým rozvržením akčních scén a jejich nápaditým provázáním s atraktivním prostředím. Osobitost "Rogue Nation" a tedy i přínos režírujícího scenáristy se ale projevuje v dialozích, interakci postav a jejich motivacích. Více než v předchozích dílech tentokrát záleží na týmové práci a tedy i loajalitě, přátelství a profesní etice, které zakládají klíčové zvraty vyprávění a dostávají zosobnění ve fascinující mnohoznačné postavě Ilsy Faust. Ta na sebe strhává pozornost nejen charismatem představitelky Rebeccy Ferguson, ale také coby prototyp nové akční hrdinky. Nejen že se vyrovná hlavnímu hrdinovi co do schopností a houževnatosti a spolu s ním tvoří dokonalý profesionální tým, ale navíc nespadá do žádných tradičních klišé a přebírá některá klíčová privilegia mužských kolegů (záchrana hrdiny, finální souboj). Vlastně právě ona, která skvěle balancuje mezi šarmem, úderností, nadsázkou i osudovostí, dokonale vystihuje celý film a jeho osobitost. ____ PS: Koho by napadlo, že z tvářičky bravíčkových centerfoldů a ambiciózního herce charakterních rolí se na stará kolena stane hollywoodský ekvivalent Jackieho Chana (z doby zlaté éry hongkongské kinematografie)? A to navíc v éře, kdy americká kinematografie nemá žádné akční hvězdy, alespoň ne takové, jejichž jméno by bylo synonymem či garancí určitého typu atrakcí. Počínaje čtvrtou "Mission: Impossible" rozhovory s Cruisem a making of videa vyloženě evokují étos Jackieho Chana. Stejně jako on Cruise zdůrazňuje, že krkolomné sekvence a permanentní vystavování sama sebe reálnému nebezpečí podstupuje kvůli divákům a jejich pocitu úžasu. Cruisův zápal, odhodlání a fanatická dřina od "Ghost Protocol" po "Národ grázlů" si zaslouží o to větší uznání, že nutí také konkurenci ustupovat od šálení diváků počítačovými sekvencemi a mácháním kamerou a staly se tak předvojem nové éry spektakulárních akčních filmů.(27.8.2015)

• - V závěrečných titulcích je chyba. Herečka, která hraje operní pěvkyni, se jmenuje America Olivo, ale v titulcích ji tvůrci pojmenovali jako America Olivio. (Koldyn)

• - Prvou voľbou na rolu záporáka bol Benedict Cumberbatch. (winetach)

• - Dovětek k filmu, který zní "Rogue nation" (Národ grázlů) způsobil menší neshody mezi studii Disney a Paramount. Disney totiž oznámil plánovaný film s názvem: Rogue One: A Star Wars Story (2016) ve stejné době, jako Paramount své pokračování špionážní série. Obě produkční společnosti nakonec došly k řešení; název filmu si Disney ponechá, ale žádné jeho propagační materiály se neobjeví dříve, než po skončení premiéry Mission Impossible. (Linkyc)