Mission: Impossible - Národ grázlů

Mission Impossible: Národ grázlov

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

Čína / Hong Kong / USA, 2015, 132 min

Rozpočet $150miliónovTržby USA $195,042,377 Tržby Celosvetovo $682,330,139Tržby za predaj Blu-ray v USA $15,985,411Tržby za predaj DVD v USA $10,488,714║ Tom Cruise fakt valí, opäť našlapaní dej, dynamická atmosferická dych berúca akcia, hlavne naháňačky na motorkách, divadlo v Rakúsku + aktivácia sondovacej karty v systéme vo vodnom zdroji, k tomu tu je výborný náprotivok v podobe sympatickej nevyspytateľnej Rebeccy Ferguson, občas pri akcii je rýchly strih ale dobre, dej má spád a stále má čím zaujať, režisér Christopher McQuarrie to ustál a nenechal sa uniesť len na zbesilej akcii ale dáva do toho všetko čo sa dá, drámu, napätie na hrote noža, či odľahčené scény, v ktorých sa Simon Pegg stará opäť o zábavu a na prekvapenie Jeremy Renner je len ako kulisa bez akčných póz čo je škoda,... ale aj tak tento rok v rámci akcie to u mňa o chlp vyhráva Rýchlo a zbesilo 7 /videl v kine: 90%/(5.8.2015)

Mám chuť říct. Najdi deset rozdílů mezi Skyfallem a Mission. Máme zde zlého agenta co se postavil nadvládě. Máme zde vzepření proti šéfovi (i když toje spíš předposlední bondovka..tam je totiž taky opera). Máme zde Londýn a MI6. Máme zde superšifrovaná data. Máme zde skleněnou klec. Já osobně jsem se i přesto bavila a podobnost mi nijak zvlášt nevadí. Co mi vadí je strašné klišé u něktrých scén. Vývoj podvodní scény jsem věděla ještě předtím, než do toho kanálu skočil. Musím říct, že mi to značně evokovalo Aquapark v čestlicích. Za mě dobrý. Kdybych uměla aspon z poloviny to co ta agentka, byla bych spokojená(27.8.2015)

Mé myšlenky a pocity z filmu se zcela ztotožňují s komentářem Bloodyho13. Jen se pod něj podepsat. Stejně jako je Brjůs nesmrtelný, nezničitelný, vše přeživší ve své Smrtonosné pasti, tak Tomík zase v Nemožné misi. Každý na svém písečku. Taky já jsem se bavila a pod fousky se usmívala nad doslova heroickými výkony agentů jak CIA, MI6 tak i mužů v černém. Všechny akce byly ale velmi, velmi působivé a fascinující. Honička na burácejících motorkách brala dech. Pokud máte rádi špiónskou akční záležitost, a jak píše Bloody, s prvky sci-fi, budete se jednoznačně bavit! Opravdu hodně mě potěšili obsazením Simona Pegga a co víc, člověk si zde opět uvědomil, kdo byl hlavním sponzorem a která značka auta je ta nejbezpečnější na světě. V takovém autě přežijete všechno. Viděla jsem na vlastní oči!(22.8.2015)

Od Birdova ultra high-tech moderního špionážního filmu k stále modernímu, stále používajícímu high-tech, ale přitom mnohem klidnějšímu a zemitějšímu pokračování. Se zajímavě napsaným scénářem, který dává důraz možná víc na slovní souboje či potyčky než na ty ruční, má hezké oldschool špionážní základy a dokáže předat i akční scény jaksi realističtěji, ale přitom stále s podobným faktorem stylovosti (Maroko). Ale přesto jsem si z nějakého důvodu užil toho Birda napoprvé víc. Zajímavé ale bylo, jak moc Rogue Nation mělo a přitom i nemělo blízko k Bondovi. A ano, Rebeccu Ferguson obsazovat do podobných rolí víc, víc!(6.10.2015)

Předností filmové série "Mission Impossible" vždy byla kombinace jasných konstant a autorských odchylek mezi jednotlivými díly. Ikonické prvky ustanovil již původní televizní seriál (masky, zadávání úkolů zprávami, které se samy zničí, i hořící zápalná šňůra) a filmy tyto původní atrakce využívají jako identifikační prvky, které je možno variovat či prostě upozaďovat. O to větší důraz kladou jednotlivé filmy na osobitosti stylu a nápaditosti akčních sekvencí, což obojí zajišťuje pohyb režisérů. V tomto ohledu pátá část série představuje precizně vysoustružený, ale na první pohled zdánlivě nejméně výrazný příspěvek série. Christopher McQuarrie si, soudě podle jeho scenáristických angažmá, velmi dobře rozumí s Tomem Cruisem a precizně zvládá filmařské řemeslo, ale není to tvůrce s vyhraněným formálním rukopisem či jasnou koncepcí akčních scén. Jeho "Mission Impossible" spíše přebírá štafetu po Bradu Birdovi precizním prostorovým rozvržením akčních scén a jejich nápaditým provázáním s atraktivním prostředím. Osobitost "Rogue Nation" a tedy i přínos režírujícího scenáristy se ale projevuje v dialozích, interakci postav a jejich motivacích. Více než v předchozích dílech tentokrát záleží na týmové práci a tedy i loajalitě, přátelství a profesní etice, které zakládají klíčové zvraty vyprávění a dostávají zosobnění ve fascinující mnohoznačné postavě Ilsy Faust. Ta na sebe strhává pozornost nejen charismatem představitelky Rebeccy Ferguson, ale také coby prototyp nové akční hrdinky. Nejen že se vyrovná hlavnímu hrdinovi co do schopností a houževnatosti a spolu s ním tvoří dokonalý profesionální tým, ale navíc nespadá do žádných tradičních klišé a přebírá některá klíčová privilegia mužských kolegů (záchrana hrdiny, finální souboj). Vlastně právě ona, která skvěle balancuje mezi šarmem, úderností, nadsázkou i osudovostí, dokonale vystihuje celý film a jeho osobitost. ____ PS: Koho by napadlo, že z tvářičky bravíčkových centerfoldů a ambiciózního herce charakterních rolí se na stará kolena stane hollywoodský ekvivalent Jackieho Chana (z doby zlaté éry hongkongské kinematografie)? A to navíc v éře, kdy americká kinematografie nemá žádné akční hvězdy, alespoň ne takové, jejichž jméno by bylo synonymem či garancí určitého typu atrakcí. Počínaje čtvrtou "Mission: Impossible" rozhovory s Cruisem a making of videa vyloženě evokují étos Jackieho Chana. Stejně jako on Cruise zdůrazňuje, že krkolomné sekvence a permanentní vystavování sama sebe reálnému nebezpečí podstupuje kvůli divákům a jejich pocitu úžasu. Cruisův zápal, odhodlání a fanatická dřina od "Ghost Protocol" po "Národ grázlů" si zaslouží o to větší uznání, že nutí také konkurenci ustupovat od šálení diváků počítačovými sekvencemi a mácháním kamerou a staly se tak předvojem nové éry spektakulárních akčních filmů.(27.8.2015)